روش استفاده از دستگاه تست حاملگی زنان

روش استفاده از دستگاه تست حاملگی زنان

چگونه با دستگاه تست حاملگی کار کنیم ؟ 

برای کار با دستگاه آسان تست حاملگی فقط کافیست که چند دقیقه مطالعه کنید پس در ادامه میتوانید با روش بهرهگیری از دستگاه تست حاملگی زنان تالاب را دنبال نمایید. 

تستهای حاملگی خانگی، وجود یكی از هورمون هاي نشانگر حاملگی به نام “گونادوتروپین جفتی انسان” یا hCG را در ادرار نشان می‌دهد.
این هورمون كه از طریق سلول هاي جفت ساخت می‌شود، ابتدا هنگامی كه تخمكِ بارور شده، در رحم جای میگیرد «تقریبا شش روز پس از حامله شدن»، در جریان خون شما وارد می‌شود. آنگاه میزان هورمون hCG در طی هفته هاي بعدی در بدن به سرعت افزایش پیدا كرده و مقدار آن هردو روز دو برابر می‌شود.
14 روز پس از حاملگی «یعنی تقریبا همان زمانی كه شما انتظار دارید پریود بعدی شروع شود»، بعضی از تستهای حاملگی ممكن هست بتوانند این هورمون را در ادرار شما تشخیص داده و نتیجه مثبت برای حاملگی را اعلام كنند.
اما بر خلاف ادعاهای تهیه كنندگان آن ها، این تستها غالبا آن قدر دقیق نیستند كه بتوانند حاملگی را در این مرحله تشخیص دهند. در واقع، اگر یك هفته دیگر هم «پس از زمانی كه انتظار داشته اید پریود بعدی شروع شود» صبر كنید، می‌توانید امید داشته باشید كه نتیجه دقیق تری از این تستها به دست آورید.

اگر در نخستین روزی كه انتظار پریود شدن را داشته اید اما پریود نشده اید از این تستها بهرهگیری كنید، نتیجه تا چه حد دقیق خواهد بود؟

اكثر این تستها ادعا می كنند كه بیش از 99% دقت دارند، یعنی بطور ضمنی بیان می كنند كه شما همین كه زمان پریود بعدی تان فرا رسید اما پریود نشدید، میتوانید از این تستها بهرهگیری كنید؛ اما تحقیقات نشان داده هست كه این ادعاها عمده هم صحیح نیستند.

حقیقت این هست كه میزان hCG در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد گوناگون متمایز هست. ممكن هست از انواع تست هاي موجود در بازار، یك یا تعداد كمی از انها به اندازه كافی دقیق باشد كه بتواند در نخستین روز از پریود بعدی، سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد.

در واقع علت اصلی این هست كه حساسیت بعضی از این تستها بقدری نیست كه بتواند به آن اندکی از این هورمون كه در ادرار خانمهای حامله در نخستین روز از پریود بعدی شان وجوددارد، واكنش نشان دهد.

اكثر این تستها در روز اول از موعد پریود بعدی، تنها قادرند 16% از حاملگی ها را تشخیص دهند؛ هر چند یك هفته بعد از موعد پریود بعدی، اكثر این تستها می‌توانند نتیجه مثبت حاملگی را عرضه دهند.

پس چگونه این تستها میتوانند ادعای دقت در همان روزهای اول باردار شدن را داشته باشند؟

در واقع آن ها چنین ادعایی ندارند. انها صرفا ادعا می كنند كه در مجموع “بیش از 99% دقت دارند”، آنگاه بطور جداگانه میگویند كه می‌توانید در نخستین روز از موعد پریود بعدی، از این تستها بهرهگیری كنید. در صورتی كه تهیه كنندگان یك تست بخواهند از برچسب “دقت بیش از 99%” بر روی تست حاملگی خانگی خود بهرهگیری كنند باید نشان دهند كه نتیجه این تست در آزمایشگاه، نمونه با نتیجه سایر تستهای موجود یا حتی بهتر از انها هست.

از آنجا كه تستهای موجود دقیق تر از تستهای قدیمی میباشند، تعجبی ندارد كه بتوانند به این ادعاهای خود جامه عمل بپوشانند؛ اما دقت داشته باشید كه این تستها ممكن هست نتوانند حاملگی را در نخستین روز از موعد پریود بعدی تشخیص دهند در حالیكه با گذشت زمان این امكان وجوددارد.

چگونه می‌توانم تشخیص دهم كه كدام تستها بهتر و دقیق تر میباشند؟

به سادگی نمیتوان به این سوال پاسخ داد. هر روزه تولیدات جدیدی به بازار می‌آیند و تستهای فعلی نیز پیشرفته تر میشوند.

به همراه بعضی از این تستها، اطلاعاتی نیز در مورد میزان “حساسیت” و “دقت” تست عرضه شده هست. میزان حساسیت تست بدین صورت عرضه می‌شود: دست کم میزان غلظت hCG «بر حسب میلی واحد در یك میلی لیتر از ادرار» كه تست توانا به تشخیص دادن آن هست.

همچون مثال، تست حاملگی كه ادعا می كند می‌تواند میزان 20 mIU/ml از hCG را تشخیص دهد، باید دقیق تر از تستی باشد كه میگوید میتواند میزان 50 mIU/ml را تشخیص دهد. متأسفانه باید گفت كه نمی‌توان به این اطلاعات عمده اطمینان كرد، زیرا انواع مختلفی از hCG وجوددارد و این اعداد الزاماً بیانگر توانایی تشخیص نوعی از hCG نیست كه در اوائل بارداری در ادرار دیده می‌شود.

چگونه میتوانم از تست حاملگی خانگی بهرهگیری كنم؟

ابتدا تاریخ انقضاء محصول را نگاه كنید، خصوصا اگر مدتی از خرید آن قبل هست، تا مطمئن شوید كه هنوز می‌توانید ازآن بهرهگیری كنید. اگر محصول را در محل مرطوب یا گرم مثل حمام نگه داری كرده باشید، ممكن هست فاسد شده و دیگر امكان بهرهگیری ازآن وجود نداشته باشد؛ پس بهتر هست آنرا دور بیندازید و یك تست اخیر بخرید. هنگامی كه میخواهید از تست بهرهگیری كنید، دستورالعمل نحوه بهرهگیری ازآن رابه دقت مطالعه كنید، زیرا نحوه بهرهگیری از تولیدات گوناگون ممكن هست متمایز باشد.

در اكثر این قبیل از تستها باید نمونه ادرار خودرا در یك ظرف بریزید و آنگاه نوار كاغذی مختص را در آن فرو كنید. ممكن هست در بعضی دیگر با بهرهگیری از قطره چكانی كه در كنار محصول بشما داده شده هست، چند قطره ازآن را در سوراخی كه روی دستگاه تعبیه شده هست، بریزید. در بعضی دیگر از تستها می‌توانید مستقیما روی كاغذ مختص ادرار كنید. در بعضی هم می‌توانید از هر كدام از دو روش كه مایل هستید بهرهگیری كنید.

همینطور نحوه نمایش نتیجه نیز در این تستها متمایز هست: بعضی از انها نوارهای باریك صورتی یا آبی رنگ را بر روی كاغذ تست نمایش میدهند، اما بعضی دیگر ممكن هست علامت مثبت یا منفی را بر روی یك پنجره نمایش دهند.
در اكثر این تستها، یك نشانگر كنترل نیز وجوددارد كه نشان میدهد آیا نتیجه تست معتبر هست یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن هست كه نتیجه تست معتبر نیست.

شاید بعلت فاسد شدن یا دلایلی از این قبیل باشد و ممكن هست نتیجه بارداری به دست آمده ازآن واقعا اشتباه باشد. در صورتی كه چنین اتفاقی افتاد، میتوانید با فروشنده كالا ارتباط گرفته و بخواهید كه یك تست اخیر برایتان بفرستند، هر چند ممكن هست رسیدن این تست اخیر مدتی طول بكشد و شما نتوانید به سرعت ازآن بهرهگیری كنید.
اكثر تستها عنوان می كنند كه نتیجه تست ظرف 5 دقیقه مشخص میشود، هرچند كه ممكن هست برای گرفتن نتیجه مثبت وادار باشید تا 10 دقیقه نیز صبر كنید.

آیا ممكن هست نتیجه تست منفی باشد، اما باردار باشید «یعنی نتیجه منفی كاذب به دست بیاید»؟

در صورتی كه نتیجه تست منفی باشد ودر صورتی كه هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یك هفته دیگر صبر كرده و مجددا از تست بهرهگیری كنید. شاید تخمك گذاری دیرتر از زمانی كه تصور می كرده اید انجام شده باشد ودر نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن برترین نتیجه باید از نخستین ادرار خود در صبح بهرهگیری كنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.

دقت داشته باشید كه نتیجه منفی الزاماً به معنای حامله نبودن نیست. در صورتی كه در موعد مقرر پریود نشدید، ممكن هست حامله شده باشید؛ پس بهتر هست از مصرف دارو و سایر كارهایی كه در زمان حاملگی خطرناك هست خودداری كنید. در صورتی كه تا یك هفته بعد پریود نشدید و نتیجه تست هم هنوز منفی بود، بهتر هست به دیدار پزشك خود بروید تا علت این امر مشخص شود.

آیا ممكن هست نتیجه تست مثبت باشد، اما باردار نباشید «یعنی نتیجه مثبت كاذب به دست بیاید»؟

بله؛ نتیجه مثبت كاذب هم ممكن هست دیدن شود و این یعنی نتیجه تست مثبت باشد، اما شما حامله نباشید.
در صورتی كه شما نتیجه مثبت زودهنگام از تست بگیرید و كمی بعد هم پریود شوید، ممكن هست گریبانگیر عارضه “حاملگی شیمیایی” شده باشید. این بدان معناست كه یك تخمك بارور شده به رحم منتقل شده و آنگاه به اندازه اي رشد كرده هست كه هورمون hCG ساخت كند؛ اما پس ازآن، رشد تخمك بنا به دلایلی متوقف شده هست.

این اتفاق برای 20 تا 50 درصد از تخمكهای بارورشده میوفتد، كه علت آن ممكن هست غیرطبیعی یا ناسالم بودن تخمك یا عدم توانایی آن برای رشد و تبدیل شدن به جنین، باشد. در این حالت، شما دوباره پریود خواهید شد، هرچند این دوره پریودممكن هست كمی دیرتر شروع شده و خون ریزی شما نیز بیشتر از حد متداول باشد.

در قبل كه تستهای حاملگی به اندازه امروز دقیق نبودند، این حاملگیهای شیمیایی هیچوقت تشخیص داده نمی شدند.
بهمین علت، بعضی از متخصصان بر این باورند كه بهتر هست تا یك هفته پس از موعد مقرر پریود بعدی خود نیز صبر كنید و آنگاه تست حاملگی را انجام دهید تا نتیجه دقیق تری به دست بیاورید.

دقت داشته باشید كه در “بارداری خارج رحمی” «یعنی زمانی كه تخمك بارور شده در جایی غیر از دیواره رحم قرار گرفته باشد»، ممكن هست نتیجه مثبت یا منفی از تستهای حاملگی به دست بیاید. در صورتی كه درد در ناحیه شكم یا خون ریزی غیرطبیعی دیدن كرده اید «صرف نظر از نتیجه تست حاملگی»، با پزشك خود ارتباط بگیرید.

تستهای حاملگی خانگی با تستهایی كه در مطب پزشكان یا ماماها انجام می‌شود، چه تفاوتی دارند؟

در بعضی از كلینیكها، کاملا از همان تستهای خانگی بهرهگیری میشود. پزشكان و ماماها، زمانی كه می‌خواهند مقدار دقیق hCG در خون شما یا تغییرات مقدار آن در طول زمان را بدانند، مثلا زمانی كه به سقط جنین مشكوك باشند، از آزمایش خون بارداری بهرهگیری می كنند.

در این آزمایش تنها به یك جواب مثبت یا منفی اكتفا نمی‌شود و مقدار دقیق نوعی از hCG بنام “بتا” در خون اندازه گیری میشود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت