نکاتی مهم در مورد محافظت از چشمان کودکان

مجموعه : بهداشت کودک
نکاتی مهم در مورد محافظت از چشمان کودکان

چگونه از چشمان کودکمان محافظت کنیم ؟

 

کودکان نسبت به انسان های بالغ چشمان ضعیف تری دارند برای پشتیبانی از چشمان کودکان  سایت تالاب را دنبال نمایید .

 

نکاتی مهم در مورد پشتیبانی از چشمان کودکان , دشواری های رایج چشمی کودکان باید در همان ابتدا تشخصی داده شده تا مورد درمان قرار گیرد وگرنه عاقبت کار موثر نخواهد بود. غالباً مریضی‌ های چشمی در کودکان علائم شایعی دارند و والدین هم با دیدن انها طفل رابه پزشک ارجاع می دهند،

 

ولی مریضی‌ های چشمی دیگری هم وجود دارند که بدون نشانه هستند و اگر تشخیص داده نشوند، دوران طلائی درمان از دست خواهدرفت. دراین مطلب به 3 مریضی‌ مهم چشم در کودکان اشاره می کنیم.

 

تنبلی چشم

شیوع «آمبلیوپی» یا «تنبلی چشم»، 4-3 درصد است. دلیل تنبلی چشم کودکان، استرس در سیر تکاملی مغز است. دراین استرس ساختمان چشم طفل تندرست، ولی دید او کم است.سیر تکاملی چشم طفل تا 9 سالگی است. اگر تا قبل از 9 سالگی طفل، به هر علتی تصویر شفافی از اطراف نداشته باشد،

 

سیر تکاملی چشم گریبانگیر دشوار شده و اصلاح آن غیرممکن میشود. هرچه طفل سن کمتری داشته با شد، احتمال تنبلی چشم اکثر و درمان آن راحت تر و سریعا تر است.تنبلی چشم مقدور است ارثی باشد. کودکانی که والدین انها گریبانگیر تنبلی چشم اند، 6-4 برابر اکثر گریبانگیر تنبلی چشم میشوند.

 

تنبلی چشم کودکان 3 دلیل عمده دارد: استرابیسم، مانع بر سر راه دیدن مثل افتادگی پلک، عیوب انکساری چشم «نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم» تصویر تار باعث میشود راه های بینایی مسیر تکاملی خودرا پیدا نکنند.

 

کودکان از همان بدو تولد مقدور است در اثر ابتلا به آب مروارید یا افتادگی پلک مادرزادی چار تنبلی چشم شوند. ضربه به پلک که منتهی به افتادگی پلک میشود هم میتواند تنبلی چشم ایجاد کند.

 

تنبلی چشم نشانه ندارد: تشخیص استرابیسم راحت است، ولی تنبلی چشم ناشی ازعیوب انکساری، به مخصوصاً در کودکان کمتر از 4 سال که مشارکت ندارند، تشخیص را کمی دشوارتر می‌کند و باید از دستگاه برای قیاس ناسازگاری بینایی دو چشم طفل استفاده کرد، ولی بعد از 4 سالگی میتوان با استفاده از چارت های بینایی عدد چشم طفل را تعیین کرد.

 

درمان بینایی چشم: درمان تنبلی چشم، بستن چشم تندرست طفل است، به این علتکه طفل چشمی که گریبانگیر تنبلی است را اکثر فعال کند. زمانی که عیب انکساری وجوددارد، عینک هم تجویز می شود. چون بستن چشم به تنهایی مشکلی را حل نمی کند.

 

درمان طفل تا 9 سالگی باید ادامه یابد. گاهی طفل در 4 سالگی گریبانگیر تنبلی چشم میشودو با تمهیدات درمانی تا 6 سالگی التیام مییابد، اما درمان بستن چشم برحسب شدت آن تعیین میشود.

 

طبق معمولً ابتدای تشخیص تنبلی چشم، مقدور است پزشک توصیه کند چشم تندرست طفل 6 ساعت در روز بسته بماند، ولی بعد از التیام دوران بستن چشم کاهش می‌یابد.

 

همچنین لازم است درمان نگهدارنده ادامه یابد. این درمان هم براساس تشخیص پزشک است. گاهی لازم است 1 ساعت یا اکثر در روز چشم طفل بسته بماند، به مخصوصاً در کودکانی که ناسازگاری نمره چشم عمده است، درمان نگهدارنده لازم خواهدبود. این درمان باید تا 9 سالگی ادامه یابد.

 

تحقیقات نشان داده حداکثر زمانی که چشم باید بسته بماند، 6 ساعت است و بیش از آن تاثیری در التیام ندارد. شمار کمی از کودکان گریبانگیر تنبلی چشم حتی بعد از بستن مرتب چشم و استفاده از عینک التیام نمییابند. برخی از کودکان هم مشارکت ندارند و روال درمان رابا دشوار مواجه می کنند.

 

گاهی هم التیام کامل نیست مثلاً وقتی یک چشم 10/10 و چشم دیگر 10/2 است، مقدور است با اقدامات درمانی فقط بتوان عدد چشم طفل را تا 9 سالگی به 10/6 رساند، لازم به یاد است عیوب انکساری که از کودکی آغاز میشوند، مقدور است تا سنین 25-20 سالگی کاهش یا افزایش یابند.

 

به گزارش سایت تالاب از طرفی، بعد از 9 سالگی احتمال تنبلی چشم وجود ندارد. همچنین عینک زدن یا نزدن تاثیری در افزایش یا کاهش عدد عینک ندارد و عینک صرفا برای موثر دیدن است. کودکی که موثر نمیبیند، در دیدن تخته سیاه و… گریبانگیر دشوار میشود و احتمال افت تحصیلی در او وجوددارد.

 

مضمون: چشم می تواند در ازای هر یکسال سن طفل یک هفته بسته بماند و عارضه ایجاد نکند. طفل 1 ساله 1 هفته؛ 2 ساله؛ 2 هفته؛ 3 ساله؛ 3 هفته و… . پس اگر طفل به هر علتی نمی‌تواند با یک چشم ببیند، والدین باید سریعا تر طفل را ارجاع دهند.

 

غربالگری تشخیص را راحت کرده است: تنبلی چشم ناشی از عیوب انکساری مشکلی است که والدین متوجه آن نمی شوند، ولی امروزه در مراکز بهداشتی معاینات دوره ای چشم یا غربالگری انجام میشود و از طریق معاینه میتوان به وجود تنبلی چشم در طفل پی برد.

 

غربالگری روش بسیار خوبی برای قیاس بینایی کودکان است. اولین معاینه در همان بدو تولد از طریق متخصص کودکان انجام می‌گیرد. معاینه دیگر در 4 تا 6 سالگی طفل خواهدبود. البته بهتر است این معاینه در 4 سالگی انجام شود. والدین نیز باید دقت کنند اگر طفل گریبانگیر هرگونه دشوار چشمی است یا احتمال می دهند مقدور است دشوار چشمی برای او پیش آید، حتماً زودتر به متخصص چشم مراجعه کنند.

 

تقریباً همه کودکان دارای فرم های معاینه هستند که از جانب مراکز بهداشت داده می شود. اولین معاینه چشم طفل در 4 سالگی و نوبت های بعدی معاینه در 5 و 6 سالگی است

 

انسداد مجرای اشکی

بعد از فرآوری اشک، مایع اشکی از دو منفذ نزدیک بینی در پلک بالا و پایین وارد کیسه اشکی و از آنجا وارد بینی آنگاه گلو می شود و از گلو هم بلعیده خواهدشد. تولید اشک دائمی است و تخلیه آن هم در انتها به صورت بلع است. اگر مجرای اشک بسته شود، اشک وارد گلو نمیشود و از کنار چشم سرازیر خواهدشد.

 

انسداد باعث میشود اشک گردهمایی یافته در کیسه عفونت کند و آبریزش چشم با ترشح توأم شود. چشم چنین کودکانی نیمه بسته و دارای ترشح است و غالباً مادران هم کوشش می کنند ترشحات را تمیز کنند.

 

بیش از 90 درصد انسدادها تا 1 سالگی التیام می‌یابند. به دلیل این‌که درمان قطعی به روش جراحی و مستلزم بیهوشی عمومی است و بیهوشی در کودکان کمتر از 1 سال عوارض بیشتری دارد، پزشکان دراین مواقع تا 1 سالگی صبر می کنند ودر صورتی که التیام حاصل نشد

 

با جراحی انسداد را از بین می برند. دراین مریضی‌ غشای نازکی مسیر را مسدود کرده است. جراح غشا رابا سرو های ظریفی از بین می برد و مسیر باز میشود. البته گاهی نمی‌توان مجرا را باز کرد و باید لوله ای در مجرای اشک طفل تعبیه شود. این لوله ها را بعد از چند ماه در می آورند.

 

زمانی که عفونت مجرای اشکی در کودکان شدید است، در اثر گردهمایی عمده چرک در غده اشکی تورم ایجاد می و به آبسه تبدیل می شود. این مورد اورژانس است و فقط دراین مواقع باید طفل را قبل از 1 سالگی تحت عمل جراحی قرار دارد. برای پیشگیري از گردهمایی اشک در غده اشکی

 

می توان محل تلاقی پلک بالا و پایین به سوی بینی رابا ملایمت فشار داد. «این کار مقدور است باعث تسهیل خارج شدن اشک به سوی بینی ودر نتیجه باز شدن مجرای اشکی شود.» با این اقدام ترشحات تخلیه میشود که برای کاهش انها میتوان از آنتی بیوتیک هم استفاده کرد. هم‌ چنین این کار کمک می کند مریضی‌ تا 1 سالگی تقریباً نظارت شود.

 

گلوکوم مادرزادی

گلوکوم مریضی‌ کمیاب، ولی بسیار مهمی است. گلوکوم مادرزادی یا آب سیاه بیش از 80 درصد مواقع درسال اول بعد از تولد تشخیص داده میشود. آب سیاه 3 نشانه مهم دارد؛ اشک ریزش، انقباض های پلکی، ترس از نور «طفل در مقابل نور تصویر العمل نشان می‌دهد»

 

هنگامیکه پزشک فشار چشم را اندازه می‌گیرد، فشار چشم بالاست. مقدور است قرنیه چشم شفاف یا کدر باشد.کودکانی که قبل از 3 سالگی به مریضی‌ آب سیاه مبتلا میشوند، مقدور است گریبانگیر بزرگی چشم هم باشند. درمان این مریضی‌ جراحی است.