مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 19 خرداد 1402

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

چه بخواهید غذاهای گیاهی بیشتری بخورید یا به دلایل سلامتی نیاز به ترک لبنیات داشته باشید، ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب ایده هایی برای تعویض هوشمند داریم که به شما کمک می کند لبنیات را بدون از دست دادن طعم و مزه از دست بدهید.

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

امروزه بسیاری از مردم به دلیل محتوای چربی و لاکتوز، به دنبال جایگزین های بدون لبنیات هستند. بسیاری از آنها به لاکتوز حساسیت دارند و در هنگام مصرف لبنیات از مشکلات گوارشی رنج می برند در حالی که برخی به دلیل محتوای چربی آن از لبنیات اجتناب می کنند.

اگر به دنبال جایگزین های خوب بدون لبنیات هستید، در جای مناسبی هستید. لبنیات را کنار بگذارید و جایگزین های هوشمند لبنیات زیر را امتحان کنید:

بیشتر بخوانید:  چرا در هنگام خوردن لبنیات صورت جوش میزند ؟

1. به جای کره از روغن زیتون استفاده کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

یک سرویس تحویل غذا، پیشنهاد می‌کند هنگام آشپزی، این چربی حیوانی مبتنی بر لبنیات را با روغن زیتون گیاهی جایگزین کنید. اگر احساس ماجراجویی می‌کنید، می‌توانید آشپزی با روغن نارگیل را نیز امتحان کنید – اما بدانید که طعم خاصی به غذا می‌دهد. اگر در حال پخت هستید، به جای کره، گزینه های دیگری را در نظر بگیرید. هنگام پخت، کره را با موز شیرین، آووکادوی رسیده خامه‌ای یا توفوی ابریشمی جایگزین کنید.

2. به جای پنیر، تکه های مخمر را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

کسانی که به لبنیات حساسیت دارند اغلب متوجه می شوند که هر چه پنیر سفت تر باشد (ما به شما پارمزان و پکورینو نگاه می کنیم)، هضم آن آسان تر است. «با این حال، اگر می‌خواهید لبنیات را به طور کامل کاهش دهید، تکه‌های مخمر تغذیه‌ای راه حلی است. این پولک‌های بدون لبنیات و گلوتن یک مخمر غیرفعال هستند که روی ملاس نیشکر و چغندر رشد می‌کنند و سپس به شکل پولکی یا پودری خشک می‌شوند.

آنها طعم پنیر خوش طعمی دارند و همچنین منبع عالی ویتامین B12 هستند – یک امتیاز برای همه گیاهخواران / وگان ها در آنجا. 

3. به جای شیر، شیر سویا را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

با افزایش نیازهای بدون لبنیات، ما شاهد افزایش در دسترس بودن ماست و شیرهای بدون لبنیات نیز بوده ایم. «سویا، بادام، و شیر/ماست نارگیل در حال حاضر یکی از مواد اصلی در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی است و همچنان حاوی پروبیوتیک‌های دوست‌دار روده است که ما دوست داریم.»

این شیرهای آجیلی برای دور کمر شما نیز بهتر هستند. به عنوان مثال، شیر بادام کم کالری، بدون کلسترول و مواد مغذی متراکم است: یک 8 اونس. لیوان 60 کالری دارد (در مقایسه با 120 کالری در 8 اونس شیر گاو 2 درصد کم چرب). همچنین سدیم، چربی، چربی اشباع شده و کربوهیدرات کمتری دارد. 

4. به جای خامه ترش، آووکادو را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

وقتی صحبت از خامه ترش می شود، یک تعویض ساده جایگزین آووکادوی خوش طعم و ابریشمی است. و اگر به خصوص احساس ماجراجویی می کنید، از کرم بادام هندی استفاده کنید. طعم جوراب شما را از بین می برد. 

5. به جای راویولی پنیر، قارچ را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

مطمئنا، راویولی پنیر یک ایده سریع برای وعده غذایی شبانه هفته است که در کمترین زمان از فریزر به بشقاب دیگر می رود. اما، برای راویولی که بدون لبنیات است و با پروتئین حیوانی مانند گوشت یا غذاهای دریایی پر نشده است. فیلینگ حاوی ترکیبی از قارچ پورتوبلو و شیتاکه است که با شیر بادام ریکوتا هم زده شده است.

بیشتر بخوانید: کاهش مصرف لبنیات در ایران

6. به جای دیپ خامه ترش، ماست شیر بادام را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

برای یک ایده غواصی در مزرعه برای سرگرمی بدون لبنیات، دیپ را با خامه ترش با ماست ساده شیرین نشده کایت هیل جایگزین کنید. 

7. به جای آب در سوپ، شیر آجیل را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

سوپ‌هایی که پایه‌های خامه‌ای دارند آرامش‌بخش و خوشمزه هستند، اما کسانی که محدودیت‌های لبنی در رژیم غذایی خود دارند نمی‌توانند از آنها لذت ببرند. «برای سوپ غنی‌تر، می‌توانید مقداری آب را با شیر آجیل جایگزین کنید». ترکیب مواد سوپ در یک مخلوط کن با سرعت بالا منجر به یک قوام خامه ای و غنی می شود که نیازی به خامه اضافه نیست.

8. به جای بستنی، شربت را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

شما نمی توانید با سوربت های میوه ای که تازه، روشن و بدون لبنیات هستند اشتباه کنید. یا اگر مشتاق این غنا هستید، بستنی نارگیل یا بستنی شیر بادام را امتحان کنید. و اجازه ندهید که لذت در اینجا متوقف شود: بستنی خود را با آجیل ادویه دار یا انواع توت ها یا موز خرد شده پر کنید.

9. به جای پیتزا پنیر، سبزیجات را روی هم بریزید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

چگونه ترک اعتیاد شگفت‌انگیز به کاهش وزن، به دست آوردن انرژی و سلامتی کمک می‌کند. با حذف سدیم، چربی و نمک، می‌توانید خود را از کشش گرانشی پیتزا پنیر دور کنید.

«به‌جای پر کردن پیتزا با چدار یا موزارلا، قارچ، کنگر فرنگی، سیر و فلفل تند را امتحان کنید. بیشتر سبزیجات دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند و به عنوان کم اعتیادآورترین مواد غذایی به حساب می آیند. هیچ محدودیتی در مورد میکروگرین، فلفل قرمز و آرگولا وجود ندارد. روی سبزیجات بچینید، پنیر را نگه دارید.» 

10. به جای پنیر فتا، توفو را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

به طور سنتی با فتا، پنیر موجود در سالاد را می توان به راحتی با توفوی خرد شده یا چند تکه آووکادو و ادویه های مورد علاقه خود جایگزین کرد. این کار قلب شما را از تلاش بیشتر برای تنظیم مصرف سدیم و پمپاژ خون در سراسر بدن نجات می دهد. یک دو وعده پنیر حاوی بیش از 750 میلی گرم سدیم است که نصف مقدار توصیه شده ای است که باید در روز بخوریم. 

11. به جای اسموتی های مبتنی بر شیر، آب نارگیل را امتحان کنید

به جای لبنیات از چه چیزی استفاده کنیم؟

راحت و پرکننده در تمام ساعات شبانه روز است، سعی کنید دفعه بعد از مخلوط کردن لبنیات خودداری کنید. این مقاله پیشنهاد می‌کند از میوه، شیر بادام، شیر نارگیل، آب یا آب نارگیل برای تهیه اسموتی‌هایی با کربوهیدرات کم و بدون لبنیات استفاده کنید. 

بیشتر بخوانید: چه چیزی را جایگزین شیر میتوانیم مصرف کنیم

در پایان

کسانی که از برنامه خوراکی خالی از لبنیات بهرهگیری میکنند تعداد بیشماری گزینه دیگر دارند تا بدون قربانی کردن طعم مواد مغذی مورد نیاز خود را از دیگر منابع فراهم سازی کنند. این مشکل چه آلرژی، گیاه خواری، یا دیگر مشکلات سلامتی باشد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت