بررسی مزایای روغن بادام زمینی

مجموعه : تغذیه سالم
بررسی مزایای روغن بادام زمینی

بررسی مزایای روغن بادام زمینی؛روغنی سالم و خوش طعم

 بعضی از مزایای روغن بادام زمینی از جمله قابلیت آن برای کاهش سطح کلسترول، محافظت از سلامت قلب، جلوگیری از سرطان، تقویت عملکرد شناختی، بهبود سیستم عصبی، تقویت سیستم ایمنی، کاهش فشار خون و محافظت از پوست هست.

 

روغن بادام زمینی همان طور که از نامش برمی آید، یک نوع روغن گیاهی هست که معمولا در پخت و پز بهرهگیری می‌شود و از بادام زمینی گرفته شده هست. روغن بادام زمینی انواع مختلفی دارد از جمله تصفیه شده، غیر تصفیه شده، سرخ شده و پرس سرد. این تفاوت در میزان مواد مغذی و مزایای این روغن ها تغییراتی ایجاد کرده هست.

 

افراد معمولا به این علت از روغن بادام زمینی در پخت و پز بهرهگیری میکنند که طعمی دیدنی و متفاوت به غذا می‌دهد، مخصوصا اگر نوع سرخ شده آن را مورد بهرهگیری قرار دهید، گرچه از دیگر دلایل بهرهگیری این روغن آن هست که از روغن هاي دیگر سالم تر هست.

 

بیشترین مزایای روغن بادام زمینی برای سلامت، از اسید چرب هاي مختلفی که دارد می‌آید از جمله اسید اولئیک، اسید استئاریک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک. سطح نامتعادل اسید چرب ها میتواند برای سلامت خطرناک باشد، اما روغن بادام زمینی مقدار مناسبی از این اسیدها را در خود دارد که میتواند از راه هاي متفاوتی به تقویت سلامت کمک کند. بعلاوه ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک دیگری که در روغن بادام زمینی وجود دارد نیز، برای سلامتمان خوب میباشند.

 

بیایید نگاهی دقیق تر به مزایایِ این روغن سالم و خوش طعم برای سلامت داشته باشیم:

 

فواید شگفت انگیز روغن بادام زمینی

 

سطح کلسترول:

برخلاف تعداد زیادی از روغن هاي گیاهی، روغن بادام زمینی هیچ گونه کلسترولی ندارد که یکی از عوامل مهم برای مریضی هاي قلبی عروقی مثل آترواسکلروز هست و اساسا باعث مسدود شدن رگ ها میشود. از آنجا که روغن پخت و پز به طرق مختلفی مورد بهرهگیری قرار میگیرد، حذف کلسترول هاي زیان آور از برنامه خوراکی به از بین بردن انواع مختلفی از مریضی ها

می انجامد. روغن بادام زمینی نه تنها کلسترول پایینی دارد بلکه می‌تواند به کاهش کلسترول فعلی تان نیز کمک کند، چون حاوی استرول گیاهی هست. این فیتو استرولها در واقع با جذب کلسترول هاي بد در معده و روده مقابله می‌کنند که میتواند سطح کلسترول را 10 تا 15 درصد کاهش دهد.

 

سلامت قلب:

همان طور که در بالا گفته شد، روغن بادام زمینی خطر ابتلا به آترواسکلروز را کاهش میدهد که در نتیجه از سکته قلبی و مغزی در امان میمانید. روغن بادام زمینی همینطور حاوی اسید چرب هاي غیر اشباع مثل اسید اولئیک هست که باعث افزایش کلسترول خوب به نام HDL در خون می‌شود. این کلسترول پر خاصیت، به از بین بردن و کاهش کلسترول بد « LDL » کمک میکند که در نتیجه خطر ابتلا به مریضی قلبی عروقی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

 

پیشگیری از سرطان:

روغن بادام زمینی همینطور سرشار از آنتی اکسیدان هاي پلی فنول از جمله رزوراترول هست. این ترکیب با از کار انداختن رادیکال هاي آزادی کار می‌کند که محصولات جانبی خطرناک متابولیسم سلولی میباشند و باعث تعداد زیادی از مریضی ها از جمله سرطان در بدن میشوند. تحقیقات نشان داده بهرهگیری از روغن گیاهی سرشار از رزوراترول مثل روغن بادام زمینی، می‌تواند به لطف آنتی اکسیدان هاي قوی، خطر گسترش سرطان را کاهش دهد.

 

فشار خون:

رزوراترول یک تاثیر مهم دیگر نیز روی بدن دارد. با هورمونهای گوناگون در بدن تعامل می‌کند که روی رگ هاي خونی تاثیر دارند مثل آنژیوتانسین که باعث تنگ شدن عروق و شریان ها می‌شود. با خنثی ساختن تاثیر آن هورمون، رزوراترول به کاهش فشار خون کمک می‌کند که باعث کاهش فشار روی سیستم قلبی و عروقی می‌شود.

 

تقویت شناختی:

مریضی آلزایمر، یکی از فراگیرترین و تراژیک ترین مشکلاتی هست که افراد با بالا رفتن سنشان دچار آن می‌شوند. اما رزوراترول که آنتی اکسیدانی چند کاره هست نشان داده که میتواند شروع مریضی هاي شناختی مثل آلزایمر را متوقف یا به تعویق بیندازد. رادیکال هاي آزاد مسئول شکستن مسیر عصبی در مغز میباشند، بنابراین آنتی اکسیدان هایي مثل رزوراترول
می‌توانند جلوی این فرآیند را به خوبی بگیرند.

 

سلامت پوست:

روغن بادام زمینی، مثل تعداد زیادی از دیگر روغن هاي گیاهی سرشار از ویتامین E هست. ویتامین E به ویژه در تثبیت و سلامت پوست نقش مهمی ایفا میکند. پوست را از آسیب رادیکال هاي آزاد که باعث چروک، لکه و دیگر مشکلات پوستی میشوند محافظت می‌کند. ویتامین E موجود در روغن بادام زمینی، ظاهر پوست را جوان و سالم نگه می دارد.

 

سیستم ایمنی:

آخرین مزیت سطح بالای رزوراترول در روغن بادام زمینی، بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن هست. عفونت هاي ویروسی و قارچی بسیار به این آنتی اکسیدان حساس میباشند. بنابراین اضافه کردن روغن بادام زمینی به برنامه خوراکی تان می‌تواند شما را از این جهت نیز ایمن نگه دارد. سلول هاي سفید بدن تحریک میشوند تا تمام عوامل خارجی تهدید کننده را از بین ببرند.

 

سخن آخر:

با وجود این که اسید چرب هاي موجود در روغن بادام زمینی خوب میباشند، اما تنها مقدار متعادل انها می‌تواند خوب باشند. به هر حال هر روغنی کالری بالایی دارد. بنابراین هنگام پخت و پز با این روغن نیز مثل دیگر روغن ها، اندازه را رعایت کنید تا باعث اضافه وزنتان نشود.

 

جدیدترین مطالب سایت