نشانه آپاندیس چیست | آپاندیسیت کجاست؟

نشانه آپاندیس چیست | آپاندیسیت کجاست؟

در این مقاله نحوه درد آپاندیس و علایم آپاندیس و همچنین مکان آپاندیست توضیح کامل داده شده است. در صورت داشتن درد مشکوک به آپاندیس حتما به دکتر متخصص مراجعه نمایید.

 

علت ابتلا به آپاندیس چیست؟

فرد زمانی دچار آپاندیسیت می شود که آپاندیس وی بوسیله مدفوع، جسم خارجی، سرطان و یا عفونت مسدود شود. بدون توجه بعلت مسدود شدن، زمانی که آپاندیس مسدود می شود باکتری هاي‌ درون آپاندیس شروع به تکثیر کرده و باعث التهاب، ورم و پر از چرک شدن آپاندیس می شوند و اگر بموقع آپاندیس درمان نشود، امکان پارگی و ترکیدن ان وجوددارد.

 

علائم آپاندیس

درد شدید و ناگهانی شکم طبق معمول نخستین علامت آپاندیسیت است. این درد عموما از نواحی اطراف ناف شروع می شود و به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند. درد مربوط به آپاندیس با گذشت زمان و با حرکت‌کردن، تنفس عمیق، سرفه یا عطسه شدید‌تر می شود.

 

آپاندیس کدام سمت بدن است ؟ علائم آپاندیس در بزرگسالان

برای عده اي از افراد درد گرفتن زیر شکم گاهی نگران کننده می شود که مبادا درد آپاندیس باشد. محل دقیق قرار گرفتن آپاندیس در بدن شخص زیر شکم سمت راست است و شما بهتر است اگر دراین ناحیه درد احساس کردید سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.

 

به گزارش تالاب آپاندیس علائم و نشانه های بسیاری را برای شخص مریض ایجاد می کند که اگر شما یک یا چند نمونه از علایم آپاندیس را دارید باید فورا به دکتر مراجعه کنید. علائم آپاندیس در کودکان با آپاندیس در بزرگسالان تفاوت زیادی دارد .

نشانه آپاندیس چیست | آپاندیسیت کجاست؟

علائم معمول آپاندیس عبارتند از:

 

– حالت تهوع
– استفراغ
– بی اشتهایی
– یبوست یا اسهال
– ناتوانی در خارج کردن گاز روده یا معده
– تب و لرز خفیف
– امکان افزایش حرارت بدن تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد
– ورم معده
– بیمار احساس می کند با خروج گاز روده یا حرکت روده‌ها و اجابت مزاج التیام می یابد.

 

با این‌ همه ی خوب است بدانید که این علائم فقط در نیمی از افراد دیده می شود. برخی ممکن است علائمی شبیه به معده درد خفیف داشته باشند و برخی نیز ممکن است علائم نادر و غیر معمول را تجربه کنند.

 

چند نکته‌ی کلیدی درباره‌ی ترکیدن آپاندیس

قبل از شروع بحث لازم است چند نکته‌ي ساده اما کلیدی را درباره‌ي آپاندیس بدانید؛ در ادامه به موارد تخصصی‌تر خواهیم پرداخت.

 

نخستین نشانه‌ي بارز آپاندیس، درد در ناحیه‌ي شکم است که به سمت راستِ زیر شکم حرکت می کند؛ اگر علائم شما به‌‌گونه‌اي است که احساس می کنید دچار نفخ شکم شده‌اید اما خارج‌شدن گاز روده به التیام شما کمکی نمیکند حتماً باید به اورژانس مراجعه کنید؛ تقریباً بیشتر افرادی که دچار درد در ناحیه‌ي شکم هستند و علائمی شبیه آپاندیس دارند مستقیما به اورژانس ارجاع داده می شوند؛ طبق معمول درمان‌هایي که برای آپاندیسیت صورت میگیرد موفق است اما به‌ یاد داشته باشید آپاندیسیت مزمن و درمان‌نشده می تواند عوارض مرگباری به دنبال داشته باشد.

 

تشخیص آپاندیس با آزمایش

– آزمایش شکم برای تشخیص التهاب
-آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت ادراری
– بررسی راست روده
– آزمایش خون برای بررسی عفونت در بدن
– سی تی اسکن و یا سونوگرافی

 

عارضه‌های دیگر با علائمی شبیه به آپاندیسیت

درد شکمی ممکن است نشانه‌ي وجود مشکلات دیگری باشد که در بسیاری موارد با آپاندیسیت اشتباه گرفته میشوند،

ازجمله:

زخم معده

یبوست

انواع بیماری التهاب روده «IBD»

ازجمله بیماری کرون و کولیت روده «کولیت اولسراتیو»

مشکل در مدفوع

انگل‌ها یا پلیپ‌هایي که داخل روده ایجاد شده‌اند وموجب انسداد آپاندیس میشوند

آسیب‌ها یا صدماتی که به شکم وارد شده است.

نشانه آپاندیس چیست | آپاندیسیت کجاست؟

درمان آپاندیسیت

درمان آپاندیسیت عموما شامل برداشتن آپاندیس ملتهب شده می شود. سایر درمان ها بسته به مشکل شما ممکن است، مورد نیاز باشد. این عمل جراحی آپاندکتومی «appendectomy» نامیده می شود. اگر آپاندیس باعث آبسه نیز شود، برای درمان ابتدا می بایست آبسه را خشک و تخلیه نمود.

 

همچنین اگر دکتر به آپاندیسیت شدن یا نشدن شما شک داشته باشد، باز هم برای جلوگیري از خطرات احتمالی ممکن است اقدام به برداشتن آپاندیس نماید. انتخاب این که این جراحی بشکل لاپاروسکوپ و یا جراحی باز انجام شود به تشخیص دکتر و شرایط شما وابسته است.

بعد از ۱۲ ساعت پس از جراحی آپاندیسیت، شما میتوانید برخیزید و حرکت کنید و بعد از ۲ تا ۳ هفته پس از عمل جراحی میتوانید، به زندگی عادی خود بازگردید. اگر جراحی به‌ صورت لاپاروسکوپی انجام شود، زخم کوچک تر و درمان سریعتر می باشد.

اگر بعد از عمل جراحی دچار استفراغ غیر قابل نظارت، درد زیاد در ناحیه شکمی، احساس سرگیجه و سبکی سر، خون در ادرار ؛ افزایش درد ؛ سرخی دمحل زخم، تب و یا عفونت در محل زخم شدید به دکتر خود مراجعه نمایید.

 

عوارض جراحی « آپاندکتومی »

عوارض عمل آپاندکتومی چندان شایع نیست. در نزدیک به ۵ درصد بیماران عفونت زخم به وجود می‌آید. این مورد بیشتر در کسانی ظاهر می شود که آپاندیس پاره شده داشته باشند. چسبندگی روده ها نیز ممکن است پس از عمل جراحی به وجود آید اما در کسانی که آپاندیسیت پاره شده داشته باشند شایع تر است. تعداد زیادی از چسبندگی ها مشکلی ایجاد نمیکنند اما در ۲ درصد موارد ممکن است سبب انسداد روده شوند.

آپاندیسیت حاد در کودکان، شایع‍‌ترین موقعیت حاد جراحی در کودکان است. سالانه ۸۰۰۰۰ کودک در امریکا مبتلا به آپاندیسیت می شوند. میزان ابتلا در کودکان زیر ۱۴ سال، ۴ در ۱۰۰۰ مورد است.

شایع‍‌ترین سن آپاندیسیت در کودکان بین ۱۸-۱۲ سالگی است.

در سنین کمتر از ۵ سال نادر« کمتر از ۵% » ودر سنین کمتر از ۳ سال بسیار نادر « کمتر از ۱% » است. در پسرها کمتر از دخترها ودر نژاد سفید بیشتر از نژاد سیاه دیده می شود.

 

شیوع فصلی آپاندیسیت اغلب در بهارو پاییز است. علیرغم تکنیک هاي‌ رادیولوژی در تشخیص آپاندیسیت، باز هم تشخیص ان مشکل است و ۲۰% خطر پرفوراسیون وجوددارد. مورتالیتی دراین بیماری نادر است.

نشانه آپاندیس چیست | آپاندیسیت کجاست؟

پیشگیری از آپاندیسیت

هرچند که آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست ولی شیوع این بیماری در افرادیکه رژیم غذایی انها پر فیبر بوده و پر از میوه و سبزیجات تازه می‌باشد، کم تر می باشد.

 

تشخیص ابتلا به آپاندیسیت

تشخیص ابتلای فرد به آپاندیسیت کمی گیج کننده است. علایم آپاندیسیت مبهم و مشابه سایر بیماری ها شامل مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه و یا دستگاه ادراری، بیماری کرون، ورم معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان باشد.آزمایشات زیر بسته به تشخیص و تجویز دکتر برای بررسی ابتلا به آپاندیسیت انجام می شوند.

– آزمایش شکم برای تشخیص التهاب

– آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت ادراری

– بررسی راست روده

– آزمایش خون برای بررسی عفونت در بدن

– سی تی اسکن و یا سونوگرافی

 

آپاندیس چیست؟

آپاندیس زائده‌اي کوچک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می شود. این زائده به انتهای بن‌بست در سکوم «روده کور» متصل است. در جدار این عضو بافت لنفاوی فراوانی موجود است. طول آپاندیس بین ۲ تا ۲۰ سانتی‌متر متغیر است و قطر ان نیز بین ۶ تا ۸ میلی ‌متر است. عفونت و التهاب در ان منجر به آپاندیسیت می شود.

 

آپاندیس «Appendicitis» مشکلی است که در ان آپاندیس «appendix» شما ملتهب شده و پر از چرک می شود. آپاندیس زائده‌اي کوچک و انگشتی شکل است که به ابتدای روده بزرگ که در قسمت راست وپایین شکم قرار دارد چسبیده ویا در حقیقت آویزان است.

 

انتهای آپاندیس بسته و کور است و فقط با سوراخی به داخل روده ارتباط دارد. هرچند آپاندیس هنوز فایده شناخته شده اي ندارد، اما می تواند باعث مشکلاتی جدی شود.

 

درد آپاندیسیت از نواحی اطراف ناف شروع شده و به سمت ناحیه راست و پایین شکم شما حرکت می کند. درد آپاندیسیت در طول ۱۲ تا ۱۸ ساعت زیاد شده و کم کم شدید می شود.

 

آپاندیسیت برای هرکسی ممکن است اتفاق بیافتد اما شیوع ان در سنین بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی بیشتر می‌باشد. درمان معمول و استاندارد آپاندیسیت برداشت آپاندیس است.

 

آپاندیس عضو وستیجیال محسوب میشود. کارکرد ان در بدن انسان کمک به از بین بردن آلودگی هاي‌ بدن است.

 

عده اي از دانشمندان بتازگی نظریاتی ابراز داشته‌اند که نشان از کارایی این عضو دارد. نتایج تحقیقات ساینتیفیک آمریکن حاکی از ان است که آپاندیس در نوزادان به تولید هورمون ودر افراد بزرگسال به تولید پادگنهای «آنتی‌ژن‌هاي‌» مفید برای ایمنی بدن و مبارزه با بیماری کمک می کند.

 

همچنین تحقیقات دیگری نشان می دهد که آپاندیس نقش عمده‌اي در سیستم ایمنی بدن دارد. بافتهای لنفاوی جداره آپاندیس با حس کردن میکروبهای موجود در مواد زاید در حال دفع ازبدن، نوع خوب یا بد میکروبها را تشخیص داده و به بانک حافظه‌اي سیستم ایمنی بدن اجازه میدهند تا در مقابله «و دفع» میکروبهای مضر و ساختن میکروبهای مفید برنامه ریزی کرده و فعال گردد.

نشانه آپاندیس چیست | آپاندیسیت کجاست؟

علت عفونت آپاندیس

وقتی غذا از طریق مری به معده و روده بزرگ میرسد باکتریهایی که روده نصفی از ان ها را به خود جذب میکند به داخل خون میروند و اما آپاندیس ان باکتری ها را از پوست خارجی آپاندیس بخود جذب می‌کنند این باکتری ها زیاد میشود سپس باعث عفونت آپاندیسیت می شود.

 

علل آپاندیسیت همیشه مشخص نیست. گاهی اوقات آپاندیسیت می تواند در نتیجه یکی از علل زیر رخ دهد:

انسداد: باقی مانده مواد غذایی یا یک قطعه مدفوع سخت «مدفوع سنگ مانند» می تواند سبب مسدود شدن دهانه مجرای آپاندیس شما شود.

عفونت: همچنین آپاندیسیت ممکن است به دنبال عفونت مانند عفونت ویروسی دستگاه گوارش یا در نتیجه سایر انواع التهاب ایجاد شود.

در هردو مورد، باکتری داخل آپاندیس به سرعت تکثیر شده، سبب التهاب، تورم و تجمع چرک در آپاندیس می شود. اگر  این وضعیت به سرعت درمان نشود، آپاندیسیت ممکن است پاره شود.

 

جدیدترین مطالب سایت