رستوران زنجیره ای فست فود

مجموعه : تغذیه سالم
رستوران زنجیره ای فست فود

در آمریکا بیش از 300 نوع رستوران زنجیره ای فست فود وجود دارد و این رستوران ها بیش از 40 درصد فروش کل رستوران های آمریکا را دارند.

 

مثل اینکه باید علاقه ی این ملت به برگرها و سرخ کردنی ها را کاهش داد. از طرف دیگر، دولت برای مبارزه با چاقی و بیماری های مربوط به آن دست به عملیات های مختلف زده است و مردم را تشویق می کند تا بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنند.

 

اما حال که آمریکایی ها سالانه بیش از 110 میلیارد دلار برای غذاهای فست فود خرج می کنند، فکر نمی کنم که این طرح ها کارآمد باشند.

 

بله، این غذاها ارزان و خوشمزه است و اندازه اش هم می تواند هر گرسنه ای را سیر کند. اما کمی صبر کنید. این راهنمایی ها و اسرار را در مورد غذاهای فست فود بخوانید و بعد قضاوت کنید.

 

ببینید رستوران فست فود مورد علاقه ی شما چطور غذایتان را آماده می کند:

 

سیب زمینی سرخ کرده تان طعم سیب زمینی نمی دهد، طعم گوشت می دهد

همه می دانند که خوردن یک برگر بدون سیب زمینی سرخ کرده در کنارش اصلاً مزه نمی دهد. به همین دلیل است که همه ی رستوران های زنجیره ای فست فود در طی این سال ها سعی کرده اند که هنر سرخ کردن را به خوبی یاد بگیرند تا بتوانند مشتریانشان را راضی و خوشحال نگاه دارند.

 

چیزی که اغلب افراد متوجه نمی شوند این است که طعم سیب زمینی سرخ کرده شان به طعم خود سیب زمینی برنمی گردد بلکه مربوط به طریقه ی سرخ کردن آن است. تا همین چند سال پیش، سیب زمینی ها در رستوران های مک دونالد با 93 درصد پیه گاو سرخ می شد و در سیب زمینی سرخ کرده هایشان روغن اشباع بیشتری حتی نسبت به برگرها وجود داشت.

 

به خاطر تبلیغات منفی که بر علیه بالا بودن حجم کلسترول غذاهای مک دونالد در آمریکا شد، این رستوران ها در سال 1990 به استفاده از روغن های گیاهی روی آوردند. هرچند مک دونالد هنوز هم از ترکیبی به اسم “چاشنی طبیعی” که از یک حیوان به دست می آید استفاده می کند (تا به حال فاش نشده است که کدام حیوان). 

 

در میلک شیک ها، از فرآورده های جانبی حیوانات استفاده می شود

یک میلک شیک متوسط توت فرنگی در یک کافی شاپ از 50 نوع ماده ی شیمیایی مختلف درست شده است که برای شناسایی بیشتر آنها نیاز به یک دانشمند است.

 

به جز چهار پنج ترکیبی که روی خود محصول نوشته می شود، آنها چیزی به اسم طعم دهنده های طبیعی نیز استفاده می کنند که همانطور که در بالا ذکر شد ممکن است از یک ماده طبیعی گرفته شده باشند، اما نه به آن صورت که شما انتظار دارید.

 

اداره ی کل دارو و غذاها اصرار دارد که حتماً در محصولات غذایی از “طعم دهنده” هایی استفاده شود که واقعاً منبعی طبیعی داشته باشند.

 

منابع طبیعی شامل گیاهان، ادویه جات، مخمرها، ریشه ها، میوه ها، سبزیجات، گوشت گاو، مرغ و سایر حیوانات می باشد. بنابراین، ممکن است طعم دهنده ی طبیعی که در میلک شیک توت فرنگی شما استفاده شده است، واقعاً از توت فرنگی نباشد.

 

در واقع، متوجه شده ایم که بیشتر کافی شاپ ها از فرآورده های حیوانی مثل ژلاتین برای طعم دادن به میلک شیک هایشان استفاده می کنند.

 

در برگر مرغتان ممکن است گوشت گاو پیدا کنید

شواهد بسیاری هست که می گوید همبرگرهای رستوران های فست فود واقعاً از گوشت گاو درست نمی شوند.

 

اینجا می خواهیم کمی به رستوران های فست فود اعتبار بدهیم:

 

اکثر این رستوران ها امروزه 100 درصد از گوشت گاو استفاده می کنند. اما چیزی که متوجه شده ایم این است که بسیاری از محصولات با گوشت مرغ این رستوران ها نیز حاوی گوشت گاو است، به خصوص ناگت ها و ساندویچ ها.

 

در این غذاها هم برای مزه دار کردن از گوشت گاو استفاده می شود. به استثنای ساندویچ های نیم مرغ- نیم گوشت، در بیشتر محصولات دیگر از افزودنی های طعم دهنده استفاده می شود.

 

وقتی یک چیزبرگر سفارش می دهید، احتمالاً همان چیزی نخواهید بود که انتظار داشتید. همه چیز در رستوران های فست فود در یک روغن سرخ می شود، به همین دلیل ممکن است همه چیز طعم یکسانی داشته باشد.

 

الان می پرسید که پس چطور این رستوران ها اینقدر پولدار شده اند، وقتی همه چیز طعم روغن می دهد. بله، این رستوران ها به غذاها افزودنی های طعم دهنده می زنند. این افزودنی ها توسط دانشمندان در آزمایشگاه ها ساخته می شود که در کار خود خبره هستند.  

 

ممکن است فردی که برگر شما را درست کرده است، دستهایش را نشسته باشد
مجله ی داتلین که معروف به فاش اسرار صنعت های بزرگ است، اولین رسانه ای بود که درمورد نظافت کلی رستوران های فست فود تحقیقاتی انجام داد. روزنامه نگاران داتلین به طور سری و مخفی برای کشف کثیفی و آلودگی، به بهترین رستوران های زنجیره ای فست فود رفتند. بعد از تحقیق در مورد 1000 رستوران در 38 ایالت آمریکا، متوجه شدند که تعداد کمی از آنها مسائل نظافتی را رعایت می کنند.

در این تحقیقات، کارکنان این مجله حتی حشرات و جانورهایی (مرده و زنده) و کثافت و آشغال هم در این غذاها پیدا کردند. در تاکوبل کالیفرنیا مردی در غذای خود آدامس جویده شده پیدا کرده بود و در وندی شیکاگو، یک موش مرده در آشپزخانه ی رستوران دیده شده بود. در بیش از 60 درصد رستوران ها، تخلفات بحرانی که در تشخیص نظافت یک رستوران مورد توجه قرار می گیرد، داشته اند.

 

می دانید متداول ترین این تخلفات چه بوده است؟ بله، شسته نبودن دست های کارکنان رستوران (در بیشتر این رستوران ها حتی در دستشویی ها صابون وجود نداشته است)، دمای نامناسب برای نگاهداری مواد غذایی، گوشت های نپخته و تماس با غذاها توسط کارکنان بدون استفاده از دستکش.

 

فست فودها حاوی مواد آلرژی زا هستند، اما  به شما نمی گویند کدام مواد

در فست فودها از مواد مختلفی استفاده می شود. بنابراین اگر آلرژی غذایی دارید، بهتر است از مصرف این غذاها خودداری کنید.

در سوسیس بوریتوی رستوران مک دونالد بیش از 50 نوع مواد مختلف استفاده میشود که شامل شیر، تخم مرغ، گندم، شیره ی ذرت و گروهی از مواد شیمیایی و نگه دارنده ها است. بعضی از این رستوران ها اعلام می کنند که ممکن است بعضی از غذاهایشان حاوی مواد آلرژی زا باشند ولی هیچگاه نمی گویند که کدام مواد آلرژی زا.

سیب زمینی سرخ کرده ها، 100 درصد از سیب زمینی تازه درست نشده اند
وقتی رستوران های فست فود تازه شروع به کار کردند، در سیب زمینی سرخ کرده ها 100 درصد از سیب زمینی تازه استفاده می شد که هر روز صبح پوست کنده شده و خلال می شد. اما امروزه دیگر از سیب زمینی های منجمد استفاده می شود.

 

از آنجا که با منجمد شدن، رنگ سیب زمینی ها تغییر می کند (وقتی در دمای 45 درجه فارنهایت انبار می شوند) برای جلوگیری از تغییر رنگ، در موقع عملیات کاشت باید سولفیت به آنها افزوده شود.

 

پوست کندن و خلال شدن آنها هم که دیگر همه توسط دستگاه انجام می گیرد. برای سفید کردن سیب زمینی ها هم از دی اکسید سولفور استفاده می شود. همچنین گاهی از شکر نیز برای شیرین تر کردن سیبزمینی ها استفاده می شود.

 

علاوه بر این مواد نگه دارنده، سیب زمینی ها در روغن های هیدروژن دار(جامد) نیز سرخ می شوند که به دوام و ماندگاری سیب زمینی ها کمک می کند. اما این روغن ها منجر به بیماری های قلبی، دیابت و سرطان می شوند.  

 

حال که پرده از اسرار مربوط به غداهای فست فود برداشته شد، دیگر می دانید که چه می خورید. پس قبل از اینکه فست فود بعدی خود را سفارش دهید، کمی بیشتر فکر کنید.