بروزرسانی : 10 آبان 1402

24 حقیقت در مورد شربت افرا

24 حقیقت در مورد شربت افرا

شربت افرا کـه در کانادا بـه عنوان طلای مایع نیز شناخته می‌شود، محصولی واقعا خاص اسـت. این برگ کـه از شیره شیرین درخت افرا ایجاد شده اسـت، حتی پرچم کانادا را نشان میدهد – اما چیزی بیشتر از یک ماده صبحانه برای ریختن روی پنکیک شـما وجوددارد. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برخی از جالب ترین حقایق در مورد شیرین کننده مورد علاقه ما آمده اسـت.

حقایقی در مورد شربت افرا

شربت افرا یکی از مواد مورد علاقه صبحانه اسـت کـه عمدتاً در میزها وجوددارد. برای قرن ها، سرخپوستان آمریکای شمالی از ان بـه عنوان غذا و دارو استفاده می‌کردند. توسط سرخپوستان کانادایی کشف شد و بـه محصول سنتی کانادا تبدیل شد. برگ افرا بر روی پرچم این کشور نقش بسته اسـت و درخت افرا در آنجا اهمیت استثنایی دارد. غلیظ، سیال و شیرین اسـت، با طعم «سوخته» مشخص.

1. شربت افرا از شیره درختان افرا تهیه می شود.

شربت افرا از شیره درختان افرا تهیه می شود.

بـه طور عمده از سه گونه افرا برای تولید استفاده میشود: افرا شکر «Acer saccharum»؛ افرا سیاه «Acer nigrum» و افرا قرمز «Acer rubrum»؛ بـه دلیل محتوای قند بالای شیره شیره از 2 تا 5٪.


مطالب مشابه: کاهش وزن در زمستان


2. کانادا رهبر بازار جهانی در تولید شربت افرا است – در جهان 71 درصد شربت افرا خالص را تولید می کند که 91 درصد آن در استان کبک تولید می شود.

کانادا رهبر بازار جهانی در تولید شربت افرا است - در جهان 71 درصد شربت افرا خالص را تولید می کند که 91 درصد آن در استان کبک تولید می شود.

از نظر مصرف، آمریکا پیشتاز اسـت.

3. مردم بومی شمال شرقی آمریکای شمالی اولین کسانی بودند که شربت افرا را بدست آوردند.

مردم بومی شمال شرقی آمریکای شمالی اولین کسانی بودند که شربت افرا را بدست آوردند.

همان طور کـه منابع باستان شناسی و سنت گواه ان اسـت، مدت ها قبل از ورود اروپایی ها این اتفاق افتاد.

4. بومیان آمریکا ادعا می کنند که این مهارت بدست آوردن شربت افرا به طور اتفاقی توسط خدایان به آنها منتقل شده است.

بومیان آمریکا ادعا می کنند که این مهارت بدست آوردن شربت افرا به طور اتفاقی توسط خدایان به آنها منتقل شده است.

افسانه ها حاکی از ان اسـت کـه رئیس ووکسیس ایروکوئی ها توماهاوک خودرا دریک روز زمستانی بـه درخت افرا انداخت. روزبعد، اشعه خورشید روی تاماهاوک متمرکز شد و پس از برداشتن ان؛ شربت شیرین از سوراخ بیرون آمد. همسر رئیس، گوشت را در شیره مرینید کرد و یک غذای خوشمزه پخت. از زمانی کـه شربت افرا چاشنی رایج بسیاری از غذاها بوده اسـت. بـه عنوان ادویه اصلی رفتار می شد، درست مانند نمک در غذا هاي اروپایی.

5. برداشت شیره افرا با آیین های خاصی همراه بود.

برداشت شیره افرا با آیین های خاصی همراه بود.

نخستین روز ماه کامل بهاری جشن برداشت محصول بود – در ان زمان رقص افرا اجرا می شد. برخی از قبایل جشن هاي‌ “ماه افرا” را برای جشن بازگشت بـه سنت هاي‌ قدیمی برگزار می کنند.

6. آلگونکوین های رودخانه اتاوا در جنوب کبک از آب افرا به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا استفاده می کردند.

آلگونکوین های رودخانه اتاوا در جنوب کبک از آب افرا به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا استفاده می کردند.

در اوایل بهار از ابزارهای سنگی برای ایجاد برش هاي‌ V شکل در تنه افرا استفاده میکردند. سپس در آن ها نی یا قطعات مقعر پوست قرار می دادند. آب حاصل از برش ها در ظروف ساخته شده از پوست درخت غان گرد آوری شد.

7. شیره جمع آوری شده با تبخیر آب با استفاده از یکی از دو روش تغلیظ شد.

شیره جمع آوری شده با تبخیر آب با استفاده از یکی از دو روش تغلیظ شد.

یکی از روش‌ها این بود کـه سنگ‌هاي‌ خیلی داغ را در آب‌میوه در آتش قرار می‌دادند. مورد دوم مبتنی بر استفاده از دمای پایین بود. هنگامی کـه یک لایه یخ در شب روی سطح آب میوه ظاهر شد، ان را جدا کردند. اینکار بارها و بارها انجام می شد، هرروز صبح، تا زمانی کـه آب از بین رفت.

8. هنگامی که اروپایی ها به آمریکای شمالی آمدند، بومیان دانش خود را در مورد به دست آوردن شیره افرا منتقل کردند.

هنگامی که اروپایی ها به آمریکای شمالی آمدند، بومیان دانش خود را در مورد به دست آوردن شیره افرا منتقل کردند.

نخستین مهاجران اروپایی و تاجران خز در حال گرد آوری شیره افرا بودند. انها پوست درختان را قطع نمیکردند، بلکه چندین سوراخ در پوست ایجاد میکردند. سپس انها ناودان هاي‌ چوبی را وارد کردند، کـه از طریق آن ها آب بـه سطل هاي‌ چوبی آویزان شده در زیر آن ها جاری شد. تمام کشتی ها از قطعات کنده چوب ساخته شده بودند.

9. در قرن هفدهم و هجدهم به غیر از شربت افرا، از آب افرا نیز شکر تولید می شد.

در قرن هفدهم و هجدهم به غیر از شربت افرا، از آب افرا نیز شکر تولید می شد.

در قرن نوزدهم، در طول جنگ داخلی، شکر افرا با شکر نیشکر جای گزین شد کـه بـه عنوان یک شیرین کننده در ایالات متحده تسلط یافت. تمرکز تولید کنندگان روی ساخت این شربت بود. همچنین تغییری در رگ هاي‌ تبخیر آب از آب میوه وجود داشت. بـه جای گلدان هاي‌ گرد، مردم شروع بـه استفاده از تابه هاي‌ مسطح و بزرگ حلبی با سطح تبخیر بزرگ‌تر کردند.

10. اولین اواپراتور برای گرم کردن و غلیظ کردن شیره افرا در سال 1858 به ثبت رسید.

اولین اواپراتور برای گرم کردن و غلیظ کردن شیره افرا در سال 1858 به ثبت رسید.

این اواپراتور برای سرعت بخشیدن بـه فرآیند تبخیر بارها التیام یافته اسـت. سال هاي‌ بعد تغییرات تکنولوژیکی مختلفی را بـه همراه آورد. روش‌هاي‌ جدید استخراج آبمیوه همراه با پمپ‌هاي‌ خلاء و بـه دنبال ان بخاری‌هایي کـه گرمای خارج شده در طول تبخیر را جذب می کنند، معرفی شدند. در نهایت با استفاده از پدیده اسمز معکوس، قبل از حرارت دادن، آب از شیره استخراج شد.

11. روند به دست آوردن آب افرا نیز بهبود یافته است.

روند به دست آوردن آب افرا نیز بهبود یافته است.

درسال 2009؛ دانشمندان دانشگاه ورمونت از نوع جدیدی از شیر آب رونمایی کردند کـه از برگشت شیره بـه درخت جلوگیری می‌کند، خطر آلودگی باکتریایی را کاهش می‌دهد و از رشد بیش از حد سوراخ جلوگیری می‌کند.

12. روش های تهیه شربت افرا، اگرچه در طول قرن ها بهبود یافته است، اما به همان شکل باقی مانده است.

روش های تهیه شربت افرا، اگرچه در طول قرن ها بهبود یافته است، اما به همان شکل باقی مانده است.

شیره بـه همان روش از درختان افرا برداشت میشود، سپس بدون استفاده از مواد شیمیایی یا نگهدارنده غلیظ می‌شود.

13. برای به دست آوردن 1 لیتر شربت افرا، باید آب آن از 20 تا 50 لیتر آب افرا تبخیر شود.

برای به دست آوردن 1 لیتر شربت افرا، باید آب آن از 20 تا 50 لیتر آب افرا تبخیر شود.

در فرآیند تبخیر آب، شربتی با دمای 4.1 درجه سانتیگراد بالاتر از نقطه جوش آب بـه دست می‌آید. شربت تمام شده دارای چگالی 66 در مقیاس بالینگ «محتوای قند در محلول» اسـت.

14. شربتی با این چگالی فیلتر می شود تا کریستال های قند و مالات کلسیم از بین برود.

شربتی با این چگالی فیلتر می شود تا کریستال های قند و مالات کلسیم از بین برود.

شربت فیلتر شده در حالی کـه گرم اسـت «طبق معمولً 82 درجه سانتیگراد یا بیشتر» در ظروف مورد نظر قرار میگیرد. برای استریل کردن درپوش، ظروف را وارونه می کنند.

15. چنین شربتی آماده مصرف است، اما می تواند ماده اولیه ای برای تولید شکر افرا، کره افرا و آب نبات افرا باشد.

چنین شربتی آماده مصرف است، اما می تواند ماده اولیه ای برای تولید شکر افرا، کره افرا و آب نبات افرا باشد.

مزارع تولید شربت افرا بوته قند نامیده میشود. ساختمانی کـه در ان آب در هنگام تولید شربت تبخیر میشود، قند خانه نامیده می‌شود. دارای یک پنجره تهویه در قسمت بالایی برای تخلیه بخار می‌باشد.

16. برای استخراج شیره از درخت افرا باید حدود 30 تا 40 سال سن داشته باشد.

برای استخراج شیره از درخت افرا باید حدود 30 تا 40 سال سن داشته باشد.

بسته بـه قطر تنه، از یک تا سه سوراخ در ان سوراخ می‌شود و شیرهایی در انها قرار می‌گیرد. این درخت تا سن بیش از 100 سال برای بـه دست آوردن شیره استفاده می‌شود.

17. یک درخت در روز حداکثر 12 لیتر آب میوه تولید می کند.

یک درخت در روز حداکثر 12 لیتر آب میوه تولید می کند.

در فصل از 35 تا 50 لیتر اسـت. دراین فرآیند حدود 7 درصد از کل شیره موجود در درخت بـه دست می‌آید.


مطالب مشابه: گیاهانی را بشناسید که ضد پیری هستند !


18. آب افرا در بهار برداشت می شود.

آب افرا در بهار برداشت می شود.

در اوایل بهار، شیره بـه وفور از میان درختان جاری می‌شود. قبل از شروع پوشش گیاهی، شیره از ریشه بـه سمت تاج درخت جریان مییابد و کربوهیدرات هاي‌ ذخیره شده در ریشه را حمل می‌کند.

بهترین شرایط هوا آفتابی و نوسان دما درحدود 15 درجه سانتیگراد اسـت. شیره بـه وفور در حوالی ظهر، در سمت گرم تنه زمانی کـه دما در بالاترین حد اسـت، جریان می‌یابد. زمان برداشت چهار تا هشت هفته اسـت. کاهش دما در شب جریان آب میوه ها را کند میکند.

بـه همین دلیل تعطیلات راهپیمایی اختراع شد تا کشاورزان بتوانند بچه هاي‌ خودرا برای کمک بـه فرآیند استخراج شیره از درختان بیاورند. حداقل این چیزی اسـت کـه اکثر آن ها ادعا می کنند :»

19. شربت افرا به عنوان یک محصول کاملا طبیعی به عنوان شیرین کننده استفاده می شود اما مواد با ارزش بسیاری را برای بدن انسان فراهم می کند.

شربت افرا به عنوان یک محصول کاملا طبیعی به عنوان شیرین کننده استفاده می شود اما مواد با ارزش بسیاری را برای بدن انسان فراهم می کند.

این منبع موادمعدنی زیر اسـت: کلسیم، پتاسیم، منگنز، منیزیم، فسفر، آهن. ویتامین هاي‌ گروه B «ریبوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک، پیریدوکسین، اسید فولیک» و آنتی اکسیدان ها. درسال هاي‌ اخیر، 54 ترکیب مفید کـه تا کنون ناشناخته بوده اند، کشف شده اسـت.

بیشتر آن ها آنتی اکسیدان هایي با خواص ضد سرطان، ضد باکتری و ضد دیابت هستند. اثر ضد سرطانی بـه عنوان مهار فرآیند تکثیر سلول هاي‌ نئوپلاستیک در مورد سرطان ریه، پروستات، سینه، روده بزرگ و مغز مشاهده شده اسـت.

20. تحقیقات دکتر کیکو آبه از دانشگاه توکیو نشان داده است که شربت افرا به طور قابل توجهی عملکرد کبد را بهبود می بخشد.

تحقیقات دکتر کیکو آبه از دانشگاه توکیو نشان داده است که شربت افرا به طور قابل توجهی عملکرد کبد را بهبود می بخشد.

همچنین نشان داده شده اسـت کـه اسید آبسیزیک ABA موجود در شربت افرا باعث تحریک ترشح انسولین توسط پانکراس و افزایش حساسیت سلول هاي‌ چربی میشود. دانشمندان امیدوارند کـه این یافته ها بتواند برای سنتز داروهای مبتنی بر شربت افرا برای کمک بـه مبارزه با بیماری هاي‌ مختلف استفاده شود.

21. دکتر ناویندرا پی سیرام، پروفسور آمریکایی که گیاهان دارویی و مشتقات طبیعی آنها را مطالعه می کند، گفت: “من همچنان می گویم که طبیعت بهترین شیمیدان است و شربت افرا در حال تبدیل شدن به یک غذای قهرمان از نظر تعداد و تنوع است. از ترکیبات مفید موجود در آن.

دکتر ناویندرا پی سیرام، پروفسور آمریکایی که گیاهان دارویی و مشتقات طبیعی آنها را مطالعه می کند، گفت: "من همچنان می گویم که طبیعت بهترین شیمیدان است و شربت افرا در حال تبدیل شدن به یک غذای قهرمان از نظر تعداد و تنوع است. از ترکیبات مفید موجود در آن.

وی افزود کـه تحقیقات تیمش وجود آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی متعددی را برای مبارزه با سرطان، دیابت و بیماری هاي‌ باکتریایی نشان داد.

22. 100 گرم شربت افرا 260 کیلوکالری دارد و از 32 درصد آب و 67 درصد کربوهیدرات «90 درصد آن قندها» تشکیل شده است.

100 گرم شربت افرا 260 کیلوکالری دارد و از 32 درصد آب و 67 درصد کربوهیدرات «90 درصد آن قندها» تشکیل شده است.

قند موجود در شربت افرا ساکارز و مقادیر کمی گلوکز و فروکتوز اسـت.

23. نسبت به شکر سفید یا عسل کالری کمتری دارد.

نسبت به شکر سفید یا عسل کالری کمتری دارد.

حاوی مقادیر کمی پروتئین و چربی اسـت. از آنجایی کـه حاوی هیچگونه مواد نگهدارنده نیست، می‌توان ان را برای تقریبا 18 ماه نگه‌داری کرد. با این حال، روز انقضا ندارد، فقط “بهترین قبل” اسـت.

24. به گفته آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، رنگ شربت افرا عامل مهمی در طبقه بندی آن است.

به گفته آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، رنگ شربت افرا عامل مهمی در طبقه بندی آن است.

بر این اساس، 4 نوع متمایز میشود:

  • طلایی – طعم ظریف، انتقال نور 75٪ و بیشتر؛
  • کهربا – طعم غنی، انتقال نور 50٪ -74.9٪؛
  • تیره – طعم شدید، انتقال نور 25٪ -49.9٪؛
  • بسیار تیره – طعم قوی، انتقال نور> 25٪.

همچنین شایان ذکر اسـت کـه رنگ شربت با پیشرفت فصل شکرک زدن تغییر میکند: طبق معمولً زمانی کـه شیره شروع بـه جاری شدن می‌کند، شربت سبک تر آماده میشود. شربت تیره تر دیرتر ظاهر می‌شود. شربت تیره‌تر طعم قوی تری نسبت بـه شربت روشن‌تر دارد، اما کیفیت و میزان شکر ان یکسان اسـت.


مطالب مشابه: 20 غذای فاسد نشدنی برای پایان دنیا «عکس»


در پایان

ممکن اسـت شربت افرا را همان مایع قهوه‌اي رنگی بدانید کـه روی پنکیک‌ها در وعده صبحانه می‌ریزید، اما چیزهای بیشتری پشت این شهد بهشتی وجوددارد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت