جستجو در تالاب

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

درمان خانگی کاهش تب 

از نظر دکتری، تب با عنوان “پیر کسیا” شناخته میشود، اگر درجه حرارت بدن بالاتر از دمای معمولی «37 درجه سانتی گراد» برود، یعنی بـه تب مبتلا شده ایم. در بیشتر مواقع تب نرمال هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما تب بالا بـه خصوص برای کودکان بسیار خطرناک اسـت بنابر این باید درمان تب در اولویت قرار گیرد.

 

تب، بـه بدن کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند. ما در اثر قارچ ها، ویروس ها، باکتری یا مواد سمی درگیری کـه بدنمان حمله میکنند، دچار تب می‌شویم.

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

چرا تب داریم ؟

واکسن
اختلالی کـه موجب بروز التهاب در بدن میشود
سرطان
عفونت گوش

عفونت استخوان
عفونت هاي‌ سینوسی
آفتاب سوختگی شدید

عده اي از داروها
ویروس
گرما زدگی

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

چگونه مطمئن شویم تب است و سر درد ساده نیست ؟ علائم تب

 بیقراری
درد مفاصل
حالت تهوع
گلو درد

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانهلرز
خستگی
افزایش ضربان قلب
سرگیجه
سر در گمی و گیجی و منگی

ضعف
سر درد
کم شدن آب بدن
تعرق
کج خلقی

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

چگونه تب کسی را فورا پایین بیاوریم

پیش از این باید بگویم کـه می توانید از پاشویه «آب نمک + آب ولرم + پای شخص » و یا «الکل + شکم یا زیر بغل یا پای شخص » استفاده کنید اما خیلی مراقب باشید ممکن اسـت تب فرد طوری پایین بیاید کـه شوکه شود ! بهتر اسـت روشها را آرام آرام امتحان کنید !

 

1-شست و شو با آب:

حمام کنید. حمام کردن باعث میشود کـه عضلات شـما شل شوند و اگر احیانا احساس خستگی کردید، تسکین تان می دهد. اگر نمی‌خواهید کـه حمام کنید، فقط دست ها، پاها و صورتتان رابا آب ولرم بشویید. اینکار نیز برای درمان تب هاي‌ نرمال، مناسب خواهد بود.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

2- محیط را سرد کنید

دمای اتاق را پایین بیاورید، البته اگر سردتان اسـت، بگذارید کـه فن خاموش بماند. اینکار باعث اسانی و آرامش شـما میشود. خودتان را در پتو و لباس نپوشانید! اینکار باعث میشود تا تب طولانی تری داشته باشید.

 

3- ممنوعیت های غذایی برای کسی که تب دارد / کسی که تب دارد چه چیزی نباید بخورد ؟

زمانی کـه بیمار هستید، از مصرف مواد غذایی سنگین و هله هوله بپرهیزید. بـه میزان کافی از مایعات و آب استفاده کنید. غذای سبک و همچنین ماست خنک و بستنی یخی بخورید. خوردن این خوراکی ها واقعا بـه پایین آمدن دمای بدن تان و پایین آمدن تب کمک می کند.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

4- آسپرین برای تب مناسب است؟

بعد از خوردن یک چیز سبک، آسپرین بخورید.

 

5- دمنوش چای ریحان:

یک قاشق غذا خوری برگ ریحان تازه و خرد شده و یک چهارم قاشق غذا خوری فلفل بردارید. آن ها را درون یک فنجان آب بجوشانید. بـه مدت 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس ان را صاف کنید. این نوشیدنی بـه آرام کردن بدن تان بسیار کمک خواهد کرد.

 

6- کرم تارتار و تب:

دو نیم فنجان آب بردارید، یک دوم قاشق غذا خوری آب میوه، یک دوم قاشق غذا خوری عسل و یک و نیم قاشق غذا خوری کرم تارتار. همه ی مواد را بـه آب اضافه کنید و باهم مخلوط کنید و از نوشیدن این چای لذت ببرید.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

7- چای پونه کوهی:

یک قاشق غذا خوری پونه کوهی و یک قاشق غذا خوری مرزنگوش بردارید. انها را همراه با آب باهم ترکیب کنید. اجازه دهید تا بـه مدت 4 الی 5 دقیقه دم بکشد سپس صبر کنید تا خنک شود و بـه چای تان اضافه کنید. این نوشیدنی بـه پایین آمدن تب کمک خواهد کرد.

 

8-آب سیب برای کسی که تب دارد:

یک سیب را بردارید و ان را دریک و نیم فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید، ان قدر بجوشد تا سیب نرم شود. این ترکیب را صاف کنید و کمی عسل بـه آب سیب اضافه کنید.این نوشیدنی را بجوشانید، زیرا احساس خوبی در شـما ایجاد می‌کند.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

9- آب کاهو برای درمان خانگی تب:

چند برگ کاهوی تازه را درون ظرف بریزید و آب گرم بـه ان بیفزایید. مدتی صبر کنید تا برگ کاهو در آب خیس بخورد و سپس ان را صاف کنید. یک قاشق غذا خوری عسل بـه این نوشیدنی اضافه کنید.

اجازه دهید تا این ترکیب خنک شود. ان در فاصله هاي‌ منظم بنوشید تا تب تان پایین بیاید.

 

10- آب کشمش و تب:

هفت ونیم فنجان آب و سه چهارم فنجان کشمش تازه رابا هم مخلوط کنید. اجازه دهید کـه این ترکیب، بـه مدت چند دقیقه بجوشد. سپس ان را صاف کنید. برای تمام شدن تب، این ترکیب را 6 بار در روز بنوشید.

 

11-سیر تب را بالا میبرد ؟

یک حبه سیر را له کنید و همراه یک فنجان آب درون یک ظرف بجوشانید. سیر را در ان بریزید و بـه مدت 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. اجازه دهید تا این ترکیب بـه دمای اتاق برسد و سپس ان را صاف کنید. این نوشیدنی را برای درمان علائم تب بنوشید.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

12- تب تان را با چای عسل و زنجبیل کاهش دهید :

چای معمولی و همیشگی خودرا درست کنید و یک دوم قاشق غذا خوری زنجبیل تازه و خرد شده و یک قاشق غذا خوری عسل را بـه ان اضافه کنید. اجازه بدهید تا بـه مدت چند دقیقه دم بکشد و سپس ان را صاف کنید. این نوشیدنی را بـه صورت گرم بنوشید. این ترکیب گلو را نرم می‌کند و سرماخوردگی و سرفه را درمان می‌کند.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

13- تاثیر گیاهان دارویی روی تب 

این درمان خانگی را زمانی کـه احساس می کنید تب دارید، تست کنید. 2 فنجان آب را بجوشانید و یک قاشق غذا خوری بومادران، یک قاشق غذا خوری گل آقسطی و یک قاشق غذا خوری نعناع بـه ان اضافه کنید. اجازه دهید تا این گیاهان بـه مدت 10 دقیقه دم بکشد. این نوشیدنی را گرم بنوشید،تا از بالا رفتن تب پیشگیري کند.

 

14- سرکه:

یک فنجان و نیم سرکه را درون وان حمام بریزید و بـه مدت 5 الی 10 دقیقه در وان بنشینید. این روش باعث کاهش تب میشود. سرکه مثل الکل عمل می کند و چون اصطلاحا میپرد و فرار اسـت باعث احساس خنکی میشود.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

15- کنگر فرنگی را چگونه استفاده کنیم تا تب را پایین بیاورد ؟

یک کنگر فرنگی را در آب بجوشانید. تا زمانی کـه نرم شود. بعد از سرد شدن، قسمت وسط برگ هاي‌ ان را بخورید.

 

16- پیاز دم دستی ترین درمان تب

یک پیاز خام را نصف کنید. ان را بـه وسیله یک تکه پارچه ضخیم و گرم در زیر پای خود ببندید. همان‌ گونه می‌توانید برش هاي‌ پیاز خام را در جورابتان قرار دهید و انها را بپوشید. این درمان تاثیر بسیار مثبتی در کاهش تب دارد.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

17- جوشانده خردل:

یک قاشق غذا خوری دانه خردل را دریک فنجان آب گرم بجوشانید. اجازه دهید کـه بـه مدت 5 دقیقه بجوشد و بعد ان را صاف کنید و بنوشید.

 

18-سرکه و  سیب زمینی:

یک سیب زمینی را برش دهید و ان را در سرکه خیس کنید. اگر احساس می‌کنید کـه پیشانی تان داغ شده اسـت، برشی از این سیب زمینی را روی ان بگذارید.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

19- روغن زیتون و کاهش تب:

دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را حرارت دهید « نباید حرارت خیلی زیاد باشد » و تا زمانی کـه روغن ولرم شد، 2 حبه سیر خرد شده را بـه ان اضافه کنید. این ترکیب را دریک کاسه بریزید و کف پایتان بمالید. اینکار را زمانی کـه تب دارید انجام دهید.

 

20- جوراب مرطوب روش خلاقانه پاشویه دایمی:

پایتان را در آب ولرم قرار دهید. جورابتان را هم در آب سرد بخیسانید. جوراب مرطوب درست قبل از رفتن بـه رخت خواب بپوشید و بعد یک جفت جوراب پشمی روی آن ها بپوشید. اینکار کمک می‌کند تا از شر تب خلاص شوید.

 

21- پرتقال درمان تاثیرات تب :

یک پرتقال بخورید و یا آب تازه ان را بنوشید. با اینکار، ویتامین C مورد نیاز بدن تان را تامین می‌کنید.

 

22- آب خنک:

یک حوله دستی رابا آب سرد خیس کنید. سپس حوله را بچلانید، تا آب اضافی از ان خارج شود و ان را روی گردن و پیشانیتان قرار دهید، تا تبتان پایین بیایید.

 

23- چای دارچین و زنجبیل :

2 شماره هل، کمی دارچین و دو قاشق غذا خوری پودر زنجبیل رابا هم ترکیب کنید. آن ها را بـه مدت 5 دقیقه بجوشانید، تا دم بکشد و سپس بـه صورت گرم بنوشید.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

24- سرکه سیب و حوله :

یک حوله را بـه سرکه سیب آغشته کنید و سپس ان را روی پیشانی قرار دهید تا تبتان پایین بیاید.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

داروهای تب بر که نیاز به نسخه پزشک  دارند :

1- داروی  بلا دونا:

زمانی استفاده میشود کـه در اثر تب بالا، احساس بی قراری و لرز دارید و دچار توهم می‌شوید.

 

2-داروی چانیا:

این ماده، در درمان هومئو پاتی بسیار رایج و موثر اسـت. چه تب معمولی داشته باشید و چه مالاریا فرقی نمی کند. چانیا هر نوع تبی را درمان می‌کند.

 

3-داروی نوکس و میکا :

زمانی مصرف میشود، کـه فرد همراه با تب، دچار سردرد و ضعف شده اسـت.

 

انواع راه های کاهش تب بدون دارو و دکتر در خانه

 

4- داروی بریونیا:

زمانی استفاده میشود، کـه بیمار بـه دلیل سرما خوردگی ناخوش اسـت و همراه با سر درد و سر گیجه، حالت تهوع هم دارد.

 
جلوگیری از تب با چند روش ساده

آب تمیز و پاک بنوشید.
در مقابل آثار منفی تغییرات آب و هوایی از خودتان و محافظت کنید.

مواد غذایی تازه بخورید.
هرروز حمام کنید.

بهداشت را رعایت کنید.
دستانتان را مرتب بشویید. اینکار از ورود باکتری بـه بدن شـما پیشگیری می‌کند و همین طور مانع از ایجاد تب میشود.

 

انسان هم مانند سایر پستانداران دارای سیستم تنظیم خودکار دمای بدن اسـت. مرکز این سیستم در هیپوتالاموس مغز قرار دارد. همچنین در بدن ما دو گروه گیرنده هاي‌ حرارتی بـه نام «ترمورسپتور» وجوددارد: دسته اول در هیپوتالاموس کـه گیرنده هاي‌ درجه حرارت مرکزی نامیده می‌شوند و دسته دیگر گیرنده هاي‌ حرارتی در پوست کـه درجه حرارت محیط را دریافت میکنند. ما در اثر تغییر دمای محیط دو نوع واکنش مختلف نشان میدهیم کـه عبارتند از واکنش هاي‌ ارادی و واکنش هاي‌ غیر ارادی.

 

متداول ترین علت تب عفونت اعضای بدن اسـت. زمانی کـه بدن دچار عفونت می‌شود بدن ما برای بازرسی فعالیت میکروب ها دمای بدن را بالا میبرد. این افزایش دما با تاثیر عوامل بیماری زا در هیپوتالاموس انجام می‌شود. بـه بالا رفتن دمای بدن دراین حالت تب میگوییم  تب نشانه مشخصی از بروز مشکل در بدن ما اسـت. در صورتی کـه دمای داخل دهانی بالاتر از ۳۷.۵ و کمتر از ۳۷.۹ درجه شود بـه ان تب خفیف گفته می‌شود.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کنایه رشیدپور به توقف واردات خودروهای خارجی !+ کلیپ
کنایه رشیدپور به توقف واردات خودروهای خارجی !+ کلیپ