بروزرسانی : 16 مهر 1397

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

بهترین چای لاغری

در اینجا چندین نمونه از بهترین چای لاغری را معرفی خواهیم نمود که در آخر طریقه درست کردن یک نوشیدنی معجزه گر برای لاغری و تناسب اندام را خواهید خواند.

چای لاغری در بدن چگونه عمل میکند؟

انواع چایی ها ؛ حاوی کافئین و پلی‌فنول‌ها مانند چای سبز، سیاه یا قهوه، جزو نوشیدنی‌هاي‌ مدری محسوب میشوند که دفع آب ازبدن را افزایش می دهند.

وقتی که آب بدن بیش از اندازه دفع می شود، املاحی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم هم ازبدن دفع خواهند شد و تعادل آب و الکترولیت بدن به هم می خورد.

در ضمن ترکیب‌ هاي‌ کافئین‌دار میتوانند باعث کندی حرکات دستگاه گوارش شوند و ابتلا به یبوست را در پی داشته باشند. به‌همین دلیل از ترکیب‌هاي‌ ملین در تولید چای‌هاي‌ لاغری استفاده می کنند.

در چای لاغری چیست ؟

طبق معمول چای‌هایي که برای لاغری تولید و روانه بازار میشوند، دارای ترکیب‌هایي مانند چای سبز و مواد ملین هستند. یک متخصص طب سنتی بیان کرد:

ترکیبات دمنوش‌هاي‌ لاغری طبق معمول از گل‌هاي‌ مختلف گیاهانی مثل زیره، گل ختمی و … است که اینها رابه حالت دم‌کرده تبدیل می کنند و توصیه میشود فرد قبل از غذا مصرف کند که طبق معمول موجب کاهش مختصری در اشتها می شوند.

انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای سبز بهترین چای برای کاهش وزن

چای سبز بدلیل وجود مواد خاصی برای لاغری مفید است. در چای سبز مقدار زیادی ECGC وجود دارد. به گزارش گروه سلامت تالاب بر اساس یک پژوهش تحلیلی که با مطالعه ۱۱ تحقیق در مجله بین المللی چاقی انجام شد نشان داد که ترکیبی از کافئین و ECGC موجود دراین چای به کاهش وزن و حفظ لاغری بشما کمک میکند.

چای سبز کافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد و هرروز نوشیدن ان هیچ تاثیری روی خواب شما ندارد.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

خواص چای سیاه برای لاغری

چای سیاه هم خواص لاغری دارد . چای سیاه برای رفع خستگی استفاده میشود ولی خواص لاغری هم دارد. این چای را اغلب شما بعنوان یک محافظت کننده در برابر دیابت می‌شناسید.

وقتی محققان عصاره چای سیاه را روی حیوانات آزمایش کردند، دریافتند که چای سیاه به هنگام داشتن رژیم غذایی با چربی بالا می تواند به پیشگیری از افزایش وزن کمک کند که احتمالا به این دلیل است که جذب چربی را در طول هضم مسدود می کند.

البته این یک تحقیق اولیه است اما چای سیاه حاوی ترکیبات گیاهی به نام پلی فنلها یعنی تئافلاوین‌ها و تیروبیگان‌ها است که ممکن است مسئول مسدود کردن چربی‌ها باشند.

چای برای لاغری

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای لاغری نعناع برای رفع گرسنگی

وقتی شما دمنوش لاغری نعناع را بنوشید، بهتر است محکم بینی خودرا بالا بکشید. تحقیقات مقدماتی از دانشگاه ویلینگ نشان داده که کسانی که هردو ساعت یک بار اسانس نعناع را تنفس کردند به مدت ۵ روز کالری و شکر کمتری مصرف کردند.
بنظر می رسد که یک روش مفید و جالب برای غلبه بر گرسنگی است. خوشبخانه بر خلاف شکلات هاي نعنایی، چای نعناع یک ماده‌اي است که حتی مقدار زیاد ان نیز بدون کالری است.

دمنوش های لاغری

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای ماچا همراه با ECGC فراوان برای لاغری

این چای از برگ های پودر شده چای سبز در آب گرم درست میشود. بنابر این شما کل چای را مصرف می کنید. بهمین دلیل شما ECGC بیشتری مصرف می کنید.

یک مطالعه در دانشگاه کلرادو این دو را مقایسه کرد و پی بردند که نوشیدن چای ماچا ۱۳۷ برابر ECGC ماده بالابرنده متابولیسم را نسبت به چای سبز به بدن میرساند.

یک نکته: اگر شما چای ماچا را خیلی تلخ مزه می دانید، مقداری شیر در ان بریزید و با مقداری عسل شیرین کنید تا یک چای لاته ماچا خوشمزه داشته باشید.

دمنوش ساده برای لاغری

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای بابونه برای رفع اضطراب و لاغری

دلایل متعددی وجوددارد که کارشناسان خواب بشما بگویند که قبل از خواب چای بابونه مصرف کنید. یکی از ان دلایل، میتواند این باشد که بخاطر خاصیت تسکین دهنده بخشی از زمانی که مغز شما در حال کار است این چای مغز و بدن شما رابه حالت آماده به خواب ببرد.

دومین دلیل این که این گیاه بدون کافئین است، بنابر این شما را بیدار نگه نخواهد داشت.

سومین دلیل ان این است که دارای خواص دارویی است و دارای فلاونوئیدهایی است که آپی‌ژنین نامیده می شود که فعالیت سیستم عصبی شما را آرام میکند تا نگرانی شما را از بین ببرد. با توجه به این که یک خواب کامل شبانه داشتن وزن مناسب را تقویت می کند، این یک عادت خوب برای لاغر شدن است که باید به ان توجه کنید.

ما در این جا ۱۰ نوع از بهترین چای‌هاي‌ لاغری رابا توجه به تحقیقات انجام شده بشما معرفی کردیم. در این جا از چای‌هاي‌ مدر و یا ملین که تنها با کاهش حجم آب بدن باعث کاهش سایز می شوند نام نبرده‌ایم چون این مواد باعث بروز عوارضی برای بدن می شوند که مدتی طول میکشد که بدن به وضع قبلی خود برگردد.

بعضی از این چای‌هاي‌ معرفی شده با کاهش اضطراب باعث کاهش هورمون کورتیزول که مسئول گرسنگی و پرخوری است، میشوند. برای آگاهی در مورد عوارض چای لاغری به لینک داده شده مراجع کنید.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای سفید سلول های چربی را خرد می‌کند

این چای ممکن است طعم ملایمی داشته باشد اما مطمئنا وقتی که به چربی شما می رسد، اینگونه رفتار نمیکند. در مطالعه‌اي که در نشریه تغذیه و متابولیسم درسال ۲۰۰۹ منتشر شد، مشخص شد عصاره چای سفید برای کمک به تجزیه سلول هاي چربی و پیش گیری از انباشت بافت چربی مفید است. دلیل ان چیست؟ دانشمندان میگویند این چای محتوی آنتی اکسیدان بالایی است به ویژه ECGC.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای ماته کمک به کاهش قند خون

این چای آمریکای جنوبی از برگها و شاخه‌هاي‌ نازک گیاهان ماته یربا به دست آمده است که دارای مواد تحریک کننده مانند کافئین؛ تئوفیلین و تئوبرومین است. دریک تحقیق بر روی حیواناتی که رژیم با چربی بالا داشتند، مشخص شد آنهایی که یربا ماته مصرف میکردند سطح قندخون پایین‌تری داشتند و وزن آن ها نیز به همان میزان کاهش داشت.

علاوه بر این در تحقیق انجام شده درسال ۲۰۱۵ در مجله BMC مکمل و جای گزین دکتری، مشخص شد که افرادی که چاق هستند در مقایسه با گروه شاهد که دارونما مصرف کرده بودند، در طی ۱۲ هفته بیشتر وزن کمتر کرده بودند. یربا ماته یک جای گزین بدون تلخی برای قهوه درنظر گرفته می شود بنابر این ان را جای گزین قهوه فردا صبح خود کنید.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای اولانگ برای کمک به متابولیسم چربی‌ ها

این برگها بطور جزئی اکسید شده‌اند «بعنوان مثال چای سیاه بطور کامل اکسید شده است»؛ طعم لطیف اما جسورانه‌اي به دمنوش می دهد. خوشبختانه آن ها همچنین طبق گزارشات تحقیقی از محققان چینی، به افزایش توانایی بدن برای سوختن چربی کمک میکنند.
هنگامیکه شرکت کنندگان چاق و دارای اضافه وزن برای ۶ هفته چای ایلانگ مصرف کردند، حدود دو سوم انها بیش از یک کیلو گرم وزن و ۱۲ درصد چربی شکم را از دست دادند. مزایای بیشتر: این افراد در انتهای تحقیق درصد کلسترول و تری گلیسرید سالمتری داشتند.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای لاغری زنجبیل برای کاهش گرسنگی و افزایش سیری

زمانی که میخواهید با سرعت روحیه خودرا بالا ببرید، چای زنجبیل بخورید. خوردن رنده شده ریشه زنجبیل به خودی خود برای کاهش التهاب و فشار خون خوب است. دریک مطالعه کوچک در مجله متابولیسم نشان داد که افرادی که نوشیدنی زنجبیل رابا صبحانه نوشیدند، گرسنگی کمتر و سیری بیشتری را گزارش دادند.

انواع چای لاغری

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

چای رازیانه برای لاغری هنگام خواب

بعضی از غذاها هم چون رازیانه، سطوح ملاتونین را در بدن شما افزایش می دهند، هورمونی که کمک می کند بدن شما در طول شب سوخت و ساز را انجام دهد ودر تحقیق دانشگاه گرانادا گفته شده که ممکن است باعث پیشگیري از افزایش وزن شده و به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هاي‌ قلبی در افراد سالم کمک کند.

حقیقت این است که شما ممکن است چای رازیانه رابه تنهایی دوست نداشته باشید، مخصوصا اگر طرفدار شیرین کننده نیستید. شما میتوانید انواع چای‌هاي‌ مخلوط با رازیانه مثل رازیانه و نعناع را استفاده کنید.


طرز تهیه سریع ترین چای لاغری

این نوشیدنی به سادگی در آشپزخانه شما با استفاده از چای سبز، لیمو، عسل و دارچین آماده می شود.

فواید مواد لیموناد چای سبز

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

1- چای سبز

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان اپیگالوکتشین گالات «EGCG» بوده که در سوزاندن چربی وافزایش متابولیسم بدن بسیار تاثیر گذار است. نتایج یک مطالعه در مجله کالج آمریکایی نشان داده شده که این آنتی اکسیدان با افزایش اکسیداسیون چربی اثرات ضد چاقی فوق العاده در چای سبز به وجود می آورد.

مصرف نوشیدنی لیموناد چای سبز در میان تمرینات ورزشی می تواند سرعت چربی سوزی را در بدن افزایش داده و حساسیت به انسولین را التیام بخشد.

2- لیمو

ویتامین C لیمو به روند سوزاندن چربی در بدن کمک می کند و در میان مرکبات و میوه ها لیمو یکی از بهترین منابع این ویتامین محسوب می شود، ویتامین C موجود دراین نوشیدنی در زمان مصرف بین تمرینات ورزشی 30 درصد میزان چربی سوزی در بدن را افزایش می دهد.

مطالعه در مجله بیوشیمی بالینی و تغذیه منتشر شده که نشان داد که پلی فنول در لیمو بعنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و به تحریک کبد در سوزاندن چربی کمک می کند که در نتیجه علاوه بر لاغری در افراد با کبد چرب نیز موثر است. لیمو سرشار از فیبر پکتین بوده که با احساس گرسنگی شما مقابله کرده وشما مدت طولانی تر حس سیری دارید در نتیج کمتر به سراغ خوردنی ها رفته و چاق نمیشوید.

3- عسل

عسل یک عنصر مهم و موثر در کاهش وزن است، عسل در مقایسه با قند به کندی موجب افزایش قندخون می شود که در نتیجه در کاهش اشتها ولاغری موثر است. درسال 2011 مطالعه اي نشان داد که عسل در مقایسه با ساکارز موجب کاهش وزن شده و از چاق شدن جلوگیري می کند.

4- دارچین

دارچین یکی از مواد موثر طبیعی در لاغری بوده و نقش کلیدی دراین نوشیدنی برای کاهش وزن ایفا می کند. دارچین به تنهایی نمی‌تواند در کاهش وزن موثر باشد بلکه خوردن موادغذایی کم کالری و ورزش یا تمرینات سخت درکنار استفاده از این گیاه طبیعی لازم است.

مطالعه اي در مجله جامعه بین المللی تغذیه ورزشی نشان داده که عصاره دارچین به التیام ساختار و فرم بدن و افزایش عضلات بدونزیاد شدن توده چربی کمک می کند.

دستورالعمل چای سبز لیموناد

اگر تصمیم دارید به سرعت وزنتان کاهش پیدا کند این نوشیدنی را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. برای افزایش چربی سوزی می توانید به این نوشیدنی فلفل قرمز نیز اضافه کنید. میزان مصرف این نوشیدنی روزانه یک یا 2 لیوان است.
مواد تشکیل دهنده :

2 فنجان آب
یک شماره چای کیسه اي سبز
2 تا 3 قاشق چای خوری عسل
یک شماره لیمو
یک سانتی متر چوب دارچین

روش آماده سازی:
1. 2 فنجان آب را دریک ظرف ریخته و ان را روی حرارت قرار دهید.
بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن
2. به آرامی پوست یک شماره لیمو شسته را رنده کرده کرده و ان رابه آب داغ اضافه کنید.
بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

3. یک قطعه چوب دارچین یا مقداری پودر این ادویه رابه آب اضافه کنید.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

4. درب ظرف را ببنید تا مواد باهم بجوشند.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

5. ظرف را از روی حرارت برداشته و یک شماره چای سبز کیسه اي را در آب گرم قرار داده و اجازه دهید ان رابه مدت سه تا پنج دقیقه در ان بماند، سپس صبر کنید تا ترکیب خنک شود.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

6. ترکیب بدست آمده را از صافی رد کرده ودر یک فنجان بریزید.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

7.آب لیمو را در فنجان بریزید.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

8.دو قاشق چای خوری عسل ارگانیک رابه نوشیدنی اضافه کرده و ان رابه آرامی هم بزنید تا حل شود.

بهترین چای لاغری | انواع دمنوش و چایی برای لاغری و کاهش وزن

9. لیموناد چای سبز را می توانید در یخچال قرار داده تا خنک شود یا بلافاصله چند تکه یخ رابه ان اضافه کرده و بنوشید.

همیشه روش های طبیعی برای لاغری با عوارض کمتر و ساده تر میباشد. (سعی کنید با روش های طبیعی بدنبال لاغری باشید)

امیدواریم این مطلب مورد پسند واقع شده باشد. از دیگر انواع چای و دمنوش لاغری را می توانید در پایین همین جا دیدن نمایید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت