4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده

مجموعه : تغذیه سالم
4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده

چگونه بدنمان را از هوای آلوده قوی کنیم ؟ 

 

در 90 درصد از شهر های ایران خوا فوق العاده آلوده است در ادامه میتوانید با 4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده تالاب را دنبال نمایید. 

 

به گزارش تالاب شرایط آلودگی هوا به مرحله اخطار رسیده است. ریزگردها حالا به سهولت قابل مشاهده هستند. ماسک و استفاده از دستگاه‌هاي تصفیه هوا بعضی راهکار‌هاي مقطعی برای مبارزه با آلودگی هوا قلمداد می شوند.

 

ایمنی بدن در هوای آلوده , برای مردمی که در شهر های صنعتی زندگی میکنند و آلودگی هوا درست هم زمان با ظهور فصل سرما خودش رابه زندگی روزمره آن ها تحمیل می کند باید به دنبال راه‌‌حل‌هاي بلندمدت بود.

 

یکی از راه‌ها که صرفا دست خودتان است به تغذیه صحیح مربوط می شود شما با آگاهی از این‌که در شهرهایی زندگی می کنید که آلودگی هوا بخش لاینفک آن در مقاطعی از سال است، سبک خوراکی خودرا برنامه‌ریزی کنید.

4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده

۱- ویتامین C:

قویترین آنتی‌اکسیدانی برای بدن شما ویتامین C است. این ویتامین محلول در بدن میتواند رادیکال‌هاي آزاد را از بین ببرد. در عین حال ویتامین C به بازسازی ویتامین E کمک میکند.

 

مصرف ویتامین C کافی برای حفظ اندازه ضروری آن در ریه‌ها یک امر بسیار مهم است. بعنوان مثال بزرگسالان روزانه به دریافت ۴۰ میلی‌گرم از این ویتامین نیاز دارند تا ریه‌هایشان توان مقابله هوای آلوده‌اي راکه نفس میکشند داشته باشد.

 

ویتامین C را را از این منابع طبیعی به بدن برسانید:

– جعفری، کلم و بطور کلی سبزیجات برترین گزینه‌هاي خوراکی در آلودگی هوا هستند و ویتامین C مورد نیاز رابه بدن می رسانند.

 

– برترین راه برای دریافت ویتامین C روزانه به خصوص در روزهای آلوده نوشیدن آب دو شماره لیمو ترش است. میتوانید آب لیمو ترش رابا آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید.

 

– مرکبات مثل پرتقال منابع غنی از ویتامین C هستند.

4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده

۲- ویتامین E:

این ویتامین محلول در چربی نخستین خط دفاعی بدن در مقابل آسیب‌هایي است که بافت‌هاي انسان وارد می شود. این ویتامین رابه روش‌هاي زیر به بدن برسانید:

 

– ویتامین E در برنامه خوراکی از گیاهانی می آید که در قالب روغن‌هاي خوراکی مصرف می شود. روغن کانولا، آفتابگردان، بادام زمینی و روغن زیتون از جمله این منابع هستند.

 

– بادام و تخمه آفتابگردان از دیگر منابع غنی ویتامین E هستند. از آنجایی که مغزها طبق معمول پرکالری هستند مصرف روزی یک اونس از انها کفاف می کند.

 

– ماهی‌ها مثل ماهی سالمون از دیگر منابع غنی ویتامین C هستند.

 

– ادویه‌جات و چاشنی‌هاي گیاهی مثل پاپریکا، پودر چیلی، سیر، ریحان و جعفری همگان منابع غنی ویتامین E هستند که به خصوص اینروزها میتوانند حسابی به داد سلامتی شما برسند.

4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده

۳- بتاکاروتن:

به علت فعالیت آنتی‌اکسیدانی نقش بسیار مهمی در نظارت التهابات ناشی از آلودگی ایفا می کنند. بتاکاروتن همینطور در بدن به ویتامین A مبدل می شود.

 

منابع بتاکاروتن را بشناسید:

– سبزیجات برگ‌دار مثل کاهو و اسفناج قوی ترین منابع بتاکاروتن هستند.

 

– برگ تربچه و هویج نیز از دیگر منابع غنی بتاکاروتن هستند.

4 روش برای بالابردن ایمنی بدن در مقابله با هوای آلوده

۴- اسید چرب امگا ۳:

این اسید چرب از قلب شما در مقابل اثرات زیان آور آلودگی هوا محافظت می کند.

منابع خوراکی امگا ۳ حاوی این خوراکی‌ها میشوند:

– مغزها مثل گردو و تخم کتان، سبزیجات برگ‌دار و ماهی‌ها.

 

جدیدترین مطالب سایت