از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

مجموعه : تغذیه سالم
از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

خواص هندوانه برای سلامت

یکی از میوه هاي‌ خوشمزه و پر خاصیت در فصل تابستان هندوانه می‌باشد. هندوانه میوه اي نسبتا ارزان قیمت در ایران که به دلیل کم آبی ممکن است آینده جزو میوه هاي‌ گرانقیمت شود. در عده اي از کشورها این میوه کمیاب به‌صورت قاچ شده و تکه هاي‌ کوچکتر به فروش میرسد .

 

هندوانه یک میوه مقوی برای سلامتی بدن که برخی شاید فکر کنند فقط آب است.  شما با خواندن این مطلب حقایق واقعی را در مورد خواص هندوانه خواهید فهمید .

 

هندوانه یک میوه شگفت انگیز که با خواص آن باید آشنا شوید.

 

به گزارش تالاب هندوانه میوه اي خوشمزه و بخش است که می تواند فواید سلامت مختلفی را نیز برای انسان به همراه داشته باشد. هر فنجان هندوانه تنها 46 کالری دارد، اما سرشار از ویتامین هاي‌ C و A و بسیاری ترکیبات گیاهی مفید دیگر است.

 

ما تمامی خواص هندوانه رابه شما توضیح خواهیم داد :

 

1- هندوانه به هیدارته نگه داشتن بدن کمک می کند

نوشیدن آب روشی مهم و ساده برای هیدارته نگه داشتن بدن است. با این وجود، مصرف میوه هایي با محتوای آب زیاد نیز می تواند کمک کند. تقریباً 92 درصد هندوانه از آب تشکیل شده است. محتوای آب زیاد یکی از دلایلی است که مصرف میوه ها و سبزیجات به احساس سیری در انسان کمک می کند.

 

ترکیب آب و فیبر به معنای ان است که شما حجم خوبی از غذا را بدون دریافت کالری زیاد مصرف می کنید.

 

2- هندوانه حاوی مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید است

هندوانه از محتوای کالری کمی برخوردار است و همان گونه که پیش‌تر اشاره شد هر فنجان از ان «154 گرم» تنها 46 کالری دارد. این حتی از میزان کالری میوه هاي‌ کم قند مانند توت ها نیز کمتر است.

 

اما یک فنجان هندوانه می تواند حاوی مواد مغذی فراوانی باشد که ویتامین ها و موادمعدنی زیر از ان جمله اند:

ویتامین C 21 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

ویتامین A 18 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

پتاسیم 5 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

منیزیم 4 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

ویتامین هاي‌ B1؛ B5 و B6: 3 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

همچنین، هندوانه منبع خوبی برای کاروتنوئیدها، از جمله بتا-کاروتن و لیکوپن است. افزون بر این، هندوانه حاوی سیترولین است که یک اسید آمینه مهم درنظر گرفته می شود.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

خواص بی نظیر هندوانه

 

3- خواص هندوانه در بهبود و سلامت پوست و موی شما

هندوانه منبع غنی و بسیار خوبی از ویتامین C میباشد که مواد مغذی لازم برای سنتز کلاژن است. هندوانه بدلیل وجود ویتامین c کلاژن پوست شما را نرم و لطیف نگه می‌دارد و مو هاي شما را تقویت خواهد کرد.

 

به گزارش گروه سلامت تالاب بر اساس یک تحقیق در آلمان، لیکوپن و بتاکاروتن میتوانند از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنند که همین مواد در هندوانه موجود میباشد و همچنین محققان میگویند بتاکاروتن از اختلالت خاص پوستی مانند پسوریازیس و ویتیلیگو پیشگیری می کند.

 

ویتامین A – آ موجود در هندوانه یکیدیگر از مواد خوراکی مهم است که به سلامت پوست شما کمک میکند. ویتامین A سلول‌های بدن را ترمیم و سلول‌هاي‌ جدید پوستی ایجاد می کند. بدون این مواد مغذی، پوست شما کدر و پوسته پوسته خواهد شد.

 

مهمترین آنتی اکسیدان هاي‌ موجود در هندوانه شامل موارد زیر می شوند:

ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدانی است که به پیشگیری از آسیب سلولی ناشی از فعالیت رادیکال هاي‌ آزاد کمک می کند.

 

کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها کلاسی از ترکیبات گیاهی هستند که شامل آلفا-کاروتن و بتا-کاروتن می شوند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند.

 

لیکوپن

لیکوپن نوعی کاروتنوئید است که به ویتامین A تبدیل نمی‌شود. این آنتی اکسیدان قوی عامل رنگ قرمز مواد غذایی گیاهی مانند گوجه فرنگی و هندوانه است و فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند.

 

کوکوربیتاسین E

کوکوربیتاسین E یک ترکیب گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

 

4- هندوانه حاوی ترکیباتی است که ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کنند

پژوهشگران لیکوپن و دیگر ترکیبات گیاهی موجود در هندوانه را برای بررسی اثرات ضد سرطانی انها مورد مطالعه قرار داده اند.

 

اگر چه مصرف لیکوپن با کاهش خطر برخی انواع سرطان مرتبط بوده است، اما نتایج مطالعات یکدست نیستند. قوی ترین پیوند تا کنون بین لیکوپن و سرطان هاي‌ دستگاه گوارش بوده است.

 

به گزارش تالاب بنظر می رسد لیکوپن خطر سرطان رابه واسطه کاهش فاکتور رشد شبه انسولین «IGF»؛ پروتئینی که در تقسیم سلولی نقش دارد، کاهش می دهد. سطوح بالای فاکتور رشد شبه انسولین با سرطان پیوند خورده است.

 

افزون بر این، کوکوربیتاسین E نیز به واسطه توانایی خود در مهار رشد تومور مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

5- هندوانه ممکن است سلامت قلب را التیام ببخشد

بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است. عوامل سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی، ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی رابا کاهش سطوح فشار خون و کلسترول کاهش دهند.

 

چندین ماده مغذی در هندوانه وجود دارند که برای سلامت قلب مفید هستند. مطالعات نشان داده اند که لیکوپن ممکن است کلسترول و فشار خون را کاهش دهد. این ماده می تواند به پیشگیری از آسیب اکسیداتیو به کلسترول نیز کمک کند.

 

نتایج مطالعه اي که در فنلاند انجام شد، نشان داد که لیکوپن ممکن است سفتی و ضخامت دیواره شریان ها را کاهش دهد. همچنین، هندوانه حاوی سیتورلین است که این اسید آمینه ممکن است سطوح اکسید نیتریک را در بدن افزایش دهد. اکسید نیتریک به گشاد شدن رگ هاي‌ خونی کمک می کند که کاهش فشار خون را در پی دارد.

 

ویتامین ها و موادمعدنی دیگر در هندوانه نیز برای قلب خوب هستند که از ان جمله می توان به ویتامین هاي‌ A، B6؛ و C، منیزیم و پتاسیم اشاره کرد.

 

6- هندوانه ممکن است التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد

التهاب عاملی کلیدی در تعداد زیادی از بیماری هاي‌ مزمن محسوب می شود.

هندوانه ممکن است به کاهش التهاب و آسیب استرس اکسیداتیو کمک کند زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هاي‌ ضد التهابی مانند لیکوپن و ویتامین C است.

بعنوان یک آنتی اکسیدان، لیکوپن ممکن است برای سلامت مغز نیز مفید باشد. بعنوان مثال، این ماده ممکن است در به تاخیر انداختن ظهور و پیشرفت بیماری آلزایمر موثر عمل کند.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

هندوانه میوه خنک و خوشمزه

 

7- هندوانه ممکن است از انحطاط ماکولا پیشگیری کند

لیکوپن دربخش هایي از چشم انسان وجوددارد که به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب کمک می کند.

همچنین، این آنتی اکسیدان ممکن است از انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن پیشگیری کند. این یک مشکل چشم شایع است که می تواند موجب نابینایی در سالمندان شود.

نقش لیکوپن بعنوان یک آنتی اکسیدان و ترکیب ضد التهابی ممکن است به پیشگیری از وقوع و ناگوار‌تر شدن شرایط انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن کمک کند.

 

8- هندوانه ممکن است دردهای عضلانی را تسکین دهد

سیترولین، اسید آمینه اي موجود در هندوانه، ممکن است دردهای عضلانی را کاهش دهد. این ماده به شکل مکمل نیز در معرض است.

جالب توجه است که بنظر می رسد آب هندوانه جذب سیترولین را التیام می بخشد.

پژوهشگران دریک مطالعه کوچک به ورزشکاران آب هندوانه ساده، آب هندوانه مخلوط با سیتورلین و یک نوشیدنی سیتورلین دادند. افرادی که دو نوشیدنی هندوانه را مصرف کرده بودند، درد عضلانی کمتر و ریکاوری ضربان قلب سریع‌تری را در مقایسه با گروه مصرف کننده نوشیدنی سیترولین تجربه کردند.

 

9- هندوانه برای پوست و مو مفید است

دو ویتامین موجود در هندوانه شامل C و A برای حفظ سلامت پوست و مو از اهمیت ویژه اي برخوردار هستند.

ویتامین C به بدن در ساخت کلاژن، پروتئینی که پوست را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد، کمک می کند.

ویتامین A نیز برای سلامت پوست اهمیت دارد زیرا به تولید و ترمیم سلول هاي‌ پوست کمک می کند. بدون ویتامین A کافی، پوست انسان می تواند خشک و پوسته پوسته بنظر برسد.

لیکوپن و بتا-کاروتن نیز ممکن است به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی کمک کنند.

 

10- خواص بالای هندوانه در درمان دیابت

آیا خوردن هندوانه برای دیابت مفید است ؟

اگر چه هندوانه دارای شاخص گلیسمی بالا است ولی هندوانه بار گلیسمی پایین‌تری دارد «به میزانی که یک غذای معمولی سطح قندخون فرد را بالا میبرد» و از این رو برای افراد دیابتی مفید است.

 

در تحقیقات جدید که در کشور نیجریه صورت گرفته است  ، مشخص شد که میوه هندوانه دارای خواص ضد دیابت است. تحقیقات و مطالعات بسیاری نشان میدهد که آب هندوانه همراه با گوشت ان توده‌ي بافت چربی قهوه‌اي را افزایش میدهد و توده‌ي چربی اضافی سفید را پایین خواهد آورد ودر نهایت به درمان و بهبود دیابت میکند.

 

با این حال، توصیه‌هاي‌ دکتر خودرا دراین زمینه بپرسید !!

چرا که عده اي از تحقیقات در مقیاس کوچک‌تر، خلاف این موضوع را نشان داده‌ است.

 

11- خواص بالای هندوانه در تقویت سیستم ایمنی بدن انسان

هندوانه دارای مقدار زیادی ویتامین C میباشد و بنابر این سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند.

هندوانه دارای ( ویتامین B6 –  بی 6 ) میباشد که به بهبود سیستم ایمنی بدن انسان کمک میکند تا آنتی‌ بادی «پادتن» تولید کند.

ویتامین موجود در هندوانه همچنین در تشکیل گلبول‌هاي‌ قرمز مفید است.

هندوانه دارای مقدار زیادی ویتامین A است که سیستم ایمنی را بهبود میبخشد و از ان در برابر عفونت محافظت میکند.

 

12- خواص هندوانه در جلوگیری از آسیب سلولی و قلبی

هندوانه دارای مقداری لیکوپن میباشد.

لیکوپن موجود در هندوانه از سلول‌ های بدن انسان در برابر برخی مشکلات مربوط با بیماری قلبی محافظت میکند.

لیکوپن موجود در هندوانه با رادیکال‌ هاي‌ آزاد در بدن مبارزه می کند و به این صورت مانع از بروز آسیب سلولی در بدن خواهد شد .

 

13- خواص هندوانه در برابر گرمازدگی

هندوانه با توجه به وجود آب زیاد ، میتواند به پیشگیری از گرمازدگی مخصوصا در تابستان کمک کند.

 

اهمیت هندوانه در طب چینی

هندوانه یکی از بهترین میوه‌ هایی است که گرما را از بین میبرد و باعث رفع تشنگی می شود. هندوانه همچنین خستگی و بی حوصلگی ناشی از گرما را از بین می برد، که برای این منظور از لایه‌ي خارجی ان استفاده میشود.

 

14- خواص هندوانه در کمک به سلامت لثه‌ و دهان

ویتامین C موجود در هندوانه به سلامت مویرگ‌ها و لثه‌ها کمک زیادی میکند. کاهش ویتامین C می تواند موجب خون ریزی و التهاب لثه‌ها شود و هندوانه می تواند از بروز این اختلالات پیش گیری کند.

 

ویتامین C موجود در هندوانه می تواند به از بین بردن باکتری های دهان و برخی از عفونت های لثه کمک کند. پس از هندوانه در بهبود مشکلات دهانی هم می توان استفاده نمود.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

15- بالا بردن سطح انرژی بدن با هندوانه

هندوانه منبع غنی از ویتامین B است، ویتامینی که وظیفه تولید انرژی در بدن شماست. هندوانه دارای کالری کم و انرژی زیادی است و می تواند بشما کمک کند که بخش زیادی از طول روز را با انرژی فراوان فعال باشید.

 

16- حفظ سلامت قلب با هندوانه

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، خوردن قسمتی از هندوانه بصورت روزانه می تواند افزایش کلسترول بد در بدن را متوقف کند ودر نتیجه از بیماری قلبی پیشگیری کند. مصرف منظم هندوانه همچنین با کاهش ذخایر چربی داخل رگ‌هاي‌ خونی مرتبط است.

 

این خواص مفید برای قلب که هندوانه دارد، میتواند به سیترولین، ترکیب شیمیایی موجود دراین میوه مرتبط باشد. مطابق با مطالعه‌اي که در دانشگاه کنتاکی صورت گرفته‌است، سیترولین می تواند اثرات مفیدی روی آترواسکلروزیس «تصلب شرایین» داشته باشد. همچنین اثبات شده‌است که سیترولین سفتی شریان‌ها را در زنان یائسه کاهش میدهد.

 

 17- کمک به درمان التهاب با هندوانه

یکیدیگر از ترکیبات اصلی موجود در هندوانه، لیکوپن است که مزایای زیادی برای بدن دارد. یک مطالعه که در امریکا انجام شد، نشان داد که لیکوپن دارای خواص ضد التهابی است.

از میان کاروتنوئیدهای مختلف، لیکوپن بهترین محسوب می شود. در واقع، اثرات مفید لیکوپن بر روی التهاب حتی بهتر از بتاکاروتن « یک کاروتنوئید مهم» درنظر گرفته می شود.

 

18- تقویت جنسی بدن با هندوانه

اگر در زناشویی دچار مشکل هستید ،هندوانه حتی می تواند بعنوان یک میوه طبیعی برای تقویت‌ غرایز جنسی عمل کند ، و وقتی که گردش خون دچار مشکل باشد، بعنوان یک ویاگرای طبیعی عمل کند.

 

تحقیقات در حوزه‌ي بهبود گردش خون، نشان داده‌است که هندوانه اثراتی مانند ویاگرا دارد در جاییکه افزایش گردش یک ضرورت است.

 

 اسید آمینه‌ي سیترولین موجود در میوه هندوانه، رگ‌هاي‌ خونی را شل میکند و انها را فراخ میکند و به این صورت میتواند در درمان اختلال نعوظ موثر باشد.

 

سیترولین به آرژنین تبدیل شده ، که یک پیام‌آور برای اکسید نیتریک است که به فراخ شدن رگ‌هاي‌ خونی کمک میکند.

 

به گزارش تالاب بر اساس یک مطالعه‌ي جدید در ایتالیا، مکمل سیترولین خوراکی مشکل نعوظ را در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف التیام میدهد.

 

19- هندوانه می تواند گوارش را التیام ببخشد

هندوانه حاوی آب فراوان و مقداری فیبر است که هردو برای گوارش سالم اهمیت دارند.

آب و فیبر می تواند به اجابت مزاج آسان و روان کمک کنند.

مصرف میوه ها و سبزیجات سرشار از آب و فیبر، از جمله هندوانه، می تواند برای التیام شرایط اجابت مزاج مفید باشد.

 

20- هندوانه مفید برای جلوگیری از بروز دژنراسیون ماکولا

همینطور که میدانید هندوانه منبع مفیدی از لیکوپن است .

به همین خاطر از خطر بیماری دژنراسیون ماکولا یا با نام دیگر تباهی لکه‌ي زرد را کاهش می دهد.

به گفته برخی محققان لیکوپن بعنوان یک درمان بالفعل برای اختلالات چشم مانند دژنراسیون ماکولا توصیه شده‌ است «گرچه مطالعات بیش‌تری دراین زمینه مورد نیاز است».

 

آنتی‌ اکسیدان‌ها برای سلامتی چشم مهم هستند . آنتی‌ اکسیدان‌ها از چشم در برابر رادیکال‌هاي‌ آزاد محافظت میکنند.

تاثیر رادیکال‌هاي‌ آزاد می تواند خطرناک باشد. رادیکال‌ها در برخی موارد ممکن است منجر به زوال عدسی چشم شوند و حتی میتوانند باعث نابینا شدن فرد شوند.

لیکوپن موجود در هندوانه یک آنتی‌اکسیدان قوی میباشد که جلوگیری میکند از این مشکلات گفته شده در بالا…

 

21- خواص هندوانه در جلوگیری از آسم

لیکوپن موجود در هندوانه باعث جلوگیری از آسم در بدن انسان مخصوصا کودکان خواهد شد و مصرف آن در صورت نداشتن حساسیت آلرژیک توصیه میشود.

 

هندوانه در بهبود تنفس و نفس کشیدن بدون مشکل کمک بزرگی میکند.

 

مطالعات جدید انجام شده بر روی تعدادی از افراد بزرگسال مبتلا به آسم نشان داده است که لیکوپن ممکن است اثر درمانی روی این بیماری داشته باشد. در هندوانه لیکوپن بالای موجود است.

 

همچنین مصرف کافی لیکوپن و ویتامین A می تواند برای بهبود و درمان بیماران مبتلا به آسم مفید باشد.

 

22- حاوی مقدار زیادی لیکوپن

هندوانه حاوی مقداری لیکوپن میباشد ، آنتی اکسیدانی که به احتمال زیاد می تواند با سرطان مبارزه کند ؛ یک تحقیق از دانشگاه فناوری کوئینزلند در کشور استرالیا نشان داد که لیکوپن هم میتواند از سرطان پروستات پیشگیري کند و هم می تواند این بیماری را درمان کند.

 

23-  هندوانه حاوی پتاسیم

1 فنجان هندوانه حاوی حدود چهار درصد از پتاسیم میباشد. بدن به پتاسیم برای سلامت نیاز دارد.

 

24- حاوی فیبر در هندوانه 

هندوانه درحدود 170 تا 200 کالری

3 تا 4 گرم فیبر غذایی 

همانطور که میدانید فیبر برای بدن بسیار ضروری میباشد.

 

25- کربوهیدرات هندوانه 

در مصرف یک وعده‌ معمول در هندوانه حدود 11 گرم کربوهیدرات میباشد که ترکیبی از نشاسته  و فیبر غذایی و قندها میباشد.

 

26- هندوانه  ال-سیترولین (L-citrulline)

هندوانه دارای مقدار زیادی از اسید آمینه‌ اي به نام ال – سیترولین (L-citrulline) میباشد.

 

27- خواص هندوانه برای سلامت کلیه

اگر چه هندوانه میتواند منبع مفیدی از پتاسیم باشد، اما در مقایسه با سایر غذاها، درصد این ماده‌ي معدنی در ان پایینتر است. بهمین دلیل است که می تواند برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مفید باشد.

 

با این حال، در عده اي از افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه، ممکن است کلیه قادر به حذف پتاسیم اضافی از خون نباشد. این می تواند سطح پتاسیم را در خون بالا ببرد و منجر به بروز عوارضی شود.

 

28- خواص هندوانه برای کاهش فشار خون بالا

فشار خون بالا و هایپرتنشن یکی از مشکلات رایج در جهان میباشد که در صورت درمان و پیشگیری نشدن اکثرا به حملات قلبی و سکته مغزی یا قلبی، و سایر بیماری‌هاي‌ خطرناک منجر می شود.

 

هندوانه دارای مقدار زیادی از سیترولین (Citrulline) است که آمینو اسیدی که در بدن به آرژنین تبدیل میشود. سیترولین و آرژنین به تولید اکسید نتیریک در بدن کمک میکنند ؛ این مواد باعث شل شدن و باز شدن رگ ها در بدن خواهند شد که در کاهش فشار خون کمک بزرگی میباشد.

 

29- هندوانه ادرارآور

هندوانه بدلیل آب فراوان ادرار آور میباشد.

هندوانه یک میوه ادرار آور طبیعی است و برای هیدراتاسیون «آبرسانی بدن» بسیار مفید میباشد.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

30- هندوانه حاوی آنتی اکسیدان

گاهی شاید دچار استرس (اکسیداتیو) شوید و جالب است بدانید در هندوانه آنتی اکسیدان زیادی موجود است کگه باعث کاهش استرس در شما خواهد شد.

 

 استرس (اکسیداتیو) با DNA : پروتئین، و آسیب غشایی در ارتباط مستقیم است ؛ با مصرف آنتی اکسیدان کافی میتوانید به بهوبد این نوع استرس هم کمک کنید.

در هندوانه آنتی اکسیدان زیادی موجود میباشد.

آنتی اکسیدان موجود در هندوانه و آب هندوانه می تواند بدن را ایمن کند .

 آنتی اکسیدان‌هاي‌ هندوانه قدرت از بین بردن گونه‌هاي‌ اکسیداتیو واکنشی و خنثی کردن ضرر ان‌ها را دارد.

 

31- خواص هندوانه برای رفع خستگی

هندوانه برای رفع خستگی و بی حوصلگی نیز بسیار مفید میباشد.در هندوانه مقداری پتاسیم موجود است . پتاسیم یک الکترولیت است که به بدن کمک میکند پس از یک روز پر کار ، احساس خستگی و بی حوصلگی نداشته باشد.

 

32- هندوانه = غنی از ویتامین و مواد معدنی

بدن شما برای عملکرد بهتر به تمام انواع ویتامین‌ و موادمعدنی نیاز دارد که شما می توانید آنها را با استفاده از هندوانه بدست آورید.

 

33- هندوانه = کم کالری

1 فنجان هندوانه می تواند حاوی حدود 80 کالری باشد.

 

34- کم چربی و هندوانه 

با توجه به تحقیقات انجام شده هندوانه تقریبا دارای چربی 0 درصد است.

 

35- کلسترول پایین در هندوانه 

کلسترول موجود در هندوانه به میزانی نیست که بتوان آن را اندازه گیری نمود.

 

36- خواص هندوانه برای سلامت استخوان

همان طور که میدانید ویتامین c برای مقاوت استخوان ها مفید میباشد و همچنین به بهبود زخم کمک میکند.

تحقیقات جدید در کشور سوئیس نشان میدهد که مکمل لیکوپن موجود در هندوانه می تواند مانع از پوکی استخوان و شکستگی استخوان شود.

ویتامین A موجود در هندوانه به رشد و مقاوت استخوان ‌ها کمک زیادی می کند.

 

37- کمک به فرآیند کاهش وزن با هندوانه 

با خوردن هندوانه شما احساس سیری خواهید کرد و بدلیل کالری پایین و آب زیاد در هندوانه می تواند از پرخوری شما جلوگیری کند.

 

همچنین ثابت شده‌است که آب موجود در هندوانه سوخت و ساز بدن را سرعت بخشد و سموم و چربی‌ها را از بین می برد، و همین امر در نهایت می تواند باعث کاهش وزن شما شود.

 

1 قاشق غذا خوری هندوانه فقط 86 کالری و کم­تر از ۱ گرم چربی دارد و کلسترول ندارد.

 

هندوانه 22 گرم کربوهیدرات و ۵ درصد فیبر مورد نیاز روزانه‌ي بدن شما را تامین میکند و غذایی عالی برای سوزاندن چربی و کاهش وزن بدن میباشد .

 

38- خواص هندوانه برای کمک به کاهش درد عضلانی

هندوانه در درمان درد  عضلانی مفید است و در صورتی که تحرک زیاد یا ورزش کردید و دچار مشکلات گرفتگی عضلانی شدید بهتر است هندوانه مصرف کنید.

هندوانه دارای مقدار زیادی از الکترولیت‌ها و سیترولین «نوعی اسید آمینه» مفید است، که پس از تمرین ورزشی می تواند باعث تسکین درد عضلات شود .

سیترولین موجود در هندوانه میتواند به کاهش خستگی و گرفتگی عضلانی کمک کند.

پس در صورت گرفتگی عضلانی ناشی از تحرک زیاد و فعالیت بدنی می توانید هندوانه مصرف کنید تا درد آن را تسکین و گرفتگی را باز کند.

طبق تحقیقات انجام شده سیترولین فرآیند حذف اسید لاکتیک را سرعت می بخشد ، ودر نتیجه درد عضلانی را کاهش میدهد.

نوشیدن آب هندوانه نیز در رساندن اکسیژن بیشتر به عضلات بدن کمک میکند و همین باعث تسکین درد عضلانی و گرفتگی میشود.

 

39- کمک به فرآیند هضم با هندوانه 

هندوانه بدلیل دارا بودن مقدار زیادی آب میتواند به فرآیند هضم در بدن کمک کند.

هندوانه همچنین حاوی فیبر میباشد ؛ بنابر این هندوانه می تواند هضم را بهتر کند و از یبوست پیشگیری می کند.

 

40- هندوانه مناسب برای زنان باردار

مصرف مناسب هندوانه سوزش سر دل راکه یک اختلال شایع در دوران بارداری است را تسکین می دهد. البته در مصرف هر چیزی در دروان بارداری بهتر است با پزشک مشورت کنید.

همچنین مصرف هندوانه به کاهش حالت تهوع صبح‌ گاهی در دروان بارداری کمک می کند. همچنین مواد معدنی موجود در هندوانه می تواند به پیشگیری از گرفتگی عضلانی 3 ماهه‌ سوم بارداری کمک کند.

 

41- خواص هندوانه برای مقابله با سرطان

تمامی میوه ها دارای خواص ضد سرطانی میباشند و هندوانه نیز از این موضوع جدا نیست.  لیکوپن موجود در هندوانه باعث مقابله با سرطان در بدن خواهد شد و مصرف آن برای بهبود درمان سرطان مفید میباشد.

 

در هندوانه پتانسیل آنتی اکسیدانی بالایی موجود میباشد. تاثیر لیکوپن در هندوانه حیرت انگیز است و حتما مصرف روزانه هندوانه در این زمینه توصیه میشود.

 

42- خواص هندوانه برای درمان دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

هندوانه در درمان درمان دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن DMD نیز مفید میباشد.

هندوانه برای کمک به درمان این اختلال:

دانشمندان از ترکیب ال‌-لارژینین برای متوقف کردن سیر صعودی علائم التهابی DMD استفاده کرده‌اند. از آنجایی که هندوانه آرژینین فراوانی دارد، هندوانه را می توان برای کمک به درمان اخلالات عضلانی مانند DMD استفاده کرد.

 

43- خاصیت قلیایی هندوانه

خاصیت قلیایی هندوانه برای بدن و طول عمر ….

تحقیقات زیادی توسط محققان در مورد افزودن خوراکی‌هاي‌ قلیایی به رژیم غذایی انسان ها انجام شده است.که نشان می دهد ممکن است با انجام اینکار خطر فوت ناشی از بیماری‌هاي‌ مزمن و امراض را کاهش دهید.

 مواد غذایی دارای مواد قلیایی ، مثل هندوانه، تعداد زیادی از علائم طبیعی راکه با بالا رفتن سن بروز پیدا میکنند را کاهش میدهند و باعث داشتن طول عمر بیشتر و سلامتی می شوند.

 

44- خواص هندوانه برای التیام زخم‌ها

در هندوانه ویتامین c فراوانی یافت میشود . ویتامین C یا اسید اسکوربیک می تواند در بهبود و درمان زخم‌ در بدن کمک فراوانی داشته باشد.

 

میزان مصرف توصیه شده‌ي ویتامین C حدود 60 میلی گرم است، اما برخی از دانشمندان شروع کرده‌اند به تحقیق بر روی مکمل‌هاي‌ ویتامین c که فراتر از میزان توصیه‌ شده‌ي روزانه ممکن است نقش مفیدی در سرعت فرایند التیام زخم‌ها داشته باشند.

پس مصرف هندوانه در بهبود و التیام زخم ها نیز مفید میباشد.

 

45- هندوانه اسکوربوت «کمبود ویتامین C» را درمان می‌کند

رفع کمبود ویتامین C با مصرف هندوانه  

اسکوربوت ابتدا در طول قرون‌ 15 و 16 ملوانان کشتی ها را مبتلا میکرد. 

اگر بدن انسان ویتامین‌ هاي‌ لازم را نداشته باشد نمیتواند میزان آهن برای جذب را آماده کند، که همین بیمار را دچار لتارژی، خستگی مفرط، و احتمال زیاد دچار کم خونی می کند.

اما اسکوربوت کاملا قابل پیشگیری میباشد و با مصرف میوه هایی همچون هندوانه که سرشار از ویتامین C میباشد قابل پیشگیری است.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

عوارض جانبی هندوانه

برخی از عوارض مصرف بیش از حد هندوانه عبارتند از:

 

۱. اختلالات شکمی و روده ای با مصرف هندوانه 

لیکوپن موجود در هندوانه بسیار مفید است ولی اگر هندوانه را زیاد مصرف کنید، همان ترکیب میتواند سبب بروز برخی عوارض جانبی شود. مصرف بیش از حد لیکوپن باعث تهوع، استفراغ، سو هاضمه و اسهال می شود.

 

۲. هایپرکالمی با هندوانه 

در هیچ چیزی نباید زیاده روی کرد حتی هندوانه ! مصرف زیاد هندوانه میتواند منجر به هایپرکالمی شود، نوعی اختلال که در ان سطح پتاسیم بالاتر از حد نرمال است. این مورد می تواند به مشکلات قلبی عروقی مانند نامنظم شدن ضربان قلب و ضعیف شدن نبض بدن منجر شود.

 

۳. واکنش‌های آلرژیک به هندوانه 

تعدادی کمی از افراد ممکن است با خوردن هندوانه واکنش‌هاي‌ آلرژیک نشان بدهند. این واکنش‌ها میتواند شامل راش خفیف تا شدید و تورم صورت باشد.

 

خوردن و مصرف هندوانه برای بدن لازم است، مخصوصا در طول فصل تابستان که گرما زیاد میشود .  آب فراوان موجود در هندوانه سبب می شود که یک سلاح قوی در برابر گرمازدگی در گرما داشته باشید.

 

پس مصرف هندوانه فراموش نکنید و با خوردن هندوانه به سلامتی بدن کمک کنید. به جز کسانی که به دستور پزشک نمی توانند هندوانه مصرف کنند.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

انتخاب و نگهداری هندوانه

 

1- انتخاب هندوانه شیرین و قرمز

برای خرید هندوانه شیرین و خوشمزه و تازه باید این نکات را انجام دهید .

روش اول:

هندوانه را بردارید . این هندوانه باید نسبت به اندازه‌اش سنگین باشد، این یعنی که پر آب است و بنابر این رسیده‌ است. شما میتوانید هندوانه رابا هندوانه‌ي دیگری با همان سایز مقایسه کنید و هندوانه‌اي را خریداری کنید که وزن بیش‌تری دارد.

 

روش دوم:

شما باید به دنبال نقطه‌ي اتصال هندوانه با زمین باشید. این نقطه در هندوانه همان جایی است که هندوانه در زمین قرار داشته ودر نور خورشید رشدکرده‌است. از این رو، هر چه این نقطه‌ در هندوانه تیره‌تر باشد، بهتر است.

 

روش سوم:

این نقطه را میتوانید در پایین هندوانه پیدا کنید. اگر نقطه‌ي اتصال ان با زمین سفید است یا اصلا وجود ندارد، به این معنی است که هندوانه خیلی زود برداشت شده «و احتمالا نرسیده است».

 

هندوانه‌ي کاملا رسیده به رنگ سبز تیره است و ظاهر کدر و ماتی دارد. اگر هندوانه براق باشد، از خریدن ان صرف‌ نظر کنید.

 

2- روش نگهداری از هندوانه

شما می توانید یک هندوانه‌ برش نخورده را تا یک هفته در یخچال نگه‌داری کنید. برای احتیاط بیشتر از نگهداری هندوانه و جلوگیری از لکه‌دار شدن هندوانه، ان رابه دقت نگه‌داری کنید.

 

بهتر است هندوانه را در دمای زیر 4 درجه سانتی گراد نگهداری نکنید که موجب یخ زدگی و کاهش کیفیت این میوه خواهد شد. اگر بعد از برش قصد خوردن کامل هندوانه را ندارید می توانید برش‌ها را دریک ظرف دردار قرار دهید و ان رابه مدت 4 تا 5 روز نگه دارید.

 

منبع: عصر ایران

جدیدترین مطالب سایت