بروزرسانی : 20 آذر 1396

روش هایی برای رژیم غذایی در فصل سرمای زمستان

روش هایی برای رژیم غذایی در فصل سرمای زمستان

رژیم و تناسب اندام در زمستان 

رژیم در همه ی جا به صورت کافی و خوب نمیباشد در ادامه میتوانید با روش هایي برای رژیم خوراکی در فصل سرمای زمستان تالاب را دنبال نمایید. 

رژیم خوراکی زمستانه , هر چند که درمان مشخصی برای عفونت‌هاي ویروسی وجود ندارد، اما تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه‌ي مناسب، به تخفیف علایم بیماری و بهبودی سریع‌تر کمک خواهد نمود.

اکنون در فصل خزان قرار داریم و بارش باران صفا و زیبایی خاصی رابه شهر بخشیده است و ما از زیبایی‌هاي بی شمار این فصل از سال لذت میبریم. اما از طرفی دیگر اکنون که هوا رو به سردی می رود بازهم سر و کله  بیماری‌هاي مرسوم فصول سرما یعنی سرماخوردگی و آنفلوآنزا پیدا خواهد شد.

مجله تالاب : بدون شک رژیم خوراکی مناسب می تواند سهم بسزایی در درمان بیماری‌هاي سرماخوردگی و آنفلوآنزا داشته باشد. مصرف بعضی مواد خوراکی ممکن است علایم بیماری‌هاي سرماخوردگی و آنفلوآنزا را تخفیف دهد.

هر چند که درمان مشخصی برای عفونت‌هاي ویروسی وجود ندارد، اما تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب به تخفیف علایم بیماری و بهبودی سریع‌تر کمک خواهد نمود. بدیهی است که عدم مراقبت کافی از خود در حین  بیماری،  حالات را تشدید خواهد نمود.

مصرف بعضی غذاها به شرح زیر ممکن است علایم بیماری را تخفیف داده و بهبودی را سرعت بخشند«البته توصیه میکنیم؛ افراد پیش از تغییر رژیم خوراکی خود با دکتر معالجشان مشورت نمایند»:

مصرف مایعات گرم: مصرف مایعات گرم ممکن است به تخفیف گرفتگی‌ها و مشکلات تنفسی همراه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کند، همینطور مایعات گرم ممکن است به نرم شدن موکوس و تخلیه سلول‌هاي ویروسی از بدن‌تان کمک کند.

لذا مصرف سوپ‌هاي گرم و یا نوشیدنی‌هاي گرم می توانند گزینه هاي موثری در تخفیف علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا باشند.

روش هایی برای رژیم غذایی در فصل سرمای زمستان

زنجبیل در تخریب ویروس‌هاي مسبب آنفلوآنزا و سرماخوردگی موثر می باشند

زنجبیل: زنجبیل شامل بعضی ترکیبات ضد ویروسی است که می توانند در تخریب ویروس‌هاي مسبب آنفلوآنزا و سرماخوردگی، موثر باشند. همینطور این مواد می توانند از طریق حمایت از ساخت ترکیبات ضد میکروبی و ضد ویروسی، در تقویت سیستم ایمنی موثر باشند.

فلفل قرمز: فلفل قرمز تازه و یا پودر آن ممکن است در تخفیف علایم آنفلوآنزا و سرماخوردگی‌ها موثر باشند. ماده اي موسوم به کپسایسین که سبب تندی مزه فلفل قرمز می گردد، ممکن است به التیام جریان خون و رساندن مواد مغذی و ویتامین‌ها به سلول‌هاي عفونی شده و به التیام بیماری کمک نماید. همینطور تندی و تیزی همراه با آن میتواند به تخفیف گرفتگی‌ها در ناحیه سینه و حفره بینی کمک نماید.  

سیر: سیر شامل بعضی ترکیبات شیمیایی است که از خصوصیات قوی آنتی‌بیوتیکی و ضد ویروسی برخوردارند. این مواد ممکن است توانایی بدن‌تان برای تخریب ویروس‌هاي سرماخوردگی و آنفلوآنزا را افزایش دهند. سیر همینطور ممکن است جریان خونتان را التیام بخشد و به سیستم گردش خونتان جهت تحویل دادن مواد مغذی حیاتی و اکسیژن، و هیدراته نمودن سلول‌ها کمک نماید.

مصرف مواد مغذی تازه و طبیعی: بدون شک ترکیبات موجود در مواد مغذی تازه و طبیعی امثال: سبزیجات و میوه هاي تازه، مرکبات «امثال پرتقال و گریپ‌فروت»، مغزها و بذرها در تقویت سیستم ایمنی در مقابل بیماری‌ها مفید می‌باشند.

سوپ مرغ: آیا این تصور قدیمی‌ها که سوپ مرغ را برای سرماخوردگی مناسب می دانستند، واقعاً صحیح است؟ بله مصرف سوپ مرغ می تواند برای تخفیف سرماخوردگی موثر باشد.

در حقایق دریک مطالعه که در ژورنال Chest به چاپ رسیده است؛ محققان تایید نمودند که سوپ مرغ دارای بعضی اثرات ضد التهابی ملایم بودو در تخفیف علایم عفونت‌هاي دستگاه تنفسی فوقانی موثر واقع گشت.  البته بهتر است که در تهیه سوپ مرغ از انواع سبزیجات تازه نیز استفاده شود. 

 

غذا هاي غنی از روی: مصرف غذا هاي غنی از روی ممکن است در تقویت سیستم ایمنی و تخفیف علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر باشد. مواد خوراکی غنی از روی عبارتند از: حبوبات، نخودفرنگی، غذا هاي دریایی، گوشت قرمز و لوبیای سویا.

اجتناب از مصرف محصولات شیرین شامل شکر:  همان‌ طور که ذکر نمودیم رژیم خوراکی بر تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. شکر توانایی سیستم ایمنی بدن را از طریق تقلیل توانایی گلبول‌هاي سفید خون در سرکوب مهاجمین باکتریایی و ویروسی، کاهش می دهد. شواهد یک مطالعه که در مجله تغذیه بالینی امریکا چاپ شده است، حاکی ازآن است که شکر موجود در نوشیدنی‌هاي شیرین شده میتواند به میزان 50 درصد جواب ایمنی بدن را تا پنج ساعت پس از صرف نوشیدنی تقلیل دهد. در حالی‌که مصرف منابع کربوهیدرات‌هاي فیبردار«پیچیده» تأثیر نامطلوبی را بر سیستم ایمنی به همراه ندارند.

روش هایی برای رژیم غذایی در فصل سرمای زمستان

روی سیستم ایمنی را تقویت میکند و علائم سرماخوردگی را برطرف میکند

برنامه خوراکی مخصوص افراد سرما خورده

صبحانه: املت قارچ با سالسا «۲ شماره تخم مرغ، نصف فنجان قارچ خرد شده، کمی‌سس سالسا»

تخم مرغ سرشار از “روی” است که سیستم ایمنی را تقویت میکند و علائم سرماخوردگی را برطرف میکند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف “روی” در ظرف ۲۴ ساعت از آغاز علائم میتواند مدت سرماخوردگی را کوتاه کند. انواع قارچها«مثلاً دکمه‌اي و شیتاکه»، سیستم ایمنی بدن را تقویت میکنند.

پیک می گوید: قارچ‌ها، ساخت سلول‌هاي سفید خون راکه در خط مقدم سیستم ایمنی بدن ما هستند، افزایش میدهند. کمی سس سالسای تند میتواند به رفع گرفتگی و التهاب سینوس‌ها کمک کند.

میان وعده: ماست «یک ظرف کوچک یا سه چهارم فنجان»

پروبیوتیک‌هاي موجود در ماست، برترین دوستان افراد مبتلا به سرماخوردگی هستند. زیرا انها، جواب التهابی بدن را کاهش می دهند. مطالعه‌اي که در مجله تغذیه انگلستان به چاپ رسید، نشان می دهد که باکتری‌هاي مفید، مدت سرماخوردگی را تا ۲ روز کاهش می دهند و تا ۳۴% از شدت علائم می‌کاهند. پیک پیشنهاد می کند از ماست‌هاي مزه دار که در هر وعده، ۱۵ گرم یا کمتر از این مقدار کربوهیدرات دارند، استفاده کنید یا یک ماست ساده انتخاب کنید و یک قاشق چایخوری عسل خام در آن بریزید.

نوشیدنی: چای سبز یا سیاه بدون کافئین

وقتی مریض هستید نمی توانید به اندازه کافی چای بنوشید. اما چای سبز و سیاه، سرشار از آنتی اکسیدان هستند از جمله آنتی اکسیدان “ال تینین” که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. محققان دانشگاه کاردیف دریافته‌اند که نوشیدنی‌هاي گرم می تواند عطسه، گلودرد، لرز و خستگی را کاهش دهد.

ناهار: برشهای فلفل قرمز و بروکلی با حوموس

مطالعات نشان میدهد که ویتامین C برای سلامت سیستم ایمنی ضروری است و می تواند سرماخوردگی شما را سریع تر برطرف کند. توت فرنگی، کلم بروکلی، فلفل دلمه‌اي و مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. مصرف حموس در کنار سبزیجات، به بدن شما پروتئین میرساند. پروتئین یک ماده مغذی مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن است و برای ساخت آنتی بادی‌هاي ضد بیماری، ضروری است.

میان وعده: سیب زمینی شیرین«نصف سیب زمینی شیرین پخته با یک قاشق چایخوری روغن زیتون خالص و کمی‌نمک»

سیب زمینی شیرین شامل ویتامین A می باشد. ویتامین A، یک ماده مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی است که به ساخت سلول‌هاي سفید خون که با ویروس‌ها مقابله میکنند و همینطور سالم نگهداشتن غشاهای مخاطی، کمک می کند.

روش هایی برای رژیم غذایی در فصل سرمای زمستان

سوپ مرغ در تخفیف علایم عفونت‌هاي دستگاه تنفسی فوقانی موثر است

شام: سوپ مرغ

تحقیقات نشان می دهد که سوپ مرغ، گرفتگی و مخاط بینی را کاهش میدهد. این مسئله به علت آمینو اسید سیستئین در مرغ است که به رقیق کردن مخاط در ریه‌ها کمک می کند و از میزان سرفه و گرفتگی بینی شما می‌کاهد. بعلاوه سوپ داغ از کم آبی بدن پیشگیری میکند و میتواند گلودرد را تسکین دهد. یک مطالعه که در مجله “قفسه سینه” منتشر شد نشان میدهد که لازم نیست سوپ، حتماً خانگی باشد تا چنین خاصیتی داشته باشد. سوپ‌هاي آماده سوپر مارکتی نیز موثرند.

نوشیدنی: آب داغ با لیمو و عسل«یک برش لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل»

تحقیقات نشان میدهد که عسل، گلودرد را کاهش می دهد و میتواند سرفه شما را کمتر کند. دریک مطالعه مشخص شد که عسل به اندازه داروی سرفه در کاهش سرفه‌هاي شبانه، موثر است. لیمو نیز به نوشیدنی شما ویتامین C اضافه میکند که ضد سرماخوردگی است.

برنامه خوراکی برای آنفولانزا

در زمانی که آنفولانزا دارید باید مراقب هیدراتاسیون و انرژی دریافتی‌تان باشید که اگر حالت تهوع داشته باشید، می تواند بسیار دشوار باشد. پالمر پیشنهاد میکند تا زمانیکه حالت تهوع شما برطرف شود، جرعه‌هاي کوچک از مایعات روشن بنوشید و هنگامی که معده شما توانست مواد خوراکی را تحمل کند، غذا هاي زیر را بخورید.

صبحانه: بلغور جو دو سر و موز«نصف فنجان جو دوسر پرک شده یا یک بسته بلغور جو دوسر فوری و نصف موز قطعه قطعه شده»

جو دوسر شامل “بتاگلوکان” است. بتاگلوکان، یک نوع فیبر است که می تواند به روال بهبودی، سرعت ببخشد و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. موز دارای پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی است که غالباً با تب و استفراغ در بدن کاهش می یابد.

میان وعده: آبمیوه تازه یا آب سبزیجات V۸

اگر نمی توانید سبزی و میوه بخورید، از این نوشیدنی‌ها استفاده کنید. آبمیوه‌هاي تازه، شامل مقدار زیادی مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند که به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کند. یک مطالعه که در مجله FASEB منتشر شد، نشان میدهد که آنتی اکسیدان‌ها به پیشگیری از التهاب ریه مرتبط با آنفولانزا، کمک میکنند. اگر آبمیوه تازه در معرض ندارید، V۸ سرشار از آنتی اکسیدان‌هاي شفادهنده و الکترولیت‌هاي آبرسان است.

نوشیدنی: آب نارگیل

آب نارگیل آبرسان است و می تواند الکترولیت‌هایي که به علت تب یا تعریق دفع شده‌اند، جای گزین کند. می توانید کمی لیمو به آن اضافه کنید تا ویتامین C مورد نیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان، تامین شود.

ناهار: گل کلم بخارپز یا سوپ گل کلم«۱ تا ۲ فنجان»

اجازه ندهید که رنگ کم گل کلم، شما را گول بزند. گل کلم سرشار از ترکیبی است که سطح گلوتاتیون را افزایش میدهد. گلوتاتیون، یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که به سیستم ایمنی بدن کمک میکند تا با آنفولانزا مقابله کند.

میان وعده: کفیر«۱ فنجان»

این نوشیدنی شیر تخمیر شده که شبیه ماست است، سرشار از پروبیوتیک‌هاست.کفیر برای معده، غذای سبکی است ودر عین حال به روده، باکتر‌هاي مفید میرساند.

شام: اسموتی شیربادام و توت فرنگی«یک فنجان شیربادام شیرین نشده + یک فنجان توت فرنگی یخ زده + یخ»

ویتامین C، روی و ویتامین E برای سلامت سیستم ایمنی، بسیار مهم هستند و اسموتی، یک راه عالی برای دریافت هر سه آنهاست. توت فرنگی شامل ویتامین C است و بادام سرشار از روی و ویتامین E میباشد. می توانید محتوای پروتئین رابا اضافه کردن ماست یونانی ساده یا یک قاشق پودر پروتئین افزایش دهید.

نوشیدنی: چای بابونه یا زنجبیل

هردو چای میتوانند مشکلات معده را برطرف کنند و التهاب و علائم آنفولانزا را کاهش دهند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت