جستجو در تالاب

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

مجموعه : بیماری ایدز
درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

تاریخ روز جهانی ایدز

10 آذر روز جهانی ‎ایدز هست تقریباً ۳۷ میلیون نفر در جهان بـه آن مبتلا بوده ودر ایران هم حدود ۶۰ هزار نفر تخمین زده می شوند اما ۴۰ هزار نفر شناسایی شده‌اند و حدود ۳۰ هزار نفر تحت درمان هستند تنها راه جلوگیري هم تنها و تنها آموزش و آگاهی اسـت

اگر رفتار پرخطر دارید حتماً آزمایش بدید

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

HIV/AIDSچیست؟

ایدز HIV ویروس نقص ایمنی بدن انسان اسـت. این ویروس با از بین بردن سلول‌هاي‌ مهم بدن بـه نام لنفوسیت‌هاي‌ T«تحت عنوان CD4مثبت» کـه با بیماری و عفونت مبارزه می کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند. هنگامی‌کـه تعداد  لنفوسیت‌هاي‌ Tدر فرد آلوده بـه HIVتا حد معینی سقوط کند، شخص مستعد ابتلا بـه مجموعه‌اي از بیماری‌ها می شود کـه در حالت معمول، بدن میتواند آن‌ها را مهار کند.

 

به گزارش تالاب ایدز عبارت اسـت از مجموعه‌اي از نشانه‌ها کـه بـه علت عفونت مزمن HIVایجاد میشود. دراین مرحله  پس از یک دوره طولانی کـه حتی می تواند بیش از 10 سال طول بکشد، ویروس زیاد شده و با کاهش تعداد لنفوسیت‌هاي‌ T CD4+؛ سطح ایمنی فرد پایین آمده و مستعد ابتلا بـه عفونت‌هاي‌ فرصت‌طلب میشود.

 

عفونتHIV بدون درمان، می تواند منجر بـه ایدز «نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی» شود. افرادی کـه مبتلا بـه ایدز هستند، سیستم ایمنی بسیار آسیب‌دیده دارند کـه باعث عفونت‌هاي‌ شدید میشود کـه بـه‌طورمعمول افراد سالم را آلوده نمیکند درنهایت ممکن اسـت عفونت منجر بـه مرگ ‌شود.

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

اینفوگرافی/ اچ آی وی و ایدز را بیشتر بشناسیم

 

انتقال بیماری ایدز

این ویروس میتواند از طریق تماس جنسی «مرد با زن، مرد با مرد و زن با زن»؛ از طریق خون و فرآورده‌هاي‌ خونی آلوده «مثلا از طریق بـه‌کارگیری وسایل مشترک تزریق ماند سوزن یا سرنگ» و از طریق مادران آلوده بـه شیرخواران در طول بارداری، حول‌وحوش زایمان و یا از طریق تغذیه با شیر مادر منتقل شود.

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

درمان ایدز

برخلاف عده اي از ویروس‌هاي‌ دیگر، بدن انسان نمی تواند بـه‌طور کامل از وجود ویروسHIV در بدن رها شود. درمان قطعی در حال حاضر وجود ندارد، اما با مراقبت‌هاي‌ دکتری مناسب، HIV  می تواند بازرسی شود.

 

به گزارش تالاب داروهایی کـه برای درمانHIV استفاده می شود، درمان ضد رتروویروسی یاART اسـت. این داروها میزان ویروس افراد را بـه تعداد کمی  کاهش می دهند و آن‌ها میتوانند زندگی طولانی و سالم داشته باشند. قبل از معرفی ART  در اواسط دهه 1990؛ افراد مبتلا بـه اچ آی وی بعد چند سال بـه بیماری ایدز مبتلا می شدند.

 

امروز، کسی کـه مبتلا بـهHIV اسـت و قبل از این کـه بیماری پیشرفت کند درمان شود، می تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و بـه میزان افراد سالم زندگی کند

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

تاریخچه ایدز

دانشمندان معتقدند کهHIV در ابتدا از یک ویروس مخصوص شامپانزه‌ها در غرب آفریقا در دهه 1930 به وجود آمد. آن‌ها بر این باورند که این ویروس از ویروس نقص ایمنی نوعی شامپانزه (به نام SIV)به انسان انتقال یافته و بهHIV جهش یافته است. زمانی که انسان، شامپانزه‌ها را برای گوشت شکار می‌کرد.

 

طی چند دهه، ویروس به آرامی در سراسر آفریقا و بعداً به سایر نقاط جهان گسترش یافت. بااین‌حال، اوایل دهه 1980، زمانی که انواع نادر پنومونی، سرطان و سایر بیماری‌ها به پزشکان گزارش شد، جهان ازHIV و ایدز مطلع شد.

 

در سال 1987 اولین داروی ضد رتوویروسی برای درمان ساخته شد از سال 1988 اولین روز دسامبر را روز جهانی این بیماری نامیدند و در سال 1991 روبان قرمز نماد بین‌المللی آگاهی ایدز شد و به‌عنوان نماد محبت برای افراد مبتلا به اچ آی وی و مراقبین آن‌ها شناخته شد

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

ایدز نه انگ اسـت، نه تابو، نه یک هیولا
ایدز تنها یک بیماری‌ست هم فردی، هم اجتماعی و با پنهان‌کاری و ناآگاهی گسترش مییابد.
مبتلایان بـه ایدز را دریابیم…

+امروز اول دسامبر برابر با دهم آذر هرسال روز جهانی ایدز اطلاق می گردد تا بـه عموم مردم یادآوری شود کـه HIV هنوز از بین نرفته اسـت.

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

علایم ایدز چیست ؟

در تصویر بالا عده اي از علایم کـه نشان می‌دهد فرد دچار ایدز شده اسـت را مشاهده می کنید. البته تمامی موارد بالا کـه یاد شده در به‌صورت احتمالی اسـت و هرکس کـه نشانه هاي‌ بالا را داشته باشد نمی‌توان گفت ایدز دارد و برای تشخیص بیماری ایدز باید حتماً آزمایش داد.

 

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

کاهش تلفات ایدز

مرگ و میر ناشی از ایدز از سال ۲۰۰۶ بدین سو، رو بـه کاهش گذاشته اسـت. با این وجود، هنوز میزان تلفات ایدز بالاست و سال گذشته میلادی، ۷۷۰ هزار نفر جان خودرا بـه خاطر این بیماری از دست دادند.

 

امکان جلوگیری از ابتلای نوزاد مادران باردار مبتلا به ایدز وجود دارد

معاون بهداشت با بیان این کـه باید بتوانیم درباره این بیماری در رسانه‌‌هاي‌ همگانی با رعایت موازین و فرهنگ کشورمان، آموزش داده و اطلاع رسانی کنیم، گفت: اگر مادر بارداری را شناسایی کنیم و تحت درمان قرار دهیم نوزاد او دیگر مبتلا نمی‌‌شود‌.

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

برج میلاد امشب قرمز می شود

برج میلاد بـه مناسبت روز جهانی ایدز«اول دسامبر» ودر همراهی با بیماران مبتلا بـه اچ آی وی امشب بـه رنگ قرمز در می‌آید.

 

حذف ویروس HIV از ژنوم موش‌ها

محققان با استفاده از سیستم ویرایش ژن موسوم بـه CRISPR-Cas۹ توانستند بخش‌هاي‌ بزرگی از دی‌آن‌اي ویروس HIV را از ژنوم سلول‌هاي‌ آلوده موجود در بدن موش، حذف کنند.

 

 این نخستین بار اسـت کـه ویروس عامل بیماری ایدز از ژنوم یک موجود زنده حذف می شود و بـه اعتقاد محققان نتایج این تحقیقات راهگشای توسعه روش‌هاي‌ درمانی مؤثر برای مقابله با آلودگی HIV خواهد بود.

 

 همین حالا نزدیک بـه ۳۷ میلیون نفر در سراسر دنیا بـه ویروس HIV-1 مبتلا هستند و روزانه ۵ هزار نفر نیز بر این تعداد اضافه می شود.

 

درباره ایدز بخوانید (ایدز از درمان تا پیشگیری)

ایتالیایی‌ها واکسن مقابله با ایدز را کشف کردند

خبرگزاری “آنسا”ي ایتالیا:
نتیجه آزمایشات هشت ساله گروهی از متخصصان علوم دکتری این کشور، ساخت این واکسن بوده کـه میتوان گفت بـه نوعی یک انقلاب در عرصه مبارزه با ویروس اچ‌آی‌وی مثبت اسـت.

این واکسن تا ۹۰ درصد باعث نابودی کامل ویروس اچ‌آی‌وی می شود و روی بیماران مبتلا عملکرد مثبتی داشته اسـت.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
تست موفقیت آمیز سامانه اس۳۰۰ در ایران (+فیلم)
تست موفقیت آمیز سامانه اس۳۰۰ در ایران (+فیلم)