بروزرسانی : 27 مهر 1397

مراقبت های بارداری در هفته بیست و ششم بارداری

مراقبت های بارداری در هفته بیست و ششم بارداری

 هفته بیست و ششم بارداری 

 باید این هفته را جشن بگیری. تو مادری هستی که 26 هفته جنین را در شکم خود نگه داشته‌اي. حتما خسته و کلافه‌اي. حتی نمیتوانی خودت را کش و قوس دهی، گاهی فکر می کنی برای داشتن این ناقلا هنوز آمادگی لازم را نداری. اما نگذار این فکرها تو را از نقشی که بازی می کني دور کند. اگرچه خودت را تنها و خسته احساس می کني، اما این هفته را به آنهایی فکر کن که حسرت تو را میخورند و دلشان میخواهد جای تو باشند.

وضعیت جنین در هفته بیست و ششم بارداری 

 هرچقدر که سیستم عصبی کودک شما رشد بیشتری می‌یابد حرکت او در بدن شما هماهنگی بیشتری دارد. اعصای مرکزی هم با رشد اکثر جنین را قادر می‌سازد که دمای بدن خودش را با محیط اطرافش تنظیم کند.  

او در این هفته خودش را آماده می کند تا چشم‌هایش راکه مهر و مو به آن زده بود باز کند و شروع به پلک زدن می کند. انتظار نداشته باشید با چشم‌هاي مشکی یا قهوه اي رو به رو شوید رنگ‌هاي عنبه چشم‌هاي او به رنگ آبی یا خاکستری مایل به آبی هست و تا چند ماه بعد از تولد رنگ ثابتی نخواهد داشت.

 
ریه‌هاي او با شاخه‌هاي برونش در بدنش تکامل می‌یابد. او همچنان در مایع آمنیوتیک تنفس میکند و این تمرین حسابی وی را تا زمان تولد برای نفس کشیدن آماده میکند.  جنین در این زمان 2 تا 3درصد چربی را با خود حمل می کند. با این حال وزن‌گیری را تا هفته‌هاي آخر ادامه می دهد. این جنین ناقلا این هفته در حدود یک بادمجان هست.

قد: 39 سانتی متر
وزن: 993 گرم

 مراقبت های بارداری در هفته بیست و ششم بارداری

اوضاع جنین در هفته بیست و ششم بارداری

 
وضعیت مادر در هفته بیست و ششم بارداری 

دراین هفته رحم به اندازه 6 سانتی‌متر بالای ناف قرار میگیرد. این طبیعی هست که در نیمه دوم حاملگی در هر هفته ارتفاع رحم یک سانتی‌متر افزایش یابد. در هفته‌هاي 24 تا 27 فشار خون شما افت کرده بود که در این دوران دوباره جریان خون شما افزایش می‌یابد. در این دوران کمردرد، گرفتگی عضلات پا و فشار به ناحیه لگنی به دلیل حمل بار سنگین احساس می کنید.

مراقبت های بارداری در هفته بیست و ششم بارداری 

«پره اکلامپسی» یا مسمومیت حاملگی در اثر افزایش فشار خون و اختلال در کارکرد کلیه‌ها و دستگاه عصبی مرکزی ایجاد میشود. نشانه‌هاي مختلفی برای ایجاد این مشکل وجود دارد که افزایش وزن، تورم و پف کردن ناگهانی دست‌ها، تاری دید، سردرد و دردشکم از جمله این نشانه‌هاست. در مسمومیت شدید حاملگی فشار خون به 16 روی 10 یا بالاتر میرسد.

 معمولا استراحت مطلق در اوضاع خوابیده به پشت توصیه می شود.

نظارت دقیق فشار خون در طی بارداری و مراجعه منظم به دکتر لازم هست.

 مراقبت های بارداری در هفته بیست و ششم بارداری

تغذیه در هفته بیست و ششم بارداری

 
تغذیه در هفته بیست و ششم بارداری 

تغییرات کوچک رژیم خوراکی که می تواند به تفاوت‌هاي بزرگی بیانجامد.

تعداد زیادی از مادران از اینکه تمام مواد مغذی را هر روزه به رژیم خوراکی خود راه دهند، احساس ناتوانی میکنند. ما در این جا چند راه را به شما توصیه می کنیم.

.  هر روز به همراه صبحانه، یک لیوان کوچک آب پرتقال بخورید. آب پرتقال منبع خوبی از ویتامین سی هست که به سلامت لثه‌ها کمک می کند. در جذب آهن بدن نیز موثر هست.

کولین برای رشد مغز کودک شما ضروری هست. تخم مرغ، گوشت بدون چربی و بادام زمینی موادی میباشند که سرشار از این ماده اند.

به جای کاهوی پیچ از کاهوی معمولی بهرهگیری کنید. فیبر، ویتامین ب، اسید فولیک، کلسیم، پتاسیم و مواد معدنی موجود در کاهوی معمولی دو برابر کاهوی پیچ هست. به علاوه ویتامین سی آن چند برابر هست که به سلول هاي قرمز خونی کمک می کند.

مصرف لوتئین خود را افزایش دهید. لوتئین یکی از مهم‌ترین مواد برای سلامت قوه بینایی شما هست. کلم، اسفناج و ذرت منبع خوبی از این ماده هست.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت