مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 17 دی 1402

فواید گیاه خوار شدن در دوران لاغری

فواید گیاه خوار شدن در دوران لاغری

فواید گیاه خوار شدن

گیاه خواری همۀ وقت تضمین سلامتی ست و ما ایرانی ها اگر بتوانیم مصرف گوشت را کمتر کنیم حتما به راحتی می‌توانیم لاغر شویم .

به طور کلی اصطلاح گیاه‌خوار به شخصی اطلاق میشود که از گوشت حیوانات تغذیه نمی کند؛ این هم شامل حیوانات خشکی و هم دریا میشود. معمولا بیشتر گیاه‌خواران تخم مرغ و محصولات لبنی «فرآورده‌هاي شیر» را میخورند.
افرادی که به هیچ عنوان، هیچ‌گونه پروتئین حیوانی مصرف نمی کنند حتی تخم مرغ، لبنیات یا عسل، وگن «vegan» خوانده میشوند. بعضی از افراد خود را گیاه‌خوار می‌نامند در حالی‌که ماهی میخورند.اگر شما از یک رژیم گیاه‌خواری پیروی می کنید، این رژیم باید شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد.
به هر حال باید مراقب باشید تا تنوع گسترده‌اي از غذاها در ٰرژیم گیاه‌خواری شما گنجانده شود که تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدنتان فراهم سازی گردد.

فواید گیاه خوار شدن در دوران لاغری

چهار گونه اصلی گیاه‌خواران شامل:

« یک وعده خوراکی گیاهی با خرد کردن گیاهان به قطعات کوچک آماده می شود»Lacto-vegetarians ، آن ها محصولات لبنی مصرف می کنند اما تخم مرغ نه. بیشتر آن ها عسل نیز میخورند.Ovo-vegetarians، آن ها تخم مرغ میخورند اما لبنیات نمیخورند.

بیشتر انها عسل میخورند.Lacto-ovovegetarians، آن ها هم لبنیات میخورند و هم تخم مرغ. بیشتر انها عسل هم میخورند.Vegans، فقط غذا هاي رستنی مصرف می کنند «لبنیات، تخم مرغ و عسل در رژیم انها جایی ندارد».
در این مطلب، گیاه‌خوار به افرادی اطلاق میشود که از پروتئین‌هایي که منشا حیوانی دارد، اجتناب می کنند «حتی غذا هاي دریایی نیز نمی خورند»، به استثنای تخم مرغ، لبنیات و عسل و این گیاه‌خواران در واقع همان Lacto-ovovegetarians میباشند.
کم و بیش تمام گروه‌‌ها و انجمن‌هاي وابسته به گیاه‌خواران و وگن‌ها بر این امر اتفاق نظر دارند که اصطلاحی به نام “تقریبا گیاه‌خوار” وجود ندارد و این اصطلاح را نمی‌پذیرند، همان‌طوریکه اصطلاح تقریبا باردار از سوی یک دکتر پذیرفته نیست.
دانشمندان ایتالیایی و ژاپنی گزارش کرده‌اند که در مقایسه‌ بین افراد گیاهخوار و وگن‌ها با افرادی که محصولات حیوانی مصرف میکنند، مشخص شد افراد گیاهخوار و وگن‌ها به شدت در معرض خطر فقر ویتامین ۱۲B قرار دارند. انها ثابت کردند که بدن انسان قادر به جذب منشا گیاهی این ویتامین نمی‌باشد.

تاریخچه‌ای کوتاه از گیاه‌خواری

اولین یافته‌ها در باب گیاه‌خواری به قرن ششم پیش از میلاد به هند، یونان و تمدن یونانی در جنوبی‌ترین نقطه ایتالیا باز میگردد. در تمام موارد یافت شده اساس گیاه‌خواری به شدت بر پایه این امر استوار بود که به حیوانات صدمه‌اي وارد نشود. در هند این روند صلح با حیوانات آهیمسا یا عدم خشونت خوانده می‌شد و سبک متعارفی بین مذهبیون و فلافسه بود.

گرایش امپراطوری روم به مذهب مسیحت، عملا تمامی آثار گیاه‌خواری را از اروپا محو نمود. تعداد زیادی از فرقه‌هاي رهبانی در اروپای قرون وسطی خوردن گوشت را در مواردی ممنوع یا محدود کردند و این امر را قربانی کردن خوی انسانی و ریاضت تلقی می کردند، اما در هیچ یک از این فرقه‌ها از خوردن ماهی اجتناب نمی‌شد.
تا این که در قرن نوزدهم و بیستم دوباره گیاه‌خواری جایگاه خود را در جوامع غربی باز نمود و شروع به گسترش کرد.انجمن گیاه‌خواران در سال ۱۸۴۷در انگلستان تاسیس شد؛ متعاقبا انجمن‌هاي دیگری در کشور آلمان، هلند و دیگر کشور های اروپایی به تبعیت از انجمن نخست شکل گرفتند.
تبِ گیاه‌خواری در طول قرن بیستم به سرعت سرتاسر جوامع غربی را فرا گرفت. انگیزه مردم اغلب دلایلی چون اخلاقیات، مسائل محیطی یا اقتصادی بود و گاهی ترکیبی از دو یا سه علت. تخمین زده شده که تقریبا ۷۰٪ ازlacto-vegetarians در هند زندگی میکنند. تقریبا ۲۰٪ تا ۴۲٪ از جمعیت هند گیاه‌خوار میباشند.

فواید گیاه خوار شدن در دوران لاغری

مزایای گیاه‌خوار بودن چیست؟

تا چند سال پیش، مزایای گیاه‌خواری بیشتر جنبه تجربی داشت تا تائیدهای بالینی. اما در چند دهه جدید تحقیقات ثابت کردند که افرادی که به رژیم‌هاي گیاه‌خواری روی می‌آورند:

وزن کمتری دارند

در یکی از مطالعاتی که از سوی مرکز سرطان‌شناسی بریتانیای کبیر انجام پذیرفت، افرادی که همواره به خوردن گوشت ادامه میدهند را با افرادی که به رژیم‌هاي گیاه‌خواری روی می‌آورند، مقایسه نموده و ثابت کردند که گروه اول در یک دوره پنج ساله بر وزنشان افزوده میشود.

این مطالعات نشان داد که با گذشت زمان و افزایش سن از وزن وگن‌ها کاسته میشود در حالیکه این امر درمورد گیاه‌خواران و گوشت‌خواران صدق نمیکند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه ۲۲۰۰۰ نفر متشکل از گوشت‌خواران، ماهی‌خواران، گیاه‌خواران و وگن‌ها را در بر می گرفت.

شاخص کلسترول خون آنها متعادل‌تر است

دانشمندان دانشگاه تورنتو و بیمارستان میشل نشان دادند که رژیم گیاه‌خواری که متشکل از گیاهان خاصی ‌هست سطح کلسترول خون را کاهش میدهد و تاثیراتی نمونه درمان‌هاي دارویی دارد.

این مطالعات در مجله انجمن پزشکی امریکا به چاپ رسید، در این مطالعه رژیم گیاه‌خواری بر اساس گیاهانی خاص که باعث کاهش سطح کلسترول می شوند با داروی استاندارد نظارت کننده کلسترول به نام لووستاتین، مقایسه شد.
رژیم گیاه‌خواری موجب کاهش ۲۹٪ از سطح LDL بدن این شرکت‌کنندگان شد، که همان کلسترول زیان آور هست و موجب انسداد شریان سرخرگ‌ها می گردد، که در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که داروی لووستاتین مصرف می کردند این رقم به ۳۰.۹٪ میرسید.
رژیم آن ها متشکل از آجیل «بادام»، پروتئین سویا، فیبر فراوان، غذاهایی از قبیل جو دو سر ونوع خاصی از مارگارین با استروئید گیاهی «که در گیاهان سبز برگ‌ و روغن گیاهان یافت میشود» بود.

عمر طولانی‌تری دارند

چندین مطالعه در این اساس صورت پذیرفته و همگی حاکی از این میباشند که خطر ابتلا به چاقی، دیابت، سرطان و مریضی‌هاي قلبی و عروقی در گیاه‌خواران بسیار پایین هست. تمامی این موارد و مریضی‌هایي که ذکرشد به طور قطع از عمر بشر می‌کاهد.

خطر گسترش سرطان در بدن آنها کم است

بعضی از مطالعات انجام شده در این اساس دال بر آن هست که خطر گسترش تعداد زیادی از انواع گوناگون سرطان در میان گیاه‌خواران نسبت به گوشت‌خواران کمتر هست.

مطالعاتی که اخیرا از سوی محققان بریتانیای کبیر در مرکز تحقیقات موثر در آینده اروپائیان صورت پذیرفت، ثابت کرد که خطر ابتلا به انواع سرطان در گیاه‌خواران به طور قابل توجهی پایین‌تر از گوشت‌خواران هست. همینطور نتایج این مطالعات نشان داد که با همۀ این تفاصیل خطر ابتلا به سرطان روده در گیاه‌خواران چندان هست.

فواید گیاه خوار شدن در دوران لاغری

خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها در گیاه‌خواران کم است

مطلب‌اي در سال ۲۰۱۲ در مجله تکنولوژی غذا به چاپ رسید و نشان داد افرادی که از رژیم‌هایي با منشا گیاهی پیروی می کنند، به طور طبیعی خطر ابتلا به مریضی‌هاي ژنتیکِ طویل‌المدت در آن ها کاهش و در بعضی موارد به طور کامل از بین میرود،

این مریضی‌ها شامل: دیابت نوع۲، مریضی‌هاي قلبی عروقی و سرطان میشود.غذا هاي گیاهی نسبت به غذا هاي حیوانی عموما از درصد چربی‌ پایین‌تری برخوردارند به‌خصوص چربی‌هاي اشباع شده، اما حاوی فیبر فراوانی میباشند. اما یک گیاه‌خوار نیز مثل دیگران باید مراقب میزان کالری دریافتی از اسنک‌ها و کربوهیدرات‌ها و محصولات لبنی و غذا هاي فرآوری شده باشد !

چطور گیاه‌خوار شویم؟

ممکن هست بتوان یک‌باره گوشت‌خواری را رها کرده و گیاه‌خوار شد، اما به همان نسبت ممکن هست شرایط جسمانی ناخوشایندی برایتان ایجاد شود. به همین علت اغلب توصیه می شود که به دو علت فرایند گیاه‌خوار شدن به تدریج صورت گیرد:

احتمال این که هر گونه تغییری که به صورت به مرور صورت پذیرد به سبک زندگی و طولانی مدت بدل شود، بیشتر هست.

بعضی از افراد اذعان دارند که تغییر ناگهانی در الگوی خوراکشان ممکن هست عواقب ناخوشایندی برای دستگاه گوارششان در پی داشته باشد، از قبیل سندرم روده تحریک‌پذیر، اسهال و غیره.

تغییر به مرور میتواند به صورت دریافت فزاینده‌ سبزیجات، میوه، حبوبات و غلات کامل و کاهش مصرف گوشت باشد.

انجمن وابسته به رژیم غذایی امریکا این نکات را به افرادی که تمایل به پیروی از رژیم گیاه‌خواری دارند، توصیه می‌کند:

فرآورده‌هاي غلات کامل مصرف کنید: نان گندم کامل، برنج قهوه‌اي/ وحشی، حبوبات یا فرآورده‌هاي غلات کامل.از تنوع رژیم خود اطمینان حاصل کنیدمحصولات لبنی کم‌چرب یا بدون چربی گزینه کنید «اگر خواهان بهرهگیری از لبنیات در رژیم خود هستید»در هفته بیش از ۳ یا ۴ زرده تخم مرغ نخورید «گرچه بعضی از تحقیقات اعتقادی برخلاف این دارند و توصیه می کنند که نباید محدودیتی برای خوردن زرده تخم مرغ قائل شد»با برنامه‌ریزی خرید کنیدهنگامی که برای خرید می روید، برچسب خوراکی‌ها را به توجه بخوانید

کشف کنید که متخصص تغذیه شما از کدام فروشگاه خرید میکند.
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت