متابولیسم چیست؟

متابولیسم چیست؟

این روزها تب لاغری خیلی داغ است و همه می‌خواهند لاغر شوند. اما کم نیست تعداد افرادی که به سختی وزن اضافه کرده و آن را حفظ می‌کنند.

 

 

یعنی افرادی هم هستند که در آرزوی چاق‌تر شدن به سر می‌برند. این مطلب برای افرادی است که می‌خواهند متابولیسم بدنشان را کاهش دهند و به وزنشان اضافه کنند. با ما باشید.

 

فرایند متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن همان طور که از اسمش پیداست یعنی سوزاندن غذاهای مصرف شده. بر خلاف افرادی که می‌خواهند متابولیسم بدنشان را بالا ببرند و وزن کم کنند خیلی‌ها هم هستند که می‌خواهند سوخت و ساز بدنشان کاهش پیدا کند. برای رسیدن به این منظور لازم است که ریتم مناسبی به متابولیسم بدنتان بدهید و برای رسیدن به نتایج دلخواهتان لازم است که بدانید چه می‌خورید و چگونه می‌خورید.

 

مواد غذایی مناسب

خوراکی‌هایی وجود دارد که به کند شدن سرعت متابولیسم بدن کمک می‌کند. در بین این مواد غذایی می‌توان به قند، مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات‌ها و نوشیدنی‌های شیرین اشاره کرد. این مواد غذایی باعث کاهش سرعت سوخت و ساز شده و قدرت انباشته شدن چربی‌ها را بالا می‌برند. هر چه میزان قند جذب شده از این مواد غذایی در خون بیشتر باشد متابولیسم بدن کند تر عمل می‌کند.

 

توصیه می‌کنیم از مصرف مواد غذایی تند و پرادویه بپرهیزید به خاطر این که این قبیل خوردنی‌ها متابولیسم بدن را بالا می‌برند و باعث می‌شوند که کالری‌ها با سرعت بیشتری از بین بروند

 

از این گذشته برای کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می‌توانید به مواد غذایی سرخ کردنی نیز اعتماد کنید. هر چه میزان غذایی که می‌خورید به خصوص غذاهای پرکالری بیشتر باشد متابولیسم بدن نیز کندتر می‌شود.

 

مصرف بیشتر ویتامین‌ها نیز کارساز است.

 

توصیه می‌کنیم که مصرف تخم مرغ را کاهش دهید.

 

 
توصیه های دیگر

 

فعالیت‌های بدنی خود را کاهش دهید. در این صورت نیز سوخت و ساز بدن کمتر می‌شود. البته منظورمان این نیست که هیچ نوع فعالیت بدنی نداشته باشید به خاطر اینکه بدن ما به کمی ورزش و تحرک نیاز دارد.

 

توصیه می‌کنیم قبل از خواب نیز غذا بخورید.

 

زمانی که غذا می‌خورید آرام باشید و لقمه‌هایتان را به دقت بجوید تا گوارش به طور کامل و درست انجام گیرد.

 

میزان خوابتان را به طور متوسط یک ساعت و نیم کاهش دهید اما توجه داشته باشید که روزانه 8 ساعت بخوابید.

 

برای کاهش متابولیسم بدن توصیه می‌کنیم از مصرف آب خنک بپرهیزید. از این گذشته توجه داشته باشید که هنگام غذا خوردن آب ننوشید. چون نوشیدن آب در بین غذا باعث سیری می‌شود و اجازه نمی‌دهد زیاد غذا بخورید.

 

توصیه می‌کنیم از مصرف مواد غذایی تند و پرادویه بپرهیزید به خاطر این که این قبیل خوردنی‌ها متابولیسم بدن را بالا می‌برند و باعث می‌شوند که کالری‌ها با سرعت بیشتری از بین بروند.

 

جدیدترین مطالب سایت