بروزرسانی : 27 مهر 1397

مراقبت های ضروری در دوران بارداری

مراقبت های ضروری در دوران بارداری

مراقبت های حاملگی

برای داشتن دوران بارداری راحت و با آرامش میتوان از کار ها و نیز غذاهای خوب بهرهگیری نمود با ما در سایت تالاب همراه باشید به وضعیتی گفته میشود که زن در رحم خود دارای رویان یا جنین باشد.

بارداری یا حاملگی به وضعیتی گفته می شود که زن در رحم خود دارای رویان یا جنین باشد. به دوران بارداری «دورهٔ آبستنی» نیز گفته میشود؛ این دوره با به جهان آمدن نوزاد «زایمان» به اتمام می رسد.

در انسان دورهٔ بارداری طبیعی حدود ۳۸ هفته از زمان بارور شدن طول میکشد. اگر طول این دوره از آخرین قاعدگی فرد باردار محاسبه شود، مقدار طبیعی آن تقریباً ۴۰ هفته خواهد بود. نطفه در حال رشد انسان در هفته‌هاي اول بارداری رویان و پس از این دوره، تا پایان بارداری، جنین نامیده میشود. انسان در هر زمان بارداری معمولاً فقط یک جنین در رحم دارد، اگرچه موارد چندقلویی نیز عمده نادر نیست. سازمان بهداشت جهانی مدت عادی حمل را بین ۳۷ تا ۴۲ هفته معین میکند.

در اصطلاحات علمی به حالات بارداری گراوید «به لاتین: Gravid» گویند و به انسان مؤنث باردار گراویدا. پاریتی یا پارا برای نشان دادن تعداد بچه‌هاي سالم به جهان آمده قبلی به کار می رود. زنی که هیچگاه باردار نشده نولی‌گراوید و زنی که برای نخستین بار باردار شده پریمی‌گراوید  گفته میشود و در بارداری‌هاي بعدی مولتی‌گراوید یا مولتی پار نامیده می شود.

زنی که هیچ‌گاه باردار نشده یا جنینی را بیش از ۲۰ هفتگی نگه نداشته نولی‌پار[پ ۸ خوانده می شود. از این اصطلاحات برای نشان دادن حالات بارداری‌هاي قبلی یک زن در شرح‌حال و ثبت اطلاعات پزشکی در حین بارداری یا شرایط دیگر به کار می رود.

واژه رویاندر طی ۹ هفته اول بعد لقاح و جنین از هفته ۱۰ تا پایان بارداری بکار میرود.

در بی شماری تعاریف پزشکی و قانونی بارداری به سه قسمت «تریمستر» تقسیم میشود. در نخستین سه‌ماهه یا تریمستر بیشترین ریسک سقط وجود دارد. در طی تریسمتر دوم یا سه‌ماهه دوم رشد جنین قابل بررسی هست و از تریسمتر سوم یا سه‌ماههٔ دوم جنین قابلیت بقا خارج رحم را به دست می‌آورد.

سن بارداری

در ناباروری‌هایي که عوامل مردانه دخیل هست با انجام آزمایش ساده، پاسخ آن دریافت میشود اما در خانم‌ها ممکن هست اختلالات تخمک گذاری مانع از فرزندآوری شود که افزایش سن در کیفیت تخمک‌ها مؤثر هست. کاهش کیفیت در باروری تخمک‌ها از سن ۳۵ سالگی به بعد هست. بهتر هست تا گذشته از ۳۵ سال اقدام به فرزندآوری کرد، بارداری بعد از ۳۵ سالگی خطرناک هست.

مصرف داروها در دوران بارداری

در دوران بارداری اصولاً به جز بعضی ویتامینها و مکملهای خوراکی تجویز سایر داروها باید با احتیاط صورت گیرد زیرا خطر سقط جنین یا ایجاد ناهنجاریهای مادرزادی جنین وجود دارد.

 مراقبت های ضروری در دوران بارداری

به دوران بارداری «دورهٔ آبستنی» نیز گفته میشود

  
داروهای خطرناک در دوران بارداری 

 استامینوفن
 آسیکلوویر
داروهای ضد تهوع «مثل اندانسترون و متو کلوپرامید»
 آسپارتام
 آسپرین با دوز پایین
 آرام‌بخشهای ملایم «مثل مپروبامات، کلردیازپوکساید و فلوکسیتین»
 پنی سیلین، سفالکسین، اریترومایسین و چند آنتی بیوتیک دیگر
 زایوودین
قرص‌هاي ضد بارداری
 ایبوپروفن «بروفن» به جز در سه‌ماههٔ آخر بارداری
 بعضی داروهای ضد فشار خون مثل متیل دوپا
 داروهای ضد افسردگی

مواد غذایی که باید در بارداری مصرف شوند

امگا ۳: این اسیدهای چرب برای رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی حیاتی میباشند و میتوانند خطر افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. برترین منابع: ماهی سالمون، ماهی کولی، بذرکتان، روغن بذرکتان و گردو.

کولین: این ترکیب شبه ویتامین B نقش مهمی در رشد مغز جنین داشته و از بروز نقص‌هاي مربوط به نخاع پیش گیری می کند. برترین منابع: گوشت قرمز «به استثنای جگر که زنان باردار نبایند بخورند»، جگر مرغ، تخم‌مرغ، دانه سویا و گیاهک گندم.

فیبر: یک رژیم پرفیبر نه تنها از بروز مشکلات متداول بارداری مثل یبوست و هموروئید جلوگیري میکند بلکه به آزادسازی گلوکز در خون نیز کمک کرده و باعث میشود تعادل انرژی بیشتری داشته باشید. برترین منابع: غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات.

کلسیم: برای استخوان‌هایتان خوب هست و زنانی که در رژیم‌خوراکی خود به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنند، اکثر دچار مشکلات بارداری مثل فشارخون بالا و پره‌اکلامپسی می شوند. برترین منابع: شیرکم چرب، پنیرهای سفت، ماست.

  مراقبت های ضروری در دوران بارداری

انسان در هر زمان بارداری معمولاً فقط یک جنین در رحم دارد، اگرچه موارد چندقلویی نیز عمده نادر نیست

لیست غذایی ممنوعه برای زنان باردار

 زعفران: زعفران یکی از شناخته شده‌ترین مواد خوراکی هست که مصرف بیش از حد آن سبب سقط جنین میشود.

 تخم شوید: تخم شوید از قدیم همچون یک داروی قاعده آور بهرهگیری می‌شده هست و احتمالاً به علت تحریک هورمون‌هایي که عامل شروع قاعدگی و نیز انقباض عضلات رحمی میباشند باعث سقط جنین میشود.

کافئین: سال‌هاي زیادی هست که گفته می شود مصرف مقدار عمده کافئین در روز «چه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه‌هاي انرژی‌زا» در طول دوران بارداری با خطر سقط‌جنین همراه هست و تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، آن را تأیید می کند.

 پنیر نرم: بهتر هست از مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری کنید. اما چرا؟ چون ممکن هست پاستوریزه نباشند و آلوده به لیستریا باشند، باکتری که می تواند سبب مسمومیت خوراکی شود.

گوشت: تولیدات فریز شده و منجمد ممکن هست آلوده به لیستریا باشند. به همین علت، گوشت‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتری‌هاي آن کشته شود و موقع پخت حتماً انواع گوشت را کامل بپزید. این گوشت‌ها ممکن هست آلوده به توکسوپلاسموز باشند که انگلی هست که سبب یک نوع عفونت میشود و با این که نادر هست اما ممکن هست سبب مرده به جهان آمدن نوزاد یا یک مشکل حاد برای سلامتی شود.

ماهی: جیوه که در تعداد زیادی از ماهی‌ها وجود دارد برای بچه خطرناک هست. جیوه یک سم عصبی هست که رشد مغز جنین را مختل می کند. زمانیکه جیوه از آلودگی وارد آب دریا می شود.

آداب و رسوم ایرانی

در دین اسلام، یهود و زرتشت، به فرزند آوردن زنان، ارج نهاده شده هست. از همین رو ایرانیان که عمدتاً پیرو یکی از همین ادیان بودند، آداب و رسوم زیادی در این خصوص داشته و دارند.

بارداری در انسان

سه‌ماهه اول بارداری به دوران گذشته از هفته ۱۲ بارداری اطلاق می شود. با دقت به این که تعداد زیادی از زنان در این دوره از حاملگی خود بی اطلاع میباشند اکثر سقط‌هاي جنینهایی ناخواسته در این دوران اتفاق می‌افتند. از نظر علمی نخستین روز بارداری از زمان آزاد شدن تخمک محاسبه میشود؛ بنابراین پزشکان برای تخمین زمان تولد روز اول پروید را همچون مبنا در نظر می گیرند. تکامل رویانی و اندام زایی جنین نیز در این دوران اتفاق می‌افتند.

دو تقسیم‌بندی وجود دارد:

 در تقسیم‌بندی اول:
 ۳ ماهه اول بارداری – از هفته اول تا پایان هفته ۱۴ بارداری
۳ ماهه دوم بارداری – از هفته ۱۵ تا پایان هفته ۲۸ بارداری
 ۳ ماهه سوم بارداری – از هفته ۲۹ تا زمان زایمان

در تقسیم‌بندی دوم:

 نیمه اول بارداری – هفته ۰–۲۰
  نیمه دوم بارداری – هفته ۲۰–۴۰

تحقیقات نشان داده هست که تغییرات فیزیولوژیکی طی بارداری به زنان باردار کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کنند و در هنگام حرکت واژگون نشوند.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان «Postnatal depression» نامی هست که به نوعی افسردگی که در بعضی موارد پس از وضع حمل، زنان را مبتلا میکند اطلاق می شود. از هر ۱۰ زن، حدود ۱ زن این افسردگی را سنجیدن می کنند. این اختلال معمولاً در خلال یک‌ماههٔ اولیه پس از وضع حمل آغاز میشود، اما حتی می تواند تا ۶ ماه بعد نیز ظهورش به تعویق بیفتد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت