راه های جلوگیری از سردرد بدون استفاده از قرص

راه های جلوگیری از سردرد بدون استفاده از قرص

راه درمان سردرد

هر قردی ممکن هست در هفته بسیار سر درد شود ؛ و بدترین کار این هست که خودرا متصل دارو و قرص کند ؛ زیرا این کارها باعث میشود تا فرد معتاد دارو بشود و عوارض های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

 

خوشبختانه برای برطرف شدن این عارضه و تسكین سردرد و از بین رفتن اسپاسم‌های عضلانی راه حل ساده‌ای وجوددارد كه اجرای ان در خانه می تواند خستگی و سردرد ناشی از یك روز كاری پر‌مشغله را از شما دور كند. تنها كافی هست این ماساژ را یاد بگیرید و مرحله به‌مرحله روی سر، گردن و شانه اعضای خانواده اجرا كنید.

 
ساكت‌ترین اتاق را انتخاب كنید

 برای شروع ماساژ بهتر است خلوت‌ترین و ساكت‌ترین اتاق خانه را گزینه كنید. گزینش مكانی مناسب و آرام یكی از فاكتورهای اساسی برای ارائه ماساژی موثر و پرفایده است. هر چه محیط آرام‌تر و هوای پاكیزه و اكسیژن داشته باشد می‌تواند كمك بیشتری به تخلیه استرس، فشارها و تنش‌های عصبی فرد كند.

 
در صورتی كه فضای ماساژ و شیوه ارائه ماساژ صحیح و مناسب باشد فرد، اضافه بر ان‌كه با تسكین سردرد و كاهش دردهای ناشی از اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن روبرو میشود بلكه احساس بهتری در دم و بازدم و دریافت اكسیژن محیط خواهد داشت. برای این كار نیاز به محیطی آرام، یك صندلی آسان و موسیقی آرام برای  آرامش اکثر فرد دارید.
 
عضلات شانه را ریلكس كنید
برای شروع ماساژ از فرد بخواهید كه روی صندلی بنشیند. برای او توضیح دهید كه درصورتی كه میزان فشار انگشتان شما به روی بدنش موجب بروز درد در ان ناحیه میشود، شما را فورا با خبر كند. دراین شرایط او آماده است تا ماساژ را دریافت كند بنابر این برای شروع از عضلات شانه او شروع كنید.
 
برای این كار كافی است سرانگشتان هر 2 دست را روی شانه فرد قرار داده و با كمك هر 2 انگشت شست فشارهایی را از پایین به سمت بالا در 2 سوی شانه تكرار كنید. حركت انگشتان شست باید از پایین به سمت گردن باشد. دراین مرحله باید تمامی عضلات شانه را تا زیر خط یقه لباس به‌خوبی و با همین شیوه ماساژ دهید.
 
انقباض عضلات شانه را برطرف كنید
 دراین مرحله نیز همانند مرحله گذشته با كمك هر 2 دست و این‌بار با حركت‌های‌ گرد و دورانی 2 انگشت شست به تخلیه استرس و تنش‌ها كه منجر به بروز انقباض‌های‌ عضلانی در ناحیه كتف و شانه میشوند، كمك كنید. این ماساژ‌ها نیز عضلات ناحیه شانه و كتف را تا زیر خط یقه لباس در بر می گیرند. به این ترتیب با اجرای این 2 مرحله از ماساژ، عضلات ناحیه شانه فرد خون‌رسانی بهتری را دراین ناحیه احساس می‌كنند و با تخلیه تنش‌ها و انقباض‌ها کم کم آرام و ریلكس می‌شوند.
 
تسكین درد گردن با ماساژ
 برای تسكین درد گردن كه ناشی از اسپاسم‌های‌ عضلانی دراین ناحیه است كافی است از 2 انگشت شست برای ارائه این ماساژ بهرهگیری كنید. دراین حالت گردن فرد را میان هر 2 دست گرفته و 4 انگشت هر 2 دست را روی گردن او قرار دهید.
 
سپس با كمك 2 انگشت شست به ماساژ آرام عضلات گردن بپردازید. بهتر است این ماساژ به‌ صورت دورانی و آرام باشد. این ماساژ را باید دقیقا روی عضلاتی كه بین خط یقه و خط رویش موی فرد قراردارند، اجرا كنید. مراقب باشید فشاری كه به عضلات ناحیه گردن بیمار وارد  می‌كنید در حدی باشد كه او احساس ناراحتی و درد نكند.
 
خستگی را از شانه‌ها دور كنید
 دراین مرحله كافی است ساعد خودرا روی شانه فرد قرار دهید به‌گونه‌ای كه كف دست‌های‌ شما به سمت زمین باشد.دراین مرحله آرام ساعد رابه‌سمت بیرون بچرخانید به‌گونه‌ای كه بتوانید كف دست‌ها را مشاهده نمایید. این مرحله را چند بار روی شانه‌های‌ فرد تكرار كنید. سعی كنید از عضلات نزدیك گردن شروع كرده و این حركت رابه سمت عضلات خارجی شانه هدایت كنید تا تمام خستگی‌ها و تنش‌ها را از عضلات شانه به‌طور كامل خارج كنید.
 
این ناحیه را 3 بار ماساژ دهید
 دراین مرحله لازم است با كمك دست راست خود پیشانی فرد را نگه دارید و دست دیگرتان را پشت گردنش قرار دهید به‌گونه‌ای كه انگشتان دست شما گردن را در بر بگیرند. دراین حالت با حركت آرام دست خودرا از سمت پایین به سمت بالا هدایت كنید و سعی كنید خیلی آرام فشار خفیفی را بر عضلات این ناحیه وارد كنید و آرام‌آرام به ماساژ این ناحیه بپردازید. این كار كمك می‌كند تا جریان خون دراین ناحیه تقویت شده و انقباض عضلات در ناحیه گردن نیز به حداقل میزان خود برسد.
 
تقویت گردش خون در سر
 برای تقویت جریان گردش خون در ناحیه سر و از بین بردن دردهای ناشی از خستگی و انقباض عضلات ناحیه سر و گردن كافی است از انگشتان هر 2 دست كمك بگیرید و با كمك ان‌ها درست مانند حالتی كه مو های‌ خودرا در حمام شامپو می‌كنید به ماساژ سر و موها بپردازید.
 
به گزارش تالاب دراین حالت باید توجه كنید كه از بند دوم انگشتان دست كمك بگیرید تا ماساژ نرم و لطیفی رابه عضلات و پوست سر ارائه كنید. این كار موجب تخلیه تمام انرژی‌های‌ منفی و تنش‌های‌ یك روز كاری شده و آرامش ویژه‌ای رابه فرد هدیه می‌كند.
 
 
 منبع :massagenasim.blogsky.com