مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 13 مهر 1397

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی بدن

نارنگی پیش مرگ تمام میوه ها ! زیرا راحت تر از همه میوه ها می توان پوست آن را کند و میل کرد و طعم و عطر نارنگی از هر میوه ای بیشتر است. شاید تا امروز نارنگی را تنها به‌عنوان یک میوه خوش آب و رنگ و خوشمزه می‌شناختید اما با مطالعه این نکات خواهید دید که این میوه در برخی شرایط بحرانی میتواند مانند دارویی شفابخش به کمک شما بیاید.

به گزارش تالاب افرادی که دچار مسمومیت با الکل میشوند می توانند این مسمومیت رابا نوشیدن آب نارنگی یا خوردن نارنگی تازه برطرف کنند. خاصیت زهر‌زدایی نارنگی به بیمار کمک می کند تا خیلی سریع بر مسمومیت و ضعف خود غلبه کند.

اگر به فشار خون مبتلا هستید، نوشیدن آب نارنگی تازه یا افزودن میوه خشک شده ان به غذا به بیمار کمک میکند تا فشار خون خودرا کاهش داده و ان را بازرسی کند.

افرادی که نیاز به دریافت پتاسیم بیشتری دارند می توانند از طریق میوه نارنگی، پودر نارنگی یا آب این میوه زمستانی میزان پتاسیم مورد نیاز خودرا جبران کنند.

پوست خشک شده نارنگی یکی از مفیدترین بخش‌هاي‌ این میوه زمستانی برای التیام سرفه‌هاي‌ روزهای سرد زمستانی است.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

نارنگی غنی از آنتی‌ اکسیدان میباشد

پرتقال یک منبع مناسب از ویتامین ها برای بدن است. نارنگی میوه فصل پاییز که سرشار از ویتامین C است که آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ موردنیاز بدن انسان را تامین‌ میکند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در نارنگی از التهاب در بدن پیشگیري‌میکنند.

همچنین نارنگی در پیشگیري از تشکیل رادیکال‌هاي‌ آزاد و غیرضروری مضر در بدنمفید میباشد.

باب بارتو نام دیگر نارنگی

در بلوچستان به نارنگی ؛ باب بارتو مى گویند. نوعى از خانواده ى مركبات هستم كه هسته من لعاب زیادى مثل تخم كتان دارد، و براى نرم كردن سینه بسیار مفید مى باشم .

نارنگی بهترین تصفیه‌ کننده خون

نارنگی یکی از میوه های مفید برای پاک‌کننده خون میباشد. نارنگی به تصفیه‌کننده خون نیز مشهور است. روغن خوش عطر و بوی نارنگی، یک تصفیه‌کننده موثر است.

روغن موجود در نارنگی ، از طریق دفع نمک اضافی و اسیداوریک زیاد و آب از دستگاه اداراری و آلاینده‌ ها ، بدن انسان را پاک سازی‌ خواهد نمود.

درمان و بهبود مشکلات پوستی و آرتریت با نارنگی 

نارنگی یکی از مرکبات مفید در درمان یماری‌هاي‌ پوستی و آرتریت میباشد. نارنگی خواص دیگر فراوان دیگری هم دارد.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

درمان نفخ شکم با نارنگی

افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی میتوانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند. این گروه میتوانند میوه نارنگی رابه تنهایی میل کنند یا از آب نارنگی یا میوه خشک شده نارنگی مصرف کنند.

گروه تغذیه و سلامت تالاب : این مواد همگی خاصیت ضد‌نفخ دارند. حتی افرادی که تمایل دارند میتوانند میوه خشک شده نارنگی رابه‌صورت پودر در آورده و ان رابه غذای خود اضافه کنند تا اثر نفاخی غذا را از بین ببرد.

نارنگی ؛ آهن موجود غذا را جذب‌ می‌کند

نارنگی در جذب آهن به بدن کمک خواهد کرد و همین کار باعث جلوگیری از فقر آهن در بدن خواهد شد که در برخی از کم خونی ها مفید است.

نارنگی میوه ای ضد اسپاسم

روغن نارنگی ای برای بهبود اسپاسم در بدن مفید میباشد….

اسپاسم‌ می تواند کم یا زیاد باشد و گاهی ممکن است عوارض و تاثیرات منفی زیادی بر بدن انسان بگذارد.

اسپاسم می تواند بر روی

1- دستگاه‌هاي‌ تنفسی

2- گوارشی و سیستم عصبی

تاثیر منفی گذاشته و باعث مشکلاتی در تنفس و همچنین باعث ایجاد گرفتگی و آسم شود.

اسپاسم در بدن میتواند باعث اسهال، وبا و حتی مشکلات سیستم عصبی شود.

روغن خوش عطر نارنگی ، یک عامل ضد اسپاسم تاثیر گذار در تسکین درد اسپاسم میباشد.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

نارنگی اکسپکتورانت طبیعی

میوه نارنگی از بهترین داروهای طبیعی ضد‌سرفه است که به اکسپکتورانت طبیعی در بین درمانگران طب سنتی چین مشهور است. مصرف این میوه زمستانی به افرادی که مبتلا به سرفه‌هاي‌ خلط‌دار هستند، بسیار توصیه میشود. این میوه همانند شربت اکسپکتورانت خاصیت خلط‌آور دارد و موجب تخلیه اخلاط موذی از گلو و کاهش سرفه‌هاي‌ بیمار می شود.

بهبود مشکلات گوارشی با نارنگی

نارنگی در بهبود مشکلات گوارشی مفید است.

فیبر رژیمی موجود در نارنگی ، مشکلات گوارش را بهبود می‌بخشد که همین موضوع تاثیر زیادی روی دیگر اعضای بدن خواهد داشت. همچنین با مصرف صحیح نارنگی و دیگر گونه‌هاي‌ پرتقال می توان از شمار زیادی از بیماری‌هاي‌ خطرناک مانند سرطان و بیماری‌ هاي‌ قلبی جلوگیری کرد.

با نارنگی ماسک صورت برای روشن تر شدن پوست تهیه کنید

اگر قصد دارید پوستی روشن و شفاف و زیبایی داشته باشید از ماسک نارنگی استفاده نمایید. ماسک نارنگی به از بین بردن چربی زیاد و باکتری مضر پوست کمک‌ کرده و پوست شما را نرم و لطیف و عاری از لکه میکند.

۳ عدد از تکه های متوسط نارنگی را بردارید و اگر هسته دارد هسته ان را درآورید و انها را در مخلوط‌کن ریخته و با یک قاشق غذاخوری ماست و همان اندازه عسل مخلوط‌ کنید.

این مخلوط را به روی صورت و گردن قرار دهید و اجازه‌ دهید 15 تا 20 دقیقه روی صورت و گردن بماند. ماسک نارنگی را با آب سرد بشویید. ماسک نارنگی را 2 بار در هفته برای پوست چرب و 1 در هفته برای پوست معمولی استفاده نمایید.

1- داشتن مویی سالمبا نارنگی

2- مویی براق با نارنگی

3- آب نارنگی را با روغن موی خود ترکیب‌کرده و استفاده‌کنید.

نکات در مورد پخت و خوردن نارنگی

1- نارنگی برای بالا بردن پروتئین در سالاد میوه استفاده میشود که باعث خوش عطر شدن و مفید تر شدن آن نیز میشود.

2- آب نارنگی را می توان در نودل و پاستا استفاده‌ کرد و ویتامین این سوپ را افزایش داد.

3-  از نارنگی می توانید در شیرینی پزی و کیک پزی استفاده کنید و طعم خوبی را با نارنگی تجربه کنید.

4- همچنین می توانید آب نارنگی را در غذاهای دیگر همچون مرغ و ماهی استفاده کرد .( البته با توجه با دستور غذایی)

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

نکات نگهداری از نارنگی

در خرید نارنگی سعی کنید به‌دنبال نارنگی‌ هاي‌ سنگین تر باشید.

در نارنگی وزن بیشتر برابر با آب بیشتر در این میوه است.

نارنگی را در درون یخچال نگهداری کنید تا تازه تر بماند. قبل از اینکه نارنگی ها را در یخچال قرار دهید آنها را شسته و با پارچه پنبه ای ان را خشک کنید تا سالم و تازه بماند.

میزان مواد موجود در نارنگی

تمامی موارد زیر توسط وزارت کشاورزی امریکا «USDA» در اینترنت منتشر شده است .

مصرف 1 فنجان نارنگی با وزن 195 گرم می تواند ۱۰۳ کالری داشته باشد .

درصد ارزش روزانه ترکیبات نارنگی در پایین آمده‌است:

1- ویتامین نارنگی C ۸۷%

2- کلسیم نارنگی ۷%

3- آهن نارنگی ۲%

4- چربی نارنگی ۱%

5- کربوهیدرات نارنگی ۱۴%

6- ویتامین  نارنگی A ۲۷%

نارنگی حاوی این مقدار مواد میباشد :

۲۶ گرم کربوهیدرات

۱.۶ گرم پروتئین

۰.۶ گرم چربی 

۴۵۵ میلی‌گرم موادمعدنی

بنابر این نارنگی چربی اشباع پایینی دارد و منبع خوبی از ویتامین‌ میباشد و مقدار بالایی از کالری نارنگی از قندهای طبیعی میباشد.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

میزان ویتامین های موجود در نارنگی

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

مضرات مصرف بیش از اندازه نارنگی

در مصرف نارنگی زیاده‌ روی نکنید…

زیاده‌روی در مصرف تمامی موادغذایی عوارض جانبی متعددی به همراه دارد؛ نارنگی نیز از این امر مستثنا نیست و مصرف بیش از 5شماره نارنگی در روز ممکن است دردسر آفرین باشد.

افراط در مصرف نارنگی موجب افزایش گاز روده شده و ناراحتی‌هاي‌ گوارشی برای مصرف‌کننده به همراه می‌آورد.

نارنگی از ان جهت که آسان‌ترین میوه برای خوردن است و پوست ان به سادگی جدا میشود بیشتر توسط بچه‌ها خورده میشود. بنابر این باید مراقب بچه‌ها بود زیرا مصرف بیش‌ازاندازه نارنگی ان‌ها رابه اسهال و کندی عملکرد روده‌ها مبتلا میکند.

یکیدیگر از عوارض مصرف بیش‌ازاندازه نارنگی بروز آفت و التهاب در دهان و زبان مصرف‌کننده است.

مراقب باشید هرگز نارنگی رابه‌صورت مخلوط با شیرگاو میل نکنید. ترکیب این 2 موجب بروز دردهای شکمی میشود.

نارنگی و تداخل دارویی

افرادی که در نسخه دارویی ان‌ها داروهایی وجوددارد که به افزایش میزان پتاسیم خون‌شان کمک می کند، باید مراقب باشند که مصرف هم زمان این دارو با نارنگی موجب افزایش بیش‌ازحد پتاسیم در بدن ان‌ها میشود و این مسئله خود عوارض جانبی متعددی به‌دنبال دارد.

بنابر این افرادی که از داروهای حاوی پتاسیم مصرف می کنند باید در مصرف نارنگی دقت کنند و حتماً با مشاوره متخصص خود این میوه را مصرف کنند.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

سایر منافع مركبات

انچه گفته شد مختصرى از فواید بى شمار خانواده ى ما بود، از دوستان وفادار انسان هستیم . سلامت و جوانى را براى شما پایدار مى سازیم ؛ و از پوست ما اسانسى خوشبو مى گیرند كه ضد عفونى كننده بوده ؛ ودر ساختن ادوكلن و مرهم هاى ضد زخم به كار مى رود.

اسانس ما قادر است بزرگ ترین دشمنان بشر را كه میكروب هاى دیفترى ؛ مننژیت و حصبه مى باشد نابود سازد. از پوست خارجى ما نیز براى خوشبو كردن غذا و شربت هاى دارویى و غیر دارویى ؛ ترشى ها و مرباها و غیره استفاده مى كنند ودر نزد ایرانیان رسم است كه پوست ما را در كنار منقل یا بخارى مى گذارند تا محیط خانه را خوشبو سازیم .

تلخى كه در میوه هاى بعضى از انواع ما مثل ترنج و دارابى مى بینید، یكى دیگر از محسنات ما مى باشد. زیرا این تلخى مربوط به یك ماده ى مؤثر است كه اشتها را باز مى كند و بهمین جهت است كه غذاشناسان توصیه مى كنند، همیشه ما را قبل از غذا میل نمایید تا معده ى شما را براى قبول و هضم ان آماده سازیم . خلال نارنج رابا سنبل الطیب دم كرده ؛ و صبح بجاى چاى نوش جان كنید تا قلب و اعصاب شما تقویت شود.

رب نارنج كه در اثر جوشاندن و غلیظ كردن آب نارنج بدست مى آید نه تنها یك چاشنى خوب براى ترش كردن غذاها است ؛ بلكه یك مرهم ضد زخم، ضد انگل و ضد میكروب مى باشد ودر گذشته كچلى رابا ان معالجه مى كردند.

اگر ناخن شما سست و شكننده است چند روز، روزى دو مرتبه روى ان رب نارنج بمالید و بعد مشاهده كنید كه چگونه سخت و محكم مى شود.

اگر به نارنج دسترسى ندارید، مى توانید با آب لیمو و آب نارنج استفاده كنید. براى از بین بردن چربى پوست و موهاى خود نیز مى توانید از رب یا آب میوه ى ما استفاده نمایید، ولى براى چربى سر انسان كه مقدمه ى طاسى است ؛ بایستى حتماً از رب نارنج بهره مند شوید و بگذارید مدتى بماند، روى پوست خشك شود و بعد ان رابا آب نیم گرم پاك نمایید.

براى پاك كردن لكه هاى قرمز و سیاه كه روى پوست و صورت و بدن شما پیدا مى شود، بهتر ان است كه به رب نارنج نمك زده و روى آن ها بمالید و بگذارید تا خوب خشك شود، براى نرم كردن دست و صورت و از بین بردن گوشت هاى زیادى ؛ بازهم به سراغ رب نارنج و بدل ان لیمو بروید. مخلوطى از آب لیمو و گلیسیرین و چند قطره آمونیاك نیز براى این كار تجویز شده است .

به كودكان خود توصیه نمایید كه هفته اى دو بار دندان هاى خودرا با مضمضه كردن آب لیمو تمیز كرده و بعد مسواك بمالند تا دندان هاى انها دچار كرم خوردگى نشود.

خواص نارنگی برای سلامتی و زیبایی | نکاتی در مورد مصرف نارنگی

خواص مرکبات ؛ نارنگی پرتغال ؛ لیمو و…

براى از بین بردن زگیل بایستى نوع ترش مرا با پوست و هسته در سركه خیساند و بعد آن را له كرده روى زگیل گذاشت تا كم كم از بین برود. اگر آب تصفیه شده در معرض ندارید، آسان ترین راه براى ضدعفونى كردن ان افزودن چند قطره آب لیمو ترش است.

هیچگاه ماهى نخورید مگر ان كه قبلا روى ان چند قطره آب لیمو یا آب نارنج بچكانید. در اروپا طبق معمول صدف هاى دریایى را همراه با نوع ترش ما مى فروشند ودر این مورد دانشمندى اظهار نظر كرده و گفته است :

زهر رابا ضد زهر همراه مى فروشند. آب لیمو مسمومیت غذایى را كم مى كند و از فساد مواد خوراكى جلوگیرى مى نماید . به آب هویج چند قطره آب لیمو بزنید، تا طعم گس و علفى ان از بین برود.

وقتى زالو در بیخ گلوى كسى چسبید، دستپاچه نشوید، یك لیوان آب لیمو به او بدهید و بگویید جرعه جرعه بنوشد تا زالو كنده شود. آب ما خانواده ى مركبات ادرار را زیاد مى كند و كلیه و مثانه را زهكشى مى نماید.

استفاده از آب انواع ما براى رژیم لاغرى اثرى بسیار مطمئن و بى ضرر دارد. براى مبارزه با انگلهاى معده و روده ؛ بایستى یكى از میوه هاى ما رابا پوست له كرده ؛ و بعد در شربت عسل خیس نموده و بعد در صافى ریخته و با فشار شیره ى آن را گرفت و شب ؛ قبل از خواب نوشید.

براى جلوگیرى از خون دماغ ؛ پنبه رابا آب لیمو ترش یا نارنج آغشته كرده ؛ ودر سوراخ ‌هاى دماغ بگذارید تا خون بند آید، با آب انواع ترش ما مى توانید لكه هاى سبز و مركب را از روى لباس پاك كنید .

آب لیمو شیرین دوام ندارد، این نقص برطرف خواهد شد. مخلوط دو برابر آب لیمو شیرین با یك برابر آب لیمو ترش نوشابه اى گوارا و مفید است و بهترین دارو براى معالجه مبتلایان به امراض عفونى است .

این نوشابه ترشى چندانى ندارد، و براى معده و روده هاى زخمی هم مضر نمى باشد. لیموهاى آبى كه در جهرم و جنوب ایران به عمل آمده ؛ و براى گرفتن آب لیمو مصرف مى شود، با لیمو ترش فرق دارد، ولى منافع انها یكسان است ؛

اگر در اثر خوردن انواع میوه هاى ما در معده احساس ناراحتى كردید، و یا مبتلا به دل درد، و درد پهلو شدید نترسید و چند روز مرتبا به خوردن ان ادامه دهید و بدانید بعلت داشتن مواد رادیواكتیو امراض خفته را بیدار مى كنیم و بعد ان ها را معالجه مى نماییم و نیز مى توانیم سموم بدن را از گوشه و كنار عضلات خارج كرده ؛ و از بین ببریم .

لیمو عمانى نوعى لیمو ترش است

كه در عمان به عمل مى آید و بهترین چاشنى براى غذاهاى مختلف است . براى معالجه گواتر سمى و كوچك كردن غده ى سیب آدم بهترین وسیله ضماد كوبیده ى پوست پرتقال و لیمو است .

نارنگی میوه خوشمزه پاییزی

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت