آشنایی با عوارض جبران ناپذیر سقط جنین

آشنایی با عوارض جبران ناپذیر سقط جنین

عوارض سقط کردن نوزاد , سقط جنین , مادرانی که حالا به هر دلایلی تصمیم میگیرند کودک خودرا سقط کنند با اشتباه بسیار بزرگی همراه هستند در ادامه می‌توانید با عوارض هاي جبران ناپذیر سقط جنین نوزاد تالاب را دنبال نمایید.

 

سقط جنین فرآیندی طبیعی است که در بارداری ناموفق پیش می‌آید. اما سقط عمدی جنینبا استفاده از دارو یا دیگر مواد یا عمل جراحی که باقی مانده محتویات رحمی را پاکسازی می‌کند، اتفاق میوفتد.

 

به گزارش تالاب سقط جنین اگر بطور غیر ارادی و خودبخود صورت گیرد، عارضه جسمی شدیدی به همراه ندارد، یعنیزنان آبستن باید دقت داشته باشند که بروز هرگونه خون ریزی رحمی دراین افراد غیرطبیعی است و بایستی علت آن توسط دکتر متخصص زنان بررسی شود. البته باید گفت در اکثر موارد، خون ریزی در سه ماهه اول حاملگی، نشان دهنده سقط جنین است.

 

ولی سقط عمدی جنین خطراتی را برای سلامتی مادر به همراه دارد. دراین پست تعدادی از عوارض مهم مرتبط با سقط عمدی جنین را برایتان میگوییم.

 

1- مرگ: از جمله عللی که به مرگ مادر در اثر سقط جنین منجر میشوند، می‌توان به خون ریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و حاملگی خارج رحم اشاره کرد.

 

2- سرطان پستان: با سقط جنین خطر سرطان پستان تقریباً دو برابر میشود.

 

3- سرطان دهانه رحم، تخمدان و کبد: زنانی که یکبار سقط انجام داده اند در مقایسه با زنانی که سقط انجام نداده اند، بیشتر دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند. افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و کبد نیز با سقط هاي منفرد یا متعدد گزارش شده است.

 

افزایش ابتلا به سرطان به دنبال سقط، با تغییرات هورمونی غیرطبیعی که بارداری را خاتمه می بخشد و تخریب درمان نشده دهانه رحم مرتبط است.

 

آشنایی با عوارض جبران ناپذیر سقط جنین

سقط جنین عمدی

 

سقط جنین، خطر جفت سرراهی «پایین آمدن جفت در رحم مادر» در بارداری هاي بعدی را 7 تا 15 برابر بیشتر میکند
 
4- سوراخ شدن رحم: 2 تا 3 درصد زنانی که سقط جنین میکنند، در دسترس خطر سوراخ شدن رحم قراردارند. تعداد زیادی از این جراحات تشخیص داده نشده و درمان نمیشوند، مگر این‌که معاینه لاپاراسکوپی انجام شود.
 

خطر سوراخ شدگی رحم برای زنانی که قبلا زایمان کرده اند، یا هنگام سقط بیهوشی عمومی داشته اند، افزایش می‌یابد.

 

آسیب رحم ممکن است باعث بروز عوارضی در بارداری هاي بعدی گردد و حتی نیاز به هیسترکتومی «درآوردن رحم ازبدن» شود که خود تعدادی از عوارض دیگر مانند پوکی استخوان را در بر دارد.

 

5- پارگی دهانه رحم: پارگی هاي دهانه رحم که نیازمند بخیه زدن هستند، در حداقل یک درصد سقط هاي سه ماهه اول بارداری رخ میدهد. پارگی هاي کوچکتر نیز که درمان نمی شوند، در درازمدت به تخریب سیستم باروری منجر می‌شوند.

 

آسیب دائمی دهانه رحم ممکن است به شل شدن دهانه رحم، زایمان زودرس و عوارض زایمان منجر شود.

 

خطر تخریب دهانه رحم در سقط هاي سه ماهه دوم بارداری ودر مواردی که از لامیناریا برای اتساع دهانه رحم استفاده نمیشود، بیشتر می‌گردد.

 

آشنایی با عوارض جبران ناپذیر سقط جنین

 

سقط جنین ناخواسته

 

6- جفت سر راهی: سقط جنین، خطر جفت سرراهی «پایین آمدن جفت در رحم مادر» در بارداری هاي بعدی را 7 تا 15 برابر بیشتر می‌کند که خود تهدیدکننده زندگی مادر است.

 

7- تشکیل غیرطبیعی جفت بعلت تخریب رحمی، خطر بروز بدشکلی هاي جنینی، مرگ قبل از زایمان و خون ریزی بیش از حد طی زایمان را افزایش می‌دهد.

 

8- نوزادان معلول در بارداری هاي بعدی: سقط جنین با تخریب رحم و دهانه رحم همراه است که خطرزایمان زودرس، عوارض زایمان و تشکیل غیر طبیعی جفت در بارداری هاي بعدی را افزایش دهد. این عوارض از جمله علل معلولیت نوزادان است.

 

9- حاملگی خارج رحم: سقط بطور مخصوصاً احتمال حاملگی هاي خارج رحم را افزایش میدهد. حاملگی هاي خارج رحم، خود تهدیدکننده زندگی مادر بوده و ممکن است منجر به نازایی گردد.

 

10- بیماری هاي التهابی لگن : این بیماری ها ممکن است به افزایش خطر حاملگی نابجا و کاهش باروری منجر گردد. 23 درصد از زنانی که در دوران سقط، عفونت کلامیدیا دارند، طی چهار هفته دچار بیماری هاي التهابی لگن میشوند.

 

مطالعات نشان داده است که 20 تا 27 درصد متقاضیان سقط جنین دارای عفونت کلامیدیا هستند. تقریباً 5 درصد بیمارانی که عفونت کلامیدیایی نداشته اند، طی چهار هفته پس از سقط سه ماهه اول، دچار بیماری هاي التهابی لگن می‌شوند. بهمین دلیل، زنان باید قبل از سقط جنین، برای غربالگری و درمان چنین عفونت هایي به دکتر متخصص مراجعه کنند.

 

سقط بطور مخصوصاً با تغییرات رفتاری مانند هرزگی، سیگار کشیدن، مواد مخدر و اختلالات تغذیه اي تماس دارد که همگان تهدیدکننده سلامتی هستند
 
 
11- اندومتریوز: اندومتریوز از خطرهای بعد از سقط برای همه ی زنان است. اندومتریوز بیماریی است که در آن، بافت داخل رحم که آندومتر خوانده می‌شود، به اشتباه در جایی خارج از رحم رشد میکند.
 

زنان کم سن دو و نیم برابر زنان 20 تا 29 ساله مستعد ابتلا به اندومتریوز بعد از سقط هستند.

 

12- التهاب و عفونت بافت رحم عارضه دیگری است که دارای علائمی مثل درد شکم، تب و افزایش خون ریزی می‌باشد. در واقع انتظار میرود که این مسئله درحدود نیم درصد کورتاژ با ساکشن، به رغم پیش گیری آنتی بیوتیکی اتفاق بیفتد.

 

آشنایی با عوارض جبران ناپذیر سقط جنین

سه مضمون

1- اکثر مطالعات نشانگر وجود خطر برای زنانی است که تنها یک‌بار سقط انجام میدهند. اما همین مطالعات نشان میدهند زنانی که سقط هاي مکرر داشته اند، در دسترس خطر بیشتری قرار میگیرند. این مضمون به مخصوصاً از آنجا قابل تامل است که در بیشتر موارد، سقط ها مکرر میشوند.

 

2- طی تحقیقی بر روی 1428 زن معلوم شد سقط عمدی جنین بطور مشخص با سطح پایین تر سلامتی بدن تماس دارد.

 

3- سقط بطور مخصوصاً با تغییرات رفتاری مانند هرزگی، سیگار کشیدن، مواد مخدر و اختلالات تغذیه اي تماس دارد که همگان تهدیدکننده سلامتی هستند.

 

جدیدترین مطالب سایت