خرید و فروش در اینترنت

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

حتی اگر اغلب شرم آور درنظر گرفته شود، گوز یک اتفاق طبیعی اسـت. این محصول جانبی یک سیستم گوارشی در حال کار اسـت. در واقع گوز برای بدن شـما مفید و سالم اسـت. بدن شـما بـه عنوان بخشی از تجزیه و پردازش غذا گاز تولید می کند. همچنین هنگام غذا خوردن، جویدن یا بلعیدن، هوا را می بلعید.

 

تمام این گاز و هوا در دستگاه گوارش شـما جمع می شود. مقداری از ان بـه طور طبیعی جذب می شود، اما گاز باقیمانده باید بـه طریقی آزاد شود، یا بـه صورت گوز یا آروغ. اگر گاز را دفع نکنید، ممکن اسـت مشکلات ناراحت کننده و حتی دردناکی مانند نفخ را تجربه کنید. بیاموزید کـه چرا گوز برای شـما خوب اسـت و این کـه چه زمانی ممکن اسـت نشانه مشکلی باشد کـه ارزش صحبت با دکتر را دارد.

 

فواید گوز در بدن

گوز نشان می دهد کـه بدن شـما، بـه ویژه دستگاه گوارش شـما، همان طور کـه باید کار می کند. در واقع، گوز از مزایای یک بدن سالم اسـت.

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

 

به شما می گوید که آیا رژیم غذایی شما متعادل است یا خیر

رژیم غذایی حاوی پروتئین هاي‌ بدون چربی، سبزیجات، میوه ها و غلات متعادل و سالم درنظر گرفته می شود. اما گاز تولید خواهد کرد. انواع خاصی از کربوهیدرات ها همیشه نمیتوانند در دستگاه گوارش شـما تجزیه شوند. در عوض، قبل از این کـه در حین اجابت مزاج خارج شوند، کمی در روده بزرگ تخمیر میشوند. این تخمیر گاز تولید می کند.

اگر فقط یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات هاي‌ ساده مصرف می‌کردید، ممکن اسـت بـه اندازه کافی گاز تولید نکنید. با این حال، این امر بـه دلایل دیگر ناسالم خواهد بود. یک رژیم غذایی متعادل برای بدن شـما و بـه ویژه برای روده شـما سالم تر اسـت، حتی اگر نفخ ایجاد کند.

 

درد شکم را کاهش می دهد

با خوردن، جویدن، قورت دادن و پردازش غذا، گاز در دستگاه گوارش شـما جمع می شود. اگر مقدار زیادی گاز تولید کنید، در نهایت می تواند باعث درد و ناراحتی شود. اما خارج کردن ان گاز و هر درد یا فشاری را کـه همراه ان باشد از بین می‌برد.

 

سلامت روده بزرگ را بهبود می بخشد

گاهی اوقات، ممکن اسـت بخواهید وقتی با دیگران در اتاق هستید، گاز را برای سرکوب نفخ نگه دارید. اما نگه داشتن مکرر گاز در واقع می تواند روده بزرگ را تحریک کند. همچنین ممکن اسـت هموروئید را تحریک کند. آزاد کردن گاز همیشه سالم تر از نگه داشتن ان اسـت. از این کـه اجازه دهید ان گوزها پرواز کنند نترسید.

 

نفخ را کاهش می دهد

گاز بیش از حد در دستگاه گوارش شـما می تواند باعث نفخ یا احساس تورم و پری شود. ممکن اسـت ناراحت کننده باشد، اما بـه ندرت خطرناک اسـت. تسکین گاز بـه هنگام بروز میل می تواند بـه کاهش نفخ و هر گونه علائم همراه با ان کمک کند.

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

 

آلرژی یا عدم تحمل غذایی را شناسایی می کند

وقتی غذایی میخورید کـه نسبت بـه ان حساسیت یا عدم تحمل دارید، بدن شـما علائمی ایجاد می کند کـه بـه شـما اطلاع می دهد دستگاه گوارش ناراحت اسـت. این علائم ممکن اسـت شامل اسهال، حالت تهوع، نفخ و گاز باشد. اگر بـه طور معمول پس از خوردن برخی غذاها گاز اضافی را تجربه می کنید، بدن شـما ممکن اسـت سعی کند بـه شـما بگوید کـه غذا ناراحت کننده اسـت. در مورد علائم خود با دکتر صحبت کنید. انها ممکن اسـت آزمایشاتی را تجویز کنند یا بـه شـما کمک کنند تا رژیم غذایی حذفی ایجاد کنید تا بفهمید کدام  غذا باعث ایجاد گاز اضافی و سایر علائم می شود.

 

نشان دهنده روده سالم است

دفعات گوزیدن اضافی می تواند بهای یک میکروبیوم روده سالم تر باشد. سلامت روده و کلنی پر رونق از باکتریها گاز بیشتری تولید می کنند. این بـه این دلیل اسـت کـه این باکتریها می توانند غذا را در معده و روده شـما آسان تر بخورند و تجزیه کنند. اگر چه ممکن اسـت گاز اضافی تولید کند، اما نشانه خوبی اسـت – نشانه اي کـه بـه شـما میگوید همه ی چیز در دستگاه گوارش شـما خوب اسـت.

 

زنگ سلامت به صدا در می آید

گاز بیش از حد یا بوی شدید نفخ ممکن اسـت نشانه یک بیماری یا مشکل بالفعل دکتری باشد. این علائم می تواند راهی باشد کـه بدن شـما بـه شـما اطلاع می دهد کـه چیزی درست نیست. ممکن اسـت یک عدم تحمل غذایی باشد. بـه ندرت، این نشانه یک مشکل جدی‌تر، مانند سرطان روده بزرگ اسـت.

 

گوزیدن چقدر طبیعی است؟

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

هر فرد بـه طور متوسط ​​روزانه 14 تا 23 گوز تولید می کند. بسته بـه آنچه کـه میخورید و سبک زندگی تان ممکن اسـت کمی کمتر یا حتی بیشتر تجربه کنید. اکثر مواقعی کـه باد را می شکنید، بی بو و حتی غیرقابل تشخیص خواهند بود. با این حال، گاهی اوقات، گوز ممکن اسـت بدبوتر یا بلندتر از حد معمول باشد.

گوز بیش از حد گودی بیش از 25 بار در روز اسـت. در حالی کـه ممکن اسـت تعداد دفعات را درنظر نگیرید، اغلب می توانید با تعداد دفعاتی کـه متوجه فشار بیش از حد در رکتوم خود می شوید، این احساس را داشته باشید کـه چه زمانی گاز بیشتر می رود.

 

بیشتر بخوانید: 10 روش برای کاهش درد شکم و نفخ و گاز معده

 

آیا گوزیدن زیاد نشانه سالمی است؟

گوز زدن منظم طبیعی اسـت، حتی سالم اسـت. گوز زدن زیاد الزاماًً بد نیست، اما می تواند نشانه یک مشکل گوارشی یا رژیم غذایی نامناسب باشد. یکی از ساده‌ترین تنظیمات برای مشکلات گاز این اسـت کـه مطمئن شوید کـه تعادل خوبی از پروتئین و گیاهان مانند میوه ها، سبزیجات و غلات در رژیم غذایی روزانه خود دریافت می کنید.

 

اگر فکر میکنید کـه اغلب باد می‌وزید، ابتدا سعی کنید نسبت گروه‌هاي‌ غذایی را در بشقاب خود متعادل کنید. از غذا هاي غنی از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات بیشتر استفاده کنید. بله، این غذاها گاز تولید می کنند، اما بـه تعادل باکتری معده شـما کمک می کنند، کـه می تواند دفع گاز شـما را منظم تر کند. همچنین، نوشیدنی‌هاي‌ پر از گاز مانند نوشابه یا آب گازدار، و نعناع پاپ را برای تنفس تازه بـه جای آدامس کـه هوای بیشتری را معرفی میکند، حذف کنید.

 

در حالی کـه خوردن یک رژیم غذایی کم فیبر و پر کربوهیدرات ساده ممکن اسـت گاز کمتری تولید کند، بـه دلایل مختلف سالم نیست. بدن شـما برای تنظیم هضم، پیشگیري از یبوست و منظم نگه داشتن گوز بـه تعادل غذا هاي خوب نیاز دارد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

عبور از دفعه هاي‌ اضافی بـه ندرت باعث نگرانی می شود. با این حال، اگر احساس می کنید کـه بیش از حد معمول باد می‌وزد – یا در حین انجام اینکار احساس درد یا ناراحتی میکنید – با یک دکتر قرار ملاقات بگذارید. آن ها ممکن اسـت بخواهند علائم شـما را بررسی کنند و آزمایشاتی را انجام دهند تا بفهمند چه چیزی باعث افزایش نفخ می شود.

 

اگر فکر میکنید تعداد گوزهایی کـه دریک روز انجام می دهید در حال افزایش اسـت و همچنین درد، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال را تجربه میکنید، وقت ملاقات با دکتر بگیرید. این‌ها ممکن اسـت علائم و نشانه هاي‌ یک مشکل گوارشی باشد کـه باید بـه ان توجه شود.

 

چه درمان های خانگی می تواند نفخ را متوقف کند؟

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

در حالی کـه گوز می تواند برای برخی افراد شرم آور بـه نظر برسد، اما بخشی طبیعی از چرخه هضم اسـت. همه ی اینکار را انجام می‌دهند، و این نشانه این اسـت کـه سیستم گوارشی یک فرد همانگونه کـه باید کار می کند. در واقع ضروری اسـت کـه گاز تولید شده توسط بدن آزاد شود. اگر اینطور نباشد، می تواند ایجاد شود و بسیار ناراحت کننده شود.

 

افراد می توانند انتظار داشته باشند کـه بین 5 تا 15 بار در روز گوز بزنند. این ممکن اسـت زیاد بـه نظر برسد، اما کاملا طبیعی اسـت. بیشتر گوزها بو نمی‌دهند و پر سر و صدا نیستند و بنابر این مورد توجه قرار نمی‌گیرند. تعداد زیادی از مردم ممکن اسـت احساس کنند کـه بـه طور غیرمعمولی گازگرفتگی دارند، اما احتمالاً فقط بـه این دلیل اسـت کـه انها بیش از دیگران از گوزهای خود آگاه هستند. طبق معمولً 1 تا 3 پیمانه گاز در روز دفع می شود. برای کسانی کـه احساس می کنند گاز بیش از حد دارند، چندین مرحله برای کاهش نفخ وجوددارد. در این جا 12 راه حل ممکن را بررسی میکنیم.

 

راه های جلوگیری از گوزیدن زیاد

سریع غذا خوردن باعث ورود هوای اضافی بـه بدن می شود کـه می تواند منجر بـه حبس شدن باد شود. طبق معمولً نیازی بـه نگرانی در مورد گوزیدن نیست. در حالی کـه عده اي از افراد اینکار را بیشتر از دیگران انجام میدهند، این بخشی منظم از نحوه عملکرد بدن اسـت. با این حال، اگر فردی احساس می کند کـه گوزش تغییر کرده اسـت، یا باعث میشود کـه او احساس خجالت و ناراحتی خاصی داشته باشد، میتواند برای کاهش میزان گوزش تلاش کند:

 

1. وعده های غذایی و میان وعده ها را به آرامی و با احتیاط مصرف کنید

بیشتر گاز تولید شده توسط بدن بـه دلیل هوای بلعیده شده تشکیل می شود. فرد نمیتواند بـه طور کامل از بلعیدن هوا اجتناب کند، اما برخی عادات می تواند باعث ورود هوای اضافی بـه بدن شود. سریع غذا خوردن یکی از آنهاست. آهسته غذا خوردن با دهان بسته میزان هوایی را کـه فرد در زمان غذا می بلعد کاهش می دهد. مردم باید بنشینند و بـه جای غذا خوردن در حال حرکت، وقت بگذارند.

 

2. جویدن آدامس را متوقف کنید

تعداد زیادی از مردم برای تازه نگه داشتن نفس و پیش گیری از خوردن میان وعده آدامس می جوند. با این حال، آنهایی کـه دارند ممکن اسـت متوجه شوند کـه گاز بیشتری نسبت بـه دیگران دارند. آدامس جویدن بـه معنای بلعیدن مداوم هوا اسـت کـه تعداد دفعاتی کـه فرد برای گوز زدن نیاز دارد افزایش می‌یابد.

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

 

3. مراقب عدم تحمل غذایی و آلرژی باشید

افراد مختلف ممکن اسـت بـه غذا هاي مختلف حساس باشند و ممکن اسـت آلرژی داشته باشند کـه باعث ایجاد واکنش در بدن شود. این ها می توانند منجر بـه گاز و سایر علائم ناخوشایند مانند نفخ، حالت تهوع و اسهال شوند. فردی کـه گاز بیش از حد دارد ممکن اسـت متوجه شود کـه رژیم غذایی حذف کمک می کند. یک رژیم غذایی حذفی جایی اسـت کـه فرد قبل از این کـه دوباره آن ها را وارد کند، تمام غذا هاي شناخته شده ایجاد کننده گاز را حذف می کند تا بفهمد کدامیک باعث ایجاد مشکلات می شوند.

 

4. از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید

لباس هاي‌ گشاد کمک می کند تا خاطرجمعی حاصل شود کـه فرد درصورت بروز نفخ تا حد ممکن آسان می‌ماند. پوشیدن لباس‌هایي کـه خیلی تنگ نیستند نیز بـه هنگام بروز گاز کمک میکند و اجازه می دهد آزادانه ازبدن خارج شود.

 

5. از مصرف غذاهای گازدار خودداری کنید یا آنها را کاهش دهید

عده اي از غذاها برای افزایش تولید گاز شناخته شده اند. کربوهیدرات هاي‌ حاوی فروکتوز، لاکتوز، فیبر نامحلول و نشاسته در روده بزرگ تخمیر می شوند. با تخمیر شدن آن ها گاز آزاد می شود. با این حال، حذف کامل این غذاها توصیه نمی‌شود، زیرا انها بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم و متعادل هستند.

 

میوه ها و سبزیجات اغلب می توانند باعث ایجاد گاز شوند، اما خوردن چندین وعده میوه و سبزیجات در روز مهمتر از دفع گاز اسـت. با این حال، کاهش مقدار این غذا هاي تولید کننده گاز ممکن اسـت بـه کاهش نفخ در فرد کمک کند. غذاهایی کـه باید کمتر بخورید عبارتند از:

 

لوبیا، سبزیجات برگ سبز، مانند کلم، کلم بروکسل، کلم بروکلی و مارچوبه. این سبزیجات حاوی قندهای پیچیده اي هستند کـه تجزیه آن ها برای بدن دشوار اسـت.

نوشابه، آب میوه، و میوه هاي‌ دیگر، و همچنین پیاز، گلابی، و کنگر فرنگی. همه ی این غذاها حاوی فروکتوز هستند کـه یک ماده تولید کننده گاز اسـت.

محصولات لبنی بـه عنوان غذاها و نوشیدنی هاي‌ لبنی حاوی لاکتوز هستند کـه می تواند باعث ایجاد گاز شود.

میوه ها، سبوس جو، نخود و لوبیا. این غذاها همگی حاوی فیبر نامحلول هستند.

غذا هاي نشاسته اي مانند سیب زمینی، پاستا، ذرت و محصولات حاوی گندم.

 

6. سیگار را ترک کنید

افرادی کـه سیگار میکشند نسبت بـه کسانی کـه سیگار نمیکشند هوای بیشتری می بلعند. هر چه فردی بیشتر سیگار بکشد، هوای بیشتری را می بلعد. البته، ترک سیگار فواید سلامتی زیادی نیز دارد. افرادی کـه از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند نیز نسبت بـه افرادی کـه اینکار را نمیکنند، هوای بیشتری می بلعند، بنابر این اجتناب از سیگارهای الکترونیکی نیز می تواند زمانی کـه فرد گاز اضافی دارد کمک کند.

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

 

7. بیشتر ورزش کنید

ورزش منظم بـه حفظ سلامت سیستم گوارش کمک می کند. پیاده روی آرام بعد از وعده هاي‌ غذایی بزرگ نیز می تواند بـه عملکرد سیستم گوارشی کمک کند و غذا را بـه آرامی حرکت دهد. هیدراته ماندن احتمال یبوست را کاهش می دهد و اجازه می دهد مواد زائد بـه اسانی از سیستم گوارش عبور کنند.

 

8. مایعات فراوان بنوشید

هیدراته ماندن مواد زائد را تشویق می کند تا بـه اسانی از سیستم گوارشی فرد عبور کند. این بـه نرم نگه داشتن مدفوع انها کمک می کند و بنابر این نوشیدن کافی در طول روز ضروری اسـت. همچنین، کمبود مایعات ممکن اسـت باعث یبوست شود کـه می تواند منجر بـه باد بدبو شود. افراد باید سعی کنند با هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشند تا بـه بدن کمک کند غذاها را آسان تر هضم کند.

 

9. از نوشیدنی های گازدار خودداری کنید

نوشیدنی‌هاي‌ گازدار حاوی حباب‌هاي‌ هوا هستند و فردی کـه مقدار زیادی نوشابه‌هاي‌ گازدار مینوشد ممکن اسـت بیشتر از دیگران آروغ بزند و گوز بزند. هنگامی کـه شخصی این نوع نوشیدنیها را از رژیم غذایی خود کم می کند یا حذف می کند، ممکن اسـت بـه کاهش مقدار گازی کـه دارد کمک کند.

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

 

10. پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک ها مکمل هایي هستند کـه حاوی باکتری هاي‌ سالمی هستند کـه قبلاً در دستگاه گوارش افراد یافت می شوند. این باکتری‌هاي‌ خوب بـه تجزیه غذا کمک می کنند و حتی میتوانند گاز هیدروژن تولید شده در طول هضم را تجزیه کنند. گاهی اوقات، پروبیوتیک ها ممکن اسـت باعث افزایش گاز و نفخ شوند. این طبق معمولً منبع معتبر کوتاه مدت اسـت و احتمالاً زمانی کـه بدن بـه باکتری هاي‌ جدید عادت کند کاهش مییابد. تعداد زیادی از مکمل هاي‌ پروبیوتیک بـه صورت آنلاین در معرض هستند.

 

11. مکمل های آنزیمی را امتحان کنید

تحقیقات نشان می دهد کـه مکمل هاي‌ آنزیمی می توانند بـه تجزیه پروتئین ها و کربوهیدرات هاي‌ پیچیده کمک کنند. این بدان معنی اسـت کـه آن ها می توانند بـه تعداد زیادی از بیماری هاي‌ گوارشی و علائم انها کمک کنند. اگر کربوهیدرات هاي‌ پیچیده را بتوان در روده کوچک تجزیه کرد، فرد گاز کمتری تولید می کند. با این حال، اگر آن ها در روده کوچک تجزیه نشوند و بـه روده بزرگ منتقل شوند، این باکتری هاي‌ تولید کننده گاز هستند کـه برای تجزیه انها کار می کنند. این بدان معناست کـه گاز بیشتری تولید خواهد شد کـه باید آزاد شود.

 

مکمل هاي‌ آنزیم لاکتاز ممکن اسـت بـه افرادی کـه گاز اضافی انها ناشی از عدم تحمل لاکتوز اسـت کمک کند. لاکتاز آنزیمی اسـت کـه بـه مردم در هضم محصولات لبنی کمک می کند و بنابر این می تواند باعث کاهش گاز در افراد پس از خوردن وعده هاي‌ غذایی حاوی لبنیات شود. این مکمل ها برای خرید آنلاین نیز در معرض هستند. چای نعناع می تواند معده را آرام کند و بـه هضم غذا کمک کند، کـه ممکن اسـت گاز اضافی را کاهش دهد.

 

12. مقابله با یبوست

یبوست می تواند دلیلی برای گاز اضافی باشد. اگر مدفوع برای مدت طولانی در روده بزرگ باقی بماند، بـه تخمیر در داخل بدن ادامه خواهد داد. این گاز اضافی تولید می کند کـه بوی بدی می دهد. درمان یبوست متفاوت اسـت. با این حال، نوشیدن مقدار زیادی آب و افزایش مصرف فیبر می تواند بـه کاهش خطر بروز ان کمک کند. برخی داروها و نرم کننده هاي‌ مدفوع نیز می توانند کمک کنند.

 

چرا گوزیدن برای شما خوب است و راه های جلوگیری از آن چیست؟

 

نکات کلی

انجام دادن

کم و اغلب غذا بخورید و از وعده هاي‌ غذایی پرحجم خودداری کنید

برای جویدن غذا و نوشیدن جرعه جرعه بـه جای جرعه هاي‌ زیاد نوشیدنی وقت بگذارید

ورزش منظم انجام دهید، کـه بـه التیام هضم کمک می کند

یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید

چای نعناع بنوشید، کـه تصور می شود بـه هضم غذا کمک می کند و معده را آرام می کند

 

انجام ندهید

دود

آدامس بجوید، سر قلم بمکید یا شیرینی هاي‌ سفت

از پروتزهایی استفاده کنید کـه بـه درستی مناسب نیستند

هر غذای محرکی کـه هضم ان سخت اسـت یا غذاهایی کـه باعث گوز می شوند بخورید

 

در پایان

دفع منظم گاز نشانه ان اسـت کـه بدن و دستگاه گوارش شـما همان طور کـه باید کار می کنند. تغییرات جزئی در رژیم غذایی و سبک زندگی شـما ممکن اسـت تعداد دفعاتی کـه باد را در هرروز می شکند افزایش یا کاهش دهد. بـه طور کلی، گوز سالم اسـت. همه ی هرروز بارها گوز میزنند، حتی اگر همیشه ان را بویید یا نشنیدید. اگر شخصی از باد زیاد یا گوز ان بوی خجالت میکشد، می تواند با یک داروساز صحبت کند. یک داروساز ممکن اسـت دارو یا داروهای خاصی را برای کمک بـه شـما توصیه کند.