21 حقیقت در مورد گزنه (خواص گزنه)

21 حقیقت در مورد گزنه (خواص گزنه)

نام علمی گزنه، Urtica dioica، از کلمه لاتین uro گرفته شده اسـت کـه بـه معنای «سوختن» اسـت، زیرا برگ‌هاي‌ ان می توانند احساس سوزش موقتی در تماس ایجاد کنند. برگها ساختارهای مو مانندی دارند کـه نیش میزنند و همچنین خارش، قرمزی و تورم ایجاد می کنند. مادر این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 21 حقیقت در مورد گزنه را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد گزنه

گزنه نام خودرا از مو هاي ریز برگ و ساقه ان گرفته اسـت کـه حاوی مواد شیمیایی مانند هیستامین و اسید فرمیک اسـت. این موها در تماس با پوست می توانند باعث گزش، خارش و بثورات خفیف شوند. با این حال، میتوان با پوشیدن دستکش یا استفاده از گرما برای خنثی کردن مو هاي گزنده از این جنبه ناخوشایند جلوگیری کرد.

 

1. گزنه گیاهی همسانتروپیک است، یعنی با انسان مرتبط است.

گزنه گیاهی همسانتروپیک است، یعنی با انسان مرتبط است.

این گیاه در مناطقی رشد می‌کند کـه شخصیت انها عمدتاً توسط انسانها شکل گرفته اسـت، مانند زمین هاي‌ کشاورزی، اما همچنین در جنگل ها، مراتع، در حاشیه دریاچه ها و رودخانه ها، در پارک ها، باغ ها، کنار جاده ها، نزدیک سکونتگاه هاي‌ انسانی، ساختمان ها، زباله ها و … رشد می‌کند. مناطق بـه شدت تخریب شده

 


مطالب مشابه: فواید دارویی گیاه گزنه


 

2. گزنه گیاهی است چند ساله که ارتفاع آن تا 2 متر می رسد.

21 حقیقت در مورد گزنه

کل گیاه پوشیده از کرک هاي‌ کوتاه و پر مو و مو هاي بلندتر اسـت کـه بـه حباب حاوی اسید فرمیک ختم می شود. وقتی گزنه را لمس میکنید، موها می‌شکنند، حباب می‌ترکد و اسید روی پوست جاری میشود و ان را می‌سوزاند. این ناراحتی را می‌توان با مالش نواحی سوخته با ریبلاف له شده تسکین داد.

 

3. گل گزنه از ژوئن تا سپتامبر. گل ها به صورت خوشه های آویزان جمع شده و به رنگ سبز مایل به سبز کوچک هستند.

گل گزنه از ژوئن تا سپتامبر. گل ها به صورت خوشه های آویزان جمع شده و به رنگ سبز مایل به سبز کوچک هستند.

 

4. دانه های گزنه را آجیل می نامند و در اواسط تابستان در بالای گیاه ظاهر می شوند. اندازه آنها به اندازه یک سر سوزن است و می تواند چندین هزار عدد از آنها را روی یک گیاه وجود داشته باشد.

دانه های گزنه را آجیل می نامند و در اواسط تابستان در بالای گیاه ظاهر می شوند. اندازه آنها به اندازه یک سر سوزن است و می تواند چندین هزار عدد از آنها را روی یک گیاه وجود داشته باشد.

آن ها بین ماه اوت و اکتبر برداشت می‌شوند. انها حاوی ویتامین هاي‌ A، B، C، پتاسیم، آهن، کلسیم، کاروتنوئیدها و کلروفیل هستند. آن ها بـه طور کلی انرژی میدهند و شـما را در روحیه خوبی قرار میدهند.

 

5. برگ ها و ساقه هاي‌ گزنه حاوی فلاونوئیدها، اسیدهای آلی از جمله اسیدهای فرمیک و استیک، بتاکاروتن، ویتامین هاي‌ A، B، B5؛ C، K، نمک هاي‌ معدنی – بـه ویژه آهن، کلسیم، پتاسیم، فسفر و منیزیم، کلروفیل، استیل کولین، تانن هستند. 

برگ ها و ساقه های گزنه حاوی فلاونوئیدها، اسیدهای آلی از جمله اسیدهای فرمیک و استیک، بتاکاروتن، ویتامین های A، B، B5، C، K، نمک های معدنی - به ویژه آهن، کلسیم، پتاسیم، فسفر و منیزیم، کلروفیل، استیل کولین، تانن هستند. 

بتا سیتوسترول، آنزیم ها، ترکیبات سیلیکون و کلسیم، اسیدها: لینولئیک، لینولنیک، استئاریک، پالمیتیک و اولئیک، تقریبا همه ی اسیدهای آمینه شناخته شده.

 

6. برای مصارف دارویی، برگ های گزنه را قبل از گلدهی برداشت می کنند، در پاییز یا اوایل بهار ریشه ها را کنده و از کل گیاه استفاده می کنند.

برای مصارف دارویی، برگ های گزنه را قبل از گلدهی برداشت می کنند، در پاییز یا اوایل بهار ریشه ها را کنده و از کل گیاه استفاده می کنند.

شیره گرفته شده از ساقه هاي‌ تازه گزنه نیز اغلب استفاده می شود و طب عامیانه نوشیدن روزانه ان را برای تقویت خستگی بهاری توصیه می‌کند.

 

7. گزنه آب اضافی بدن را کاهش می دهد.

گزنه آب اضافی بدن را کاهش می دهد.

باعث گرگرفتگی کلیه ها و دستگاه ادراری تحتانی می شود. برای سنگ کلیه و عفونت مثانه استفاده می شود. از آنجایی کـه بدن را از رسوبات اسید اوریک پاک میکند، در درمان نقرس مفید اسـت.

 


مطالب مشابه: راه حل مفید در درمان کم خونی با دمنوش


 

8. کمیسیون اروپا استفاده از ریشه گزنه را برای درمان مرحله اول و دوم هیپرپلازی پروستات توصیه می کند.

21 حقیقت در مورد گزنه

 

9. گزنه متابولیسم کلی را بهبود می بخشد.

گزنه متابولیسم کلی را بهبود می بخشد.

تولید آنزیم هاي‌ پانکراس را تحریک می‌کند، صفرا را از مجاری صفراوی تخلیه می‌کند، عملکرد کبد را التیام می بخشد و معده را تقویت می‌کند.

 

10. در درمان بیماری های پوستی – برای سبوره و شوره سر، ریزش مو، استوماتیت آفتی و درماتوفیتوز استفاده می شود.

21 حقیقت در مورد گزنه

در تولید کرم ها، ماسک ها و تونیک ها استفاده می شود.

 

11. احتمالاً به دلیل محتوای بالای ترکیبات فنلی، خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

احتمالاً به دلیل محتوای بالای ترکیبات فنلی، خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

عصاره گزنه باعث افزایش تعداد کل آنتی اکسیدان ها می شود کـه از تشکیل رادیکال هاي‌ آزاد کـه باعث سرطان میشوند جلوگیری میکند.

 

12. گزنه خاصیت ارتجاعی رگ های خونی را باز می گرداند، فشار خون و کلسترول را کاهش می دهد و مکمل غذایی خوبی برای دیابتی ها است.

گزنه خاصیت ارتجاعی رگ های خونی

بـه عنوان مکمل در درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود.

 

13. گزنه خاصیت ضد درد دارد. در طب عامیانه از برگ گزنه برای تسکین درد استفاده می کردند. خواص تسکین درد آن از نظر علمی ثابت شده است.

گزنه خاصیت ضد درد دارد

محققان دانشگاه پلیموث گروهی متشکل از 18 نفر را مورد مطالعه قرار دادند کـه از التهاب مفاصل و استخوان، درد دیسک و درد ناشی از آسیب‌هایي مانند رگ بـه رگ شدن و تاندونوپاتی، از جمله «آرنج تنیس‌باز» رنج می‌بردند. مطالعات انجام شده اثر ضد درد گزنه را بدون عارضه جانبی جدی بـه جز راش گذرا نشان داد.

 

14. گزنه را می توان به بسیاری از غذاها اضافه کرد.

گزنه

می توانید ان را بـه تخم‌مرغ‌هاي‌ همزده، املت، سوپ، چاشنی پنکیک اضافه کنید. می توانید با اضافه کردن خامه یا ماست از ان سالاد درست کنید.

 

15. گزنه سرشار از پروتئین است – 24 درصد وزن خشک، به همین دلیل مصرف آن در رژیم های گیاهخواری توصیه می شود.

گزنه سرشار از پروتئین است - 24 درصد وزن خشک، به همین دلیل مصرف آن در رژیم های گیاهخواری توصیه می شود.

 

16. در آلمان سالانه حدود 500 تن گزنه مصرف می شود. این آن را بعد از بابونه و بذر کتان در جایگاه سوم قرار می دهد.

21 حقیقت در مورد گزنه

 

17. سربازان رومی دانه های گزنه را حمل می کردند تا به پوست خود بمالند تا با اثرات بی حسی اندام های ناشی از خستگی و شرایط آب و هوایی مقابله کنند.

سربازان رومی دانه های گزنه را حمل می کردند

 

18. در کشورهای عربی دانه های گزنه را به خوراک اسب اضافه می کردند تا کت اسب بدرخشد.

دانه های گزنه

 

19. اسلاوها خواص جادویی را به گزنه نسبت می دادند.

اسلاوها خواص جادویی را به گزنه نسبت می دادند.

گفته می شود کـه پارچه‌هاي‌ ساخته شده با گزنه از بیماریها محافظت می کنند و نیروهای شیطانی را دفع می کنند. در داستان پریان هانس کریستین اندرسن “قوهای وحشی”؛ شخصیت اصلی وادار شد برای 11 برادرش پیراهن هاي‌ گزنه بدوزد تا طلسم را بشکنند. طبق یک افسانه دانمارکی، گزنه در مکان هایي کـه جن ها دفن شده اند رشد می کنند.

 

20. حداقل 68 گونه گزنه در سراسر جهان وجود دارد.

حداقل 68 گونه گزنه در سراسر جهان وجود دارد

گزنه فقط در قطب جنوب رشد نمی‌کند.

 

21. 100 گرم گزنه حدود 40 کالری دارد.

100 گرم گزنه حدود 40 کالری دارد

 


مطالب مشابه: بهبود و حفظ سلامت موها


 

در پایان

گزنه گیاهی علفی اسـت. گزنه معمولی بومی آسیا، آمریکای شمالی، آفریقای شمالی و اروپا اسـت و دارای 6 زیرگونه اسـت. گزنه را میتوان در تعدادی از زیستگاه ها از جمله مناطق شهری، جنگل ها، باغ ها، مزارع، علفزارها و مرداب ها یافت.

جدیدترین مطالب سایت