جستجو در تالاب

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

چگونه جلوی درد سیاتیک را بگیریم ؟

سیاتیک یکی از دردهای طاقت فرسا است که با گرم نگه داشتن پا و زانو ها می‌توان درد سیاتیک را کم کرد در ادامه می‌توانید با 7 روش برای پیش گیری از درد سیاتیک تالاب را دنبال نمایید .

 

دردی تیر کشنده و آزاردهنده مهمان نواحی پایین و پشت بدن‌‌تان شده است که مسیری از نشیمنگاه تا روی ساق پا، زانو، لگن و ران را در‌بر‌میگیرد و پشت زانو و بعضی مواقع پشت ساق و مچ آن پا هم احساس می شود .

 

به گزارش تالاب طبق معمول این دردهای سیاتیکی از ملایم شروع می شود و کم‌کم به دردهای مزمن‌تر و سخت‌تر تبدیل می شود. حتی ممکن است این نوع دردهای شایع در پا و ساق با احساس کرختی و سوزش و نیز ضعف یا افت حرکتی همراه باشد که در چنین مواردی باید مورد توجه دکتری قرار بگیرد. جالب آن که مردان بدلیل داشتن فعالیت‌هاي فیزیکی و بدنی زیاد بیش از زنان نیز مبتلا به دردهای سیاتیکی می شوند.

 

اگر در حین خواندن این مطالب متوجه شدید چنین دردهایی را هر چند بطور خفیف در پاها و پشت خود احساس می کنید حتماً مطلب ما را بخوانید؛ چرا که بیشتر دردهای سیاتیکی بدون نیاز به جراحی با خود مراقبتی و حرکات صحیح روزمره زندگی قابل پیشگیری و حتی درمان هستند.

 

بیرون زدگی دیسک کمر یا بلند کردن اجسام سنگین، چرخش ناگهانی در ناحیه کمر منجر به بروز دردهای سیاتیکی کمر می شوند. از سوی دیگر، نشستن طولانی روی صندلی نامناسب، تنگی کانال کمر در سالمندی، آرتروز ستون فقرات وعدم مراقبت در وضعیت صحیح نشستن و بلند شدن نیز می تواند به دردهای سیاتیکی منجر شود.

 

به گزارش تالاب توجه داشته باشید عمده‌ترین علت درد و داغ شدن کف پا و کمر، نشستن است و این به خاطر فشاری است که وزن بدن به دیسک وارد می کند و فعالیت‌هایي مانند خم شدن و تابیدن، درد در ناحیه پایین کمر را شدیدتر می کند درحالی که دراز کشیدن باعث تسکین درد می شود. بهمین دلیل، دویدن وراه رفتن برای شخصی که چنین وضعیتی دارد بهتراز نشستن یا ایستادن‌هاي طولانی‌مدت است.

 

درد‌هاي سیاتیکی متفاوت است

دردهای سیاتیکی از کمر شروع و به پاها انتشار مییابد و با درد، گز گز و خواب رفتگی، درد و ضعف عضلات و ساق پا همراه بوده و از درد کمر معمولی متفاوت است‌. دردهای ناگوار سیاتیکی کمر و پا به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و طبق معمول بعد از چند روز و چند هفته التیام مییابد. البته این عوارض با علائم درد کف پا نیز متفاوت است. دردهای سیاتیکی کمر اگر بطور مزمن ادامه یابد ضعف عضلات کمر را نیز ایجاد میکند .

 

شایع ترین علت درد سیاتیک در سنین جوانی و میانسالی، فشارهای ناگهانی و وضعیت‌هاي نامناسب کار کردن و فعالیت‌هاي روزمره زندگی است که به بیرون‌زدگی دیسک کمر منجر میشود. این بیرون‌زدگی دیسک کمر، حالت نرم و تازه دارد که به عصب فشار می‌آورد و درد ایجاد می کند.

 

در سنین بالا و بزرگسالی نیز تنگی کانال کمر یا آرتروز ستون فقرات به اضافه آرتروز سوراخ بین مهره‌هاي کمر است که باعث تنگی فضا و تحت فشار قرار گرفتن عصب و درنتیجه درد می شود.

 

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

دردهای سیاتیکی از ملایم شروع می شود و به دردهای مزمن‌تر و سخت‌تر تبدیل میشود

 

چه موقع به درد سیاتیکی شک کنید‌؟

درد عصب سیاتیک از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به شرایطی که باعث وقوع آن شده بستگی دارد. دراین موارد به دردهای سیاتیکی شک و به دکتر مراجعه کنید.

 

اگر بعد از یک آسیب یا تصادف شدید، احساس درد در ناحیه کمر و پاها دارید.

 

درد ناگهانی و شدیدی را در پایین کمر یا پای خود احساس می کنید که این درد با بی‌حسی یا ضعف عضلانی در همان پا همراه است.

 

قادر به بازرسی مثانه و روده‌هاي خود نیستید.

 

التیام درد سیاتیک، آب درمانی تا اصلاح سبک زندگی

 

بی‌شک در ایستگاه اول درمان دردهای سیاتیکی استراحت، مصرف داروی مناسب، بهره‌گیری از روش‌هاي طب فیزیکی و تزریق درون عضلات برای رفع دردهای سیاتیکی بسیار کمک‌کننده است‌. اما اگر درد سیاتیکی شدید بوده یا بیمار دچار بیرون زدگی دیسک کمر یا ضعف عضلات کمری شده باشد یا نظارت ادرار و مدفوع را از دست داده باید تحت جراحی قرار گیرد .

 

مهم ترین عامل برای پیشگیری از دردهای سیاتیکی، تقویت عضلات شکم و کمر از طریق ورزش، اصلاح الگوی نشستن و قرار گرفتن بدن در موقعیت‌هاي مختلف و خودداری از بلند کردن اجسام سنگین و واردآوردن فشار زیاد به کمر است.راه رفتن در استخر و آب درمانی از روش‌هاي پیشگیری از دردهای کمری و سیاتیکی محسوب میشود ولی اصلی‌ترین راه درمان محسوب نمی شود. به خاطر داشته باشید هنگام حمله‌هاي حاد سیاتیک عصبی نباید ورزش کرد، اما در مرحله مزمن ماساژ و تمرین‌هاي ورزشی کمک‌کننده است.

 

ورزش‌هاي کاهنده درد سیاتیکی

روش‌هاي مختلفی در روند درمان بیماران مبتلا به دردهای سیاتیکی میتواند موثر واقع شود؛ اعم از دارو درمانی، فیزیوتواپی، ورزش، استخر و آب درمانی که برای کاهش درد بیماران مبتلا بسیار موثر است.

 

بی‌شک بیماران در مرحله حاد باید استراحت کنند، ولی بعد از چند روز استراحت و کاهش دردهای شدید، ورزش‌هاي تقویت عضلات کمر، ران، پا و ساق و ورزش‌هاي رفع انحراف کمر در کاهش درد بیماران بسیار موثر است‌. ناگفته نماند پیاده روی ملایم در سطح صاف و حرکت در آب در کاهش دردهای سیاتیکی بسیار موثر است .

 

کاهش درد سیاتیک در هفت حرکت

 

حرکت اول

در وضعیت خوابیده به پشت قرار بگیرید و با کمک دست‌ها، پاها رابه بدن نزدیک و یک کشش مناسب را در عضلات بازکننده ستون فقرات کمری ایجاد کنید. تمرین را سه مرتبه و هر مرتبه ده ثانیه حفظ کنید.

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

 

حرکت دوم

به صورت طاقباز دراز بکشید و پای راست را داخل سینه بیاورید و با دو دست پشت ران «پایینتر از زانو» را بگیرید و ده ثانیه مکث کنید. سپس تمرین رابا پای دیگر تکرار کنید. تمرین را برای هر پا سه مرتبه انجام دهید.

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

 

حرکت سوم

بنشینید و یک پا را از روی پای دیگر عبور دهید. زانو رابه سمت شانه مخالف بکشید و اندکی بالاتنه رابه همان جهت بچرخانید. سپس برای سمت دیگر بدن هم این تمرین را تکرار کنید. تمرین را چهار مرتبه و هر مرتبه 15 ثانیه حفظ کنید.

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

 

حرکت چهارم

در وضعیت خوابیده به پشت یک چرخش خلفی در لگن ایجاد و سعی کنید تا کمرتان رابه زمین بچسبانید. تمرین را دو تا شش مرتبه در روز انجام دهید و هر مرتبه شش تا 10 ثانیه دراین وضعیت بمانید.

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

 

حرکت پنجم

با زانوهای خمیده به پشت بخوابید و یک پا رابا زانوی خمیده بالا بیاورید و نگه دارید. تمرین رابا پای دیگر هم تکرار کنید. تمرین را پنج نوبت و هر نوبت ده مرتبه انجام دهید.

 

حرکت ششم

به صورت طاقباز بخوابید. دست‌ها را روی سینه بگذارید. زانوها را 45 درجه خم و به آرامی سر و شانه‌ها را از زمین جدا کنید. هشت ثانیه دراین وضعیت بمانید.

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

 

حرکت هفتم

مشابه تصویر بخوابید و زانوها را 45درجه خم کنید. به آرامی کف پاها را حدود پنج سانتی‌متر از زمین جدا و وضعیت رابه مدت شش ثانیه حفظ کنید. تمرین را سه مرتبه تکرار کنید.

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

 

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپی دیدنی از مهربانی و بخشش یک کلاغ
کلیپی دیدنی از مهربانی و بخشش یک کلاغ