15 نشانه آپاندیس در بزرگسالان + خطر ترکیدن آپاندیس

15 نشانه آپاندیس در بزرگسالان + خطر ترکیدن آپاندیس

15 نشانه آپاندیس در بزرگسالان

در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر باید به دکتر متخصص مراجعه نمایید تا سریعا با آزمایش علت اصلی درد در سمت آپاندیس شما مشخص شود.

 

با این حال دکتر مایکل پین، متخصص داخلی عضو پیمان بهداشت کمبریج آمریکا میگوید تشخیص آپاندیس می‌­تواند فریبنده و سخت باشد.

 

به گزارش تالاب : دکتر مایکل می گوید “ آپاندیس یک بیماری رایج است و تعداد زیادی از آدم­ها علائم معمول­اش را ندارند. در واقع برای خاطرجمعی باید شکم بیمار رابا دست معاینه کنیم”.

 

15 نشانه آپاندیس در بزرگسالان + خطر ترکیدن آپاندیس

15 نشانه آپاندیس در بزرگسالان

 

در صورت مشاهده یکی علائم آپاندیس حتما به دکتر مراجعه کنید.

 

نشانه های نخست آپاندیس :

ازدست دادن اشتها

اسهال

استفراغ سریع پس از شکم درد

افزایش تورم، تب 99-102 درجه فارنهایت

عدم توانایی در عبور گاز

تقریبا نیمی از زمان، علائم دیگر ظاهر می شوند ، از جمله:

درد تیز یا خفیف در هر جایی از شکم بالا و یا پایین، عقب و یا راست روده

به سختی ادرار کردن

استفراغ که با درد شکمی همراه است

گرفتگی شدید عضلانی

یبوست یا اسهال با گاز

 

۱- درد ناف و شکم

درد آپاندیس بیشتر در سمت راست پایین شکم رخ می‌هد ؛ اگر چه اولین نشانه، طبق معمول ناراحتی در اطراف ناف است که بعد بطرف قسمت پایین شکم حرکت میکند. برخی افراد از جمله کودکان و زنان باردار، ممکن است در نواحی مختلف شکم و یا پهلو‌یشان درد شدیدی تجربه تجربه کنند.

 

در ضمن : اگر پاها یا شکم­تان را تکان دهید؛ سرفه یا عطسه کنید؛ یا بلرزید این درد بدتر می شود مثلاً هنگام رانندگی در مسیر ناهموار.

 

۲- دردی که به سرعت تشدید شود

به محض ان­که که در قسمت پایین شکم درد ایجاد شود، می تواند خیلی شدید شود. دکتر پین میگوید تعداد زیادی از بیمارانش ان را چنین توصیف می‌­کنند،  مثل هیچ درد دیگری که قبلا تجربه کرده‌اند. ورم آپاندیس ان­قدر شدید هست که اگر کسی در خواب باشد وی را بیدار می­کند. به محض شروع، چنان که دکتر پین می گوید، شدت درد می‌­تواند سریعا طی چند ساعت افزایش یابد.

 

۳- تب درجه­ ی پایین و لرز در آپاندیس

علام ورم اپاندیس ممکن است شبیه یکی از مشکلات معده باشد، از جمله تب درجه­ ي پایین، لرز، و تشنج. دکتر پین می­گوید اگر معده درد با تب ۱۰۰ درجه داشته باشید، احتمالا جای نگرانی نیست. اما اگر تب ۱۰۳ درجه داشته باشید و معده درد شما به قدری شدید باشد که نتوانید سرپا بایستید، ممکن است ورم آپاندیس باشد.

 

۴- استفراغ، حالت تهوع، یا کاهش اشتها

دکتر پین می گوید: “شما استفراغ جهنده نخواهید داشت. مثل فیلم جن­گیر نیست”.

اگر چه شاید چند روزی بی‌­اشتها باشید و کمی حالت تهوع و استفراغ داشته باشید، مثل همان چیزی که هنگام مشکل معده ممکن است داشته باشید. اگر بعد از حدود یک روز التیام پیدا کردید، احتمالا حالتان خوب است.

 

اگر وضعیت بهتر نشد :

مخصوصا اگر تب و درد قسمت راست شکم داشته باشید ؛ دکتر پین می­گوید به دنبال مراقبت دکتری باشید. اگر به مدت بیش از ۱۲ ساعت استفراغ داشته‌اید یا بیش از چند روز اسهال داشته­‌اید بهتر است به دکتر خود مراجعه کنید.

 

۵- یبوست یا اسهال

همانند تعداد زیادی از علائم دیگر، ممکن است شدید نباشد یا احتمالا بعد از این­که درد شکمی را تجربه کردید به سراغ شما می­آید.
اما اگر علاوه بر درد قسمت راست پایین شکم، اسهال ملایم دارید ؛ مخصوصا اگر ماده مخاطی زیادی در ان باشد به دکتر مراجعه کنید.

 

۶- گاز و نفخ معده در زمان اپاندیس

خوردن پنج تکه پیتزا و نوشیدن مقدار زیادی ماء شعیر به دنبال ان می تواند موجب نفخ و سوهاضمه برای هر شخصی شود. اما اگر پس از پرخوری و افراط در غذا بخوابید و با درد بیدار شوید یا درد بدتر شده باشد باید محتاط باشید. همچنین اگر بیش از چند روز نفخ، گاز فراوان همراه با درد روده یا مشکل در خروج گاز‌ داشتید، مراقب باشید.

نکات ذکر شده : علائم عمومی هستند که اگر با علائم دیگری مثل تب و درد در قسمت راست پایین شکم همراه باشند، ورم آپاندیس را نشان میدهد.

 

۷- تندرنس برگشتی

تندرنس برگشتی زمانی رخ می دهد که قسمت راست پایین شکم خودرا فشار ‌دهید و سپس هنگام رها کردنش درد احساس کنید. دکتر پین میگوید دوباره ان قسمت را فشار ندهید  ؛ “اگر درد می کند، دوباره انجامش ندهید” قانون خوبی برای درد شکمی مربوط به ورم آپاندیس است – و اگر تندرنس برگشتی را تجربه کردید به دکتر خود مراجعه کنید، مخصوصا اگر تب، حالت تهوع یا علائم دیگری داشته باشید.

 

۸- چه موارد دیگری می‌تواند باشد

پوست انسان مملو از سنسور‌هاي‌ می باشد که نقاط دقیق درد را، مثلاً اگر زنبوری شما را نیش بزند، نشان می­دهند. اما درون بدن قضیه فرق می کند.
شرایطی مثل بارداری خارج از رحم، بیماری کرون، بیماری التهابی لگن و یبوست ممکن است مثل ورم آپاندیس باشند. اما بهتر است بر پایه حدس و گمان پیش نروید و به دکتر مراجعه کنید.

دکتر پین ‌می گوید:

حتی اگر علائم ان معمول نباشند، پزشکان میتوانند با انجام سونوگرافی یا شمارش گلبول‌هاي‌ سفید « که درصورت عفونت ممکن است سطح ان بالا باشد» ورم آپاندیس را تشخیص دهند.

 

۹- آپاندیس: اصلا علائمی ندارید؟

دکتر پین می­گوید داستان‌هاي‌ زیادی در مورد پزشکانی شنیده­ام که به خاطر جراحی‌هاي‌ بی­ربط بیماران را عمل کرده‌اند و متوجه شده‌­اند زائده­ي آپاندیس انها ترکیده است و بدون هیچ معالجه‌ایی ترمیم شده است. اما، او میگوید این یک افسانه­ي عامه ­پسند است. دکتر پین اظهار می­کند: اگر آپاندیس­تان بترکد، متوجه خواهید شد.”

 

پیشگیری از ابتلا به آپاندیس

شما نمی توانید از آپاندیس جلوگیری کنید، اما مراحلی وجود دارند که می توانید ریسک را کاهش دهید. به نظر می رسد اگر رژیم غذایی غنی از فیبر داشته باشید ، احتمال کمتری وجود دارد. می توانید مصرف فیبر خود را با خوردن یک رژیم غذایی سالم که شامل میوه ها و سبزیجات تازه است ، افزایش دهید.
 
 
غذاهایی که فیبر بالایی دارند شامل:

تمشک

سیب ها

گلابی

نخود سبز

بروکلی

عدس

لوبیای سیاه

دانه های سبوس

جو

بلغور جو دو سر

اسپاگتی

کنگر فرنگی

افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی می تواند از یبوست و انباشته شدن مدفوع جلوگیری کند. انباشته شدن مدفوع شایع ترین علت اپاندیس است. اگر شرایطی دارید که منجر به التهاب معده و یا عفونت روده ها می شود، مهم است با پزشک برای جلوگیری از آپاندیس صحبت کنید.

 

15 نشانه آپاندیس در بزرگسالان + خطر ترکیدن آپاندیس

نشانه ترکیدن آپاندیس

 

خطر ترکیدن آپاندیس

پاره شدن آپاندیس خطرناک است و می تواند درصورت عدم درمان به موقع، با یک عفونت شدید در شکم منجر به مرگ شود. در ادامه علائم پارگی احتمالی آپاندیس را شرح می‌دهیم:

 

۱- معده درد بیشتر از همیشه :

آپاندیسیت طبق معمولً باعث درد شدید می شود که از ناف به سمت راست و پایین شکم پخش می شود. اگر چه این حالت الزاماًً به معنای ترکیدن آپاندیس نیست اما ممکن است به سی تی اسکن نیاز باشد.

 

به گفته متخصصان، عده اي از بیماران دچار ناراحتی هاي‌ متفاوت می‌شوند. درد هنگام راه رفتن، سرفه کردن، عبور از دست انداز جاده ؛ می تواند نشانه ملتهب بودن کل دیواره شکم باشد.دراین شرایط آپاندیس در آستانه ترکیدن است.

 

2- تب و لرز :

تب و لرز به معنای التهاب در جایی ازبدن است. زمانی که آپاندیس ملتهب می شود، این حالت می تواند به شکل درد موضعی و با تب و لرز بروز کند، بنابر این اگر درد معده بدتر شد و یا این‌که دچار تب شدید به دکتر مراجعه کنید.

 

3- گیجی :

حالت گیجی می تواند نشانه بدتر شدن عفونت باشد؛ حتی ممکن است عفونت وارد جریان خون شده باشد و منابع زیادی ازبدن مانند اکسیژن را مصرف کند به طوری‌كه مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمیکند و عملکرد مناسبی ندارد.

 

4- حالت تهوع، استفراغ و بی اشتهایی:

باید دانست که این علایم می تواند نشانه وجود باکتری معده باشد؛ از طرفی هر فردی که آپاندیسیت دارد، الزاماً با این علایم روبه رو نخواهد شد. اما اگر دچار حالت تهوع و درد شدید حتما به دکتر مراجعه کنید.

 

زیرا التهاب آپاندیس گاهی اوقات آثاری روی دستگاه گوارش و سیستم عصبی می‌گذارد که به تهوع و استفراغ منجر می شود.

 

5- تکرر بیش ازحد ادرار :

در برخی افراد، آپاندیس در قسمت پایین تر ودر لگن قرار دارد و خیلی نزدیک به مثانه است. هنگامیکه مثانه با آپاندیس ملتهب تماس پیدا می کند، مثانه نیز ملتهب می شود. درنتیجه، احساس نیازبه دفع مکرر ادرار پیدا میکنید که دردناک نیز است.

 

البته، این حالت می تواند از علایم عفونت لوله ادراری باشد اما زمانی که با علایم دیگری همراه است می تواند نشانه آپاندیسیت باشد.

 

از دیگر مطالب مهم و خواندنی ما در مورد آپاندیس حتما دیدن نمایید.

جدیدترین مطالب سایت