مجموعه : تغذیه سالم

مصرف زیاد ویتامینها در بدن

مصرف زیاد ویتامینها در بدن

ویتامین E

میزان مورد نیاز بدن:15 واحدمحدودیت   400 واحد
ویتامین E، آنتی اکسیدانی مفید برای سلامت سیستم قلبی ـ عروقی، سرطان و بالا رفتن گرمای بدن به دلیل پایین آمدن استروژن، است.

مطالعات نشان داده‌اند که زیاد بودن این آنتی اکسیدان در بدن باعث افزایش مرگ و میر به دلیل بیماری نارسایی قلبی و خون ریزی زیاد می‌شود. سازمان پیشگیری از بیماریها در آمریکا گزارش کرده است که 11 درصد از مردم بیشتر از 400 واحد ویتامین E مصرف می‌نمایند.

غذا: گیاهان روغنی مانند گندم، تخمه آفتاب گردان و روغن ذرت

بتا کاروتن

میزان مورد نیاز بدن: گفته نشده است  محدودیت گفته نشده است
اگرچه مطالعات در خصوص بتاکاروتن به نتیجه ثابتی نرسیده است اما مشخص شده است که این ماده به بالا رفتن سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماریهای قلبی و تعدادی از سرطانها و همچنین مقاومت در برابر بیماری سرطان گلبولهای سفید خون کمک می‌نماید.

تاثیرات منفی مصرف زیاد بتاکاروتن مشخص نمی‌باشد و تنها به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف زیاد این ماده باعث افزایش ابتلاء به بیماری قلبی و زرد شدن پوست می‌گردد. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که سیگار می‌کشند و به میزان زیاد از مکملهای حاوی بتاکاروتن استفاده می‌کنند ریسک ابتلا به سرطان ریه در آنها بیشتر است.

غذا: هویج و اسفناج و برای افرادی که به شیرینی علاقه دارند زردآلو و طالبی

کلسیم

میزان مورد نیاز بدن   1000 میلی گرم محدودیت 2500 میلی گرم
کلسیم یکی از مهمترین مواد موجود در بدن است. 99٪ از کلسیم موجود در بدن در استخوانها و دندان‌ها ذخیره می‌گردد، باقی کلسیم نیز در خون،‌ ماهیچه‌ها و همچنین در بین سلولها ذخیره می‌شود.

در حالیکه کلسیم بسیار برای بدن نیاز است، مصرف زیاد آن نیز باعث اختلال در کلیه‌ها و کاهش قدرت جذب باقی مواد معدنی در بدن می‌گردد. مصرف زیاد کلسیم و ویتامین D، می‌تواند باعث بیماری هایپرکلسیم(میزان بالای کلسیم در خون) گردد.

غذا: شیر، ماست و پنیر از مواد اصلی هستند اما می‌توانید از گیاهان سبز نیز استفاده نمایید.

آهن

میزان موردنیاز بدن 18 میلی گرم محدودیت:45 میلی گرم
آهن یکی از مواد معدنی ضروری در بدن است و باید در مصرف آن حد تعادل را رعایت نمود. میزان مناسب آن برای رشد مناسب سلولها و تخصصی ساختن آنها ضروری می‌باشد. اگرچه خطر مصرف زیاد آن بیشتر از کمبود آن است. مطالعات نشان داده‌اند که میزان بالای آهن،‌ممکن است یکی از عاملهای ابتلاء به بیماری قلبی گردد.

میزان زیاد آهن باعث مسمومیت می‌گردد که به تدریج سبب آسیب به کلیه‌ها، قلب و غدد درون ریز می‌گردد. مراقبت نکردن و بی‌توجهی به آسیب‌های بوجود آمده از آهن می‌تواند باعث مرگ و میر زودرس گردد. آهن با مواد معدنی مهم دیگر نظیر مس، برای جذب در بدن در رقابت است.
غذا: لوبیا، میوه‌های خشک، تخم مرغ و نانهای غنی شده

روی

میزان مورد نیاز بدن  11 میلی گرم برای مردان، 8 میلی گرم برای زنان محدودیت 40 میلی گرم

روی در تمامی سلولهای بدن یافت می‌شود و کلید سلامت سیستم ایمنی است. در حالیکه روی باعث رشد می‌گردد اما مصرف زیاد آن می‌تواند باعث از دست دادن موی سر و گرفتگی عضلات و کیستهای تخمدانی می گردد. مصرف روی کمتر از میزان مورد نیاز بدن نیز می‌تواند باعث اسهال، تاخیر در تکامل و رشد جنسی وناتوانی جنسی در مردان و تاخیر در رشد  شود.

اما می‌توان قرص روی را در زمان سرماخوردگی برای بهتر شدن به میزان زیاد مصرف نمود. یافته‌های سازمان سنجش سلامتی و مغذی بودن محصولات، نشان داده است که میزان مصرفی این قرص باید برای تاثیرگزار بودن هر دو ساعت تمدید گردد.

غذا: صدف، گوشت گاو و همچنین ماست

سخنان پایانی
همیشه قبل از استفاده از مکملها میزانی را که از طریق میوه و غذا به شما رسیده است را نیز در نظر بگیرید. حتی زمانی که پزشک برای شما مکملهای غذایی تجویز می‌نماید سعی کنید که قبل از آن با انجام آزمایش از میزان ویتامینهای ذخیره شده در بدنتان مطمئن گردید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت