شدیدترین نوع سرطان پوست

شدیدترین نوع سرطان پوست
تا قبل از سی سالگی برای برنزه شدن از کابین های برنزه استفاده نکنید!
 
پیش از این استفاده از این کابین ها، برای افراد کم سن و سال ممنوع شده بود، آیا این محدودیت را باید برای افراد کمتر از 30 سال هم قائل شد؟

 

سرطان پوست: تشخیص زود آن ضروری است

افزایش 75 درصدی خطر ابتلا به سرطان پوست، در بین کسانی که قبل از سی سالگی از روش های مصنوعی برای برنزه شدن استفاده می‌کنند

 

سرطان پوست: تشخیص زود آن ضروری است

سرطان پوست، از سرطان هایی است که خیلی سریع پیشرفت می‌کنند. موارد ابتلا به ملانوم بدخیم، ظرف بیست سال، به راحتی دو برابر شده است. تنها راه حل اجتناب از ابتلا به این بیماری رعایت اصول و موارد احتیاطی است:

 

از کودکی خودتان را در مقابل آفتاب محافظت کنید. در ادامه، پیشگیری صرفاً بستگی دارد به تشخیص به موقع، و تشخیص به موقع تنها راهی است که به وسیلۀ آن می‌توان مرگ و میر ناشی از این سرطان را کاهش داد.

 

برای این کار باید از مراجعه های مرتب به متخصص پوست شروع کرد و در ادامه اصول مراقبت از پوست خود، همسر و فرزندان را باید به دقت رعایت نمود. تمام جوش هایی که ظاهرشان تغییر می‌کند یا جوش های مولد، نشانه هایی جدی هستند که بعد از مشاهدۀ آنها بدون معطلی باید به پزشک مراجعه کنید. 

 

اشخاصی که بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند افرادی هستند که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند و یا کسانی اند که در کودکی دچار آفتاب سوختگی شده اند. و البته کسانی که پوست روشنی دارند و در هوای آزاد و محیط باز کار می‌کنند و… .

 

افزایش 75 درصدی خطر ابتلا به سرطان پوست، در بین کسانی که قبل از سی سالگی از روش های مصنوعی برای برنزه شدن استفاده می‌کنند

 

در این لیست، باید طرفداران برنزۀ مصنوعی و خصوصاً افراد زیر سی سالگی را که از کابین های برنزه استفاده می‌کنند، اضافه کرد.

 

بنابر ارزیابی که توسط مرکز بین المللی مطالعات سرطان وزارت بهداشت به تازگی انجام گرفته است، قرار گرفتن در معرض اشعۀ ماوراء بنفش یکی از مهمترین عوامل بروز این سرطان است.

شدیدترین نوع سرطان پوست

افرادی که پیش از سن سی سالگی از سولاریوم استفاده می‌کنند، احتمال افزایش ملانوم در آنها 75% بیشتر از دیگران است. متخصصان خاطر نشان می‌کنند که اشعۀ ماوراء بنفش آثار زیان باری بر پاسخ ایمنی پوست و احمالاً چشم ها (ملانوم چشمی) نیز دارد.

 

حال آنکه هیچ تأثیر مثبتی برای آن قابل ذکر نیست. برنزه کردن مصنوعی نه تأثیری بر آسیب های نور خورشید دارد و نه کمکی به برطرف کردن کمبود ویتامین D (بدن ما به شرط قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند ویتامین D بسازد) می‌کند.

 

بنابراین، این روزها محدود کردن استفاده از سولاریوم برای افراد کمتر از سی سال مطرح شده است.

البته این ممنوعیت قبلاً برای افراد کم سن و سال اعمال می‌شد.

 

هنگام انجام ورزش های زمستانی، خودتان را خوب بپوشانید !

خورشید فقط در تابستان و در پلاژها خطرناک نیست. نور آفتاب در کوهستان و به ویژه زمانی که پوشیده از برف هستند به علت بازتاب اشعۀ ماوراء بنفش نیز آثار شدیدی دارد. بنابراین اگر در زمستان به کوهستان رفتید، استفاده از کرم های ضد آفتاب با درجۀ بالا را از یاد نبرید، البته مالیدن این کرم ها را باید چند بار در روز تکرار کنید.

انستیتو بین المللی سرطان در ادامه تصریح می‌کند: “هنگام ورزش های زمستانی خودتان را کاملاً مجهز کنید، بر روی لب تان از محافظت کننده های لب (چپ استیک) با درجۀ محافظت بالا بمالید، عینک آفتابی به چشم بزنید و صورت تان را با ماسک فیلتر اشعۀ ماوراء بنفش که مورد تأیید CE است و در طبقه بندی 3 یا 4 قرار دارد، به خوبی بپوشانید.”

 

منبع: سیمرغ

 
 
جدیدترین مطالب سایت