جستجو در تالاب

سوزاک؛یک بیماری خطرناک آمیزشی سوزاک

سوزاک؛یک بیماری خطرناک آمیزشی سوزاک

سوزاک؛ دلایل ابتلا و نیز راه درمان

برای تشخیص، دکتر مشابه اي از مایع داخل مجرای ادراری در مردان و یا از دهانه رحم در زنان، بر می دارد و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. سوزاک یکی از مریضی هاي واگیردار هست که اکثر مواقع به وسیله تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود.

 

همینطور این مریضی ممکن هست به وسیله تماس با مایعات بدن فرد مبتلا منتقل شود. به همین علت مریضی مادر آلوده هنگام زایمان میتواند به نوزاد سرایت کند. سوزاک هم بین مردان و هم زنان رخ میدهد. این مریضی زمانی که افراد چند شریک جنسی دارند، به راحتی گسترش پیدا میکند.

 

دلایل ابتلا به سوزاک

عامل این مریضی نیسریا گونورآ، نوعی باکتری هست که می‌تواند در غشاءهای مخاطی به سرعت تکثیر شود. این باکتری در محیط هاي گرم و مرطوب نواحی دستگاه تناسلی، از جمله گردن رحم «دهانه رحم»، رحم و لوله هاي فالوپ در زنان و مجرای ادراری «لوله اي که ادرار را از مثایه به خارج از بدن هدایت می‌کند» در زنان و مردان رشد می‌کند. گرچه باکتری نیسریا گونورآ می‌تواند در دهان، گلو و همینطور مقعد نیز رشد کند.

 

میزان شیوع سوزاک

سوزاک مریضی عفونی بسیار شایعی هست که بنا برا گزارش مرکز نظارت و پیشگیری مریضی ایالات متحده، هر سال حدود 700 هزار نفر در این کشور مبتلا میشوند. این مریضی میان نوجوانانی که درگیر مسائل جنسی زودهنگام میشوند، بالاترین شیوع را دارد.

 

علایم بیماری سوزاک

علایم مریضی سوزاک در بین تمام افراد به یک شکل بروز نمی‌کند و بعضی به ویژه زنان متوجه علائم آن نمی‌شوند. به همین علت معمولا درمان آن به تعویق میوفتد. اما اگر علایم خود را نشان دهند، معمولا تا 10 روز پس از عفونی شدن، بروز می‌کنند. اما این مریضی پس از 30 روز به طور کامل خود را نشان میدهد.

 

 

از علایم سوزاک در زن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ترشحات زرد یا سفید مایل به سبز از واژن
• درد بخش پایین شکم یا لگن
• سوزش ادرار ورم ملتحمه «قرمز چشم و یا خارش انها»
• خونریزی بین دوره هاي قاعدگی
تورم فرج
• سوزش گلو و تورم غدد گلو «زمانی که این مریضی به ناحیه دهان سرایت کند»

 

گرچه علایم این مریضی در زنان آن قدر ملایم میباشند که معمولا بدون دقت باقی می مثل.

درواقع تعداد زیادی از زنان مبتلا تصور میکنند دچار نوعی عفونت قارچی شده اند و شروع به خوددرمانی میکنند. از آنجایی که ترشحات واژنی علایم مریضی هاي گوناگونی می‌تواند باشد، بهتر هست با دیدن غیرطبیعی بودن آن ها، حتما با دکتر مشورت کرد.

 

بیماری سوزاک در مردان با علایم زیر خود را نشان می دهد:

• ترشحات سفید یا زردرنگ متمایل به سبز از آلت تناسبی
• سوزش ادرار
• سوزش گلو
• تورم و یا دردناکی بیضه ها
• غدد متورم در گلو
علایم در مردها معمولا تا14 روز پس از ابتلا بروز میکنند.

 

روش تشخیص سوزاک

برای تشخیص، دکتر مشابه اي از مایع داخل مجرای ادراری در مردان و یا از دهانه رحم در زنان، بر می دارد و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده میشود. حتی ممکن هست مشابه هایي از دهان و یا مقعد برداشته شود. معمولا جواب آزمایش چند روز طول می‌کشد. سوزاک و همینطور مریضی مقاربتی دیگر به نام کلامیدیا وجود دارد که معمولا با هم رخ می‌دهند. بنابراین دکتر، فرد مشکوک به مریضی سوزاک را از نظر مریضی کلامیدیا هم آزمایش میکند.

 

روش درمان

خوشبختانه مریضی سوزاک درمان شدنی هست. برای درمان عفونت سوزاک، دکتر آنتی بیوتیک هاي غذایی و یا تزریقی تجویز میکند. گرچه همسر فردی که تحت درمان هست، نیز باید همزمان در روند درمان قرار گرفته تا از دوباره عفونی شدن و یا گسترش اکثر مریضی پیشگیری شود. باید دوره درمان تکمیل و تمام داروهای تجویز شده مصرف شوند. گرچه هرگز نباید خوددرمانی شود و داروهای تجویز شده برای یک فرد را، بیمار دیگری مصرف نکند. زیرا درمان عفونت سخت تر میشود. همینطور بیمار تا زمانی که درمان نشده هست، نباید با کسی رابطه جنسی برقرار کند. پس از درمان هم، هنگام ارتباط جنسی از کاندوم بهرهگیری کند.

 

عوارض سوزاک در صورت درمان نشدن

اگر این مریضی زود تشخیص داده نشده و درمان نشود، در زنان منجر به مریضی التهابی لگن که دربرگیرنده عفونت قسمت بالای سیستم ساخت مثل یعنی رحم، لوله هاي فالوپ، تخمدان و همینطور داخل لگن هست، شده و در نهایت فرد به نازایی مبتلا میشود. گرچه در صورت بارداری، خاطر بارداری خارج از رحمی بسیار افزایش می یابد که برای مادر و نوزاد بسیار خطرناک هست.

 

درمان نکردن این مریضی در مردان، ایجاد اپیدیدیمیت «التهاب مجاری اپیدیدیم در دستگاه تناسلی مردانه» می‌کند. در این شرایط، بیضه ها بسیار دردناک میشوند و گاهی اوقات ممکن هست به عقیم شدن بیمار منتهی شود. همینطور مریضی درمان نشده سوزاک میتواند روی پروستات اثر بدی گذاشته و در عین حال مجرای ادراری را زخم کرده و ادرار را سخت و دردناک کند. افراد مبتلا به سوزاک، مستعد ابتلا به مریضی ایدز نیز میباشند.

 

این عفونت حتی ممکن هست وارد خون شود که کشنده هست. همینطور عفونت سوزاک در صورت درمان نشدن میتواند به همۀ بافت هاي بدن نفوذ کرده و موجب التهاب مفاصل یا اندوکاردیت «التهاب درون شامه قلب به معنی استقرار و تکثیر عامل عفونی در سطح داخلی قلب و دریچه ها» شود. شیوع این حالت بین 3-0.6 درصد در زنان و 0.7-0.4 درصد در مردان هست.

 

عوارض سوزاک بر روی مادر و نوزاد

مریضی سوزاک در زنان باردار احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را بالا می‌برد و عفونت از مادر به نوزاد، به علت این که هنگام زایمان از مجرای زایمانی عبور میکند، سرایت میکند و منجر به نابینایی، عفونت مفاصل یا ورود عفونت به خون نوزاد می‌شود که خطر مرگ را به همراه دارد. به محض تشخیص این مریضی در زنان باردار و درمان انها، از این خطرات کاسته میشود.

 

پیشگیری

رابطه جنسی سالم میتواند از ابتلا به این مریضی بکاهد. پرهیز از رابطه جنسی با افرادی که به ابتلا به این آلودگی مشکوک میباشند و یا هنگام رابطه باید حتما از کاندوم بهرهگیری نمایند. اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک هست مثل پیشگیری دارویی در چشم نوزادان و دقت به تماس هاي بیماران مبتلا به سایر مریضی هاي عفونی نیز از اهمیت برخوردار هست. داشتن شرکای جنسی متعدد، خطر ابتلا به این مریضی را افزایش میدهد، در صورت بروز این مریضی در شخص، باید به سرعت گزارش داده شود زیرا با اینکار از شیوع آن پیشگیري به عمل می‌آید.

 

داشتن زندگی سالم، فرد را از ابتلا به این مریضی و گرچه دیگر مریضی هاي جنسی، محفوظ نگه می دارد.

 

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ دیدنی از فریب راحت مغز انسان (حتما ببینید)
کلیپ دیدنی از فریب راحت مغز انسان (حتما ببینید)