با نفخ معده یا دل درد بعد از افطار چه کنیم ؟

با نفخ معده یا دل درد بعد از افطار چه کنیم ؟

دلیل نفخ شکم بعد از افطار چیست؟ 

علت و درمان نفخ معده و دل درد در زمان روزه داری و بعد افطار را در این جا بخوانید. بیشتر روزه‌ داران در ماه مبارک رمضان و روزه داری بخصوص بعد وعده افطار با دل درد شدید و نفخ معده مواجه می‌شوند که رعایت چند نکته از دید متخصصان راه حل مشکل انها است.

 

به گزارش تالاب اگر شما هم بعد از افطار ماه مبارک رمضان با نفخ معده و دل درد روبه‌رو میشوید ادامه این مطلب را دنبال کنید تا بتوانید لحظات آرامی را بعد از افطار داشته باشید. 

 

1. معمولاً افراد به دلیل گرسنگی و تشنگی چند ساعته که در طول روز با ان مواجه بوده اند، در ساعت افطار اقدام به خوردن مواد غذایی مختلف با همدیگر می‌کنند که همین مسئله میتواند هم باعث ایجاد نفخ و هم پرخوری شود.

 

از این رو، اولین توصیه به افراد روزه دار برای پیش گیری از نفخ کردن، این است که تعداد مواد غذایی سفره افطار را محدود کنند و خوردن انواع مواد غذایی را در ساعات بین افطار تا سحر تقسیم کنند.

با نفخ معده یا دل درد بعد از افطار چه کنیم ؟

دل درد در زمان روزه داری

 

2. تند تند خوردن غذا و نجویدن کامل لقمه های غذایی، دلیل دیگری برای ابتلا به نفخ پس از صرف افطار است. از این رو، توصیه میشود ترکیبات غذایی موجود در سفره افطار رابه خوبی و به آرامی بجوید تا کاملا با بزاق دهان آغشته شوند و مشکل گوارشی برای شما ایجاد نکنند. هر چه غذا قبل از رسیدن به معده بیشتر جویده شود، هضم ان ساده تر خواهد شد و فشار کمتری هم به دستگاه گوارش خواهد آمد.

 

3. توجه داشته باشید نجویدن غذا به اندازه کافی، باعث هضم ناقص ان در دستگاه گوارش، تنبلی روده و در نتیجه تخمیر غذا در دستگاه گوارش میشود. همه ی ي این موارد کنار هم می‌توانند با ایجاد گازهای بدبو در دستگاه گوارش، هم تورم معده و هم دهان شما را بسیار بدبو کنند.

 


حتما بخوانید:   نفخ معده نشانه‌ 5 بیماری خطرناک


 

4. غذا خوردن بیش از حد، یکی دیگر از عواملی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد معده برای هضم مواد غذایی می‌شود و نتیجه ای جز ناراحتی های گوارشی و نفخ ندارد. به همین دلیل هم بهتر است غذا را با آرامش بخورید تا پیام سیری به موقع به مغزتان مخابره شود و پرخوری نکنید.

 

5. افرادی که بعد از خوردن افطاری بیش از اندازه نفخ میکنند، بهتر است هنگام غذا خوردن صحبت نکنند تا هوا وارد دستگاه گوارش شان نشود. به علاوه، نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های گازدار و حاوی کافئین مانند نوشابه، چای پررنگ و قهوه نیز در وعده افطار به این افراد توصیه نمیشود.

 

با نفخ معده یا دل درد بعد از افطار چه کنیم ؟

نفخ معده و شکم در زمان روزه داری

 

بهترین روش برای رفع دل درد بعد از افطار

افطار زمان جمع شدن خانواده دور سفره پس از یک روز روزه داری است، بوی غذایی که در خانه پیچیده است افراد رابه خوردن همه ی ي انواع غذا های لذیذ و چرب ترغیب می‌کند که غالبا نیز با سرعت همراه است و پس از آن فرد سریع احساس سیری و نفخ میکند؛ از این رو فرد زمان باقی مانده شب را باید با درد شکم طی کند؛ اما برای خلاص شدن از آن می توان چای خاصی را برای رفع گازهای معده تهیه و مصرف کرد.

 

به گزارش تالاب برای تهیه این چای فقط به مقدار کمی برگ نعناع تازه ؛ یک قاشق کوچک دانه گیاه رازیانه ویک قاشق غذاخوری بابونه نیاز است.این مواد را با نیم لیتر آب در قوری چای بریزید و 10 دقیقه روی شعله ملایم بگذارید.

 

پس از آماده شدن، پنج دقیقه صبر کنید و سپس آن را از صافی رد کنید و بنوشید. نعناع در بهبود روند هضم و بابونه در تسکین دردهای معده کمک میکند. رازیانه نیز از جمع شدن چربی در بدن جلوگیري می‌کند و پیش از جمع شدن ان در بدن، آن را می سوزاند.

 

علتهای مهم نفخ شدید شکم بسیار متعدد هستند كه میتوان به تند بودن و بلافاصله غذا خوردن ؛ بلع هوا ؛ مصرف بیشتر سایر لبنیات و مصرف عده ای از مواد غذایی نفخ زا همچون حبوبات ؛ سیر ؛ پیاز ؛ گردو ؛ پسته اشاره كرد. پرخوری ؛ مصرف زیاد غذا های چرب و سرخ شده ؛ غذا های تند و غذاهایی که ایجاد نفخ می‌کنند مثل تخم مرغ ؛‌ کلم ؛ عدس ؛‌ نوشابه های گازدار از علتهای نفخ شكم هستند.

 

خوردن وعده های کمتر و کوچک تر غذایی میتواند جلوی نفخ کردن را بگیرد.سعی کنید غذا را آهسته و با آرامش صرف کنید، سریع غذا نخورید. نفخ شکم خودرا با خودداری از مصرف مواد غذایی نفخ زا کنترل کنید. اگر بهبود پیدا نکردید بهتر است به یک دکتر متخصص مراجعه کنید.

 

در موارد خیلی نادر ممکن است نفخ شکم به علت بیماریهای مختلفی از جمله زخم معده ؛ زخم اثنی عشر ؛ انسداد روده و معده ؛ بیماریهای التهابی روده و بویژه بیماری سوء جذب باشد.هنگام افطار و سحر از پرخوری اجتناب کنید، آب میوه یا آب بنوشید. از غذا های سرخ کردنی اجتناب کنید.

 

مقدار بیش از اندازه کالری در وعده غذایی باعث ترشح هورمون هایی از دیواره روده شده و باعث حالت تهوع و نفخ میشود.بعد از افطار به پیاده روی بروید و یا به طور کلی ورزش کافی داشته باشید که هر دوی این کارها می‌توانند به عدم بروز نفخ و همین طور به هضم شما کمک کنند.

 

اگر زیاد دچار نفخ میشوید، بعد از افطار آدامس بجوید یا نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات مصرف نکنید.از مصرف غذا های نفاخ مثل شلغم، کلم، حبوبات، جوانه‌ها و عدس در هنگام افطار و سحر خودداری کنید.

 

سیگار نکشید.فیبر بیش از حد در رژیم غذایی شما میتواند نفخ پس از غذا خوردن به وجود بیاورد.اگر مبتلا به یبوست هستید حتما در جست‌ و جوی درمان باشید. در مصرف مکمل‌های فیبردار دقت کنید. حساب فیبرهایی را که میخورید، داشته باشید.در انتخاب سبزی‌ها دقت کنید. سبزیها را پخته مصرف كنید تا خام. پختن غذاها، هضم ان ها را راحت‌تر می‌کند. گوشت و حبوبات و غلات رابه صورت پخته مصرف کنید.

 

مصرف زیاد نمک سبب جذب مقدار فراوانی آب از معده میشود. میزان نمک را در غذاهایتان کاهش دهید و از غذا های آماده و صنعتی کمتر استفاده کنید.روی کمر دراز بکشید. یکی از دست‌هایتان را روی شکم بگذارید و نفس عمیق بکشید.

 

غذاهایی که ایجاد مقادیر زیادی گاز میکنند.

شامل :

شیر و فرآورده‌های لبنی . حبوبات به ویژه انواع لوبیا و عدس و سبزیجاتی مثل انواع کلم – پیاز – پیازچه – ترب و تربچه – شغلم – فلفل سبز و قرمز – هویج – کرفس – میوه‌هایی نظیر سیب، موز، انگور، کشمش، زردآلو و آلو، طالبی ؛ گرمک، خربزه ؛ هندوانه و آوکادو كه باید از خوردن انها در هنگام سحر و افطار پرهیز كنید.

 

با نفخ معده یا دل درد بعد از افطار چه کنیم ؟

با دل دردهای بعد از افطار چه کنیم؟

یکی از راههای مناسب و مؤثر برای از بین بردن نفخ ناشی از حبوبات ان است که ان ها رابه مدت 24 ساعت قبل در آب خیسانده و بعد از 24 ساعت آب آن را دور ریخته و بعد از طبخ با غذا های مختلف مصرف کرد. مطمئناً از این راه خاصیت نفخ‌زایی حبوبات بسیار کمتر است.

 

در روزه‌داری معده چند ساعت را با گرسنگی و تشنگی مواجه و ساعات زیادی خالی بوده است، به همین دلیل، این که با چه چیزی در مرحله اول پر شود اهمیت دارد؛ به عنوان مثال اگر روزه را با نوشابه طبیعی یا گازدار باز کنیم به دستگاه گوارش آسیب زده میشود.

 

فرحبخش عنوان کرد: نوع تغذیه در ماه رمضان به ویژه در وعده افطار و سحر در بروز مشکلات گوارشی مثل انواع دل دردها بسیار موثر است.

 

این متخصص تغذیه بیان کرد: فرد روزه‌‌دار نباید در بدو افطار، معده خودرا با حجم زیادی از موادغذایی پر کند و بایستی افطار به صورت کاملا معمولی و ساده برگزار شود. درواقع این توجیه درستی نیست که چون معده ساعات طولانی خالی بوده دریک زمان باید حجم ان رابه طور کامل پر کرد.

 

وی اظهار داشت:

بهترین گزینه برای بازکردن افطار مصرف مواد غذایی گرم «مانند یک چای گرم با خرما یا شیرگرم و خرما » است. هرچند که به دلیل تابستان وهوای گرم افراد تمایلی به خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های‌ گرم ندارند اما این موضوع باعث میشود دستگار گوارش خودرا با شرایط تطبیق دهد.

 

فرحبخش توصیه کرد:

بهتر است در هنگام افطار، از موادغذایی مانند نان، پنیر، عسل و حلیم به حد متناسب و اندازه مصرف شود وبعد یک تا دوساعت از افطار که معده خودرا تطبیق داد، فرد می تواند شام کامل بخورد تا انرژی از دست رفته دریک روز رابه نوعی جبران کند.

 

این متخصص تغذیه یادآور شد:

در صورت بروز دل درد و معده درد بعد از افطار «بسته به شدت ان» درمان متفاوتی دارد و اگر خا باشد باید حتما به دکتر مراجعه شود.

 


حتما بخوانید:   روش های طب سنتی برای درمان نفخ معده


 

جدیدترین مطالب سایت