بروزرسانی : 28 فروردین 1397

عادت هایی که در رژیم غذایی باید کنار بگذاریم

عادت هایی که در رژیم غذایی باید کنار بگذاریم

عادت هایی که در رژیم غذایی باید کنار بگذاریم 

رژیم غذایی هیچ وفت آسان نمی باشد و باید همیشه قوی و با اراده بالا توانست این کار را انجام داد در ادامه با این عادت ها با تالاب همراه باشید.

در رژیم های غذایی می بایست از برخی کارها دوری کنیم چراکه در چاق شدن و همچنین بیمار شدن ما تاثیر دارند. بنابراین نگاهی داشته باشیم بر این عادت ها. نوشیدن لیموی داغ و فلفل متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. آبمیوه برای پوست خوب است و یا حذف کالری ها سبب کاهش وزن می شوند. حتما شما هم انبوهی از توصیه های مشابه در روند لاغر شدن را شنیده و شاید هم انجام داده باشید.

مهم نیست که تا چه اندازه چنین توصیه هایی را دریافت کرده اید و مهم هم نیست که تا کنون چگونه این توصیه ها را به کار گرفته و برای تان نتیجه مطلوبی را هم به دنبال نداشته است. می توانید اکنون برای بهبود این وضعیت اقدام کنید.بسیاری از نکاتی که در مورد رژیم ها گفته می شود، در واقع بیش از آنکه مفید باشند می توانند مضراتی را به همراه داشته باشند.

برای آنکه از برخی از این نکات به صورت علمی آگاهی پیدا کنیم از یکی از متخصصان تغذیه به نام «فیلیپ کویدیس» کمک گرفته شده. وی حقایقی را در مورد رژیم های رایج در اختیار ما قرار داد.این متخصص مجرب تغذیه از افسانه های نادرستی در مورد رژیم غذایی صحبت می کند و آنها را به شرح ذیل بر می شمارد.

از بدن سم زدایی کردن به منظور کاهش وزن

اشتباه

کویدیس در مورد سم زدایی از بدن با موادی چون فلفل و عصاره آناناس می گوید که آنها تاثیری در این جریان ندارند. وی از دلایلی که فرد با خوردن میوه و سبزیجات احساس بهتری دارد را به سازمان یافتگی آنها ربط می دهد.

به جای آنکه بخواهید از بدن سم زدایی کنید بهتر است به محافظت وضع سلامت اعضایی چون کبد، کلیه و شش ها بپردازید. وی می افزاید اگر می خواهید چیز متفاوتی را تجربه کنید، مطالعات فراوان نشان داده که روزه داری می تواند به کارکرد بهتر کبد و وضعیت خون کمک کند.اگر بتوانید روزه داری را به رژیم غذایی دائم خود وارد کنید می تواند بسیار کارآمد باشد.

آب میوه ها و نوشیدنی های ترکیبی را جایگزین وعده های غذایی کردن

اشتباه

کویدیس بر این باور است که یکی از مسائلی که آبمیوه در بدن به وجود می آورد این است که باعث تنبل شدن معده می شود. زمانی که مدتی آبمیوه می خورید و سپس دوباره به روند عادی غذا خوردن بازمی گردید، نفخ می کنید.وی اضافه می کند درضمن کنترل خود برای خوردن چیزهای دیگری که در کنار این نوشیدنی های ترکیبی می خورید را از دست می دهید.

این متخصص بر این باور است زمانی که آبمیوه میل می کنید ترکیبی از ۵ یا ۶ میوه را با هم مخلوط و میل می کنید. این در حالی است که در حالت عادی این تعداد میوه را یک جا نمی خورید.اگر هم بیش از اندازه آبمیوه میل کنید تغییراتی در میزان هورمون های شکمی تان رخ خواهد داد.

کم کردن کالری مهم ترین عامل در کاهش وزن است

کویدیس می گوید واقعیت این است که ضرورتا هم این طور نیست. و از این روش به عنوان یکی از قدیمی ترین راهکارهای علم تغذیه یاد می کند. وی می گوید تمام اخلاق و فلسفه ای که در پس معنای کالری وجود داشت و آن را به تبدیل شدن به انرژی نسبت می دادند نقض شده است.

وی توصیه می کند بیشتر تمرکز افراد بر پروتئین، چربی و کربوهیدرات موجود در غذاها باشد. آنچه در هنگام وزن کم کردن اهمیت دارد این موارد هستند نه میزان دقیق کالری.به جای اهمیت بیش از اندازه به میزان کالری ها به تمرین و فعالیت های بدنی مبادرت کنید و وضعیت خواب خود را بهبود بخشید.کویدیس می گوید تقریبا ۹۵ درصد از افرادی که می خواهند با شمردن میزان کالری وزن کم کنند، ناموفق هستند.

همه باید مکمل های دارویی و ویتامین بخورند

همانند مورد قبلی این مورد هم نمی تواند همواره صحت داشته باشد. کویدیس می گوید مدت ها این باور وجود داشت که اگر روزی یک مولتی ویتامین مصرف شود می تواند برای بدن بسیار مفید باشد.اما اکنون به اثبات رسیده که که اگر واقعا نیازی به مصرف آن نداشته باشید، این مکمل ها و ویتامین ها را نخورید چرا که در برخی موارد می توانند

باعث افزایش ریسک ابتلا به برخی از بیماری ها شوند. همچنین می توانند باعث مسدود شدن راه جذب مواد غذایی به بدن نیز شوند.

عادت هایی که در رژیم غذایی باید کنار بگذاریم

تا آنجا که می توانید باید غذاهای فوق مقوی مصرف کنید

به اعتقاد کویدیس، غذاهایی به عنوان فوق مقوی وجود ندارند. وی می گوید تنها یک راهکار برای رسیدن به این امر وجود دارد که آن هم تغذیه سالم است.همه ما با دارا بودن ژنتیک متفاوت، تاریخچه زندگی و رژیم های متفاوت غذایی داریم که همگی می توانند در وضعیت سلامت ما تاثیر داشته باشند.

همچنین به وجود آوردن محصولات غذایی که از آنها به عنوان فوق مقوی یاد می شود می تواند کشاورزی را نیز به مخاطره بیاندازد.

برخی از رژیم ها برای همه افراد مناسب هستند

اشتباه

 به گزارش پارس ناز کویدیس می گوید هیچ رژیمی وجود ندارد که بتواند برای همه افراد کارآمد باشد. حتی رژیم هایی که برای سلبریتی ها هم در نظر گرفته می شود می تواند از فردی به فرد دیگر تفاوت هایی داشته باشد.

سلامت غذا خوردن هزینه بالایی دارد

کویدیس می گوید زمانی که پای تهیه میوه ها، سبزیجات و حبوبات به میان می آید نباید چندان هزینه بردار باشد.وی پیشنهاد می کند که از خریدهای فصلی استفاده کنید. به عنوان مثال توت فرنگی در فصل زمستان رشد پیدا نمی کند بنابراین می توانید در هر فصلی میوه ها و سبزیجات مخصوص همان فصل را استفاده کنید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت