5 ترفند برای سبک شدن کیف دانش آموزان

5 ترفند برای سبک شدن کیف دانش آموزان

شیوه ی برای سبک شدن کیف دانش آموزان

درراه مدرسه تنها چیزی که دانش آموزان را اذیت می نماید سنگینی کتاب ها می باشد  مثلاً یک کتاب 200 صفحه اي را به سه بخش تقسیم و جدا جدا مجلد « مثلاً سیمی» کنیم.

 

تالاب ؛ جعفر محمدی – به زودی کتاب هاي درسی دانش آموزان تحویل شان میشود و بچه هاي ما مجبور خواهند شد کیف هاي سنگین مدرسه را 9 ماه به دوش بکشند؛ کیف هایي که گاه به بالای 10 کیلوگرم میرسند و بچه هایمان را مستعد ابتلا به انواع مریضی ها و عوارض جسمی و حرکتی در بزرگسالی میکنند.

 

وزارت فخیمه آموزش و پرورش هم فقط ناظر این “باربری” روزمره دانش آموزان هست و برغم آن که مسؤولانش نتیجه تحقیقات درمورد زیان آور بودن این حجم سنگین برای بچه ها را میدانند، در کمال بی تفاوتی و بی مسؤولیتی صرفاً نقش تماشاچی را اجرا می‌کنند، صمٌ بکم!

 

5 ترفند برای سبک شدن کیف دانش آموزان

توصیه ما به آموزش و پرورش این بود و هست که برای سبک سازی کیف دانش آموزان، چند کار ساده را انجام دهند:

 

– از حجم کتاب هاي درسی بکاهند؛ دیگر زمان آن رسیده هست که آقایان و خانم هاي مسؤول در آموزش و پرورش این نکته ساده را بفهمند که بچه هاي ما به این همۀ متن نیاز ندارند. واقعاً چه نیازی هست سرمایه کشور را صرف این کنند که بچه ها، چیزهایی را حفظ کنند یا موقتاً ذکر بگیرند و بعد از امتحان، به زباله دانی بریزند؟!

 

– دستکم بعضی کتاب ها را با کاغذ سبک «بالکی» چاپ کنند.

– کتاب هاي حجیم را در 2 یا سه جلد چاپ کنند؛ مثلاً کتاب 200 صفحه اي در سه جلد 70 – 60 صفحه اي منتشر شود و دانش آموز، هر فصل یکی را به مدرسه ببرد.

 

– از حالا برای جایگزینی کتاب هاي درسی با تجهیزات رایانه اي برنامه ریزی کنند.

 

5 راهکار برای سبک سازی کیف دانش آموزان/ منتظر آموزش و پرورش بی مسؤولیت ایران نباشیم
گرچه که واضح و مبرهن هست، مسؤولان وزارت آموزش و پرورش طبق یک سنت دیرینه به پیشنهادات سازنده وقعی نمی گذارند.
حال که آن ها به فکر دانش آموزان نیستند، ما همچون والدین باید دست به کار شویم و بخشی از کم کاری آن ها را جبران کنیم:

 

1 – مهم‌ترین کار این هست که خود ما کتاب هاي حجیم را به دو یا سه جلد تقسیم و انها را مجلد کنیم، مثلاً یک کتاب 200 صفحه اي را به سه بخش تقسیم و جدا جدا مجلد « مثلاً سیمی» کنیم. اینکار دو فایده دارد؛ اول اینکه وزن کتابی که بچه ها به مدرسه می‌برند کم می‌شود و دوم اینکه به همین ترتیب میتوانیم دفترهای کم حجم تری برای هر بخش بخریم. « دانش آموز به جای یک کتاب 200 صفحه اي و یک دفتر 200 صفحه اي برای آن، یک کتاب 60 صفحه اي و یک دفتر 60 صفحه اي را حمل می‌کند. حال این عدد را ضربدر در کل کتاب هایي که باید هر روز حمل شوند بکنید تا مشخص شود تا چه اندازه وزن کیف، کمتر میشوند.»

 

2 – دفترهایی که دارای جلدهای ضخیم و در نتیجه سنگین تر میباشند، را نخریم.

 

3 – اگر امکانات مدرسه اجازه میدهد و برایمان هم ممکن هست، برای بچه ها، دو سری کتاب بخریم تا مجبور به حمل هر روزه انها نباشند. اینکار، قطعاً هماهنگی مدرسه و توجیه معلمان را می طلبد.

 

4 – در خرید وسایل مدرسه مثل کیف،جامدادی، قمقمه و … وزن شان را در نظر بگیریم و حتی الامکان سبک ترین ها را بخریم. یادمان نرود که جمع همۀ این‌ها باعث سنگینی “بار” هرروز بچه ها می‌شود.

 

5 – و چند نکته تکمیلی: کیف هایي بخریم که دو بند برای انداختن بر روی دو شانه داشته باشند. کیف چرخدار سبک هم مفید هست. روش صحیح حمل کیف را بیاموزیم و به بچه هایمان ذکر دهیم. به انها تاکید کنیم که هرگز وسایل اضافی به مدرسه نبرند. نرمش هاي ساده مربوط به شانه و کمر را با فرزندان مان کار کنیم.

 

منتظر آموزش و پرورش تنبل و بی مسؤولیت ایران نباشیم، خود ما به داد بچه هایمان برسیم. بچه هاي ما بی آن که خود بدانند زیر بار سنگین هرروز، له میشوند. یادمان باشد که وزن مناسب برای کیف بچه ها، 10 الی 15 درصد وزن خود آنهاست و هر گرم که اکثر باشد، لحظه لحظه اش برایشان زیان آورّ هست.

این چند توصیه را جدی بگیریم؛ به خاطر بچه هایمان.

جدیدترین مطالب سایت