دلیل تغییر رنگ ادرار را بدانید

دلیل تغییر رنگ ادرار را بدانید

دلیل تغییر رنگ ادرار چیست؟

درحالتی که رنگ ادرار تعقییر کند خبر از مریضی هاي در بدن می دهد با این مریضی ها آشنا شوید کلیه‌ها معمولا بی‌سروصدا به مریضی مبتلا می شوند چه عواملی باعث فشار چندان بر کلیه‌ها می شود؟ فشار خون بالا و ورم بر کلیه‌ها فشار اضافه وارد میکنند. کلیه‌ها دفع مواد سمی و زاید از خون را عهده‌دار میباشند همینطور با تولید هورمون در خون‌سازی و تولید گلبول قرمز نقش دارند.

 

کلیه‌ها با ترشح هورمون در تولید استخوان دخالت میکنند و دفع مواد زاید مثل اوره – کراتینین، اسید اوریک را از بدن به عهده دارند. اگر کلیه‌ها آسیب ببینند مواد چندان در بدن تجمع یافته و فرد دچار ضعف، بیحالی، کم‌خونی، تنگی نفس، ورم و پرفشار خون و غیره می شود.

 

عوامل خطری که کلیه‌ها را در معرض آسیب قرار می‌دهد کدام است؟

عوامل خطر به دو دسته عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی تقسیم‌بندی می شود. عوامل خطر ژنتیکی شامل وجود فردی در افراد فامیل درجه یک می شود که سابقه پیوند کلیه یا دیالیز دارد. در این صورت، فرد نسبت به سایرین استعداد ژنتیکی بیشتری برای ابتلا دارد. از عوامل محیطی موثر نیز میتوان به تغذیه، ورزش، استرس، شغل، داروهای مصرفی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. بعنوان مثال غذا هاي پرنمک، کلیه را تحت فشار قرار میدهد. استرس، عامل آسیب‌رسان به کلیه‌هاست. گرمای هوا، افزایش تعریق و به دنبال آن کاهش آب و الکترولیت‌ها را در پی خواهد داشت .

 

ما روی عوامل ژنتیک نمی توانیم تاثیر بگذاریم ولی روی عوامل محیطی میتوانیم اثر گذار باشیم. مثلاً مصرف آب کافی در فصل تابستان جبران کم‌آبی و تعریق را برای ما میکند و تا حدی میتواند از بروز سنگ کلیه و عفونت مثانه جلوگیري کند. در هوای گرم، بدن با گرمای محیط مقابله میکند و اینکار را با گشاد کردن عروق انجام میدهد؛ با گشاد شدن عروق، تعریق اتفاق می‌افتد و اگر تعریق اتفاق نیفتد درجه حرارت بدن بالا می رود و فرد دچار گرما‌زدگی می شود.

 

دلیل تغییر رنگ ادرار را بدانید

دو علت شایع تغییر رنگ ادرار، مصرف لبو و نوشابه‌های رنگی است

 

چه افرادی نسبت به گرمازدگی حساس ترند؟

افرادی که داروی پروپرانول بهرهگیری می کنند و افراد مبتلا به مریضی قلبی به گرمازدگی حساس میباشند. اگر درجه حرارت بدن به 40 برسد در عرض چند ساعت سلول‌هاي بدن دچار آسیب غیرقابل برگشت می شود. آبی که فرد در فصل گرما از طریق تعریق از دست می دهد باید جبران شود در غیر اینصورت فرد دچار دهیدراتاسیون و کمبود آب می شود و در نتیجه کلیه‌ها تحت فشار قرار می گیرند. تحت فشار قرار گرفتن کلیه‌ها باعث تغلیظ مواد می شود و این مساله منجر به ایجاد رسوب کلیه‌ها می شود در این صورت فرد یا دچار سنگ کلیه میشود و یا سنگ کلیه‌اش بزرگ تر میشود.

 

به افرادی که در محیط‌های گرم کار می‌کنند چه توصیه‌ای دارید؟

افراد با از دست دادن آب، املاحی مثل سدیم و پتاسیم را هم از دست میدهند. اگر افراد در محیطی میباشند که تعریق چندان میکنند اکثر باید از آب میوه طبیعی بهرهگیری کنند و فقط آب خالص نخورند. اگر دسترسی به آب میوه طبیعی ندارند نباید املاح به آب اضافه کنند. این افراد باید آب بخورند و اگر دچار ضعف و تغییر رنگ ادرار شدند، ادرار را چک کنند. اگر ادرار خیلی تیره باشد یعنی کم‌آبی چندان هست.

 

این افراد میتوانند با مصرف چای و پنیر، کمبود سدیم و پتاسیم را جبران کنند. همینطور با نوشیدن شیر «یک لیوان» کم‌آبی را جبران کنند.

 

‌کسی که کیست ساده کلیه دارد چه مراقبت‌هایی را باید داشته باشد؟

50 درصد افراد بالای 50 سال کیست ساده کلیه دارند. این افراد باید سونوگرافی سالیانه را انجام دهند چون ممکن هست کیست خونریزی کند یا اتفاقات دیگری در آن رخ دهد. همینطور این افرا د باید آب چندان مصرف کنند در غیر این صورت کیست بزرگ می شود.

 

شایع‌ترین علت تغییر رنگ ادرار چیست؟

دو دلیل شایع تغییر رنگ ادرار، مصرف لبو و نوشابه‌هاي رنگی هست. همینطور کم‌آبی می تواند باعث تغییر رنگ ادرار شود. وجود یک تا سه عدد گلبول قرمز در ادرار طبیعی هست اما اگر بیش از سه عدد گلبول قرمز در ادرار دیدن شود غیرطبیعی تلقی میشود. وجود گلبول قرمز در ادرار همراه سوزش ادرار و تب می تواند بیانگر وجود عفونت یا سنگ باشد.

 

‌ آیا مصرف آب زیاد به بهبود عملکرد کلیه پیوندی کمک می‌کند؟

خیر. مصرف چندان آب برای کلیه پیوندی خطرناک هست.

جدیدترین مطالب سایت