عوارض و مضرات سیگار برای کودکان

مجموعه : بهداشت کودک
عوارض و مضرات سیگار برای کودکان

عوارض مخرب سیگار برای کودکان

16 تاثیر مخرب در سیگار کشیدن در نزدیکی کودکان را به شما عزیزان معرفی می نماییم والدین سیگاری باعث بروز بیماریهای گوناگونی در کودکان خود می‌شوند

 

والدین در هر فاصله‌اي از کودکان خود سیگار بکشند، سلامت آن ها را به خطر می اندازند،والدین سیگاری باعث بروز بیماریهای گوناگونی در کودکان  خود می‌شوند.

 

والدین در هر فاصله‌اي از کودکان خود سیگار بکشند، سلامت آن ها را بخطر می اندازند، مخصوصا ریه کودکان بدلیل حساسیت ممکن هست آسیب بیشتری ببیند .

 
۱-اثر بر روی رشد و نمو کودکان

مصرف سیگار مادر باردار ،باعث قرار گرفتن جنین وی در معرض دود سیگار میشود و سموم دود سیگار و قلیان از راه جفت به جنین منتقل و باعث کاهش وزن تولد جنین میشود.همینطور اگر مادر سیگاری غیرفعال باشد،باز در جنین وی عوارضی همچون کاهش رشد و کاهش وزن هنگام تولد می‌شود،اگر چه شدت کمبود وزن کمتر از جنین مادر سیگاری فعال می باشد.

همینطور نشان داده شده هست که اثر دود سیگار و قلیان بر روی جنین می‌تواند اضافه بر تأخیر رشد داخل رحمی ،بر روی نمو عصبی-روانی جنین هم تأثیر منفی بگذارد.اجزائی از دود سیگار و قلیان که این عوارض را ایجاد می‌کنند احتمالاً مونوکسید کربن و نیکوتین میباشند.

از دیگر عوارض وابسته به دود سیگار و قلیان ،اختلال تکامل در جنین و ناهنجاری هاي مادرزادی میباشند.بعضی مطالعات رابطه مصرف سیگار و قلیان پدر و ناهنجاری هاي مادرزادی در جنین را نشان داده اند.به علاوه دود سیگار و قلیان می‌تواند باعث تولد نوزاد نارس شود.مصرف سیگار و قلیان در دوران بارداری با عوارضی از جمله سقط خود بخود و جفت سرراهی یا کنده شدن جفت همراه هست.

 

۲-سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار«SIDS»

این واقعه به مرگ غیر منتظره شیرخوار با ظاهر سالم در حین خواب اطلاق می‌شود.البته مصرف دخانیات توسط مادر در دوران بارداری میتواند با مرگ ناگهانی شیرخوار همراه باشد،کشیدن سیگار و قلیان بعد از دوران بارداری ،همینطور مصرف دخانیات توسط پدر و دیگر افراد خانواده نیز می توامد این مشکل را ایجاد کند.

 

۳- بیمار یهای بدخیم

قرار گرفتن در معرض دود دخانیات از جمله مصرف سیگار و قلیان توسط مادر در دوران بارداری بعنوان یک عامل خطر زیاد برای مریضی هاي بدخیم از جمله سرطان خون یا لوسمی در سنین بعدی در فرزند او محسوب میشود.بنزن موجود در دود سیگار و قلیان میتواند باعث ایجاد لوسمی در افراد غیر سیگاری شود که در معرض دود دخانیات قرار دارند.همینطور استنشاق دود سیگار و قلیان می‌تواند باعث افزایش مریضی بدخیم بافت لنفاوی موسوم به لنفوم در کودکان شود.

مطالعات گوناگون رابطه ي سرطان ریه در بزرگسالی با استنشاق دود دخانیات در کودکی را نشان داده اند.البته شدت تماس افراد سیگاری ثانویه با مواد سرطان زای دود سیگار کمتر از افراد سیگاری فعال هست،اما از آنجا که تماس با دود سیگار و قلیان در محیط بسیار زود تر از افراد در معرض دود دخانیات شروع میشود و ممکن هست از اوایل تولد وجود داشته باشد،بنابراین افراد سیگاری غیرفعال دوره ي طولانی تری با دود دخانیات تماس دارند.در مجموع ،یافته هاي پژوهش هاي گوناگون ،رابطه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات با سرطان ریه را نشان داده اند.

 

۴-مریضی هاي دستگاه تنفس تحتانی

شیرخوارانی که والدین سیگاری یا قلیانی دارند اکثر از سایرین در معرض خطر مریضی هاي دستگاه تنفس تحتانی قرار دارند .از جمله افزایش معنی دار در ابتلا به برونشیت ،ذات الریه یا پنومونی و برونشیولیت در سال اول زندگی پیدا می‌کنند .احتمالاً این حالت به علت تشدید علائم این مریضی هاي عفونی هست تا این که دود سیگار به طور مستقیم در ایجاد این مریضی ها انها نقش داشته باشد.

 

عوارض و مضرات سیگار برای کودکان

والدین در هر فاصله‌اي از کودکان خود سیگار بکشند، سلامت آن ها را به خطر می اندازند

تماس با دود دخانیات در دوران جنینی می‌تواند با ایجاد تغییراتی بر روی راه هاي هوائی در افزایش خطر مریضی هاي دستگاه تنفس تحتانی موثر باشد.به طور تقریبی اگر هر کدام از والدین دخانیات مصرف کنند، ۵۰ درصد شانس ابتلا به مریضی هاي تنفس تحتانی در فرزندشان افزایش می یابد.به علاوه خطر ایجاد مریضی هاي دستگاه تنفس تحتانی به مقدار دود سیگار موجود در محیط نیز بستگی دارد.همینطور قرار گرفتن در معرض دود سیگار می‌تواند با عث افزایش احتمال ایجاد عفونت هاي تنفسی و سرفه هاي شبانه کودکان شود.

 

۵-سایر علائم بیماری های تنفسی

در فرزندان افراد مصرف کننده دخانیات، احتمال سرفه هاي مزمن،احتقان و خس خس سینه افزایش می یابد .اگر هر دوی والدین سیگاری باشند،بیشترین میزان خطر برای فرزندشان وجود دارد .این علائم تنفسی و مریضی هاي تنفسی در شیرخوارانی که مدت بیشتری را با والدین خود می گذرانند اکثر هست.

۶-آسم

تماس با دود دخانیات می‌تواند باعث بروز و تشدید علائم مریضی آسم شود که شاید به علت افزایش تعداد عفونت هاي تنفس تحتانی در اوایل کودکی یا به علت التهاب سلول ها ي اپی تلیوم مجاری هوائی باشد.اگر مادر باردار دخانیات مصرف کند ،و به این وسیله جنین او در معرض دود قرار گیرد،سموم موجود در دود دخانیات می‌تواند بر روی نمو ریه تأثیر گذاشته و خطر آسم را افزایش دهد و همینطور باعث کاهش عمل تهویه ریوی بلافاصله بعد از تولد شود.همینطور تماس با دود دخانیات در دوران کودکی می‌تواند باعث افزایش احتمال شروع مریضی آسم در دوران بزرگسالی شود.

 

۷-تأثیر دود سیگار و قلیان بر تکامل ریه

در طی دوران کودکی،افزایش عملکرد ریه کم و بیش به موازات افزایش طول قد پیش می‌رود.مصرف دخانیات توسط والدین اثر بازدارنده اي بر روی رشد و کارکرد ریه در دوران کودکی اعمال میکند.همینطور تماس با دود سیگار و قلیان در دوران کودکی باعث کاهش جریان بازدمی هوا تا حدود ۲۷-۲۵ درصد میشود.

 

عوارض و مضرات سیگار برای کودکان

تماس با دود دخانیات می تواند باعث بروز و تشدید علائم بیماری آسم شود

 

مصرف دخانیات توسط مادر باردار و همینطور قرار گرفتن او در معرض دود سیگار و قلیان میتواند،تا مدت ها بعد باعث افزایش تعداد عفونت هاي تنفسی حاد در فرزند او شود.قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان همینطور بعنوان یک عامل خطر در بروز مریضی هاي مننگوکوکی و سل در کودکان کم سن و سال شناخته شده هست.

 

۸-عوارض تنفسی مزمن ناشی از دود سیگار و قلیان

در هوای بازدمی تنفس افراد در معرض دود سیگار و قلیان همان عوامل التهابی که عامل پاسخ التهابی راه هاي هائی افراد سیگاری هست و در دراز مدت باعث ایجاد مریضی هاي انسدادی مزمن ریه می‌شود کشف شده اند.

مطالعات نشان داده شده که در بزرگسالان قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان ممکن هست باعث تشدید علائم حاد تنفسی و افزایش عوارض مریضی شود.

استنشاق دود سیگار و قلیان در بزرگسالان با کاهش چندین معیار کارکرد ریوی همراه هست،اما این حالت دستگاه تنفسی کودکان را اکثر از بزرگسالان تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دود سیگار و قلیان میتواند باعث التهاب بینی و سینوس ها یا رینوسینوزیت مزمن شود و پیش آگهی افراد در معرض دود سیگار و قلیان بعد از عمل جراحی برای این حالت هم بدتر از افراد غیر سیگاری بوده هست.دود سیگار و قلیان باعث افزایش تعداد دفعات ابتلا به سرماخوردگی و همینطور باعث افزایش طول دروه سرماخوردگی میشود.

 

۹-تأثیر دود سیگار و قلیان بر روی بیماری های گوش میانی

در تعداد زیادی از مطالعات نشان داده شده که التهاب عود کننده گوش میانی به طور شایع در کودکانی که در معرض دود دخانیات قرار دارند اتفاق میوفتد.قرار گرفتن در معرض دود دخانیات همینطور خطر جمع شدن مایع در گوش میانی و اوتیت مزمن گوش میانی را افزایش میدهد.

 

۱۰-عوارض دندانی

تماس با دود سیگار و قلیان  با افزایش خطر پوسیدگی دندان ها در کودکان همراه هست.مطالعات نشان داده که افزایش سطح کوتینین خون در اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار با پوسیدگی دندانهای شیری همراه بوده هست.

 

۱۱-بیماری های قلبی- عروقی

رابطه علت و معلولی بین مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود آن با مریضی هاي شریان هاي عروق کرونر قلب«کشنده یا غیر کشنده» نشان داده شده هست.خطر ابتلا به این مریضی ها با  افزایش تعداد و طول مدت سیگار کشیدن فرد افزایش می یابد و با ترک سیگار رو به کاهش می‌گذارد.

 

۱۲-اختلالات جدار رگ ها و چربی های خون

قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان همینطور باعث اختلال فعالیت آندوتلیوم عروق میگردد،بنابراین کودکان در معرض دود دخانیات به طور ناخواسته در معرض روند تسریع یافته بروز و پیشرفت تصلب شرائین قرار میگیرند.نکته قابل دقت در این رابطه ،غیرقابل برگشت بودن این عوارض و اثر تجمعی قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان با سایر عوامل خطرزای تصلب شرائین هست.اضافه بر مصرف دخانیات،وجود دود سیگار در محیط هم بر روی سطح چربی هاي خون و وازودیلاسیون وابسته به آندوتلیوم تأثیرگذار هست.به علاوه در فرزندان نوجوان افراد مصرف کننده دخانیات سطح چربی خوب HDL-C کاهش می یابد.

 

۱۳-رابطه دود دخانیات و بیماری های آلرژیک

در افراد مصرف کننده دخانیات،سطح ایمونوگلبولین Eافزایش می یابد.در افراد در معرض دود دخانیات و فامیل درجه یک انها نیز این افزایش دیدن شده هست بنابراین با وجود قوی بودن اساس ژنتیکی در مریضی هاي آتوپی،آسم و آلرژی،نقش عوامل محیطی از جمله دود سیگار و قلیان در بروز این مریضی ها را نباید نادیده گرفت.

 

۱۴-اثر دود دخانیات بر روی طول عمر

قرار گرفتن در معرض دود دخانیات باعث کاهش طول عمر میشود.اما ترک سیگار و قلیان این خطر را به نصف میرساند.بر اساس یافته هاي پژوهش هاي گوناگون ،مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در معرض دود انها باعث افزایش مرگ و میر و کاهش طول عمر میشود.

 

۱۵-عوارض عصبی-روانی دود دخانیات

دود سیگار و قلیان باعث ایجاد و تشدید افسردگی میشود.دود سیگار و قلیان بر روی تکامل کودکان تأثیر منفی میگذارد و باعث تأخیر در تکامل طبیعی شیرخوار می‌شود.مصرف دخانیات توسط مادر  در دوران بارداری ،با افزایش احتمال تومورهای سیستم اعصاب مرکزی در کودکان همراه هست،این عوارض وابسته به مقدار مصرف سیگار و مدت قرار گرفتن در معرض دود آن میباشند.

 

۱۶-تأثیر دود دخانیات بر روی دستگاه گوارش

دود سیگار و قلیان می‌تواند باعث ایجاد و تشدید بازگشت محتویات معده به مری یا ریفلاکس شود.دود سیگار موجود در محیط می‌تواند در ایجاد و تشدید قولنج شیرخواران یا کولیک نقش داشته باشد.دود دخانیات عامل مهمی در بروز و تشدید گاستریت و زخم هاي پپتیک می باشد.