معرفی رژیمی غذای برای فشار خون

مجموعه : تغذیه سالم
معرفی رژیمی غذای برای فشار خون

رژیم غذایی فشار خون بالا

گیاهان معطر دارای ترکیبات موثری برای پایین آوردن فشار خون میباشند نام  این گیاهان را برای شما فراهم نموده ایم تنها راه پی بردن به مقدار فشار خون، اندازه‌گیری آن به وسیله دستگاه فشار سنج هست

 

براساس اخبار اخیر،‌فشار خون ایرانی‌ها در اوضاع قرمز هست و 60 درصد افراد بالای 60 سال دچار فشار خون بالا میباشند. نخستین تظاهر سکته مغزی، فشار خون بالاست. این خطر در شرایطی مبتلایان فشار خون بالا را تهدید می کند که نیمی از آنان در کشور از مریضی خود اطلاع ندارند و نیمی دیگر از افرادی که مطلع میباشند، درمان موثر نمی گیرند.

 

به گزارش تالاب:اغلب پزشکان در مواجهه با بیماران مبتلا به پرفشاری خون، انها را از مصرف نمک سفره و غذای شور پرهیز می دهند و کمتر شده، به بیمارانشان پیشنهاد کنند از چه خوراکی‌هاي حاوی سدیم اجتناب کنند و از چه غذاها و میوه‌ها یا سبزیجاتی برای تنظیم و نظارت فشار خونشان بهرمند شوند. به این بهانه، مروری خواهیم داشت بر عوامل مستعد و تشدیدکننده مریضی فشار خون و املاح معدنی و غذاهایی که به نظارت فشار خون بالا کمک میکند.

 

برای اینکه خون در رگ‌ها جاری شود و مواد خوراکی و اکسیژن را به اعضای گوناگون بدن برساند، نیاز به نیرویی هست که فشار خون نامیده می شود. اگر نیروی وارده از جریان خون به دیواره رگ‌ها فشار بیش از حد نرمال وارد کند، فرد دچار پرفشاری خون شده هست. فشار خون بالا در 90 درصد افراد، علت شناخته شده‌اي ندارد و چون اغلب بی‌علامت هست، قاتل بی‌صدا نامیده میشود.

 

مقادیر سدیم در غذاهای مختلف

هنگامی که نمک در بدن انباشته می شود، مقداری از آن به داخل سلول‌هاي عضلات صاف دیواره عروق نفوذ می کند و با ایجاد واکنش‌هایي، باعث افزایش فشار شریانی «سرخرگ‌ها» میشود. غذا هاي با سدیم بالا شامل زبان، گوشت گاو نمک‌سود شده، سوسیس و کالباس، ماهی دودی، بکینگ‌پودر، ترشیجات، خیار شور، سس و رب گوجه‌فرنگی، انواع پنیر، انواع بیسکویت، زیتون، کنسرو سبزیجات، سوپ آماده، پیتزا، چیپس و پفک هست. غذا هاي با سدیم متوسط، نان، کیک، شیر، کره، مارگارین، پنیر کم‌نمک و بعضی از انواع آب معدنی هست. غذا هاي با سدیم پایین، برنج، آرد جو، قهوه، چای، شیر مادر، نبات، میوه‌هاي خشک، سبزیجات تازه و یخ زده، سیب‌زمینی، گوشت و مرغ و ماهی و سبوس هست.

 

چگونه متوجه فشار خون بالا شویم؟

تنها راه پی بردن به مقدار فشار خون، اندازه‌گیری آن به وسیله دستگاه فشار سنج هست. افراد بالغ باید حداقل دو بار در سال، فشار خونشان اندازه‌گیری شود. مبتلایان پرفشاری خون برای کاهش فشار خون باید همراه اصلاح برنامه خوراکی براساس تجویز دکتر از داروهای شیمیایی و معمولا تا آخر عمر بهرهگیری کنند.

 

تداوم فعالیت بدنی روزانه

فعالیت فیزیکی مرتب یعنی دست‌کم 60 ـ 30 دقیقه فعالیت در روزهای هفته که باید از 15 دقیقه در روز شروع شود و پیاده‌روی تند به کاهش فشار خون کمک می کند، به این علت که قلب میتواند به طور موثرتری از اکسیژن بهرهگیری کند.

 

عوامل مستعد و تشدیدکننده پرفشاری خون

ژنتیک «اگر یکی از والدین یا هر دو مبتلا به فشار خون بالا باشند،‌ خطر ابتلای فرد به پرفشاری خون اکثر هست»، فشارهای روحی، هیجانی و استرس و اضطراب «به صورت موقت افزایش‌دهنده فشار خون میباشند»، چاقی، مصرف چندان نمک «سدیم»، غذا هاي حاوی چربی اشباع، الکل، سیگار «نیکوتین موجود در آن تا یک ساعت پس از مصرف، فشار خون را بالا نگه می‌دارد»، کم‌تحرکی و عدم مصرف خوراکی‌هاي فیبردار همچون میوه و سبزیجات، از علل مستعدکننده پرفشاری خون میباشند.

 

سردرد پس سر و پشت سر، منگی سر، سرگیجه، فشار در مرکز قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس و گرگرفتگی از علائم پرفشاری خون میباشند. خطرناک‌ترین پیامد فشار خون بالا، سکته مغزی و فلجی بعضی اندام‌ها تا پایان عمر هست.

 

معرفی رژیمی غذای برای فشار خون

در جوامعی که مصرف لبنیات چندان هست، شیوع فشار خون بالا بسیار کمتر هست

 

سایر خوراکی‌های مفید برای کاهش فشار خون

کاکائوها با تلخی بالای 70 درصد به علت داشتن فلاونوئیدها، دمکرده‌هاي گیاهی مثل چای سبز، جوانه گندم به علت داشتن پتاسیم و منیزیم، آلو منبع غنی پتاسیم در فشار خون بالا و روغن کنجد به علت داشتن اسیدهای چرب غیراشباع از این جمله‌اند.

 

پتاسیم، مهم‌ترین ماده در کاهش فشار خون

بعضی مواد معدنی مثل پتاسیم، منیزیم و کلسیم کمک بسزایی در بازرسی و کاهش فشار خون دارند. با افزایش مصرف غذا هاي حاوی پتاسیم میتوان تاثیر مخرب سدیم بر فشار خون را کاهش داد. اغلب غذا هاي گیاهی حاوی بیشترین میزان پتاسیم میباشند. برترین منبع پتاسیم سبزیجات با برگ سبز تیره بخصوص کلم برگ، کلم بروکلی، کاهوی سبز و گوجه‌فرنگی، پرتقال، موز، کشمش و کیوی هست. به ترتیب سیب زمینی، حبوبات، میوه‌هاي خشک، شیر، گوشت و ماهی تازه، آرد جو و آجیل، بیشترین پتاسیم و برنج، تخم‌مرغ، نان، پنیر و آرد گندم کمترین میزان پتاسیم و شکر، عسل، کره، خامه و روغن به میزان بسیار ناچیز حاوی این ماده معدنی میباشند.

 

کمبود کلسیم و افزایش فشار خون

مواد خوراکی حاوی کلسیم بالا همچون لبنیات کم‌چرب به بازرسی فشار خون بالا کمک میکنند. کمبود کلسیم در بدن، موجب افزایش فشار خون و در نتیجه ابتلا به مریضی‌هاي قلبی ـ عروقی می شود. کلسیم در شیر، ماست، پنیر و کشک به وفور یافت میشود. مطالعات انجام شده حاکی هست، در جوامعی که مصرف لبنیات چندان هست، شیوع فشار خون بالا بسیار کمتر هست.

 

اثرات منیزیم بر کاهش فشار خون

براساس نتایج یافته‌هاي پژوهشی، منیزیم توانسته فشار خون را کاهش دهد. در بیمارانی که از دیورتیک‌ها «داروهای ادرارآور» برای دفع سدیم و درمان فشار خون به مدت طولانی بهرهگیری کرده‌اند یا از پتاسیم به میزان بالا مصرف کرده‌اند، بهرهگیری از منیزیم توانسته برای مدتی، فشار خون را به صورت آشکاری کاهش دهد. بد نیست بدانید، مصرف دیورتیک‌ها میتواند منیزیم را دفع و مقدار آن را در بدن کاهش دهد. فیبرها همچون سبوس و غلات سبوس‌دار منبع اصلی منیزیم و اغلب سبزیجات، مغزها و گوشت، حاوی مقادیر متوسط این ماده معدنی میباشند.

 

ارتباط مستقیم افزایش وزن و فشار خون

تحقیقات نشان داده، اغلب افراد دچار پرفشاری خون، دچار اضافه وزن و چاق میباشند و به ازای هر 10 کیلوگرم افزایش وزن تغییرات محسوسی در افزایش فشار خون آن ها دیده شده هست. لازم هست بدانید، کاهش وزنی در حدود 4/5 کیلوگرم میتواند به کاهش فشار خون کمک کند. هر چه اندازه دور کمر اکثر شود، خطر افزایش فشار خون اکثر میشود. مردان آسیایی با دور کمر بالای 90 سانتی‌متر و زنان با دور کمر بالای 80 سانتی‌متر مستعد ابتلا به فشار خون بالا میباشند.

 

چاشنی‌های جایگزین نمک

هر یک از گیاهان معطر دارای ترکیبات موثری برای پایین آوردن فشار خون میباشند. به جای نمک از دیگر چاشنی‌ها بهرهگیری کنید. مصرف زنجبیل، رازیانه، سیر، فلفل سیاه، ریحان و ترخون پیشنهاد می شود. سرکه و آبلیمو و آبغوره نیز میتواند چاشنی خوبی برای مزه‌دار کردن غذا باشد.

 

اگر ذائقه شما به شوری عادت کرده و نمیتوانید نمک را کنار بگذارید، می توانید نمک را بتدریج از برنامه خوراکی‌تان حذف کنید. با اینکار، پرزهای چشایی زبان کم کم سازگاری پیدا میکند و شما متوجه تغییر زیادی نخواهید شد.

 

جدیدترین مطالب سایت