بروزرسانی : 21 مهر 1397

مهم ترین اصول غذایی برای زنان

مهم ترین اصول غذایی برای زنان

خوب خوردن یکی از ارزان ترین، سهل ترین و در عین حال بهترین راه برای مراقبت از بدن و زیبایی تان است. آنچه که در طی روز می خورید تاثیر بسیار مهمی در ظاهر و احساس شما خواهد داشت.

یک رژیم غذایی سالم به شما انرژی لازم جهت فعالیت های روزانه تان خواهد بخشید، تناسب اندام تان را حفظ خواهد کرد و موجب خواهد شد در نهایت زیبایی بدرخشید.
 

با بالاتر رفتن سن تان، آنچه می خورید اهمیت بیشتری خواهد یافت. در صورتی که رژیم غذایی سالمی نداشته باشید مشکلاتی که ممکن است در سنین مختلف سلامتی تان را تهدید کند راحت تر به شما حمله ور خواهند شد.

اگر عاقلانه غذا بخورید، به کاهش احتمال ابتلا به سندرم دردهای پیش از قاعدگی، ناباروری، مشکلات روانی چون افسردگی و ترس های بی مورد، دیابت و فشار خون بالا کمک خواهید کرد.

با تغذیه ی سالم راحت تر باردار می شوید و بارداری راحتی را پشت سر خواهید گذاشت، می توانید به راحتی کودک خود را شیر بدهید و یائسگی بی دردسری را تجربه کنید.

در هر سنی که باشید دیر نیست. شروع یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند تا در بهترین شکل ممکن به نظر رسید، بهترین احساس را داشته باشید و بتوانید از یک زندگی فعال، شاد و سالم بهره ببرید.

 
 تغذیه سالم برای زنان در هر سن

تغذیه   سالم یک اصل کلی دارد و هر رژیم غذایی سالمی باید از این اصل پیروی کند: داشتن یک برنامه  غذایی متنوع که در آن حبوبات کامل، سبزیجات، چربی های سالم، لبنیات و گوشت بدون چربی حتما وجود دارند.

این نوع رژیم غذایی انرژی زیادی را برایتان به ارمغان خواهد آورد و موجب می شود در طول تمام سال های زندگی خود تناسب اندام تان را حفظ کنید و احساس شادابی و تندرستی داشته باشید.
 

 
 مهم ترین اصول غذایی برای زنان

سبزیجات و میوه، به اندازه ی کافی!

سعی کنید همیشه بشقاب غذایتان را با انواع سبزیجات پر کنید و از حبوبات کامل و با پوست در غذایتان بهره ببرید. بدین شکل غذایتان دارای فیبر کافی خواهد بود تا هم دستگاه گوارشی تان به خوبی کار کند و شما را دچار مشکلاتی چون یبوست نکند و هم هرگز دچار اضافه وزن نشوید. علاوه بر این نیاز مبرم بدن تان به ویتامین را تامین خواهید نمود.
 
 
با مصرف کلسیم سلامت استخوان هایتان را تضمین کنید

زنان بیش از مردان در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند بنابراین بسیار مهم است که سلامت استخوان هایتان را با مصرف کلسیم تضمین کنید.

با وجود این که لبنیات حاوی مقدار زیادی کلسیم است چربی های حیوانی موجود در آن می توانند به کاهش بافت استخوانی کمک کنند. بهتر است برای تامین کلسیم مورد نیاز استخوان هایتان از منابع گیاهی چون لوبیا، بروکلی، کلم و کلم بروکسل استفاده کنید.
 

 
بیش از حد پروتئین نخورید

پروتئین یکی از مهمترین و اساسی ترین مواد غذایی برای بدن شماست اما مصرف مقدار زیادی از پروتئین در روز می تواند برای زنان خطرناک باشد زیرا مقدار زیاد پروتئین موجب خواهد شد تا شما کلسیم زیادی از دست دهید و در طی مدت زمان نسبتا کوتاهی دچار ضعف و پوکی استخوان شوید.

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی تان حاوی میزان کافی از آهن است
بسیاری از زنان آهن مورد نیاز خود را از رژیم غذایی شان دریافت نمی کنند در حالی که در طول دوران باروری شان هر ماهه با شروع قاعدگی مقدار زیادی خون و آهن از دست می دهند. آهن مورد نیاز بدن تان را با خوردن مواد غذایی چون گوشت قرمز کم چربی، عدس، اسفناج و بادام تامین کنید.
 

 
به بدن خود به میزان لازم کالری برسانید

زنان برای سالم و فعال ماندن به میزان کافی کالری نیازمندند و نباید به بهانه لاغر شدن بدن خود را از کالری کافی محروم سازند. مقدار کالری مورد نیاز بدن بسته به میزان فعالیت افراد و اندازه سوخت و ساز بدن شان با یکدیگر تفاوت دارد اما به طور کلی برای زنان بین 23 تا 50 سال با فعالیت متوسط، بین 1700 تا 2200 کالری مناسب خواهد بود.

با این میزان کالری هر فرد خواهد توانست انرژی لازم را برای فعالیت های روزمره داشته باشد و علاوه بر این تناسب اندام خود را حفظ نماید. برای زنان 23 تا 50 سال، مصرف کالری کمتر از 1500 کالری در روز حتا اگر به منظور لاغری هم صورت گیرد می تواند مضر و خطرناک باشد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت