با مفاهیم پایه رژیم غذایی سالم آشنا شوید

با مفاهیم پایه رژیم غذایی سالم آشنا شوید

آشنایی با مفاهیم پایه رژیم غذایی سالم

در زمان رژیم خوراکی و کاهش وزن باید دقت کافی را داشت تا مشکلات جدی برایمان پیش نیایید.اگرچه ممکن هست غیر منطقی به نظر برسد، تا حدودی به علت تفکر سنتی که چربی را برای سلامت انسان زیان آور می دانست، اما چربی در حقیقت عاملی مهم در حفظ سلامت و کاهش وزن هست.

 

برای چند دهه قبل، دقت ما به انواع گوناگون رژیم هاي خوراکی افزایش یافته هست، زیرا سالم غذای خوردن به یکی از جریان هاي محبوب در دنیا تبدیل شده و اطلاعات بسیاری درمورد نقائص احتمالی رژیم خوراکی که دنبال می‌کنیم، در اختیارمان قرار گرفته هست.

 

به گزارش تالاب:در حال حاضر، بیشتر مردم با مفاهیم پایه رژیم خوراکی سالم آشنایی دارند و می‌توانند انها را در وعده هاي خوراکی هرروز خود اعمال کنند.

 

با مفاهیم پایه رژیم غذایی سالم آشنا شوید

کاهش وزن رژیم غذایی

 

به گزارش گروه سلامت تالاب به نقل از “لایف هک”، یکی از متعارف‌ترین جریان هاي سالم غذا خوردن دنبال کردن یک رژیم خوراکی کم چرب هست. چه در تلاش برای کاهش وزن خود بوده، یا فقط به منظور محافظت هر چه بهتر از بدن، احتمال اینکه خرید محصولات کم چرب را شروع کرده باشید، چندان هست.

 

همان گونه که سالم غذا خوردن از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شود، می‌توانیم محصولات بیشتری را در فروشگاه ها و سوپرمارکت ها دیدن کنیم که برچسب «کم چرب» را یدک می‌کشند.

 

با افزایش آشنایی درمورد اثر مخرب چربی روی سلامت قلب و وزن انسان، ما چربی اشباع را بعنوان بزرگ ترین دشمن سلامت خود در نظر گرفته و با استقبال از این تغییرات خوراکی به سرعت بهرهگیری از محصولات کم چرب را در رژیم خوراکی خود آغاز کردیم.

 

با این وجود، انتخاب هاي به ظاهر سالمی که انجام دادیم، ما را به افرادی سالم و با تناسب اندام مورد انتظارمان تبدیل نکرد و این شرایط موجب شد بسیاری درمورد انتخاب هاي رژیم خوراکی خود تجدید نظر کنند.

 

خیلی زود، نتایج مطالعات بسیاری نشان دادند که جریان بهرهگیری از مواد خوراکی کم چرب حتی می‌تواند به سود سلامت ما نباشد. افزون بر این، بعضی مطالعات نشان دادند که رژیم خوراکی پر چرب راه حلی سالم‌تر برای دستیابی به تناسب اندام و سلامت قلب ارائه می‌کند.

 

حقیقتی که در پس محصولات کم چرب نهفته است

حقیقت غم انگیز درمورد محصولات کم چرب در فرآیند ساخت آن ها مخفی شده، که نیازمند جایگزین هایي برای چربی هست و روشهای پردازشی که زیر انها قرار می‌گیرند این جایگزین ها را به محرک هاي چربی ترانس در بدن انسان تبدیل میکنند و از این رو، برای قلب و کلسترول ما خطرناک‌تر میباشند.

 

در بیشتر موارد، مقادیر بالایی از کربوهیدارت ها به جای چربی به محصولات کم چرب افزوده میشوند، از این رو در بسیاری موارد، این محصولات حاوی کالری به مراتب بیشتری میباشند که کاهش وزن را امکانپذیر نمی‌کند.

 

از سوی دیگر، مطالعه اي که در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شد، نشان داد که یک رژیم خوراکی پر چرب و کم کربوهیدارت با اختلاف بسیار برای سلامت قلب و کاهش وزن مفیدتر هست.

 

چربی عاملی مهم برای کاهش وزن است!

اگرچه ممکن هست غیر منطقی به نظر برسد، تا حدودی به علت تفکر سنتی که چربی را برای سلامت انسان زیان آور می دانست، اما چربی در حقیقت عاملی مهم در حفظ سلامت و کاهش وزن هست. از آنجایی که چربی به تعداد زیادی از فرآیندهای متابولیک کمک می‌کند، همۀ چربی هایي که مصرف میکنیم بلافاصله به ذخایر چربی اضافی در بدن تبدیل نمیشوند.

 

افزون بر این، مصرف چربی احساس سیری برای مدت زمانی طولانی‌تر را به همراه دارد و از این رو، به پیش گیری از پرخوری و هوس هاي قندی که محرک افزایش چربی در بدن میباشند، کمک میکند.

 

طی مقایسه یک رژیم خوراکی کم کربوهیدارت با یک رژیم خوراکی کم چرب روی کاهش وزن و سلامت فلب، پژوهشگران دریافتند که رژیم خوراکی کم کربوهیدارت، با محتوای پروتیئن و چربی بالا افزایش در غلظت هاي کلسترول مفید «HDL» و کاهش در غلظت هاي تری گلیسیرید در بین سوژه هایي که یک رژیم خوراکی کم کربوهیدرات را دنبال می‌کردند، نسبت به افرادی که یک رژیم خوراکی معمولی داشتند را نشان داد.

 

رژیم غذایی کم کربوهیدارت با محتوای بالای چربی های سالم برای شما بهتر است!

دو مطالعه که در Annals of International Medicine ارائه شدند، به مقایسه رژیم خوراکی کم کربوهیدارت، چربی بالا در برابر رژیم خوراکی کم چرب در اساس کاهش وزن و سلامت قلب پرداختند. پس از گذشت یک سال، نتایج کسب شده از این دو مطالعه بهبود قابل دقت برای افرادی که رژیم خوراکی کم کربوهیدارت، چربی بالا را دنبال میکردند را نشان دادند.

 

افزون بر این، مطالعه که طی یک بازه زمانی شش ساله با حضور 98 هزار 462 زن انجام شد، نشان داد که رژیم خوراکی پر چرب شرکت کنندگان را در معرض ابتلا به مریضی عروق کرونر قلب قرار نداده هست.

 

همان گونه که مطالعات نشان داده اند، یک رژیم خوراکی پر چرب که حاوی منابع سالم چربی و پروتئین ها هست با اختلاف بسیار گزینش اي سالم‌تر و کارآمدتر برای حفظ تناسب اندام و سلامت قلب هست.

 

همینطور، یک رژیم خوراکی سرشار از چربی اشباع در برابر رژیم خوراکی کم چرب انتخاب اي کارآمدتر برای کاهش وزن و کاهش خطر مریضی قلبی محسوب می‌شود، زیرا چربی اشباع به ساخت کلسترول محافظ و کاهش احتمال پرخوری و هوس هاي خوراکی کمک می‌کند.

جدیدترین مطالب سایت