20 دلیل خون دماغ شدن

20 دلیل خون دماغ شدن

20 علت خون دماغ شدن ناگهانی

علت هاي مختلفی دارد برای خون دماغ شدن افراد با ما در سایت تالاب باشید بابهترین ها فین کردن شدید بینی باعث آسیب مجرای داخل بینی می‌شود

 

گاهی پیش می‌آید که در اثر یک حادثه و یا به طور ناگهانی و خودبخود دچار خون دماغ می‌شویم. ولی علت آن به راستی چیست؟ علل زیادی باعث خونریزی بینی می‌شوند. در این مقاله 20 علت خون دماغ شدن را برای شما میگوییم.

 

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد:

خونریزی قسمت جلویی بینی

خونریزی قسمت عقبی بینی.

در این جا بعضی از علل این دو نوع خونریزی را بیان می‌کنیم.

خونریزی جلوی بینی

این خونریزی از آلبوم اي از رگ هاي خونی ناشی می‌شود. این نوع خونریزی بینی را می‌توان در منزل به راحتی بازرسی کرد. علل شایع این نوع خون دماغ عبارتند از:

 

1- فین کردن شدید بینی

فین کردن شدید بینی باعث آسیب مجرای داخل بینی در اثر با فشار بیرون آمدن ترشحات بینی و یا پاره شدن مویرگ هاي خونی می‌شود.
اگر هر چند مدت یکبار دچار خون دماغ میشوید، احتمالا لخته خونی که در جای خون دماغ قبلی تشکیل شده، کنده می‌شود و باعث خونریزی مجدد بینی می‌شود.

 

2- سرماخوردگی یا آنفلوآنزا

ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باعث خون دماغ نمیشود، بلکه فین کردن مکرر بینی در این بیمارها باعث خون دماغ میگردد.
اگر در این مریضی ها دچار آبریزش بینی و تجمع ترشحات در بینی شوید، احتمالا هر چند دقیقه یک‌بار فین خواهید کرد. فقط به یاد داشته باشید که به آرامی فین کنید، نه با شدت.

 

3- داروی ضد التهاب بینی

موقع سرماخوردگی برای جلوگیري از آبریزش بینی و رفع گرفتگی بینی، از داروهای دکونژستان بینی و ضدحساسیت «آنتی هسیتامین» بهرهگیری می‌کنیم تا مجرای بینی را پاک کنند. ولی این داروها بینی را خشک میکنند و باعث خون دماغ میشوند.
هوای خیلی گرم یا سرد، چه در بیرون از منزل و چه در داخل اتاق در اثر وسایل گرمازا یا خنک کننده، باعث خشک شدن بینی و در نتیجه خون آمدن از آن میشوند

 

4- سینوزیت

اگر دچار سینوزیت باشید نیز دچار خون دماغ می‌شوید، ولی اکثر خون دماغ هاي سینوزیت مربوط به بهرهگیری از داروهای ضد التهاب بینی میباشند.

 

5- دست کردن داخل بینی

اگر عادت کرده باشید که مرتبا دست تان را داخل بینی کنید و یا اگر خیلی محکم داخل بینی را با دست خالی کنید، به خصوص اگر ناخن هاي دست شما بلند باشند، اینکار باعث آسیب داخل بینی و خونریزی آن میشود.

 

6- هوای گرم یا سرد

هوای خیلی گرم یا سرد، چه در بیرون از منزل و چه در داخل اتاق در اثر وسایل گرمازا یا خنک کننده، باعث خشک شدن بینی و در نتیجه خون آمدن از آن میشوند.

 

7- آلرژی ها

آلرژی باعث خارش بینی و در نتیجه دستکاری آن می‌شود. این موضوع به همراه مصرف داروهای ضداحتقان بینی که برای آلرژی بهرهگیری می‌شوند، باعث خونریزی بینی به خصوص هنگام صبح و شب می‌شود.

 

8- ارتفاع زیاد

بالا بودن رطوبت و یا خشکی هوا در مناطق مرتفع می‌تواند باعث خون دماغ شود.

 

9- انحراف تیغه وسط بینی

خونریزی بینی از علائم شایع انحراف تیغه وسط بینی هست. وقتی تیغه بین دو مجرای بینی کج شود و یا از محل خودش در بیاید، این انحراف رخ میدهد.

انحراف تیغه بینی باعث بسته شدن کانال بینی می‌شود و حتی باعث می‌شود مواد خارجی وارد بینی شوند که منجر به عفونت یا آسیب بینی میگردد. عفونت یا آسیب بینی موجب خونریزی شدید بینی میشود.
اگر بینی شما از زمان تولد، کج بوده و یا در اثر شکستگی کج شده هست و تیغه آن را با عمل جراحی صاف نکرده اید، اکثر مستعد ابتلای به خون دماغ خواهید بود.

 

10- بیماری کبدی

اگر مریضی کبدی داشته باشید و در اثر این مریضی، خون شما به راحتی منعقد نشود، این مشکل باعث خونریزی بینی خواهد شد.

 

11- مصرف الکل و مواد مخدر

مصرف مواد مخدر، خصوصا موادی که باعث خروپف می‌شوند مانند کوکائین، منجر به خون دماغ می‌شود. مصرف الکل نیز میتواند باعث خون دماغ شود، زیرا الکل از انعقاد خون پیشگیري کرده و رگ هاي خونی را گشاد میکند.

 

خونریزی قسمت عقب بینی

خونریزی قسمت عقب بینی خیلی کمتر از خونریزی جلوی بینی اتفاق میوفتد. این نوع خونریزی بینی در افراد مسن شایع تر هست.
خونریزی پشت بینی میتواند خطرناک باشد و معمولا نیاز به درمان پزشکی دارد.
اگر به تازگی خیلی خون دماغ می‌شوید، میتواند نشان دهنده کمبود کلسیم در بدن شما باشد. لذا به دکتر مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم خون شما مشخص شود.

 

20 دلیل خون دماغ شدن

یکی از دلایل خون دماغ کمبود کلسیم در بدن است

 

علل شایع خونریزی قسمت عقبی بینی عبارتند از:

1- برخی داروها

داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و هپارین و نیز داروی آسپیرین و بروفن می‌توانند باعث خونریزی عقب و حتی جلوی بینی شوند.

 

2- فشار خون بالا

افزایش فشارخون میتواند باعث خون دماغ شود، هر چند که این علت هنوز ثابت نشده هست.

 

3- بیماری های خونی

خونریزی بینی از علائم بعضی مریضی هاي خونی مانند لوسمی «سرطان خون» و هموفیلی هست که روی انعقاد خون تأثیر می گذارند.

 

4- سخت شدن سرخرگ ها

اگر شما دارای چربی خون بالا باشید، تجمع و رسوب چربی ها و کلسترول در سرخرگ ها باعث سفت و سخت شدن دیوار انها می‌شود «تصلب شرایین یا آترواسکلروز» و سخت شدن سرخرگ ها در بینی باعث خونریزی آن میشود.

 

5- تومورها

وجود تومور در حفره بینی، چه خوش خیم «غیرسرطانی» و چه بدخیم «سرطانی» باشد باعث خونریزی بینی میشود.

 

6- ضربه به سر و صورت

اگر با سر زمین بخورید و یا هر گونه ضربه و آسیبی به سر و صورت شما وارد شود، این مسئله می‌تواند باعث خون دماغ گردد.

 

7- عمل جراحی بینی

یکی از مشکلات شایع بعد از جراحی بینی، خونریزی آن هست که می‌تواند خفیف تا شدید باشد.

 

8- کمبود کلسیم در بدن

اگر به تازگی خیلی خون دماغ می‌شوید، می‌تواند نشان دهنده کمبود کلسیم در بدن شما باشد. لذا به دکتر مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم خون شما مشخص شود. اگر دچار کمبود کلسیم بودید، میتوانید با تجویز دکتر از قرص کلسیم بهرهگیری کنید.

 

9- مواد محرک شیمیایی

مواد شیمیایی موجود در دود سیگار، محلول یا بخار آمونیاک، اسید سولفوریک، بنزین و سایر مواد میتواند باعث تحریک بینی و خونریزی آن شوند.

 

جدیدترین مطالب سایت