بروزرسانی : 11 مرداد 1398

دلیل دل درد چیست؟

دلیل دل درد چیست؟

دلیل دل درد چیست؟ دل درد چه علت هایی می تواند داشته باشد؟ بدن ما از برخی نشانه ها استفاده می کند تا هشدار دهد که خطری در درون ما در حال وقوع است. یکی از این نشانه ها دل درد است.

برخی از دلایل دل درد کاملا روشن است؛ مثل وقتی که فرد پرخوری می کند یا وقتی که یک کودک نوپا، چیز خطرناکی را می بلعد، اما اغلب مواقع علت دل درد را نمی توان به راحتی تشخیص داد.

برخی از دلایل اصلی ایجاد دل درد عبارتند از:

یبوست:
یکی از مهم ترین دلایل شکم درد، یبوست است. یبوست در اثر رژیم های غذایی نامناسب که مایعات و فیبر کمی دارند، ایجاد می شود.

عفونت:
وقتی که یک ویروس یا باکتری وارد بدن ما می شود، بدن برای خلاصی از آن، شروع به نشان دادن واکنش هایی می کند و واکنش های مربوط به دستگاه گوارش معمولا با اسهال و استفراغ همراه است. عفونت باکتریایی موجب مسمومیت غذایی می شود. برخی از دل دردها در اثر ورود باکتری به بدن ایجاد می شوند؛ مثل گلو درد، سینه پهلو، عفونت دستگاه ادراری و عفونت دستگاه تناسلی.

ویروس ها نوع دیگری از عفونت ها هستند که باعث آنفلوآنزای شکم می شوند. هم باکتری ها و هم ویروس ها به راحتی از یک فرد به فرد دیگر انتقال می یابند. اما خبر خوب این که در اغلب موارد اگر دست ها را به خوبی بشویید و از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنید، می توانید با آن مقابله کنید.

سوزش و التهاب:
وقتی یکی از ارگان های داخلی بدن دچار زخم یا ورم می شود، ایجاد دل درد می کند. دردهای ناشی از آپاندیس، زخم معده، سندرم روده حساس و بیماری التهاب روده منجر به دل دردهای شدید می شوند که باید مداوا گردند.

واکنش بدن نسبت به برخی غذاها:
بدن برخی افراد قادر به هضم بعضی غذاها نیست؛ مثلا برخی افراد نمی توانند لاکتوز موجود در شیر را هضم کنند و به همین دلیل باید از خوردن آن و تمامی فرآورده های حاوی لاکتوز پرهیز کنند. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به برخی از غذاها واکنش نشان می دهید و دچار دل درد می شوید، بهتر است با مشورت پزشک آن را از برنامه غذایی خود حذف کرده و جایگزین مناسبی برایش بیابید.

بعضی از حساسیت ها شامل حساسیت به برخی غذاها می شود. در این حالت، واکنش دستگاه ایمنی بدن هنگام خوردن آن غذای خاص، به گونه ای است که در او ایجاد درد می کند.
حساسیت به غذا با عدم تحمل غذا کاملا فرق دارد. اگر کسی به غذایی حساسیت دارد، به هیچ وجه نباید آن را بخورد؛ زیرا حتی خوردن مقدار بسیار کمی از آن غذا می تواند او را تا پای مرگ بکشاند

استرس های روحی:

وقتی که فرد بیش از حد دچار استرس، نگرانی و افسردگی می شود، ناراحتی های عاطفی و روحی روی عملکرد دستگاه های مختلف بدنش اثر می گذارد و موجب ایجاد دردهایی مثل سردرد و دل درد می شود. استرس واکنش دفاعی و عادی بدن است، اما باعث بروز مشکلات گوارشی می شود و در درازمدت می تواند عملکرد معده و روده را مختل سازد. استرس عامل رفلاکس معده و مری، زخم معده و اثنی عشر و سندرم کولون (روده بزرگ) می باشد. تغذیه سالم و متنوع یکی از عواملی است که باعث کاهش استرس می شود، زیرا به مقدار کافی ویتامین B، C، منیزیم و سایر ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن می رساند. همچنین به میزان کافی بخوابید.

مشکلات تناسلی:

برخی موارد، دل درد فقط مربوط به مشکلات دستگاه گوارش نیست. درد شکم به دلیل قاعدگی یکی از علل عمده دل درد در میان دختران و زنان است. عفونت دستگاه تناسلی مثل عفونت و بیماری التهاب لگن نیز ایجاد دل درد می کند. در مردها، زخم بیضه موجب دل درد می شود.

بارداری:
بیشتر زنان در دوران بارداری دچار حالت تهوع می شوند و این حالت ها گاه با دل درد همراه است. اما گاهی دل دردهای شدید زنان باردار می تواند در اثر قرار گرفتن جنین در یک جایگاه نامناسب (خارج از رحم) باشد. در این گونه مواقع باید حتما موضوع را با پزشک در میان گذاشت تا اقدامات لازم انجام گیرد.

بیماری های روده:
برخی از بیماری ها روی عملکرد ارگان های بدن اثر می گذارند و ایجاد درد می کنند. بیماری کرون می تواند به دیواره روده آسیب برساند و موجب زخم و ورم روده شود. بیماری فتق، باعث انسداد روده و رشد تومور می گردد. انقباض ماهیچه ها و دل پیچه های شدید روی روده ها، تخمدان ها و بیضه ها اثر می گذارد و گاه عملکرد آن ها را مختل می سازد.

کیست تخمدان:
از دیگر عوامل بروز درد در ناحیه پایین ناف و لگن، کیست تخمدان است. کیست های بزرگ ممکن است درد لگن را افزایش دهند و فرد دچار تکرر ادرار شود.

گاهی درد شکم، علامت زودرس سرطان تخمدان است. سرطان تخمدان زودتر از آنچه اکنون درمان می شود، قابل درمان است. زنان مبتلا به سرطان تخمدان حداقل شش ماه قبل از تشخیص، دچار علائم زودرسی مثل تورم و درد شکم می شوند. با توجه مناسب به علائم بیماری می توان اقدام به درمان آن نمود. علاوه بر آن، دل درد می تواند در اثر برخی بیماری های خاص مثل دیابت، ایجاد شود.

پنج چیزی که باید در مورد دل درد بدانید

دل درد در خیلی موارد زودگذر و بی اهمیت است، اما گاهی ممکن است نشانه ای از بیماری وخیم تری باشد. هر فردی باید پنج چیز را در مورد بیماری های گوارشی وخیمی که ممکن است با درد شکم بروز کنند بداند.

علائم: اگر علائم مداوم گوارشی مانند درد یا ناراحتی در شکم، تهوع، آروغ ، یبوست، اسهال، سوزش سردل یا وجود خون در مدفوع دارید، به دکترتان خبر دهید.

تشخیص: از آنجایی که بسیاری از اختلالات گوارشی با آزمایش خون یا تصویربرداری قابل تشخیص نیستند، تشخیص آن ها ممکن است مشکل باشد، برای مثال سندرم روده تحریک پذیر معمولا با کنار گذاشتن سایر اختلالات، تشخیص داده می شود.

صحبت با پزشک: علائم  شما و سابقه پزشکی تان ممکن است نقش عمده ای در تشخیص اختلالات گوارشی داشته باشد، بنابراین باید با دکترتان بی پرده باشید. عادات غذاخوردن و علائم تان را روزانه یاداشت کنید و در مورد مصرف سیگار صادق باشید تا دکترتان بتواند سریع تر و دقیق تر بیماری تان را تشخیص دهد.

تغییرات سبک زندگی: دانستن عادات شما اهمیت دارد، چرا که ممکن است علت علائم شما باشند و تغییردادن آن ها بتواند بیماری تان را رفع کند. برای مثال درد معده ای که به دنبال مصرف فرآورده های لبنی رخ می دهد، ممکن است بیانگر عدم تحمل به لاکتوز (قند شیر) باشد که با تغییر رژیم غذایی قابل درمان است.

درمان: گرچه تغییر عادات غذاخوردن معمولا خط اول مقابله با یک اختلال گوارشی است، اما این کار علاج هر بیماری نیست. بسته به نوع بیماری ممکن است نیاز به تجویز دارو، درمان های طبیعی، کاهش دادن استرس و در صورت لزوم جراحی باشد تا علائم شما کاهش یابد.

منبع : تبیان

چگونه دل‌ درد را آرام کنیم؟

درد دل های رامبد‌ جوان در ایام سوگواری‌ محرم + عکس

درد دل طنز دختر با مادر ( شعر طنز)

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت