مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 18 دی 1402

خواص مفید کتیرا

خواص مفید کتیرا

خاصیت های خواندنی کتیرا 

کتیرا یک ماده خوب برای بدن هست در ادامه می‌توانید با خواص خوب کتیرا ما را دنبال نمایید .

گیاهی هست بوته‌اي، کوتاه و بالشتکی به ارتفاع 15ـ10 سانتیمتر. محور میانی برگهای مرکب در انتها نوک‌تیز به طول 5/3ـ5/1 سانتیمتر و راست، برگچه‌ها کشیده تا تخم مرغی پهن دارای پوشش متراکم از کرکهای سفید ظریف و کوتاه، در انتها خاردار گوشوارکها سه گوش، تخم مرغی و پوشیده از کرکهای زبر کوتاه و متراکم،  گلها بدون دمگل، گل آذین کروی، برگک‌هاي سرنیزه‌اي تا کشیده، در نیمه فوقانی پوشیده از مو هاي کوتاه و ظریف، برگکچه‌ها وجود ندارد.

به گزارش تالاب کاسه گل پوشیده از مو هاي سفید، ظریف و متراکم، لبهای کاسه تا قاعده منقسم گردیده و در رأس برگشت یافته‌اند و گلها «گلبرگها» صورتی رنگند

خواص مفید کتیرا

فرآوردۀ داروئی:

 کتیرا به شکل نوارهای نازک پهن به طول mm10×30 و ضخامت تا mm1 می‌باشد.

بر روی این نوارها کم و بیش خمیده شیارهای ظریف و برآمدگی‌هاي متقاطع و متحدالمرکز وجود دارد. 

کتیرابه رنگ سفید تا سفید مایل به زرد کمرنگ بدون بو، بدون طعم، در حرارت 50 درجه به راحتی به پودر تبدیل میشود و با افزودن آب به شکل ژل موسیلاژی در می آید .

زمان جمع‌آوری:

 کتیرا در نیمه دوم تابستان از گیاه 2 ساله بهره‌برداری میشود .

خاک اطراف یقه گیاه را تا عمق cm5 خالی می کنند و در قسمت بدون حفاظ توسط یک چاقوی تیز، شکاف طولی ایجاد کرده سپس بوسیلۀ یک قطعه چوب شبیه گوه با فشار شکاف باز می کنند تا صمغ به راحتی تراوش شود به دو صورت زیاد در بازار عرضه می‌گردد.

یک نوع کتیرای زرد هست که مثل تارها و یا نوارهای پیچیده و دودی‌شکل هست و دیگری کتیرای سفید هست که به شکل پارچه عریضی می‌باشد و اطراف یا وسط آن ها برآمده هست.

دامنۀ انتشار:

گونه‌هاي کتیرا در بیشتر نقاط ایران بویژه از ناحیه مرکزی به طرف غرب کشور پراکنده هست، اضافه بر ایران در سوریه، عراق و ناحیۀ آناتولی گسترش دارد .

مواد متشکله: کتیرا از دو پلی‌ساکارید با سورین «Bassorin» و تراگاکانتین «Tragacanthin» تشکیل شده هست.

با سورین در آب متورم شده و به فرم محلول ویسکوز درمی‌آید. تراگاکانتین یک ترکیب محلول در آب هست. وزن مولکولی کتیرا بالغ بر هشتصد هزار هست.

خواص مفید کتیرا

موارد استعمال:

 کتیرا اثر درمانی معینی در پزشکی ندارد. در داروسازی به مصارف تهیه موسیلاژ و گرد کتیرا  و همینطور تهیه قرص‌هاي گوناگون میرسد. بعلاوه چون داروئی هست امولسیون دهنده جهت معلق نگه داشتین گردهای داروئی غیرمحلول در آب به کار می رود. 

کتیرا ممکن هست به فرآورده‌هاي داروئی کم کننده وزنبدن و یا بعنوان ملین‌هاي افزاینده حجم به فرآورده‌هاي داروئی ضد یبوست اضافه شود.

همینطور بعنوان نرم‌کننده و تسکین دهنده در فرآورده‌هاي آرایشی ـ بهداشتی و بعنوان سوسپانسیون‌کننده و امولسیون کننده و به هم چسباننده در صنایع داروئی مورد مصرف قرار میگیرد .

مصارف صنعتی کتیراخیلی چندان هست.

موارد استعمال در پزشکی قبل:

 در طب قبل کتیرا جهت مداوای سرفه، برطرف کردن گرفتگی و خشونت صدا پیشنهاد شده هست.

افزون بر آن مالیدن آن بر روی مو مانع شقه شدن آن می‌دانستند . کتیرا کمی ملین و مسهل نیز هست.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت