3 روغن گیاهی متفاوت که شاهکار میکند

3 روغن گیاهی متفاوت که شاهکار میکند

روغن گیاهی های عالی و متفاوت

روغن گیاهی هایي را می خواهیم بشما معرفی کنیم که افزون بر طعمی که دارد بسیار خوب هست .  

 

از آنجا که چنین روغن هایي قیمت هاي نسبتا بالایی دارند، باید در خریدشان دقت کافی داشته باشید تا بتوانید نوع مرغوب این روغن ها را تهیه کنید. با دانستن بعضی نکات، می توان یک روغن گیاهی خوب برای بهرهگیری مناسب تهیه کرد.

۱- روغن زیتون: تصفیه نشده را انتخاب کنید

اگر نیت خرید روغن زیتون را دارید، سراغ نوع «فرابکر» آن بروید که کیفیت بالایی دارد. روغن زیتون فرابکر که به آن فوق بکر نیز می‌گویند، در واقع روغن زیتون تصفیه نشده هست.

 

این نوع روغن زیتون به شیوه اي استخراج می شود که طعم حقیقی زیتون در آن باقی می‌ماند، ضمن این که ویتامین ها و مواد معدنی روغن زیتون فرابکر از سایر انواع روغن زیتون بالاتر هست. این نوع روغن زیتون، اسید اولئیک « نوعی اسید چرب» کمتری به نسبت سایر روغن هاي زیتون دارد که همین مسئله، آن را تبدیل به یک روغن زیتون باکیفیت می کند.

 

 3 روغن گیاهی متفاوت که شاهکار میکند

روغن زیتون فرابکر، معمولا رنگ سبز مایل به طلایی دارد

  
برای تشخیص این نوع روغن زیتون، پیش از هر چیز باید به رنگ آن دقت کرد. روغن زیتون فرابکر، معمولا رنگ سبز مایل به طلایی دارد. اگرچه دقت به رنگ، برای تشخیص فرابکربودن روغن کافی نیست و طعم نیز مسئله مهمی به حساب می‌آید.

 

روغن زیتون فرابکر بطور کلی طعمی تند و تلخ دارد کهبا وجود این ویژگی، طعم آن ناخوشایند نیست. روغن زیتون خوب از هر نوعی که باشد نباید در دهان حالت ماسیدگی ایجاد کند، افزون بر این، روی بسته بندی روغن، فرابکر بودن آن قید شده هست.

۲- روغن کنجد: سوغات اردکان و یزد

یکی از روغن‌هایي که درسال‌هاي جدید، مورد دقت قرار گرفته، روغن دانه کنجد هست. خرید روغن کنجد اصل، عمده کار سهولت نیست چون راه‌هاي زیادی برای تقلب در ساخت این نوع روغن‌ها وجود دارد.

 

بعضی از افراد تصور می کنند که روغن کنجد اصل را می توان از رنگ آن تشخیص داد، درحالی‌که با روش‌هاي ناب، میتوان رنگ این نوع روغن را تیره یا روشن‌تر کرد، پس عمده روی رنگ روغن حساب باز نکنید.

 

اگر گذرتان به یزد و اردکان افتاد، حتما روغن کنجد بخرید چون این شهرها تولید کنندگان اصلی روغن کنجد به‌حساب می آیند و رقابت زیادی بین تولید کنندگان کنجد در این شهرها وجود دارد، در نتیجه، تقلب کمتر هست و احتمال این که بتوانید یک روغن کنجد با کیفیت و اصل بخرید، عمده هست.  

 

3 روغن گیاهی متفاوت که شاهکار میکند

یکی از روغن‌هایي که درسال‌هاي جدید، مورد دقت قرار گرفته، روغن دانه کنجد هست

 
دقت داشته باشید که گران بودن روغن کنجد، الزاما علت بر خوب بودن آن نیست و بعضی از افراد سودجو، روغن کنجد نامرغوب را با قیمت بالا می‌فروشند تا شما تصور کنید که به‌علت گران‌بودن، حتما از کیفیت بالایی برخوردار هست. روغن کنجد بهتر هست به‌صورت کارخانه‌اي خریداری شود و ترجیحا چنین روغنی را از یک برند نام‌آشنا بخرید.

روغن بسته‌بندی شده و به‌صورت کارخانه‌اي، بهداشتی هست و شما با مشاهده پروانه بهداشت، استاندارد و نشان سازمان غذا و دارو، نگرانی‌ چندانی از بابت بهداشتی بودن روغن نخواهید داشت. روغن‌هاي بسته‌بندی شده، معمولا ماندگاری بیشتری به نسبت روغن‌هایي که به‌صورت سنتی ساخت میشوند، دارند.

 

اگر میخواهید روغن کنجدی بخرید که به‌صورت سنتی تهیه میشود، حتما آن را از جایی تهیه کنید که بهداشت رابه خوبی رعایت می کنند. معمولا بعضی از مغازه‌ها، گرفتن روغن را در حضور خودتان انجام میدهند که چنین مغازه‌هایي می توانند انتخاب خوبی به‌حساب بیایند. چنانچه روغن کنجد، طعمی تیز و زننده داشته باشد، علت بر کهنه بودن آن هست و نباید چنین روغنی را مصرف کرد.

۳- روغن هسته انگور: گران اما پرخاصیت

یکی از روغن‌هایي که بسیار مورد دقت قرار گرفته، روغن هسته انگور هست. این روغن از نظر تعداد زیادی از کارشناسان تغذیه، خواص بسیار زیادی دارد و یک روغن خوب برای سلامتی بدن قلمداد می شود. اگر نیت خرید روغن هسته انگور را دارید، باید بدانید که این روغن، عمده ارزان قیمت نیست. علت گران بودن روغن هسته انگور، به ساخت آن برمی‌گردد چون برای تهیه و ساخت روغن هسته انگور، باید از مقدار زیادی انگور بهرهگیری کرد و به همین علت این نوع روغن، به نسبت سایر روغن‌هاي موجود در بازار، گران‌تر هست. تشخیص اصل بودن روغن هسته انگور کار عمده سهولت نیست.  

 

3 روغن گیاهی متفاوت که شاهکار میکند

روغن هسته انگور، خواص بسیار زیادی دارد و یک روغن خوب برای سلامتی بدن قلمداد میشود

 
روغن هسته انگور، زرد مایل به سبز هست و طعم مطبوعی دارد ولی تا زمانی که در روغن را باز نکنید، به این ویژگی‌ها پی نخواهید برد چون تعداد زیادی از تولید کنندگان، این روغن‌ها را در ظروفی می‌ریزند که معمولا تیره رنگ میباشند.

 

روغن هسته انگور باید مثل سایر روغن‌ها در جایی قرار بگیرد که نور چندانی به آن نمی‌تابد، پس اگر به فروشگاهی رفتید که روغن‌هاي هسته انگور در دسترس تابش نور آفتاب بودند یا احساس کردید محل نگه داری روغن‌ها گرم هست، از خرید چنین روغن‌هایي اجتناب کنید.

 

روغن‌ هسته انگور، در داخل کشور نیز ساخت می شود و نوع وارداتی آن هم در بازار موجود هست.

شاید تصور کنید که نوع وارداتی، کیفیت بیشتری دارد، درحالی‌که خارجی بودن این نوع از روغن‌ها، علت بر مرغوب بودن انها نیست. اگر حتما اصرار دارید که روغن هسته انگور خارجی بخرید، برچسب اصالت کالا و نشان سازمان غذا و دارو، حتما روی بسته‌بندی وجود داشته باشد.

برای خرید روغن هسته انگور ساخت داخل، نگرانی چندانی وجود ندارد و داشتن پروانه بهداشت، نشان سازمان غذا و دارو و… روی بسته‌بندی، نشان‌دهنده سلامت و بهداشت روغن هسته انگور هست.

 

تا جایی که می توانید از خرید چندبطری‌روغن هسته انگور و نگه داری آن در منزل بپرهیزید چون درصورت عدم‌نگه داری درست، کیفیت این نوع روغن‌ها تاحدودی کاهش پیدا می کند. بهتر هست به اندازه نیازتان از این نوع روغن‌ها خریداری کنید.

جدیدترین مطالب سایت