دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

سوالات دختران در هنگام بلوغ 

 

دختران در هنگام بلوغ به علت شرم و حیایی که دارند تعداد زیادی از سوال ات رو حتی از مادرانشان هم نمیپرسند علت این حرکت در چه می تواند باشد  ؟ 

 

دختران در بلوغ , تعداد زیادی از دختران در زمان رسیدن به سن بلوغ سوال ات زیادی در ذهن خود دارند که از پرسیدن آن ها خجالت میکشند ، اما دانستن جواب این سوال ات بسیار مهم است. دراین پست متداول ترین سوال ات دختران در سن بلوغ را برای شما گردآوری کرده ایم.

دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

 

 پرسش ها­ و جواب هاي مفید در زمینه بلوغ دختران و علائم آن

 

پرسش و جواب هاي متدوال در مورد افزایش قد در طی بلوغ

 

 در چندسالگی قد نوجوان سریعا رشد می­کند؟
در دختران به طور متداول رشد سریع قد در ۱۱ تا ۱۲ سالگی رخ می­دهد که تقریباً و به طور متداول ۲ سال پس از جوانه زدن پستانها و یک سال قبل از وقوع قاعدگی است.

 

رشد قدی تا چندسالگی ادامه می­یابد ودر کل زمان بلوغ چند سانتیمتر به طول قد شخص اضافه می­شود؟
در دختران رشد قد تا حوالی سن ۱۸ سالگی ادامه می­یابد و از زمان آغاز بلوغ تا کامل شدن آن به طور متوسط ۲۵ تا ۲۸ سانتیمتر قد نوجوان افزایش می­یابد.

 

 آیا می­توان تخمین زد که قد یک کودک و نوجوان بعد از بلوغ چه میزان خواهد شد؟
بله. جداول و نمودارهایی تهیه شده­ اند که می­توان براساس آن ها قد نهایی یک کودک یا نوجوان را پس از بلوغ بادقت نسبتا خوب تخمین زد. یکی از ساده­ترین انها فرمول یا قاعده زیر است:
۲÷«۱۳- طول قد پدر+ طول قد مادر» = « برحسب سانتیمتر» قد متوسط نهایی دختر خانواده

 

آیا داروئی وجوددارد که باعث افزایش قد شود؟
بله. مصرف بعضی از هورمون­ها « ونیز داروهای طبیعی» در زمان کودکی و نوجوانی می­توانند باعث افزلیش رشد قد شوند. اما مصرف انها فقط در موارد بسیار ناب آن هم با نظر متخصص غدد یا اطفال جایز است. زیرا عوارض و خطرات استفاده خودسرانه آن ها بیش از منافعشان خواهد بود.

 

دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

توصیه­ هاي دکتری جهت رشد مناسب قد
گرچه ارث نقش اصلی را در میزان رشد افراد دارد ولی عوامل متعدد دیگری نیز در روال آن تاثیر می­گذارند. بکار بستن توصیه­ هاي زیردر رشد بیشتر قد در زمان کودکی و نوجوانی بسیار موثر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که دستورکار­هاي زیر بایستی مستمر ودر تمامی زمان کودکی و نوجوانی رعایت شوند:

 

۱» رژیم خوراکی: در رژیم خوراکی کودک و نوجوان استفاده از سبزیجات و میوه هاي تازه« حداقل یک وعده در روز», لبنیات « حداقل روزانه یک لیوان شیر تازه یا معادل آن ماست» , ماهی « حداقل هفته­اي دو وعده و به صورت غیر سرخ­کرده» , گوشت قرمز «هفته­اي یک وعده» و حبوبات «هفته­اي یک وعده» بسیار مفید و کمک­ کننده است.

 

۲» فعالیت بدنی: یکی از عوامل موثر در ترشح تعداد زیادی از هورمونها , فعالیت فیزیکی است. توصیه می­شود کودکان روزانه حداقل چند ساعت فعالیت فیزیکی« حتی همان ورجه وورجه ساده» داشته باشند ودر سنین بالاتر « نوجوانی» یک فعالیت ورزشی متناسب « امثال بسکتبال, والیبال» حداقل ۳ بار در هفته « ترجیحا هرروز» و هر بار نیم تا یکساعت دنبال شود. بایستی از ورزشهایی که فشار زیاد به بدن وارد می­کنند «امثال وزنه­ برداری و ورزشهای استقامتی» خودداری شود.

 

۳» خواب: یکی از مهم ترین عوامل محرک در ترشح هورمون رشد, خواب «خصوصا خواب شبانه» است. مقدار خواب مورد نیاز در هر فرد متمایز است. فردی ممکن است ۸ ساعت خواب برایش کافی باشد و دیگری حداقل به ۱۲ ساعت خواب نیاز داشته باشد. به طور کلی, زمانی مقدار خواب کافی تلقی می­شود که فرد در طول روز احساس خواب آلودگی نداشته باشد و سرحال باشد.

 

دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

پرسش و جواب هاي متدوال در مورد رشد پستان­ها

نخستین نشانه بلوغ جنسی در دختران چیست؟
در اکثر موارد نخستین علامت بلوغ جنسی در دختران رشد پستان­ها است که در ابتدا به صورت برجسته و برآمده شدن نوک پستان­ها است.

 

 آیا ممکن است یکی از پستان­ها زودتر از دیگری رشد نماید؟
بله. در تعدادی از دختران نوجوان ممکن است یکی از پستان­ها آغاز به رشدکرده و بزرگ شود و دیگری ۷ تا ۱۱ ماه بعد آغاز به ظهور و رشد کند و این مسئله یکی از علل عدم تقارن پستان­ها است و خوشبختانه تا زمان بلوغ کامل تقریباً باهم برابر می­شوند.

 

 آیا ممکن است شخصی بیش از دو پستان داشته باشد؟
بله. درحدود ۲ تا ۶% دختران علاوه بر دو پستان اصلی دارای یک یا چند پستان یا نوک پستان فرعی هستند.

 

آیا در زمان بلوغ ممکن است نوک پستان­ها به طور طبیعی ترشح داشته باشد؟
خیر. اصولا هر نوع ترشح از نوک پستان­ها به جز در زمان نوزادی و پس از زایمان را بایستی غیرطبیعی تلقی نمود و حتماً به دکتر زنان مراجعه نمود « هرچند در اکثر موارد مسئله جدی و مهمی وجود ندارد».

 

چه عواملی در تعیین شکل, قوام و اندازه پستان­ها دخیل هستند؟
مهم ترین عامل تعیین­ کننده شکل و اندازه پستان­ها ارث است ولی عوامل دیگری هم چون تغذیه, بعضی از مریضی ها, مصرف بعضی از داروها و عوامل فیزیکی نیز در آن دخیل هستند.

 

 آیا استفاده از سینه­ بند صحیح است؟
بله. استفاده از سینه ­بند مناسب از زمانی که پستان­ها شکل و اندازه در حد بالغین رابه خود گرفته است در پیشگیری از شل و آویخته شدن آن ها تا حدودی موثر است. سوتینی خوب و مناسب است که

 

«۱» از الیاف طبیعی «پنبه, ابریشم و ..» تهیه شده باشد

 

«۲» سایز مناسب داشته باشد

 

«۳» نه چندان تنگ و کوچک باشد که بر روی پوست اثر بگذارد و نه چندان گشاد و بزرگ که پستان­ها درون آن به سهولت حرکت کنند.

 

 علت بروز درد پستان در زمان بلوغ چیست؟
در اوایل رشد پستان درست زمانی که سینه­ ها کمی برجسته می­شوند یک توده در زیر نوک پستان ظاهر می­شود و اکثر افراد « چه دختر و چه پسر» ممکن است به طور خودبخودی و یا در اثرتحریک و فشار دادن پستان دچار درد شوند. این مسئله یک امر طبیعی بوده و نیاز به هیچ اقدامی ندارد و فقط بایستی از دستکاری پستان­ها خودداری نمود. اگر درد شدید باشد می­توان از استامینوفن کمک گرفت.

 

 من دختری ۱۷ ساله هستم و پستانهایم رشد کافی دارند ولی نوک انها مسطح و حتی کمی فرو رفته­ اند علت آن چیست؟ آیا قابل رفع و درمان است؟
حالت مسطح یا فرورفتگی نوک پستان­ها در بعضی افراد دیده می­شود و امری کاملا طبیعی است و اشکال آن فقط از نظر زیبایی و ایجاد اشکال در شیردادن در آینده است. با بکار بستن بعضی تکنیک­ها می­توان نوک پستان­ها را کمی برجسته نمود, اما در مواردی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

 

 پرسش و جواب هاي متداول در مورد رشد مو هاي شرمگاهی و زیر آغوش
 آیا ممکن است به طور طبیعی رویش مو هاي شرمگاهی و یا زیربغل زودتر از پستان­ها آغاز شوند؟
بله. درحدود ۲۰% دختران به طور طبیعی مو هاي شرمگاهی قبل از رشد پستان­ها ظاهر می­شوند و اگر سایر مسائل و خصوصیات طبیعی باشند جای نگرانی نیست و تحت نظر بودن دکتر کافی است.

 

 آیا رویش و ضخیم شدن مو هاي صورت و پشت لب در دختران نوجوان « و زنان» طبیعی است؟
خیر. اگر چنین مسئله­اي وجود داشته باشد بایستی به متخصص زنان یا غدد و یا پوست مراجعه نمود.

دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

 پرسش و جواب هاي متدوال در مورد عادت ماهانه قاعدگی

 

۱» عادات ماهانه یا قاعدگی چیست؟
به خون ریزی هاي زنانه که در فواصل زمانی تقریباً مشخص و ثابت رخ می­دهد عادت ماهانه یا قاعدگی و بخود خون ریزی قاعدگی رگل یا عادت گفته می­شود.

 

 ۲» طول مدت سیکل قاعدگی تا چه حد طبیعی قلمداد می­شود؟
طول مدت سیکل یا دوره قاعدگی « از نخستین روز خون ریزی قاعدگی تا آغاز خون ریزی قاعدگی بعدی» در حالت طبیعی ۷±۲۸ روز است یعنی از ۲۱ روز تا ۳۵ روز طبیعی تلقی می­شود.

 

 ۳» آیا در حالت طبیعی ممکن است طول مدت سیکل­هاي قاعدگی در شخص متغیر باشد؟
یعنی دریک شخص سیکل قاعدگی یک بار ۲۶ روز و بار دیگر ۲۹ روز باشد؟ اگر چه طبق معمول طول مدت سیکل­هاي قاعدگی در هر فرد با تفاوت یکی دو روز تقریباً ثابت و یکسان است ولی تحت تاثیر عوامل گوناگونی هم چون فشارهای روحی روانی , فعالیت فیزیکی شدید, مصرف بعضی داروها ویا بعضی از مریضی ها و غیره ممکن است قاعدگی در ماههای مختلف چند روز زودتر یا دیرتر رخ دهد. البته لازم به ذکر است که اگر این تفاوت زیاد باشد « بیش از ۷ روز» ودر چند ماه متوالی وجود داشته باشد غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی با مراجعه به متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد.

 

۴» خون قاعدگی در حالت طبیعی چه خصوصیاتی دارد؟
خون قاعدگی در حالت طبیعی قرمز روشن یا کمی تیره بوده و به صورت قطره قطره است و چندان شدید نیست که امثال آب جاری شود. همینطور فاقد لخته خون یا توده است. سایر اوضاع «امثال دفع لخته یا خون ریزی شدید» غیرطبیعی تلقی می­شود و بایستی به متخصص زنان مراجعه نمود.

 

۵»مقدار و طول مدت خون ریزی قاعدگی در حالت طبیعی چه میزان است؟
درحالت طبیعی مقدار کل خون ریزی قاعدگی در هر سیکل به طور متوسط ۳۵ میلی­لیتر «کمتر از نصف استکان» و حداکثر ۸۰ میلی­لیتر و طول مدت آن ۳ تا ۷ روز است بطوریکه در روز دوم تا سوم شدیدتر بوده و به تدریج کاهش یافته و قطع می­شود.

 

 

مضمون: اگر ظرف ۲ ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید «یعنی خون ریزی آن چنان زیاد باشد که وادار به تعویض نوار بهداشتی در مدت ۲ ساعت شوید» بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

 

۶»اگر مقدار خون ریزی کم باشد ولی بیش از ۷ روز طول بکشد آیا سیکل قاعدگی بازهم غیرطبیعی است؟
بله. چه مقدار خون ریزی زیادتر از حد متداول باشد «حتی اگر قاعدگی ۳ تا ۴ روز بطول بیانجامد» و چه طول مدت خون ریزی بیش از ۷ روز باشد « حتی اگر مقدار کل خون ریزی کمتر از ۱۰۰ میلی­لیتر باشد» ودر دو سیکل قاعدگی تکرار شود غیرطبیعی تلقی شده و بایستی به نزد متخصص زنان مراجعه نمود.

 

۷» خون ریزی طولانی مدت و زیاد چه عوارض و اهمیتی دارد؟
اول این که ممکن است عامل آن یک مسئله مهم باشد « مثلاً به دلیل اختلال انعقادی خون باشد» و ثانیا اگر درمان نشود منجر به کم­خونی و عواقب آن « امثال ضعف و خستگی و ضربان قلب و….» می­شود.

 

۸» آیا در زمان قاعدگی استحمام زیان آور است؟
خیر. نه تنها زیان آور نیست بلکه نافع نیز بوده و علاوه بر بهداشت از بدبو شدن ناحیه تناسلی می­کاهد.

 

۹» آیا در زمان پریود « رگل» می­توان به شنا یا سونا رفت؟
با دقت به خون ریزی و آلوده شدن آب بایستی از اینکار خودداری نمود.

 

۱۰» منشا خون قاعدگی از کجاست؟
خون ریزی قاعدگی در واقع ریزش سطح داخلی رحم است.

 

 ۱۱» آیا ممکن است بلوغ با قاعدگی زود آغاز شود؟
بله. در موارد بسیار کمی ممکن است بدون این که سایر نشانه­ هاي بلوغ ظاهر شده باشند قاعدگی آغاز شود.

 

۱۲» خون ریزی قاعدگی چه مدت طول می­کشد؟
خون ریزی قاعدگی در اوایل بلوغ بیش از یکی دو روز و آنهم بسیار جزئی « در حد لکه» دوام نمی­یابد و اکثر ظرف ۳ تا ۵ روز «و گاهی تا ۷ روز» متوقف می­شود.

 

 ۱۳» آیا در اوایل بلوغ فواصل بین قاعدگی­ها منظم و مشخص است؟
خیر. در یکی دو سال اول بعد از نخستین قاعدگی فواصل بین قاعدگی­ها نامنظم و طبق معمول طولانی است و ممکن است بین آن ها ۳ تا ۴ ماه هم فاصله بیافتد اما پس از بلوغ کامل « طبق معمول ۱۶ تا ۱۸ سالگی» این فواصل منظم خواهد شد و شخص هر ۲۴ تا ۳۲ روز یک بار قاعده می­شود.

 

۱۴» آیا دخترانی که زودتر از متداول قاعدگی­شان آغاز می­شود, کوتاه­قدتر خواهند بود؟
تا این اواخر چنین تصور می­شد. اما مطالعات جدید نمایانگر این مسئله هستند که آغاز زودتر قاعدگی در محدوده سنی طبیعی «۹ تا ۱۴ سالگی» نه تنها باعث توقف رشد قد و کوتاه قد شدن شخص نمی­شود, بلکه ممکن است قد شخص کمی بیشتر از فردی باشد که دیرتر ازآن قاعده شده است.به طور کلی پس از آغاز نخستین قاعدگی قد دختران تا پایان بلوغ ۶ تا ۱۰ سانتیمتر رشد خواهد کرد.
دقت: بلوغ زودرس « ظهور بلوغ قبل از سن ۸ تا ۹ سالگی» می­تواند باعث کوتاه قد شدن شخص شود.

 

دختران در هنگام بلوغ چه سوال هایی دارند ؟

 سئوالات رایج در مورد پرده بکارت و جواب آن ها

 

 ۱» آیا ممکن است فردی به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشد؟
خیر. این مسئله تقریباً هنوز دیده نشده است. البته به ندرت ممکن است پرده بکارت بسیار ظریف و کوتاه باشد و به سختی قابل تشخیص باشد.

 

 ۲» آیا شکل و اندازه منفذ پرده بکارت در تمامی افراد یکسان است؟
خیر. گرچه در اکثر افراد منفذ پرده بکارت تقریباً گرد و منفرد « به قطر ۲ تا ۱۰ میلی‌متر» است ولی در بعضی افراد ممکن است دودهانه, غربالی و یا هلالی باشد.

 

۳» آیا ممکن است پرده بکارت فاقد منفذ باشد؟
بله. در درصد کمی از کودکان دختر به دنیا آمده ممکن است پرده بکارت منفذ نداشته باشد. این حالت طبق معمول تا زمان بلوغ علامت و مشکلی ندارد ودر آن زمان است که به دلیل عدم قاعدگی «و دردهای زیر دل یا لگن» با مراجعه به دکتر مشخص می­شود.

 

۴» آیا ورزش «امثال ژیمناستیک» و یا فعالیت­هاي بدنی شدید ممکن است به پرده بکارت آسيب برساند؟
خیر. پرده بکارت قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و هیچ فعالیت بدنی « از جمله بازکردن کامل پاها» به پرده بکارت آسيب نمی­رساند. مگر این که ضربه مستقیم به پرده وارد شود.

 

۵» آیا ممکن است در اثر پریدن داخل آب پرده بکارت آسيب ببیند و پاره شود؟
اگر شخص از ارتفاع نسبتا بلند و بدون لباس زیر و پا باز داخل آب بپرد احتمال آسيب رسیدن به پرده وجوددارد در غیر اینصورت خیر.

 

۶» آیا هنگام شناکردن یا نشستن داخل وان آب وارد مهبل می­شود؟
در هنگام شناکردن یا قرار گرفتن درون آب چیزی به داخل مهبل نفوذ نمی­کند. اما اگر پاها کاملا باز باشند ممکن است آب « و ذرات درون آن» وارد مهبل شود.

 

۷» آیا ورود آب به داخل مهبل خسارت دارد؟
اگر آب تمیز و بهداشتی باشد خیر درضمن نیازی نیست داخل مهبل با آب شسته شود.

 

جدیدترین مطالب سایت