دکتر تاج بخش

زيگيل

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

لاغري و کاهش وزن

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

علت درد گرفتن پشت سر در چیست ؟

 

پشت سر درد گرفتن یکی از عوامل هایي است که از استرس زیاد بوجود می‌آید در ادامه میتوانید با علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر تالاب را دنبال نمایید .

 

سردردها می‌توانند آزاردهنده باشند یا به دلیل شدت آنها منجر به بروز مشکلات شدیدتر شوند. این دردها ممکن است در هر جایی از سر رخ دهد.

 

سردردهایی که منجر به بروز درد در پشت سر می شود، میتواند علل گوناگونی داشته باشد. تعداد زیادی از این دلیل ها از طریق علائم شناسایی می‌شوند. این علائم عبارتند از نوع درد تجربه شده و دیگر قسمت هایي که ممکن است درد بروز کند.

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

دلیل درد پشت سر چیست؟

درد پشت سر علل گوناگونی دارد. در تعداد زیادی از موارد درد پشت سر منجر به بروز درد در دیگر بخش هاي سر هم می شود و یا با رویداد های ناب آغاز می شود.

 

درد پشت سر و گردن بر اثر آرتروز

درد پشت سر بر اثر آرتروز ناشی از التهاب و تورم در ناحیه گردن است.سردردهای آرتروز منجر به درد پشت سر و گردن می شود. دراین حالت حرکت دادن سر طبق معمول باعث شدیدتر شدن درد می شود. این سردردها ممکن است با هر نوع آرتروزی بروز کند. متعارف ترین آنها آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت است.

درمان درد پشت سر ناشی از آرتروز

برترین درمان برای درد پشت سر ناشی از آرتروز مصرف داروهای ضد التهاب و استفاده از گرما برای کاهش التهاب است.

 

درد پشت سر بر اثر حالات بد بدن poor posture

حالات بد بدن هم میتواند منجر به بروز درد پشت سر و گردن شود. حالات بد بدن باعث ایجاد تنش در پشت، شانه ها و گردن می شود. این تنش میتواند منجر به سردرد شود. دراین شرایط ممکن است درد مبهم و تپش دار در پایه جمجه خود حس کنید.

 

درمان درد پشت سر ناشی از حالات بد بدن

درد پشت سر ناشی از حالات بد بدن بي درنگ با مصرف استامینوفن برطرف می‌شوند. در طولانی مدت با التیام حالات بدن خود میتوانید این سردردها رابه طور کامل درمان کرده از بروز آنها جلوگیري کنید. برای التیام حالات بدن یک صندلی مناسب برای محل کار خود انتخاب کنید ودر هنگام نشستن روی صندلی هردو پایتان روی زمین قرار بگیرد.

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

درد پشت سر بر اثر فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر Herniated disk

بیرون زدگی دیسک کمر در ناحیه گردن باعث درد و تنش در گردن می شود. این مسئله منجر به بروز نوعی سردرد به اسم سردرد گردنی cervicogenic headache می شود.

 

درد طبق معمول در پشت سر آغاز و حس می شود. به علاوه در پشت چشم ها نیز ممکن است احساس درد کنید. دیگر علائم این عارضه عبارتند از ناراحتی در شانه ها یا قسمت هاي بالای بازوها.

 

*بیرون زدگی دیسک Herniated disk: فتق یا بیرون زدگی دیسک مشکلی است که دربالشتک لاستیکی «دیسک» بین استخوانهای «مهره ها» ستون فقرات بوجود می‌آید.

 

سردردهای گردنی ممکن است زمانی که دراز می‌کشید، تشدید شوند. بعضی ها به دلیل شدت درد از خواب بیدار میشوند. زمانی که دراز کشیده اید، ممکن است احساس فشار در قسمت بالای سرخود داشته باشید، شبیه به یک وزنه روی سر.

 

درمان درد پشت سر ناشی از بیرون زدگی دیسک گردن

دراین شرایط درد پشت سر با درمان دلیل زمینه برطرف می شود. درمان بیرون زدگی دیسک عبارت است از فیزیوتراپی، حرکت هاي ربایش ملایم، کایروپراکتیک دستی* Chiropractics، تزریق اپیدورال برای التهاب ودر صورت لزوم جراحی. نتایج خوب از طریق انجام حرکات ورزشی حفظ می شود.

 

* کایروپراکتیک دستی Chiropractics : از این درمان برای التیام کار و عملکرد استخوان ها و مفاصل استفاده می شود. کایروپراکتیک روشی است برای دستکاری ستون فقرات، تاندون ها و رباط ها و التیام بخشیدن به مشکلات استخوانی. دراین روش برای ایجاد فشار روی یک یا گروهی از مفاصل از دست استفاده می شود.

 

درد پشت سر بر اثر نورالژی اکسی پیتال Occipital neuralgia

نورالژی اکسی پیتال زمانی رخ می‌دهد که عصب هایي که از نخاع به جمجمه میرسند، آسیب ببینند. این مشکل غالباً با میگرن اشتباه گرفته می شود.نورالژی اکسی پیتال منجر به درد شدید و تپش دار می شود که در پایه سر ودر بخش گردن آغاز می شود و به سوی جمجمه کشیده می شود.

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

دیگر علائم عبارتند از:

• درد در پشت چشم ها
• درد ناگهانی و شدید که شبیه به یک شوک الکتریکی در گردن و پشت سر است
• حساسیت به نور
• حساسیت به لمس در جمجمه
• احساس درد در هنگام حرکت دادن گردن

 

درمان درد پشت سر ناشی از نورالژی اکسی پیتال Occipital neuralgia

نورالژی اکسی پیتال از طریق ترکیب روشهای درمانی گرما، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، فیزیوتراپی، ماساژ و تجویز داروهای شل کننده عضلات درمان می شود. در موارد شدیدتر برای تسکین سریع، دکتر بی حسی موضعی به ناحیه اکسی پیتال «عضله پس سری» تزریق میکند. درمان ممکن است 12 هفته طول بکشد.

 

درد پشت سر و سوی راست سر 

درد پشت سر ناشی از سردردهای تنشی

سردردهای تنشی متعارف ترین نوع سردردها هستند. این سردردها در قسمت پشت و سوی راست سر اتفاق می افتند. این سردردها ممکن است با سفتی گردن یا پوست سر همراه باشند. سردردهای تنشی طبق معمول مبهم و درد شدید منقبض شونده هستند که با تپش همراه نیستند.

درمان سردردهای تنشی

سردردهای تنشی طبق معمول با ضد دردهای بدون نسخه درمان میشوند. دکتر ممکن است برای سردردهای تنشی شدیدتر و مزمن دارو تجویز کند. به علاوه داروهای پیش گیری کننده مثل داروهای ضد افسردگی یا شل کننده هاي عضلانی برای کاهش سردردهای آینده تجویز می‌شوند.

 

درد پشت سر و سوی چپ سر
درد پشت سر بر اثر میگرن

 

میگرن در هر قسمتی از سر ممکن است بروز کند، اما اکثر مردم این درد را در قسمت چپ سر یا پشت سرخود احساس میکنند.

 

میگرن ممکن است منجر به بروز موارد زیر شود:

• درد شدید تپش دار
• تهوع
• استفراغ
• اشک آلود شدن چشم ها
• حساسیت به نور و صدا

میگرن ممکن است در سوی چپ سر آغاز شود و سپس به اطراف شقیقه ها و بعد به پشت سر کشیده شود.

 

درمان میگرن

برای میگرن دکتر هم داروی پیشگیري کننده، مثل مسدود کننده هاي بتا و هم داروی ضد درد تجویز میکند. بعضی داروهای بدون نسخه، مثل *Excedrin Migraine بطور ناب برای میگرن تهیه شده اند. به علاوه دکتر کمک میکند تا عوامل تشدید کننده میگرن را شناسایی کرده و از محرک ها پرهیز کنید.

 

* Excedrin Migraine:این دارو ترکیب استامینوفن، آسپیرین و کافئین است که اختصاصا برای درمان دردهای میگرن تجویز می‌شوند.

 

درد پشت سر زمانی که دراز کشیده اید
سردردهای خوشه اي Cluster headaches

سردردهای خوشه اي به ندرت بروز میکنند، اما خیلی دردآور و اذيت دهنده هستند. اسم سردردهای خوشه اي از بازه هاي زمانی که رخ می‌دهند گرفته شده است. افراد مبتلا به سردردهای خوشه اي حملات مکرر را در بازه هاي زمانی مختلف تجربه می‌کنند. این دوره ها یا الگوهای مربوط به حملات سردرد ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

سردردهای خوشه اي ممکن است باعث درد پشت سر یا اطراف سر شود. این سردردها ممکن است زمانی که دراز می‌کشید بدتر شود. دیگر علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از:

 

• درد شدید و نفوذ کننده و همراه با سوزش
• بیقراری
• تهوع
• آبریزش بیش از حد از چشم ها
• گرفتگی بینی
• حساسیت به نور و صدا

 

درمان درد پشت سر ناشی از سردردهای خوشه اي

درمان سردردهای خوشه اي بر روی کوتاه کردن دوره سردردها، کاهش شدت حمله ها و جلوگیری از بروز حملات آینده تمرکز می‌کند.

 

درمان حالت حاد حاوی موارد زیر می شود:

• تریپتان ها triptan که برای درمان میگرن هم استفاده می‌شوند و برای تسکین سریع تزریق می‌شوند.
• استروئیدها octreotide، یک نسخه مصنوعی تزریقی از هورمون مغز به اسم سوماتواستاتین somatostatin«سوماتواستاتین هورمونی است که باعث مهار ترشح تعداد زیادی از هورمون‌ها از جمله هورمون رشد از هیپوفیز می شود. »
• بی حسی موضعی

 

روشهای جلوگیري کننده عبارتند از:

• کورتیکو استروئیدها
• مسدود کننده هاي کانال کلسیم
• ملاتونین Melatonin «هورمون خواب»
• مسدود کننده هاي عصبی
• در موارد شدید نیز جراحی لازم است

 

درد پشت سر چطور درمان می شود؟

علائم تعداد زیادی از سردرد ها با مصرف ضد دردهای بدون نسخه مثل استامینوفن، برطرف میشوند. اگر دچار سردردهای مزمن هستید، بعضی داروها مثل تیلنول قوی Tylenol، می‌توانند موثر باشند.

 

درمان زمانی بیشترین اثربخشی را خواهد داشت که دقیقا براساس دلیل بروز سردرد باشد که در بالا در هر بخش درمان مناسب بیان شد.

علایم و درمان درد در ناحیه پشت سر

چه زمانی برای درد پشت سر باید به دکتر مراجعه کنید؟

 

درصورت بروز هر یک از موارد زیر به دکتر مراجعه کنید:

• سردردهای جدیدی را تجربه می‌کنید که بیش از چند روز طول می‌کشند
• سردردهای شما بر روی فعالیت هاي معمولتان تاثیر می گذارند.
• درد با حساسیت به لمس در ناحیه شقیقه همراه است
• در الگوی سردردهای خود تغییر جدیدی مشاهده می‌کنید

 

اگر دچار سردردی شدیدی هستید که از همیشه بدتر است یا اگر سردردهایتان بطور پیشرونده اي بدتر می‌شوند، لازم است هر چه سریع تر به دکتر مراجعه کنید.

 

اگر سردردتان آن قدر شدید است که نمیتوانید به هیچ چیز دیگری فکر کنید، بي درنگ به اورژانس مراجعه کنید.

 

بعضی علائم هستند که نشان دهنده نیاز به کمک هاي اورژانسی می باشد. اگر سردرد رابا هر یک از علائم زیر تجربه کردید، بي درنگ به دکتر مراجعه کنید:

 

 تغییرات ناگهانی در شخصیت شما، از جمله نوسانات ناخوشایند خلقی یا آشفتگی

  تب، سفت شدن گردن و کاهش هوشیاری، طوری‌كه تلاش میکنید روی یک مکالمه تمرکز کنید

  اختلالات بینایی، لکنت زبان، ضعف «از جمله ضعف دریک طرف صورت» و بی حسی در هر جایی ازبدن

  سردرد شدید پس از وارد شدن ضربه به سر

  سردردهایی که خیلی ناگهانی بروز می‌کنند، به مخصوصاً سردردهایی که باعث بیدار شدن شما از خواب می‌شوند.

 

برچسب‌ها: ,

بیماری و درمان

بیشتر بخوانید
همه راه های درمان یبوست را بشناسید برای بیماری یبوست راه های زیادی وجود دارد که قبلا در مقالاتی به شما معرفی کرده ایم. اکنون همه راه های درمان یبوست را به شما معرفی می کنیم.   یبوست سرچشمه ...

تفریحی و سرگرمی

جدیدترین مطالب سایت

عکس های ترسناک از انسان های عجیب در دنیا (+18)
عکس های ترسناک از انسان های عجیب در دنیا (+18)
مشاهده بیشتر