خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان

خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان

خواص گیاه دم اسبی

دم اسبی نام گیاهی هست که در جای جای ایران کشت میشود و با شکل خاصی که دارد آن را دم اسبی نامیده اند .

 

که از قدیم در اروپا و چین بکار می‌رفته‌هست. در فارسی به آن «دم اسبی»، «دم اسب» و «علف هفت بند» نیز می گویند. درکتب طب سنتی با نامهای «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نامبرده شده‌هست.

گیاه دم اسبی چون دارای مقدار زیادی سیلیس می‌باشد بنام سیلیس Silica نیز مشهور هست.

 

گیاه دم اسبی دو نوع ساقه هوایی دارد. ساقه‌اي که به رنگ قرمز هست و در اوائل بهار ظاهر میشود و دیگری ساقه نازک که برنگ سبز بوده و بعد از آن رشد می کند و مصرف طبی دارد.

 

گیاه دم اسبی ادرار آور است

گیاه دم اسبی به دفع آب بدن کمک می کند و حجم ادرار را تا 30 درصد افزایش می‌دهد. این گیاه به کاهش وزن و دفع چربی هاي تجمع یافته در ناحیه ي شکم کمک می کند.

 

اگر دچار مشکلاتی مثل احتباس آب، چاقی مفرط، اسیداوریک چندان، آرتریت و نقرس هستید، می‌توانید به این گیاه اعتماد کنید.

 

گیاه دم اسبی از بروز مریضی هاي دستگاه ادراری پیشگیری کرده و خطر بروز سنگ کلیه و مشکلات پروستات را کاهش می‌دهد.

گیاه دم اسبی برای تقویت استخوان ها

گیاه دم اسبی حاوی میزان بالایی سیلسیوم هست و به سلامت استخوان ها کمک می کند. مصرف گیاه دم اسبی برای افراد سالمند و افرادی که از مشکل شکستگی استخوان رنج می‌برند پیشنهاد می شود چون به تقویت استخوان ها و تثبیت کلسیم در آنها کمک می کند.

 

اضافه بر این گیاه دم اسبی برای تقویت تاندون ها موثر بوده و در نتیجه باعث کاهش آسیب هاي ورزشی می شود. این گیاه برای پارگی لیگامنت ها و کشیدگی عضلانی خوب هست و از بروز پوکی استخوان در خانم ها پیشگیری می کند.

 

گیاه دم اسبی برای قطع خونریزی ها

گیاه دم اسبی حاوی اسیدپکتیک و گالیک هست که از خونریزی جلوگیري میکنند. در واقع این گیاه برای قطع خونریزی بینی، خون در ادرار و خونریزی شدید ماهانه مناسب هست.

 

جهت بندآوردن خون شیره تازه این گیاه را میتوان بهرهگیری كرد.جهت جلوگیري از خون دماغ شیره این گیاه را در بینی بچكانید.

 

جهت درمان خونروی‌هاي داخلی اعم از ریوی یا احشایی و رحمی از دمكرده گیاه دم اسبی روزی 3 فنجان بنوشید. جهت درمان اخلاط خونی از جوشانده دم‌اسب بهرهگیری گردد.

 

گیاه دم اسبی مفید برای عفونت های مجرای ادراری

گیاه دم اسبی برای معالجه ناراحتی پروستات، عفونت هاي مجرای ادراری، دفع سنگ کلیه و کیست به کار برده می شود. «جهت مریضی‌هاي كلیه و دفع سنگ كلیه از دمكرده دم‌اسب هر 6 ساعت یك فنجان بنوشید.»

 

گیاه دم اسبی مفید برای مجرای تنفسی

استنشاق بخار دم کرده گیاه دم اسبی، گرفتگی مجرای تنفسی را باز می کند.برای رفع سرفه هاي خشک، برونشیت، گرفتگی مجرای تنفسی و تب مربوط به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، روزی ۲ لیوان دم کرده این گیاه را میل کنید.

 

خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان

خواص گیاه دم اسب

 

گیاه دم اسبی برای درمان مشکلات پوستی

اگر از مشکلات پوستی مثل اگزما، درماتیت و یا هر مشکل دیگری رنج میبرید میتوانید به گیاه دم اسبی اعتماد کنید. این گیاه برای درمان زخم هاي سطحی و همین طور بهبود سریع جای زخم بی نظیر هست.

 

گیاه دم اسبی برای بهبود اوضاع موها و ناخن ها
سیلیکای موجود در آن ، باعث تقویت و رشد مو می شود. از طریق ماساژ دادن موها با گیاه دم اسبی می توان از ایجاد موخوره پیش گیری کرد.

 

گیاه دم اسبی به پیشگیری از کچلی و بروز شوره سر کمک می کند. این گیاه باعث تقویت ناخن هاي شکننده شده و سرعت رشد آنها را بالا می‌برد. می‌توانید از شامپوی این گیاه بهرهگیری کنید.

 

برای تقویت ناخن هایتان نیز کافیست دم کرده آن را به ناخن ها بزنید. مصرف دمنوش آن نیز برای تقویت مو و ناخن ها موثر هست.

 

گیاه دم اسبی برای به تاخیر انداختن پیری
خاصیت آنتی اکسیدانی این گیاه برای پیشگیری از پیری زودهنگام و ایجاد چین و چروک روی پوست موثر هست. با دقت به این که این گیاه خواص احیاکنندگی دارد میتواند برای کاهش ردپای گذر زمان و خط و خطوط لب ها و دور چشم ها موثر باشد.

 

گیاه دم اسبی برای لاغری و رفع سلولیت
ماساژ دادن پوست دارای سلولیت با گیاه دم اسبی، باعث کاهش این توده هاي چربی می شود. گیاه دم اسبی به لاغری ناحیه ي شکم، ران ها و پهلوها کمک می کند.

عوارض جانبی مصرف گیاه دم اسبی
این گیاه را نباید اطفال خردسال و زنان حامله مصرف کنند. مقدار مصرف چندان آن نیز ممکن هست باعث ناراحتی معده و اختلال در دستگاه هضم و اسهال شود.

 

به گزارش تالاب مصرف بیش از حد گیاه دم اسب به علت داشتن ماده شیمیایی اكیستین ایجاد مسمومیت می نماید و حیواناتی كه به میزان چندان از این گیاه مصرف می كنند دچار تب و لاغری می باشند ، ضربان قلب آنها نامنظم و عضلات انها ضعیف می باشد.

 

گیاه دم اسبی را نباید بیش از شش هفته مصرف نمود زیرا باعث التهاب دستگاه گوارش می شود .Thiamase یا ماده سمی گیاه دم اسبی باعث عدم تعادل ، اختلالات حركتی ، در نهایت باعث كومت و مرگ می شود .

 

همین طور گیاه دم اسبی دارای مقداری سلنیوم می باشد و مصرف چندان آن موجب نقص مادرزادی می شود . لذا زنان باردار بهتر هست از آن بهرهگیری نكنند .

 

در مریضی هاي قلبی و كلیوی به علت اثرات مدری آن كه موجب افزایش دفع پتاسیم می شود منع مصرف دارد و با دقت به مقادیر چندان سیلیكای معدنی و سمیت گزارش شده از جویدن ساقه هاي این گیاه ، مصرف آن در كودكان مجاز نمی باشد .

 

همین طور مصرف طولنی مدت گیاه دم اسبی به شكل پودر ، با دقت به مقادیر چندان سیلیكای معدنی در آن و فعالیت تیامیناز این گیاه ممنوع هست.

 

خاصیت گیاه دم اسبی مخصوص تقویت استخوان

گیاه دم اسبی به پیشگیری از کچلی و بروز شوره سر کمک می کند

 

هشدار
– مصرف این گیاه به خانم هاي باردار و شیرده پیشنهاد نمیشود.
– مصرف این گیاه نباید بیش از چهار هفته ي متوالی باشد.
– بهرهگیری ي خارجی آن روی پوست نیز نباید بیش از شش هفته باشد.
– اگر با مصرف گیاه دم اسبی دچار علائم غیرعادی شدید، خیلی سریع مصرف آن را قطع کنید.
– اگر از مشکل خاصی رنج می‌برید، گذشته از شروع مصرف حتما با یک متخصص طب سنتی یا عطار مشورت کنید.

 

منبع :behdashtnews.ir