بیماری واریس (+روش درمان این بیماری چگونه است )

بیماری واریس (+روش درمان این بیماری چگونه است )

در این مطلب به کمک تیم تالاب قصد داریم در مورد بیماری واریس توضیحات کاملی را برای شما عزیزان بگوییم . در کل سعی کنید بدن خود را دوست داشته باشید و به بدن خود عشق و سلامتی نثار کنید تا از بیماری دور بماند مطمعن باشید انرژی مثبت بسیار در سلامتی ما تآثیر فراوانی دارد. انسان تا وقتی سالم است قدردان نیست ولی تا ذره ای سلامتی اش دچار خطر می شود هزاران فکر و پریشانی می آید سراغش و ای کاش ها شروع می شود که ای کاش مواظب تر بودم ای کاش زودتر به پزشک مراجعه کرده بودم و ای کاش های دیگر…پس سلامتی خود را جدی بگیرید و بدن خود را همیشه معاینه کنید و اگر دردی یا علائمی داشتید به پزشک فورا مراجعهد کنید. 

 

بیماری واریس چیست ؟ و روش درمان این بیماری چگونه است؟

توضیحات علمی در مورد بیماری واریس

لطفا از بیماری واریس نترسید همیشه غالبا اسم بیماری ها ترسناک است ولی واقعا اینطور نیست و شاید با یکی یا دوبار دوره  درمان بیماری شما برطرف می شود .سیاهرگ‌ها در تمام نقاط بدن وجود دارند. بعضی از این دسته از رگ‌ها در عمق اندام‌های مختلف بدن هستند و گروهی دیگر در سطوح مختلف بدن و نزدیک به پوست قرار گرفته‌اند. در حالت عادی سیاهرگ‌های مختلف از جمله سیاهرگ‌های سطحی، وظیفه خون‌رسانی به قسمت‌های مختلف بدن را برعهده دارند.

 

در مواردی ممکن است تحت شرایط ویژ‌ه‌ای دریچه‌های کبوتری سیاهرگ‌های سطحی تخریب شوند و این امر سبب بازگشت خون به داخل سیاهرگ و در نتیجه گشاد شدن، متورم شدن و پیچ‌وتاب خوردن این عروق شود.
به این رخداد که در اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید اصطلاحاً «واریس» گفته می‌شود که گاهی خطری برای فرد درگیر به وجود نمی‌آورد اما در بسیاری از موارد در صورت تشخیص ندادن و درمان نشدن به‌موقع می‌تواند، عارضه‌های مختلفی برای فرد ایجاد کند.

 

 


مطلب مرتبط: درمان واریس پا با لیزر و همه چیز درباره آن


 

علت بروز واریس

شایع‌ترین عامل‌های خطر ابتلا به واریس عبارت‌اند از:

 

بیماری واریس چیست

ضعیف بودن دریچه‌ها و آسیب دیدن سیاهرگ‌ها

یکی از دلایل مهم که بدن دچار رگ مردگی یا همان پارشدن رگ ها می شود ضعیف بودن دریچه‌ها می‌تواند ارثی یا پی آمد تصادف، بیماری یا آسیب‌دیدگی باشد. البته گاهی اوقات نمی‌توان دلیل مشخصی را برای ضعیف بودن دریچه‌ها تعیین کرد. دریچه‌های ضعیفی که عملکرد مناسب ندارند، نمی‌توانند به‌طور عادی باز و بسته شوند.

 

درنتیجه خون می‌تواند به سمت پایین‌تنه برگردد. از بین رفتن خاصیت ارتجاعی سیاهرگ‌ها نیز اثر مشابهی را به وجود می‌آورد؛ سیاهرگ‌ها بیش‌ازحد کشیده می‌شوند و دریچه‌ها ضعیف می‌شوند و نمی‌توانند به‌درستی عمل کنند.

 

سن

عملکرد بسیاری از بخش‌های بدن به‌موازات بالا رفتن سن رو به نقصان می‌گذارد و در این میان سیاهرگ‌ها از این قاعده مستثنا نیستند. سیاهرگ‌ها به‌تدریج خاصیت کشسانی خود را ازدست‌داده و مستعد ابتلا به عارضه‌های عروقی مانند واریس می‌شوند.

 

جنسیت

خانم‌ها، به‌ویژه در دوران بارداری بیشتر مستعد ابتلا به واریس هستند. هورمون زنانه استروژن سیاهرگ‌ها را شل می‌کند و زمینه را برای نشت خون از دریچه‌ها فراهم می‌کند. البته این بدان منظور نیست که آقایان به واریس مبتلا نمی‌شوند، بلکه برخی آقایان بدشانسی می‌آورند.

 

و دچار واریس می‌شوند، بالعکس بعضی خانم‌ها شانس می‌آورند و از این عارضه فرار می‌کنند. درهرحال واریس در میان خانم‌ها شایع‌تر است. قاعدگی و یائسگی نیز محرک‌های شناخته‌شده‌ای هستند که به دلیل ایجاد نوسانات هورمونی خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهند.

 

ایستادن طولانی‌مدت باعث می‌شود که خون در پاها جمع شود و فشار مضاعفی به دریچه‌ها وارد شود.

شغل

خواهش می کنم ارزش قائل شوید برای سلامتی خود و از ایستادن های طولانی پرهیز کنید که بسیار برای استخوان ضرر دارد و همچنین باعث پارگی رگ ها می شود .ایستادن طولانی‌مدت باعث می‌شود که خون در پاها جمع شود و فشار مضاعفی به دریچه‌ها وارد شود. درنتیجه دریچه‌ها مجبور می‌شوند که برای برگرداندن خون به سمت بالا سخت‌تر کار کنند و به‌این‌ترتیب به‌مرورزمان ضعیف می‌شوند. به‌طورکلی اگر مدت طولانی بی‌حرکت بایستید، جریان خون مختل می‌شود.

 

سابقه خانوادگی

ارث در خانواده یکی از رایج ترین هاست برای انتقال بیماری به فرد دیگری اگر در خانواده‌تان فردی مبتلابه واریس باشد، شما نیز بیشتر مستعد ابتلا به واریس هستید. چون واریس عارضه‌ای ارثی است. ژنتیک نیز در ابتلا به واریس نقش دارد، البته منظورمان این نیست که حتماً به واریس مبتلا می‌شوید، اما سابقه خانوادگی، خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد.

 

اضافه‌ وزن و چاقی

در کل چاقی بسیار خطرناک است و صدمات زیادی در پی خواهد داشت که یکی از این عوارض چاقی بیماری واریس است. اضافه‌وزن یا چاقی باعث می‌شود که فشار و کشش مضاعفی به بخش‌های مختلف بدن، ازجمله سیاهرگ‌ها وارد شود. چربی اضافی بدن برگردش خون اثر می‌گذارد و با فشار آوردن به سیاهرگ‌ها در درازمدت باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود.

 

بارداری

در بارداری مراقبت از سلامتی بسیار مهم است بارداری هم عوارض خود را دارد و یکی از شایع ترین عوارض ها بیماری واریس یا همان پاره شدن رگها است. بارداری، فشارها و تنش‌های متعددی را به بدن وارد می‌کند. تغییرات هورمونی دوران بارداری معمولاً باعث شل شدن دیواره‌های سیاهرگ‌ها می‌شود و توانایی آن‌ها را برای پمپاژ رو به بالای خون به سمت قلب مختل می‌کند. این اثر شل شدن دریچه‌ها را نیز به دنبال دارد که به‌نوبه خود باعث می‌شود خون در عوض آن‌که به سمت بالاتنه برود، رو به عقب به سمت پاها برگردد.

 

بیماری واریس؛تغییرات هورمونی دوران بارداری معمولاً باعث شل شدن دیواره‌های سیاهرگ‌ها می‌شود

آسیب دیدن پاها

گاهی اوقات با یک ضربه ی ساده باعث بیماری واریس می شود در واقع رگ آسیب می بیند یا همان پارگی رگ و بتعث سیاه شدن ناحیه ای از بدن می شود. آسیب دیدن پاها خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد. انجام جراحی، شکستگی استخوان‌های درشت‌نی یا نازک‌نی یا مشکلات گردش خون در پایین پاها ازجمله آسیب‌هایی هستند که احتمال ایجاد رگ‌های واریسی را بیشتر می‌کنند.

 

یبوست

متآستفانه یبوست هم باعث خیلی از اتفاق های ناگوار می شود که یکی از معمولی ترین اتفاق ها پاره شدن رگ به خاطر زور زدن ایجاد می شود .یبوست یا زور زدن هنگام دفع خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد. تقلای هنگام دفع فشار شدیدی را به سیاهرگ‌ها وارد می‌کند و باعث می‌شود که سیاهرگ‌ها بیش‌ازحد کشیده شوند و درنهایت آسیب ببینند. این آسیب‌دیدگی در قالب رگ‌های واریسی نمود می‌یابد.

 

ابتلا به بیماری‌های مختلف

حتی ممکن است با بیماری های ساده در بدن اختلال ایجاد شود و باعث پارگی رگ ها شود . عارضه‌هایی مانند نارسایی عروقی مزمن زمانی بروز می‌یابند که دریچه‌های سیاهرگ‌ها آسیب ببینند یا از بین بروند. این آسیب‌دیدگی ورم دردناک پاها و خطر ایجاد زخم‌ها یا عفونت‌های پوستی را به دنبال دارد. نارسایی عروقی مزمن نیز به‌ندرت موجب ابتلا به واریس می‌شود.

 

سبک زندگی بدون تحرک عامل ابتلا به بیماری‌های مختلفی مانند واریس است

زندگی بدون تحرک

جالب است بدانید تحرک در زندگی بسیار مهم است برای حفظ سلامتی خود تلاش کنید و اگر تحرک نداشته باشید ساده ترین و معمولی ترین بیماری پاره شدن رگ ها در بدنتان ایجاد می شود درست است می گوییم معمولی ترین بیماری ولی اگر همین بیماری نادیده گرفته شود آسیب بسیار جدی به بدن میزند. سبک زندگی بدون تحرک عامل ابتلا به بیماری‌های مختلفی مانند واریس است. ساعت‌ها پشت میز نشستن و کار کردن با کامپیوتر مصداق بارزی از سبک زندگی بدون تحرک است که خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد.

 

پوشیدن لباس‌های تنگ

لباس تنگ هم باعث پارگی رگ ها می شود چون فشاری که به بدن وارد می شود رگ نمی تواند تحمل کند و پاره می شود . در پوشیدن لباس هم بسیار دقت کنید.پوشیدن بعضی لباس‌ها و کفش‌ها مانند کفش پاشنه‌بلند گردش خون را محدود می‌کند و درنتیجه خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد. کفش تنگ جریان خون را مختل می‌کند و فشاری که وارد می‌کند، باعث می‌شود خون در سیاهرگ‌های سطحی جریان پیدا کند و به پاها برگردد. این وضعیت مشکلات مزمنی را برای سیاهرگ‌ها به وجود می‌آورد.

 

وزنه‌ برداری و بلند کردن اشیای سنگین

همیشه قبل از بلند کردن اشیاء و  یا هر وسیله ای دیگر به آسیب وارد شدن به بدن هم فکر کنید بدن هم یک تحملی دارد هنگام بلند کردن وزنه‌های سنگین باید مراقب باشید، در هنگام وزنه‌برداری سیاهرگ‌ها منبسط می‌شوند و تحت‌فشار قرار می‌گیرند، دریچه‌ها ضعیف شده و زمینه برای ابتلا به واریس فراهم می‌شود.روغن لیمو که از پوست لیمو ترش که یکی از مرکبات است به دست می‌آید یکی از روغن‌های ضروری است. 

 

علائم واریس به طور کلی 

علائم واریس به طور کلی 

تیم تالاب برای شما از علائم ساده تا مهم این بیماری را  گفته است . پس لطفا جدی بگیرید و به پزشک مربوطه حتما سر بزنید. واریس همیشه با درد همراه نیست. اما این بیماری علائم مشخص و قابل تشخیصی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. علائم واریس عبارتند از:

 

مشاهده رگ‌هایی که به رنگ آبی یا بنفش تیره هستند.

گاهی ممکن است سیاهرگ‌های پیچ خورده روی پا یا دیگر نقاط بدن مشاهده شود.

هنگامی که علائم و نشانه‌های دردناک رگ‌های واریسی رخ می‌دهد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیشتر شدن درد پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی

سوزش، ضربان، گرفتگی عضلات و تورم در ساق پا

تغییر رنگ پوست در اطراف رگ‌های واریسی

گرفتگی عضلات و تورم در ساق و مچ پا

خارش در اطراف یک یا چند رگ

احساس درد یا سنگینی در پاها

 

رگ‌های عنکبوتی شبیه به رگ‌های واریسی بوده، اما با این تفاوت که از آنها کوچک تر هستند. همچنین باید بدانید که رگ‌های عنکبوتی نزدیک‌تر به سطح پوست و اغلب قرمز یا آبی هستند. رگ‌های عنکبوتی روی پاها ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند روی صورت نیز دیده شوند. اندازه آنها متفاوت است. دلیل آنکه به این رگ‌ها عنکبوتی گفته می‌شود آن است که شباهت زیادی به تار عنکبوت دارند.

 

انواع واریس چگونه است؟

انواع واریس چگونه است؟

شاید فکر می کنید بیماری واریس فقط یک مدل است ولی این طور نیست بیماری واریس هم مدل های مختلف با شکل های مختلفی دارد. که تیم تالاب این مطلب را به راحت ترین شکل ممکن برای شما عزیزان توضیح داده است. باور عموم این است که واریس فقط در پشت ساق پا رخ می‌دهد، اما در واقعیت واریس می‌تواند سیاهرگ های بخش های مختلفی از بدن را درگیر کند. به عنوان مثال می توان موارد زیر نامبرد:

واریس رحم و تخمدان در زنان

واریس بیضه در مردان

واریس دست

واریس معده

واریس مری

 

یکی از درمان های واریس 

یکی از درمان های واریس 

هر بیماری در این جهان اکثرا درمانش آمده است خیلی از بیماری ها قابل درمان هستند و کمی از بیماری های دیگر هنوز درمانی ندارند. امیدوارم جزء افرادی باشید که اگر خدای ناکرده بیماری دارید درمان هم برایتان باشد. درمان واریس معمولاً بر اساس شدت بیماری و علائم آن تعیین می شود. از جمله روش های درمانی مورد استفاده در این زمینه می توان به تغییرات در شیوه زندگی، استفاده از جوراب های واریس، داروها، روش های جراحی مانند سایرگی و لیزر و روش های لیزری مثل آراف رادیوفرکانسی اشاره کرد. ضمن آن، راهکارهای خانگی از جمله استفاده از گیاهان دارویی، تغییرات در رژیم غذایی و تکنیک های ماساژ نیز بر اساس شرایط و میزان مشکل، ممکن است در تسکین علائم و کاهش خطر پیشرفت بیماری مؤثر باشند.

 

با این حال، برای انتخاب بهترین راهکارهای درمانی و پیشگیری از پیشرفت واریس، مشاوره با پزشک ضروری است. پزشک می تواند بر اساس شرایط فردی هر بیمار، برنامه درمانی مناسبی تدوین کرده و توجیه کننده باشد تا فرد بتواند بهترین اقدامات را برای مدیریت و کنترل وضعیت خود انجام دهد. در ادامه در این خصوص دقیق تر خواهیم گفت.

 

تشخیص بیماری واریس اغلب از طریق انجام آزمون های تصویربرداری و تست های ویژه انجام می شود

روش های تشخیص بیماری واریس

خوشبختانه درمان های زیادی برای بیماری واریس ذکر شده است که این واقعا خوش حال کننده است تشخیص بیماری واریس اغلب از طریق انجام آزمون های تصویربرداری و تست های ویژه انجام می شود. به طور کلی، این آزمون ها به پزشک اطلاعات دقیقی از وضعیت وریدها و سیستم عروقی فراهم می کنند. به طبع و با توجه به شرایط، هرکدام از این روش ها ممکن است بر اساس نیازهای بالینی و شرایط فردی بیمار توسط پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

 

سونوگرافی داپلکس

علم پزشکی بسیار در هر زمینه ای پیشرفت کرده است و این را باید مدیون کسانی باشیم که وقت و عمر خود را صرف راه پزشکی کرده اند. همین طور سونوگرافی داپلکس یک روش تصویربرداری ترکیبی است که از هر دو سونوگرافی داپلر و سونوگرافی ترمیمی بهره می برد. این آزمون به پزشک این امکان را می دهد که جریان خون در وریدها را با استفاده از آبشار صوتی ارزیابی کند. همچنین، تصاویر ساختاری از دیواره وریدها نیز توسط سونوگرافی ترمیمی به دست می آید. این روش اطلاعات دقیقی از وجود و توسعه وریدها، جریان خون و عملکرد سیستم عروقی فراهم می کند. به علاوه، این روش غیرتهاجمی بوده و برای تشخیص و پیگیری بیماران با مشکلات واریس به کار می رود.

 

تست ترندلنبرگ

در جریان پایش بیماری واریس، تست ترندلنبرگ یک روش سنتی و ساده برای تشخیص واریس و نقص در سیستم وریدی است. در این تست، بیمار در وضعیت ایستاده قرار می گیرد و فشار بر روی وریدها افزایش می یابد. اگر وریدهای سطحی به صورت گسترده تر شده و علائم واریس ظاهر شوند، این نشان دهنده نقص در عملکرد والوهای وریدی است. این تست به عنوان یک ابزار اولیه در تشخیص واریس و ارزیابی عملکرد سیستم وریدی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ونوگرافی یک روش تصویربرداری پیشرفته تر برای تشخیص بیماری واریسونوگرافی

علاوه بر تکنیک های پزشکی که برای کنترل و درمان واریس اشاره شد؛ ونوگرافی یک روش تصویربرداری پیشرفته تر برای تشخیص و بررسی دقیق تر وضعیت وریدها است. در این روش، ماده رادیوپاکت در وریدها تزریق می شود و سپس تصاویر اشعه ایکس از جریان خون در وریدها گرفته می شود. این تصاویر به پزشک اطلاعات دقیقی از نحوه جریان خون، ساختار دیواره وریدها و وضعیت عملکرد والوهای وریدی را ارائه می دهند. ونوگرافی معمولاً برای موارد پیچیده تر و تشخیص دقیق تر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پلتیسموگرافی

پلتیسموگرافی یک آزمون جوابگو به تغییرات حجم عروق به وسیله تنفس و ایستادگی است. این آزمون به پزشک امکان می دهد تا عملکرد والوهای وریدی و جریان خون در سیستم وریدی را بررسی کند. با اندازه گیری تغییرات حجم عروق در طول زمان، این آزمون می تواند به تشخیص نقص ها و اختلالات در وریدها کمک کرده و اطلاعات ارزشمندی از وضعیت سیستم عروقی فراهم کند.

 

روش های موفق درمان واریس

درمان واریس به شما کمک می کند غیر از سلامتی زیبایی بدن خود را دوباره بدست آورید. روش ها و راهکارهای مختلفی برای درمان واریس وجود دارد که می توان بسته به شرایط فیزیکی فرد از آن ها استفاده کرد. در ایران و جهان، تکنیک های درمان و کنترل واریس کاملا مشابه هم است و می توانید بر این اساس روند درمان را پیش ببرید. البته دقت کنید که لازم است حتما قبل از هر کاری، مشاوره های تخصصی را از پزشک در این خصوص دریافت کنید.

 


مطلب مرتبط: رگ های ریز زیر پوست – علت سیاه شدن مویرگ ها


 

اسکلروتراپی یک روش درمانی است که به طور اصلی برای درمان واریس ها که تورم و بزرگ شدن وریدها در پاها را نشان می دهند، به کار می رود.

اسکلروتراپی

یکی از مهم ترین درمان های واریس که بسیار باب شده است اسکلروتراپی است . اسکلروتراپی یک روش درمانی است که به طور اصلی برای درمان واریس ها که تورم و بزرگ شدن وریدها در پاها را نشان می دهند، به کار می رود. این فرآیند به واریس ها مواد شیمیایی خاصی تزریق می کند که باعث ایجاد التهاب محلی و تشکیل چسبندگی در دیواره وریدها می شود. این چسبندگی باعث پرس شدن وریدها می شود و در نتیجه، جریان خون از این وریدها به وریدهای سالم تر هدایت می شود.

 

در هنگام جلسه اسکلروتراپی، پزشک متخصص ابتدا محل درمان را تعیین کرده و سپس مواد شیمیایی را با استفاده از سوزن به داخل وریدهای واریس تزریق می کند. این روند معمولاً تا چند جلسه تکرار می شود تا وریدها به طور کامل مهر و موم شوند و علائم واریس ها بهبود یابد.

 

اسکلروتراپی به عنوان یک روش غیرجراحی برای درمان واریس ها شناخته شده است و اغلب با کاهش درد، سرعت در بهبودی، و کاهش ظاهر زیبایی مرتبط با واریس ها همراه است. با این حال، قبل از تصمیم گیری برای انجام این روش، باید با پزشک خود مشورت کرده و به مزایا و معایب مختلف این درمان آگاه شوید.

 

لیزر تراپی

درمان لیزر تراپی هم بسیار این روزها زیاد شده است و باید قبل از این کار به نظر گزارش تیم تالاب تحقیق زیاد بکنید.لیزر تراپی یکی از روش های مؤثر در درمان واریس ها می باشد. این فرآیند از نور لیزر برای تحریک و ایجاد تغییرات در دیواره وریدها استفاده می کند. در جریان این روش، نور لیزر به طول موج خاصی از طریق پوست وارد بافت های زیرین می شود. این نور باعث ایجاد گرما در دیواره وریدها می شود و منجر به تغییر شکل و تخریب وریدهای متضرر می گردد.

 

لیزر تراپی یکی از روش های مؤثر در درمان واریس ها می باشد

لیزر تراپی مزایای زیادی دارد از جمله عدم نیاز به جراحی باز و بدون بریدگی پوست، کاهش درد و مدت زمان ریکاوری کوتاه تر. همچنین، این روش معمولاً به عنوان یک گزینه مناسب برای واریس های کوچک تا متوسط در دسترس است. با این حال، تعدادی از جلسات ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب لازم باشد.

 

قبل از شروع لیزر تراپی، مشاوره با یک پزشک متخصص پیشنهاد می شود تا نوع و شدت واریس ها ارزیابی شود و راهنمایی های لازم در خصوص فرآیند و پساعملیات ارائه شود. به عنوان یک گزینه موثر در درمان واریس ها، لیزر تراپی می تواند بهبود قابل توجهی در علائم و ظاهر زیبایی ایجاد کند.

 

لیگیشن و استریپینگ و فلبکتومی

در ادامه معرفی روش های متداول درمان واریس، در مورد سه تکنیک محبوب و متداول جراحی صحبت خواهیم کرد؛ لیگیشن و استریپینگ به عنوان دو فرآیند جراحی معمولاً در درمان واریس ها به کار می روند. در روش لیگیشن، وریدهای متضرر توسط پزشک با استفاده از یک سرنگ خاص بسته می شوند.

 

لیگیشن و استریپینگ و فلبکتومی

این کار منجر به قطع جریان خون در این وریدها می شود و در نتیجه، وریدهای سالم تر تلاش می کنند تا جریان خون را به خود جذب کنند. در عملیات استریپینگ، بخش های متضرر از وریدها به همراه پوست از بین می روند، که باعث بهبود سریع تر نقاط متأثر از واریس ها می شود.

 

در فلبکتومی، که یک روش جراحی دیگر برای درمان واریس ها است، قسمت های متضرر از وریدها به وسیله یک ابزار خاص به نام فلبکتومی برش داده می شوند. این عمل باعث حذف بخش های متضرر و وریدهای ناکارآمد می شود، که در نتیجه بهبود علائم واریس ها ایجاد می کند.

 

این روش های جراحی معمولاً برای موارد جدی تر و بزرگ تر واریس ها توصیه می شوند، و پس از عمل جراحی، بیمار نیاز به مراقبت های بعد جراحی و زمان ریکاوری بیشتری دارد.

 

تزریق فوم سایر

همان طور که گفته شد در درمان واریس بسیار زیاد درمان هایی وجود دارد که یکی از این درمان های موفق تزریق فوم، یک روش پیشرفته و غیرجراحی برای درمان واریس ها است که به نام “سایر” هم شناخته می شود. در این روش، یک ماده شیمیایی به عنوان فوم به وریدهای متضرر تزریق می شود. این فوم باعث تحریک دیواره وریدها و مهر و موم شدن آنها می شود. یکی از مزایای این روش این است که فوم تزریق شده، حجم بیشتری اشغال می کند و این به افزایش تماس مواد شیمیایی با دیواره وریدها و بهبود عملکرد آنها کمک می کند.

 

تزریق فوم به عنوان یک روش کم خطر و کم درد، اغلب برای درمان واریس های کوچک و متوسط استفاده می شود. این روش می تواند بهبود سریعی در علائم ناشی از واریس ها، مانند درد، سردرد و تورم، ایجاد کند. همچنین، زمان ریکاوری از این روش معمولاً کوتاه تر از روش های جراحی متداول باشد.

 

تزریق سلروز برای درمان واریس

تزریق سلروز برای درمان واریس

علم پزشکی روز به روز تو را شگفت زده می کند تزریق مواد خاص جهت خنثی سازی وریدهای آسیب دیده، مانند سلروز، یک روش پیشرفته در درمان واریس ها است. سلروز یک ماده شیمیایی است که به عنوان یک ماده خنثی سازی عمل می کند. این ماده به صورت مایع تزریق می شود و در محل تزریق، باعث ایجاد التهاب محدود شده می شود. این التهاب باعث مهر و موم شدن دیواره وریدها می شود و در نتیجه، جریان خون به وریدهای سالم تر هدایت می شود.

 

از طرفی دیگر تزریق سلروز به عنوان یک روش غیرجراحی برای درمان واریس ها، معمولاً برای مواردی که وریدها به شدت آسیب دیده و بزرگ شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. این روش می تواند به عنوان یک گزینه موثر برای کاهش درد، تورم و بهبود علائم زیبایی مرتبط با واریس ها عمل کند.

 

پیش از انجام تزریق سلروز، مهم است که با پزشک خود مشورت کرده و جزئیات بیشتری در مورد فرآیند، نتایج ممکن، و مزایا و معایب این روش را بدانید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا تصمیم مناسبی در خصوص درمان واریس های خود بگیرید.

 

فلبوگرافی

به عنوان یک روش تصویربرداری در تشخیص و بررسی واریس ها، فلبوگرافی (Phlebography) نقش مهمی ایفا می کند. در این فرآیند، یک ماده رادیواکتیو به نام کانتراست، که قابل دیدن در تصاویر رادیولوژیک است، به وریدهای متضرر تزریق می شود. سپس با استفاده از اشعه ایکس، تصاویر دقیقی از سیستم وریدی اطراف واریس ها ثبت می شوند.

 

به عنوان یک روش تصویربرداری در تشخیص و بررسی واریس ها، فلبوگرافی (Phlebography) نقش مهمی ایفا می کند

فلبوگرافی به عنوان یک ابزار تشخیصی کارآمد می تواند به پزشکان کمک کند تا نقاط ضعف و موارد پیچیده در ساختار وریدی را به دقت بررسی کرده و مشکلات را تشخیص دهند. این تصویربرداری به ویژه برای مواردی که نیاز به بررسی دقیق ترکیب واقعی وضعیت وریدها دارند، مفید است.

 

به همین دلیل، فلبوگرافی معمولاً در مواردی که سایر روش های تشخیصی نتواسته با دقت کافی اطلاعات لازم را ارائه دهند، به کار گرفته می شود. این روش تشخیصی می تواند به پزشکان کمک کند تا برنامه ریزی مناسبتری برای درمان واریس ها انجام دهند و نتایج بهتری برای بیماران فراهم کنند. به طبع این کار به عنوان روش دقیق درمانی مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما می تواند بهترین و ایده آل ترین تکنیک درمان را برای شما انتخاب کند.

 

جوراب واریس

یکی از ساده ترین راه های ددرمان واریس جوراب است ولی جوراب مخصوص خود این بیماری . به صورت کاملتر برایتان در ادامه توضیح داده ایم راهکارهای درمان واریس روز به روز در حال پیشرفت است؛ جوراب های واریس یک نوع پوشاک پزشکی هستند که برای کاهش علائم و تسکین از درد و سنگینی ناشی از بیماری واریس استفاده می شوند. این جوراب ها به طور خاص برای افرادی که با مشکلات وریدی مانند واریس روبرو هستند طراحی شده اند.

 


مطلب مرتبط: علل لکه های پوست پا و درمان خانگی و پزشکی


 

برای درمان واریس جوراب های واریس یک نوع پوشاک پزشکی هستند

یکی از ویژگی های مهم جوراب های واریس، استفاده از فشار گرادیانت (فشار تدریجی) در ساختار آنهاست. این فشار تدریجی به این معناست که فشار به طور تدریجی از پایین به بالا اعمال می شود، به گونه ای که در نزدیکی پاها فشار بیشتر و در سمت بالای جوراب کمتر باشد.

 

استفاده از جوراب های واریس می تواند باعث بهبود جریان خون در وریدها و کاهش گردش خون ناپسند شده و بهبود علائم ناشی از واریس گردد. این جوراب ها علاوه بر تسکین درد و سنگینی، می توانند از تورم پاها، خستگی و احساس سنگینی پاها نیز کاسته و افراد را در بهبود کیفیت زندگی کمک کنند. اهمیت انتخاب صحیح اندازه و نوع جوراب واریس توسط پزشک یا متخصص عروق اجتناب ناپذیر است تا تأثیر مثبت بهینه در کنترل علائم و پیشگیری از تشدید واریس به دست آید.

 

آراف رادیوفرکانسی

آراف رادیوفرکانسی یک روش درمانی است که برای درمان بیماری های واریدها و عروق غیرطبیعی، به ویژه واریس، مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به وسیله ی امواج رادیوفرکانسی، که از طیف امواج الکترومغناطیسی هستند، عمل می کند. در آراف رادیوفرکانسی، یک الکترد با کمک سوزنی به واریس وارد می شود و سپس امواج رادیوفرکانسی به واریس انتقال داده می شوند. این امواج به شکل حرارت به بافت واریس انتقال پیدا کرده و باعث تغییرات در دیواره ورید می شوند.

 

درمان واریس ؛ آراف رادیوفرکانسی

اثرات حرارتی امواج رادیوفرکانسی باعث تنگ شدن و یا بسته شدن واریدهای غیرسالم واریس می شود. این فرآیند به نام اختلال ترمیمی یا “اختلال ترمیمی حرارتی” شناخته می شود. یکی از مزایای آراف رادیوفرکانسی این است که این روش بسیار کم آسیب و کم درد می باشد و معمولاً به صورت خارجی انجام می شود، بدون نیاز به جراحی باز.

 

آراف رادیوفرکانسی به عنوان یک روش تصحیحی نوین درمان واریس و مشکلات عروقی به شمار می آید و معمولاً برای بیمارانی که نمی توانند یا نخواهند از روش های جراحی سنتی استفاده کنند، یا برای کاهش خطرات جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. توصیه ها و استفاده از این روش بستگی به شرایط هر بیمار و توصیه های پزشک معالج دارد.

 

جراحی اندوسکوپ سیاهرگ

جراحی اندوسکوپی سیاهرگ یک روش جراحی نوین و کم تهاجمی برای درمان برخی از بیماری های مربوط به سیاهرگ است. در این روش جراحی، از وسایل اندوسکوپی استفاده می شود که به وسیله ی لوله های نازک و انعطاف پذیر به بدن بیمار وارد می شوند. این اندوسکوپ ها مجهز به دوربین و ابزار جراحی کوچک هستند که به پزشک این امکان را می دهد که به طور مستقیم و بدون نیاز به جراحی باز، به منطقه مورد نیاز دسترسی یابد.

 

جراحی اندوسکوپ سیاهرگ

در جراحی اندوسکوپی سیاهرگ، این روش بیشتر برای درمان مشکلات مرتبط با سیاهرگ استفاده می شود، از جمله درمان حالت های سنگین و پیچیده سیاهرگ که نیاز به تخلیه محتویات مواد مختلف نظیر مخاط، خون، یا انسدادات دیگر دارند. این روش به دلیل کم ترین نیاز به برش ها و جراحی باز، باعث کاهش خطرات و زمان بهبود برای بیماران می شود. همچنین، این روش کمترین میزان علائم پساعملایی و درد پس از جراحی را فراهم می کند.

 

استفاده از جراحی اندوسکوپی سیاهرگ نیاز به تخصص و تجربه پزشکان متخصص در این زمینه دارد. این روش به طور گسترده در مراکز پزشکی پیشرفته به کار گرفته می شود و می تواند گزینه ای مناسب برای برخی از بیماران با مشکلات سیاهرگ باشد.

 

درمان واریس با زالو

این درمان هم یکی از سنتی ترین درمان های بیماری واریس است که تقریبا جوابگو بوده است ولی نه به صورت همیشگی و مداوم،درمان واریس با استفاده از زالو یکی از روش های سنتی و جالب در زمینه بهبود علائم واریس ها می باشد. زالوها دارای آنزیم ها و مواد شیمیایی خاصی هستند که می توانند بهبود در جریان خون و انعطاف پذیری دیواره وریدها ایجاد کنند. در این روش، زالوها به نقاط مشخصی از پوست که در محدوده واریس ها قرار دارند، قرار داده می شوند.

 

درمان واریس با زالو

زالوها با جذب خون به طور طبیعی افزایش حجم وزن خود را تجربه می کنند و به وسیله ماده های خاصی که در خوراک خون به دست می آورند، ممکن است به عنوان ضد التهاب و ضد پلاکت عمل کنند. این فرآیند می تواند باعث بهبود جریان خون در نواحی متأثر از واریس ها شود و در نتیجه، علائمی چون درد، سنگینی و سوزش کاهش یابند.

 

به رغم جذابیت خاص این روش، مطالعات علمی کمی در مورد کارآیی زالوها در درمان واریس وجود دارد و تأثیرات آن هنوز به طور کامل تایید نشده اند. همچنین، ممکن است واکنش های حساسیتی در افراد رخ دهد.

 

درمان خانگی واریس با یخ

بله شاید تعجب کنید که با یخ هم می توان درمان واریس را انجام داد ولی این راهکارها همیشگی نیستند. به طبع برخی از مواردی که در این راهنما به آن ها اشاره می شود، کاربرد درمانی ندارند. استفاده از یخ به عنوان یک راهکار خانگی برای تسکین علائم واریس مطرح است. این روش معمولاً به عنوان یک اقدام تسکین دهنده بر درد، ورم و حساسیت در مناطق مبتلا به واریس به کار می رود. برخی از افراد معتقدند که استفاده از یخ می تواند باعث تنگ شدن عروق و وریدها شده و به تخفیف علائم واریس، به خصوص ورم و درد، کمک کند.

 

درمان خانگی واریس با یخ

برای استفاده از این روش، یخ را در یک دستگاه مناسب یا دستهای کاغذ بپیچید و سپس آن را بر روی منطقه مبتلا به واریس قرار دهید. معمولاً توصیه می شود که یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار داده ولی به طور مستقیم با پوست تماس نکند تا از تحریک زیاد پوست جلوگیری شود.

 

همچنین، استفاده از یخ را به مدت کوتاهی انجام دهید و از زمان های طولانی ماندن یخ بر روی پوست پرهیز کنید تا از آسیب به پوست جلوگیری شود.مهم است به یاد داشت که استفاده از یخ تنها یک راهکار تسکین دهنده و موقت برای علائم واریس است و نباید به عنوان یک روش درمانی جایگزین مورد استفاده قرار گیرد.

 

درمان واریس پا با طب سنتی

در علم سنتی هم طرفداران زیاد خود را دارد .در هر بیماری که گفته می شود خیلی ها به علم پزشکی روی نمی آورند و از راه سنتی جلو میروند. در طب سنتی، برخی راهکارها به عنوان درمان های خانگی برای کاهش علائم واریس در پاها مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این روش ها می توان به استفاده از گیاهان دارویی، تغییرات در رژیم غذایی، و استفاده از روش های سنتی اشاره کرد.

 

درمان واریس پا با طب سنتی

برخی از گیاهان دارویی که در طب سنتی برای درمان واریس مورد استفاده قرار می گیرند، شامل مواردی نظیر چای خاکشیر، همچنین گل کنگر، نعناع هندی، و همینطور آلوئه ورا می شوند. این گیاهان ممکن است خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی، و تقویت کننده عروقی داشته باشند که موجب تسکین علائم و کاهش سنگینی پاها در افراد مبتلا به واریس گردد.

 

همچنین، تغییرات در رژیم غذایی با مصرف مواد غذایی حاوی فیبر و مواد غذایی مفید برای عروق می تواند به بهبود جریان خون و کاهش فشار در وریدها کمک کند. از جمله مواد غذایی مفید می توان به میوه ها، سبزیجات، ماهی های چرب، و آب مرکباتی اشاره کرد.

 

استفاده از روش های ماساژ، افزایش فعالیت بدنی، و حفظ وزن به حد مناسب نیز به عنوان راهکارهایی در طب سنتی مطرح می شوند که به بهبود علائم و کاهش خطر پیشرفت بیماری واریس می توانند کمک کنند.

 

روش‌های جلوگیری از واریس

روش‌های جلوگیری از واریس

برای این که افزایش نداشته باشیم در خصوص پارگی رگ ها چه کار می توانیم کنیم ،بهبود جریان خون خطر ابتلا به وریدهای واریسی را کاهش می‌دهد. اقدامات مشابهی که ناراحتی ناشی از واریس را درمان می‌کند، می‌تواند به پیشگیری از آنها کمک کند. موارد زیر همگی جزء مواردی هستند که می‌توانید برای جلوگیری از ابتلا به واریس آنها را انجام دهید:

 

از کفش‌های پاشنه بلند و پوشیدن جوراب‌های تنگ خودداری کنید.

وضعیت نشستن یا ایستادن خود را به طور منظم تغییر دهید.

خوردن یک رژیم غذایی پر فیبر و کم نمک را امتحان کنید.

زهنگام نشستن یا دراز کشیدن پاهای خود را بالا ببرید.

گرفتگی عضلات و تورم در ساق و مچ پا

به وزن خود توجه لازم را داشته باشید.

 

واریس و تمامی مراحل پیشگیری از این بیماری و درمان آن

و در پایان

در این مطلب به گزارش تیم تالاب سعی کردیم به صورت خیلی جامع و پزشکی از بیماری واریس و جلوگیری از این بیماری و راهکارهایی که باعث درمان این بیماری می شود را برایتان توضیح دهیم . بیماری واریس بیماری واگیرداری نیست خطرناک هم نیست ولی بهتر است حتما اگر در بدن خود دیدید به پزشک مربوطه بروید . و سعی کنید حتی با وجود این که این بیماری را ندارید کارهایی که باعث می شود از این بیماری دور شوید را حتما انجام دهید.برای حفظ سلامتی خود تلاش کنید و سلامتی خود را جدی بگیرید.

 

این را هم اضافه کنیم برای زنان باردار عزیز این بیماری واریس به شما بسیار نزدیک است ، خانم‌هایی که باردار هستند یا به‌تازگی زایمان کرده‌اند، باید به‌طور مرتب توسط پزشک زنان مورد معاینه قرار گیرند تا در صورت مشاهده علائم واریس در واژن یا رحم آن‌ها، در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به درمان این بیماری کنند.با تشکر از شما تیم تالاب.

جدیدترین مطالب سایت