بروزرسانی : 1 تیر 1400

بیماری کتواسیدوز دیابتی چیست ؟

بیماری کتواسیدوز دیابتی چیست ؟

کتواسیدوز دیابتی علایم 

کتواسیدوز دیابتی اسم یک بیماری قند است که افرادی که دارای دیابت انسولینی هستند بیشتر به این بیماری دچار میشوند در ادامه نگاهی به این بیماری خواهیم داشت . 

به گزارش تالاب دیابت یکی از بیماری هاي رایج در دنیا است. افراد مبتلا به این بیماری توانایی ساخت انسولین در سطح مورد نیاز بدن را ندارند. دیابت میتواند عوارضی رابه همراه داشته باشد، که یکی از موارد خطرناک کتواسیدوز دیابتی است.

بیماری کتواسیدوز دیابتی چیست ؟ 

به گزارش تالاب به نقل از “ریدرز دایجست”، کتواسیدوز دیابتی شرایطی بسیار جدی است که برای هردو نوع دیابت «نوع 1 و نوع 2» میتواند رخ دهد و به واسطه ترکیبی از قندخون بالا و سطوح پایین انسولین شکل می‌گیرد، که سبب ساخت بیش از حد کتون ها توسط بدن میشود. کتون ها میتوانند برای اندام هاي بدن انسان سمی باشند.

چه افرادی در دسترس خطر قراردارند؟

در بین افراد مبتلا به دیابت، کتواسیدوز دیابتی بیشتر در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دیده میشود. پس از گذشت مدتی از ابتلا به دیابت نوع 1، بدن کلاً دیگر انسولین ساخت نمیکند. زمانی که سطح انسولین کم است، کبد و بافت هاي دیگر فکر میکنند که فرد از گرسنگی رنج می‌برد. کبد تلاش میکند وارد عمل شده و از طریق ساخت کتون ها به وی کمک کند. بدن از این کتون ها در تلاش برای ساخت انرژی استفاده میکند، و زمانی که انسولین افت می‌کند، همان گونه که در دیابت نوع 1 شاهد هستیم، کبد به ساخت هرچه بیشتر کتون ها ادامه میدهد. در شرایطی که کمتر رایج است، اما اگر مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 شدید باشد، کتواسیدوز دیابتی میتواند برای آن ها نیز رخ دهد.

کتواسیدوز دیابتی می‌تواند زندگی فرد را در دسترس تهدید قرار دهد

از آنجایی که کتون ها اسید هستند، خون با تجمع انها هرچه بیشتر اسیدی میشود. درصورت تداوم این شرایط ممکن است علائم کتواسیدوز دیابتی مثل معده درد، حالت تهوع، استفراغ، و رایحه اي میوه اي در نفس خودرا تجربه کنید. این شرایط می‌تواند پیشرفت کرده ودر انتها ضربان قلب و تنفس را برای شما دشوار سازد، و سبب نارسایی اندامی شود. کتواسیدوز دیابتی شدید یک حالات اورژانسی است.

کتواسیدوز دیابتی میتواند پیش از تشخیص دیابت رخ دهد

کتواسیدوز دیابتی می‌تواند به سرعت شکل بگیرد، حتی در افرادی که به دیابت نوع 1 مبتلا شده، اما تا کنون از این چالش آگاه نشده اند. برهمین اساس است که آگاهی از علائم دیابت نوع 1 در کودکان اهمیت دارد. کتواسیدوز دیابتی میتواند تنها طی چند هفته پیشرفت کند، در شرایطی که سطوح انسولین روال کاهشی را شروع میکند. شما ممکن است علائمی مثل افزایش ادرار، تشنگی، یا کاهش وزن سریع را تجربه کنید، که این نشانه ها در هردو نوع دیابت دیده می‌شوند.

اگر مریض هستید، مصرف داروهای خودرا متوقف نکنید

گاهی اوقات یک مریض مبتلا به دیابت نوع 1 اگر قادر به غذا خوردن نباشد یا حالت تهوع و استفراغ رابه واسطه بیماری تجربه کند، مصرف انسولین را کنار می‌گذارد و اینکار میتواند ظهور کتواسیدوز دیابتی را تسریع کند. شما در هیچ شرایطی نباید انسولین درمانی را متوقف کنید، زیرا برای جلوگیري از کتواسیدوز دیابتی به آن نیاز است. درکنار استفاده از انسولین، شما باید بطور منظم قندخون را نیز بررسی کنید. با مشاهده هر نشانه اي از افزایش بسیار زیاد قندخون و تجربه علائم ناشی از بیماری با دکتر خود ارتباط بگیرید.

ممکن است پمپ انسولین شما دچار مشکل شده باشد

اگر برای دریافت دوزهای مورد نیاز انسولین خود در طول روز به پمپ انسولین وابسته هستید، نقص در آن میتواند شما را در دسترس خطر کتواسیدوز دیابتی قرار دهد. حتی آگاه‌ترین بیماران می‌توانند به واسطه نقص در پمپ انسولین به کتواسیدوز دیابتی مبتلا شوند. از این رو، بطور منظم پمپ انسولین خودرا بررسی کرده و از عملکرد درست آن خاطرجمعی حاصل کنید. همینطور، بر اساس دستور دکتر بر قندخون خود کنترل داشته باشید.

انسولین کلید درمان است

اگر به واسطه علائم موجود نسبت به کتواسیدوز دیابتی مشکوک شده اید، میتوانید از نوارهای ادرار برای آزمایش و تجزیه و تحلیل کتون ها استفاده کنید. سپس با دکتر خود ارتباط بگیرید. با دقت به سطوح موجود ممکن است درمان با استفاده از انسولین تجویز شود یا مصرف کربوهیدات ها و مایعات توصیه شود. اگر حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می‌کنید، ممکن است قادر به خوردن چیزی نباشید. دراین مورد، شما باید به اورژانس مراجعه کنید.

ممکن است امکان باقی ماندن در منزل وجود داشته باشد

ممکن است مدتی باشد که به دیابت نوع 1 مبتلا شده اید و بطور منظم بر قندخون خود بازرسی دارید. در صورتی که مشکل را هرچه زودتر شناسایی کنید، و علائمی را تجربه نکنید، ممکن است مراجعه به اورژانس نیاز نباشد. این امکان وجوددارد با تزریق انسولین و بازرسی مکرر بر قندخون بهبودی حاصل شود. از آنجایی که کتواسیدوز دیابتی می‌تواند شرایطی جدی باشد، پیش از اتخاذ این راهبرد باید با دکتر خود صحبت کنید.

پرهیز از رژیم خوراکی کتوژنیک ایده خوبی است

اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است شنیده باشید که رژیم خوراکی کتوژنیک می‌تواند برای شما خوب باشد، به مخصوصاً اگر به دیابت نوع 2 مبتلا باشید ودر تلاش برای مدیریت وزن خود باشید. رژیم خوراکی کتوژنیک حاوی چربی زیاد و کربوهیدارت کم می‌شود که می‌تواند کبد رابه ساخت کتون ها تشویق کند. سپس بدن کتون ها رابه جای گلوکز بعنوان سوخت مصرف می‌کند و استفاده از ذخایر چربی به کاهش وزن کمک میکند. اما اگر به دیابت مبتلا هستید باید نسبت به افزایش کتون ها در بدن خود محتاط باشید.

بهبودی به سرعت حاصل نمیشود

تنها به علت این‌که انسولین خودرا دریافت کرده‌اید یا غذا خوردن را شروع کرده اید به معنای آن نیست که بهبودی کامل حاصل شده است. روال بهبودی برای هر فرد متمایز است و به شدت کتواسیدوز دیابتی بستگی دارد. برهمین اساس، مدت دوران بهبودی میتواند از یک تا سه روز متغیر باشد.

کتواسیدوز دیابتی قابل جلوگیری است

کتواسیدوز دیابتی یک عارضه اجتناب ناپذیر ناشی از دیابت نیست. درکنار کنترل منظم بر قندخون و ارتباط با دکتر، انسولین عامل کلیدی درمانی برای جلوگیري از کتواسیدوز دیابتی است.

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت