۱۰ کار برای مراقبت های بعد از زایمان سزارین

۱۰ کار برای مراقبت های بعد از زایمان سزارین

۱۰ روش برای مراقبت های بعد از زایمان سزارین

اگر می خواهید بعد از زایمان میتوان معمولا برای هر خانمی فعالیت‌هایي وجود دارند که بعد از زایمان باید انجام دهند مشابه از این موارد را برای شما عزیزان فراهم نموده ایم 

 

به گزارش تالاب : معمولا برای هر خانمی فعالیت‌هایي وجود دارند که در دوران بارداری کنار گذاشته میشوند و پس از زایمان دوباره از سر گرفته می شوند. اما هر کاری زمان خودش را دارد و باید مدتی پس از زایمان نیز دست نگه داشت مثل: کارهای خانه، رژیم لاغری، رانندگی، رابطه زناشویی و موارد دیگر.

 

خوابیدن در کنار نوزاد

درست هست که مشتاق هستید زودتر به زندگی عادی و کارهای هرروز قدیم بازگردید اما باید برای مدتی به بدنتان فرصت بدهید تا توان از دست رفته خود را بازیابد. از هر زمانی برای استراحت بهرهگیری کنید. می توانید برای بهتر ارتباط گرفتن با نوزادتان زمانی که خواب هست کنار او دراز بکشید و کمی استراحت کنید.

 

این ۱۰ کار را چه مدت پس از سزارین می‌توان انجام داد؟

ورزش کردن

اگر میخواهید دوباره ورزش کردن را از سر بگیرید، باید حداقل ۴ تا ۶ هفته پس از عمل دست نگه دارید. اضافه بر این که بدنتان هنوز توان خود را بازنیافته هست، تغییرات هورمونی دوران بارداری نیز هنوز اثر خود را از دست نداده‌اند و تلاش شما برای بازرسی وزن بی‌فایده خواهد بود.

 

رابطه زناشویی

ممکن هست از نظر روانی از نخستین هفته‌هاي پس از زایمان میل جنسی شما دوباره فعال شده باشد اما از نظر فیزیکی حداقل به ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز دارید به ویژه اگر زایمانتان سزارین باشد. به یاد داشته باشید که اگر خودتان به نوزاد شیر میدهید، تغییرات هورمونی می تواند باعث کاهش رطوبت واژن شود. تا دوماه سعی کنید به ابراز علاقه کلامی و لمسی بسنده کنید.

 

بلند کردن چیزی

سعی کنید در نخستین هفته‌هاي پس از زایمان هیچ چیزی سنگین‌تر از کودکتان بلند نکنید. هرگاه میخواهید چیزی را بلند کنید زانوهایتان را به جای کمرتان خم کنید. بلند کردن وزنه سنگین میتواند به بخیه‌هایتان آسیب بزند.

 

حمام کردن

برترین انتخاب برای آرامش بخشیدن به بدن حمام کردن هست. اما حداقل یک هفته صبر کنید. پس از یک هفته حتی می توانید در وان آب گرم دراز بکشید اما هرگز از روغن‌هاي ضروری در آب بهرهگیری نکنید و گذشته از پر کردن وان هم از تمیزی آن اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن هست محل زخم‌هایتان را تحریک و ملتهب کند.

 

رانندگی

اگر عمل سزارین انجام داده‌اید، حداقل ۳ تا ۴ هفته برای پشت رل نشستن زمان لازم دارید. یک ترمز یا حرکت ناگهانی میتواند روند ترمیم زخم شکمتان را با مشکل مواجه کند. به علاوه به علت مصرف داروهای مسکن، ممکن هست کمی تمرکزتان را نسبت به گذشته از دست داده باشید و این خطرناک هست. به طور کلی مادران راننده‌اي که در ماشین کودک دارند، اکثر توجهشان به کودک هست تا جاده پس بهتر هست این ریسک را نکنید.

 

رژیم لاغری

هنگامی که زایمان میکنید به طور طبیعی وزن زیادی از دست میدهید. از طرفی شیر دادن به نوزاد نیز نقش مؤثری در سوزاندن کالری‌هاي اضافه بدنتان دارد. پس سعی نداشته باشید بلافاصله پس از زایمان رژیم لاغری بگیرید زیرا روند بهبود زخم‌ها را کند میکند و بر میزان ذخیره شیرتان نیز تأثیر میگذارد. برترین کار این هست که رژیم خوراکی متعادلی داشته باشید و به صورت ملایم ورزش کنید.

 

بازگشت به غذاهای منع شده

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که کافئین را در دوران بارداری ممنوع کرده بودید، پس احتمالا شاد میشوید اگر بدانید که اکنون مجاز هستید تا روزی دو فنجان قهوه بنوشید حتی اگر به نوزادتان شیر می دهید. در مورد غذا هاي دیگر مثل سوشی « ماهی خام» یا گوشت سرد، میتوانید دوباره مصرف آن‌ها را از سر بگیرید. تنها خوراکی که همچنان بهتر هست تا زمانی که شیر می دهید از مصرف آن خودداری کنید، غذا هاي تند و ادویه‌دار هست زیرا بر روی شیرتان تأثیر می گذارد و ممکن هست نوزاد را اذیت کند.

 

کارهای منزل

اگر جزو آن دسته از زنانی هستید که نمی توانند پر بودن سبد رخت چرک را تحمل کنند و هر روز باید کف خانه را تی بکشند، خواهشا کمی به فکر خودتان باشید. حداقل تا دو هفته پس از زایمان کارهای خانه را فراموش کنید. سعی کنید از دیگران کمک بگیرید.

 

بازگشت به کار

اگر میخواهید زودتر به کار بازگردید، از هر فرصتی برای برقراری ارتباط با نوزادتان و بازیابی توانایی بدنتان پس از زایمان بهرهگیری کنید. اگر شغلتان نیازمند تحرک فیزیکی زیادی نیست، از هفته دوم پس از زایمان طبیعی و هفته سوم یا چهارم پس از سزارین میتوانید به شغلتان بازگردید. اما از لحاظ روانی ممکن هست به زمان بیشتری نیاز داشته باشید.

 

جدیدترین مطالب سایت