بهترین شیوه‌های خواب خوب

بهترین شیوه‌های خواب خوب

13 راه حل برای خواب خوب 

در زمان بد خوابی و نیز دیر خوابی که دارای مشکلاتی دوحی و روانی می شود در انسان میتوان از راه کارهای زیر بهرهگیری نمود اگر برای شما بی‌خوابی یک مشکل مزمن هست، همۀ‌ي کارشناسان پیشنهاد میکنند که به پزشک مراجعه کنید؛یک خواب بد می تواند روی تمام روز شما تاثیر منفی بگذارد و این شاید اکثر از مریضی‌هاي ساده بر روی سلامت زندگی شما تاثیر منفی بگذارد.

 

تحقیقات نشان می دهد که به طور مداوم از خواب مفید محروم بودن، شما را گنگ، تحریک پذیر، پریشان و ناراحت می‌سازد. و به تدریج موجب مشکلات جدی تری میشود.

برای کمک به کسانی که شب‌ها تا دیر وقت بیدار می‌مثل، برترین شیوه‌هاي خواب مفید راکه کارشناسان آن را “بهداشت خواب” می‌نامند گرد آوری کرده‌ایم.

 

۱. سر وقت به اتاق خواب بروید.

هر شب همان کارهای آرامش بخش گذشته از خواب را انجام دهید و ذهن و بدن خود را با کارهایی مثل خواندن عمیق یک کتاب آماده رفتن به رختخواب کنید.

 

۲. اتاق خواب خود را برای حداکثر بهره‌وری از خواب آماده کنید.

شما باید دمای اتاق خود را بین ۱۸ تا ۲۰ و همینطور تاریک نگه دارید و برای پیش گیری از ورود نور پرده‌ها را بکشید.

 

۳. از تلفن خود به عنوان یک ساعت زنگ‌دار استفاده نکنید.

تعداد زیادی از ما به گوشی خود برای از خواب بیدار شدن تکیه می کنیم، تنها مشکل این هست که اگر شما نمی‌توانید به خواب بروید، با گوشی خود را مشغول میکنید که باعث می شود فرایند خوابیدن شما طولانی‌تر شود.

 

اتاق خواب شما فقط باید برای خواب باشد و نه چیز دیگری. هیچ بهانه‌ي دیگری وجود ندارد. اگر از تلفن همراه خود بعنوان ساعت زنگ‌دار بهرهگیری میکنید پس این مشکل را با خرید یک ساعت حل کنید.

 

۴. تمرین تنفس عمیق داشته باشید.

کمی دقت به تنفس عمیق به بدن میگوید که وقت استراحت هست. در “دم “، هوای تازه‌اي که به ریه‌ها وارد می شود، در سراسر بدن شما سفر می کند و تمام سلول‌ها را پاکسازی میکند.و در “بازدم”، تمام سموم و حالت منفی به صورت امن در اتمسفر خارج می‌شوند.تمرکز بر دم و بازدم اثبات و آرام، احساس راحتی و آرامش را تضمین می کند. اما این آرامش با نخستین باری که آن را امتحان کنید اتفاق نخواهد افتاد. این یک تمرین مداوم هست، بنابراین شما نیاز به تمرین آن برای داشتن برترین اثر دارید.تا وقتی که احساس می کنید که بدن شما بهتر شده هست آن را ادامه دهید.

 

۵. عضلات انگشت پای خود را شل کنید.

برای آزاد کردن تنشی که در عضلات و تاندونهای شما ایجاد شده هست، از “آرام سازی پیشرونده عضلانی” زمانی که شما در رختخواب دراز کشیده‌اید بهرهگیری کنید.

 

اینکار بسیار ساده هست، انگشت خود را بکشید و سپس رها کنید، سپس حرکت را بر روی انگشت دیگر انجام دهید. یا میتوانید انگشتان پای خود را برای هفت بار خم کنید و سپس آزاد کنید.

 

۶. فکر خود را با یک تمرین ذهنی مشغول کنید.

سعی کنید عدد ۱۰۰ را به صورت معکوس بشمارید یا همان شمارش معکوس را به صورت کم کردن ۳ عدد در هر زمان بهرهگیری کنید.
ریتم شمارش می تواند شما را در حالت خواب‌آلود قرار دهد در شمارش با کم کردن ۳ عدد در هر زمان مقدار کمی چالش برای ذهن شما ایجاد می شود که نیازمند دقت بیشتری هست و میتواند یک تاثیر مثبت خارج از برنامه بر روی مغز شما هم داشته باشد.

 

۷. از تخت خواب خارج شوید

بعد از ۳۰ دقیقه دراز کشیدن در تخت خواب، شما باید از آن جا بلند شوید. در واقع شما باید بدن خود را به خواب در رختخواب آموزش دهید. بنابراین گوشی خود را کنار بگذارید و کاری آرام، مثل خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی و یا حتی شستن ظروف را انجام دهید.

 

۸. نگرانی را از سر خود دور کنید.

اگر ذهن شما درمورد آن چه که ممکن هست فردا، هفته آینده و یا سال آینده رخ دهد، درگیر هست، آن را کنار بگذارید.
سعی کنید تمام نگرانی‌هاي خود را بر روی یک تکه کاغذ بنویسید تا آن را از سر خود بیرون کنید، اینکار یک رویکرد بسیار فوق العاده برای تسکین اضطراب هست.

 

۹. ساعت زنگ‌دار را از خود دور کنید

یکی از بدترین قسمت‌هاي بی‌خوابی آگاهی از این هست که خواب شما کافی نمی‌باشد.برای جلوگیري از آن ساعت را از خود دور کنید تا مجبور نباشید هر لحظه به آن نگاه کنید.

 

۱۰. سعی کنید یک تجربه زیبا را تجسم کنید

اگر فکر شما درگیر چیزی هست که امروز اتفاق افتاده هست، ذهن خود را به چیز دیگری مشغول کنید.
فکر خود را با چیزهایی که دوست دارید، مثل تعطیلات مورد علاقه درگیر کنید.

 

۱۱. به اندازه کافی در طول روز ورزش کنید

اگر شما در طول روز هیچ کاری انجام نداده باشید، بدن شما احساس نیاز به استراحت کمتری دارد. هرچه در طول روز فعال‌تر باشید خواب راحت‌تری دارید.

 

۱۲. بالش بهتری انتخاب کنید

پژوهش‌ها نشان داده هست که یک بالش متوسط ​​برترین تاثیر مثبت را در خواب ایفا میکند. چون که بالش‌ها باید سر و گردن شما را حمایت کنند.
همینطور، اگر شما نگران آلرژی هستید، یک بالش غیر آلرژی زا را گزینه کنید.

 

۱۳. به دکتر مراجعه کنید

اگر برای شما بی‌خوابی یک مشکل مزمن هست، همۀ‌ي کارشناسان پیشنهاد می کنند که به پزشک مراجعه کنید؛یک خواب بد می تواند روی تمام روز شما تاثیر منفی بگذارد و این شاید اکثر از مریضی‌هاي ساده بر روی سلامت زندگی شما تاثیر منفی بگذارد.

 

جدیدترین مطالب سایت