بروزرسانی : 26 مرداد 1396

دیسفاژی ؛ دشواری در بلع

دیسفاژی ؛ دشواری در بلع

آشنایی با دیسفاژی «دشواری در بلع»

دلایلی برای دشواری در بلیدن هست که یکی از این مشکلات آشنایی با دیسفاژی«دشواری در بلع» هست دلایل دشواری در بلع آلبوم: مریضی ها و راه درمان اختلال در بلع یعنی چه,علت مشکل در بلع غذا بعضی موارد دشواری در بلع غیر قابل پیشگیری بوده و درمان برای آن ها ضروری هست

دشواری در بلع شامل ناتوانی در بلع راحت غذاها یا مایعات می‌شود. افرادی که در بلع با مشکل مواجه میباشند، ممکن هست با ناتوانی در بلع غذا یا مایع مواجه شوند.

به گزارش تالاب:نام پزشکی دیگر برای دشواری در بلع دیسفاژی هست. این شرایط همواره نشان دهنده یک اوضاع پزشکی نیست. در حقیقت، دشواری در بلع ممکن هست موقتی باشد و به خودی خود از بین برود.

چه چیزی موجب دشواری در بلع می شود؟

بنابر گزارش موسسه ملی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی دیگر ایالات امریکا، پنجاه جفت ماهیچه و عصب برای کمک به بلع بهرهگیری میشوند. به بیان دیگر، دلایل بسیاری می‌توانند به بروز مشکل در بلع منجر شوند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازگشت اسید معده به مری و GERD:

علائم رفلاکس اسید زمانی شکل می‌گیرند که محتوای معده وارد مری میشود و شکل گیری نشانه هایي مثل سوزش سردل، معده درد، و آروغ زدن را در پی دارد.

سوزش سردل:

 شرایطی هست که با احساس سوزش در ناحیه سینه تعریف میشود و اغلب با شکل گیری یک مزه تلخ در گلو و دهان همراه هست.

اپیگلوتیتیس:

 اپیگلوتیتیس یا انسداد مجاری تنفسی به واسطه بافت ملتهب در دریچه نای شکل می‌گیرد. این حالت به طور بالقوه می‌تواند زندگی انسان را در معرض تهدید قرار دهد. اپیگلوتیتیس یک شرایط اورژانسی پزشکی در نظر گرفته میشود و نیازمند مراقبت فوری هست.

گواتر:

 تیروئید غده هست که در گردن و زیر سیبک گلو قرار دارد. مریضی که موجب بزرگ شدن اندازه تیروئید می‌شود، گواتر نام دارد.

ازوفاژیت:

 ازوفاژیت یا التهاب مری می‌تواند به واسطه رفلاکس اسید یا مصرف بعضی داروها شکل بگیرد.

سرطان مری: 

سرطان مری زمانی رخ می‌دهد که یک تومور بدخیم «سرطانی» در دیواره داخلی مری شکل گرفته که می‌تواند موجب دشواری در بلع شود.

سرطان معده: 

سرطان معده زمانی رخ میدهد که سلول هاي سرطانی در دیواره داخلی معده شکل میگیرند. از آنجایی که تشخیص این مریضی دشوار هست، اغلب زمانی تشخیص داده میشود که پیشرفت بسیاری داشته هست.

تبخال هاي ازوفاژیت:

 تبخال هاي ازوفاژیت به واسطه ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 «HSV-1» شکل میگیرند. این عفونت می‌تواند موجب درد در سینه و دشواری در بلع شود.

تبخال هاي دهانی:

 تبخال هاي دهانی عفونتی در ناحیه دهان میباشند که به واسطه ویروس هرپس سیمپلکس شکل می‌گیرد و می‌توانند موجب دشواری در بلع شوند.

گره تیروئید: 

گره تیروئید یک توده هست که می‌تواند در غده تیروئید شکل بگیرد. این توده میتواند حالتی جامد یا پر شده با مایع داشته باشد. شما ممکن هست دارای یک گره یا یک خوشه از گره ها باشید.

مونونوکلئوز عفونی:

 مونونوکلئوز عفونی یا مونو به گروهی از علائم ارجاع می‌شود که معمولا به واسطه ویروس اپشتین-بار شکل میگیرند.

نیش مار:

 نیش یک مار سمی باید همواره بعنوان یک مورد پزشکی اورژانسی درمان شود. حتی نیش یک مار بی ضرر نیز میتواند به واکنش آلرژیک یا عفونت منجر شود.

انواع دیسفاژی

بلع در چهار مرحله انجام می‌شود: پیش دهانی، دهانی، حلقی، و مروی. دشواری در بلع می‌تواند در دو دسته تقسیم بندی شود: اوروفارنژیال «که شامل سه مرحله اولیه هست» و ازوفاژیال که وابسته به مری هست.

اوروفارنژیال

دیسفاژی اوروفارنژیال «دهانی حلقی» به واسطه اختلالاتی در اعصاب و عضلات ناحیه گلو شکل می‌گیرد. این اختلالات عضلات را تضعیف می‌کنند و بلع را دشوار می سازند. دلایل دیسفاژی اوروفارنژیال مریضی هایي میباشند که عمدتا بر سیستم عصبی تاثیرگذار میباشند و از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس

مریضی پارکینسون

آسیب عصبی ناشی از عمل جراحی یا پرتو درمانی

سندرم پس از فلج کودکان

دیسفاژی اوروفارنژیال میتواند به واسطه سرطان مری و سرطان سر و گردن نیز شکل بگیرد. این شرایط میتواند در نتیجه انسداد در بالای گلو، حلق، یا کیسه هاي حلقی که غذا را گرد آوری می‌کنند، رخ دهد.

دیسفاژی ؛ دشواری در بلع

دشواری در بلع شامل ناتوانی در بلع راحت غذاها یا مایعات می‌شود

ازوفاژیال

دیسفاژی ازوفاژیال شامل احساس گیر کردن چیزی در گلو می‌شود. این شرایط به واسطه دلایل زیر شکل می‌گیرد:

اسپاسم در قسمت پایین مری، مثل اسپاسم هاي منتشر یا ناتوانی اسفنکتر مری برای کسب آرامش

تنگی در قسمت پایین مری به واسطه باریک شدن متناوب حلقه مری

باریک شدن مری به واسطه رشد توده یا زخم

ورود جسم خارجی به مری یا گلو

تورم یا باریک شدن مری در نتیجه التهاب یا مریضی رفلاکس گاستروازوفاژیال «GERD»

وجود بافت زخمی در مری به واسطه التهاب مزمن یا درمان پس از پرتوافشانی

علائم دیسفاژی

اگر فکر میکنید به دیسفاژی مبتلا هستید بعضی علائم مشخص وجود دارند که ممکن هست در کنار دشواری در بلع پدیدار شوند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آبریزش دهان

صدای خرخر

احساس وجود جسم خارجی در گلو

استفراغ

کاهش وزن غیر منتظره

سوزش سردل

سرفه یا احساس خفگی هنگام بلع

درد هنگام بلع

دشواری در جویدن غذا هاي جامد

این علائم میتوانند موجب شوند تا فرد از غذا خوردن اجتناب کند، وعده هاي خوراکی هرروز را نادیده بگیرد، یا اشتهای خود را از دست بدهد.

کودکان مبتلا به دشواری در بلع ممکن هست نشانه هاي زیر را بروز دهند:

اجتناب از خوردن بعضی غذاها

نشت غذا یا مایع از دهان

استفراغ طی وعده هاي خوراکی

دشواری در تنفس هنگام غذا خوردن

کاهش وزن بدون علت

درمان دشواری در بلع

بعضی موارد دشواری در بلع غیر قابل پیشگیری بوده و درمان برای آن ها ضروری هست. دکتر متخصص پس از ارزیابی شرایط ممکن هست موارد زیر را پیشنهاد کند:

اصلاح در رژیم خوراکی

تمرینات بلع اوروفارنژیال برای تقویت عضلات

راهبردهای بلع جبرانی

پیروی از اصلاحات وضعی هنگام غذا خوردن

اگر دشواری در بلع همچنان ادامه پیدا کرد، سو هاضمه یا کم آبی، به ویژه در افراد بسیار جوان و افراد پیر، می‌توانند در این اساس نقش داشته باشند. تمام این عوارض جدی میباشند و می‌توانند زندگی فرد را در معرض تهدید قرار دهند. از این رو، درمان باید به صورت کامل و قطعی صورت بگیرد.

اگر دشواری در بلع به علت تنگی مری رخ داده باشد، یک عمل جراحی به نام اتساع مری ممکن هست برای گشاد کردن آن انجام شود. طی این عمل، یک بالن کوچک وارد مری میشود تا آن را گشاد کند. سپس بالن از مری خارج میشود.

اگر توده هاي غیر طبیعی در مری رشد کرده باشند، انجام عمل جراحی ممکن هست برای حذف انها ضروری باشد. همینطور، برای حذف بافت زخمی نیز ممکن هست به عمل جراحی نیاز باشد.

اگر با رفلاکس اسید یا اولسرها مواجه هستید، ممکن هست داروهایی برای درمان آن ها تجویز شوند و دنبال کردن یک رژیم خوراکی ضد رفلاکس اسید پیشنهاد شود.

در موارد شدید، بیمار ممکن هست در بیمارستان بستری شود و تغذیه از طریق لوله صورت بگیرد. این لوله مخصوص مستقیم به معده متصل هست و مری را دور میزند. دنبال کردن رژیم هاي خوراکی اصلاح شده ممکن هست تا زمانی که دشواری در بلع بهبود یابد، ضروری باشند. بر همین اساس، از کم آبی بدن و سو هاضمه پیش گیری می‌شود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت