مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 18 دی 1402

به نوزاد هایمان چه غذاهایی را بدهیم ؟

به نوزاد هایمان چه غذاهایی را بدهیم ؟

غذاهایی برای کودکان و نوزادان 

تغذیه سالم هم برای افراد بالغ و هم برای نوزادان واجب هست پس پدران و مادران سعی بر این داشته باشند تا برترین غذایی ها را به فرزندانشان بدهند .

1- برترین غذا برای نوزادان ، شیر مادر هست . خداوند سبحان حداقل و حد اکثری برای آن قائل شده .
2- حد اقل شیر دهی مادران به نوزادان 21 ماه می باشد . « سوره احقاف آیه 15 » .
3- حد بیشتر شیردهی مادران به نوزادان 24 ماه می باشد . « سوره بقره آیه 233 » .
4- بهتر هست که نوزاد را از 7 ماهگی بمرور به آب میوه جات طبیعی عادت بدهند و برترین آن آب سیب هست .
5- در مرحله بعد توصیه می‌شود که حریره بادام مخصوص را به نوزاد بدهید .
6- بعد از اتمام یک سال ، می‌توانید فرزند خود را با عسل تغذیه کنید .

حریره بادام مخصوص

مواد لازم : به گزارش تالاب 5 عدد مغز بادام شیرین و خام , دو سوم لیوان آب ، 1 قاشق غذا خوری آرد برنج قهوه اي ، عصاره کشمش 2 قاشق غذا خوری .

طرز تهیه : مغز بادام را با آب داغ خیس کرده ، پوست بکنید و همراه آب ، در مخلوط کن مخلوط کنید ، سپس در طرف کوچکی ریخته و بعد آرد را اضافه کرده و روی اجاق با حرارت ملایم قرار دهید و مرتب هم بزنید تا بجوشد . در این حال حریره را از روی اجاق برداشته و عصاره کشمش را به آن افزوده و صبر کنید تا خنک شود . سپس کودک خود تغذیه کنید .

طرز عصاره گیری کشمش

یک استکان کشمش سایه خشک یا آفتاب خشک را تمیز کرده و بشوئید و با یک لیوان آب جوشیده ولرم مخلوط کرده ودر مخلوط کن ، مخلوط کنید، تا بصورت شیره در آید و بعد صاف کرده و سپس مورد مصرف قرار دهید.

نوع دیگر حریره بادام

6- در این نوع حریره بادام از آرد جوانه گندم بهرهگیری شود. گندم با پوست را جوانه زده، بعد خشک کنید و در آخر آسیاب کرده و آرد جوانه را بدست آورید و در غذای کودک بهرهگیری کنید. هفته اي 2 بار کودک خود را با انواع حریره تغذیه کنید.

نوع دیگر حریره بادام

در این نوع حریره، مخلوطی از آرد جوانه گندم و آرد برنج قهوه اي بهرهگیری شود.

حریره فندق

این حریره نیز مثل حریره بادام آماده میشود؛ با این اختلاف که به جای بادام از 5 عدد فندق خام درشت بهرهگیری شود. دقت: این حریره برای کودکانی که یبوست مزاج دارند خوب هست.

سوپ سبزیجات

کودک خود را 2 بار در هفته با این سوپ تغذیه کنید .
مواد لازم : برنج قهوه اي نیم کوب شده 1 قاشق غذا خوری ، بلغور گندم 1 قاشق مربا خوری ، جو پوست کنده نیم کوب شده 1 قاشق غذا خوری ، عدس 1 قاشق مربا خوری . سیب زمینی پوست کنده کوچک 1 عدد . گشنیز و جعفری خرد شده 2 قاشق غذا خوری . گوجه فرنگی متوسط رنده شده 1 عدد . نمک در یا بمقدار کم .

همۀ مواد را با دو ونیم لیوان آب در ظرف لعابی یا سفالی ریخته و روی اجاق بگذارید ، تا بمرور پخته و جا بیفتد وآماده گردد .

پوره سبزیجات

مواد لازم : هویج فرنگی یک عدد کوچک ، کدو حلوائی یک تکه کوچک ، روغن زیتون یک قاشق چای خوری ، انبه یک قاشق غذا خوری . هر دو را بخار پز کرده و پوست کدو را جدا کنید ودر پیاله اي با چنگال له کنید ، سپس یک قاشق غذا خوری انبه را به کدو و هویج اضافه کنید و بعد یک قاشق چای خوری روغن زیتون بکر و چند قطره آب لیمو ترش تازه را به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید.
وکودک خود را تغذیه کنید . هفته اي دو بار کودک خود را با این غذا تغذیه کنید .

پوره سیب زمینی با خرما

مواد لازم : سیب زمینی متوسط یک عدد ، خرمای رطب پوست کنده یک عدد . سیب زمینی را بخار پز کرده و با چنگال له کنید و سپس خرمای رطب را هسته جدا کرده و پوست بکنید و خوب مخلوط کنید و بعد یک قاشق چای خوری روغن زیتون را به آن اضافه کنید . کودک خود را هفته اي دو بار با این غذا تغذیه نمائید .

پوره سبزیجات و میوه جات

مواد لازم : انجیر خشک رسیده قهوه اي 5 عدد ، برگه خشک آفتابی زرد آلو 5 عدد ، مغز پسته خام 5 عدد  . همۀ را تمیز کرده وشسته و با نصف لیوان آب خیس شود . بعد از آماده شدن در پیاله ریخته و با چنگال له کنید و هفته اي دو بار کودک خود را با این پوره تغذیه کنید .

دقت :  در صورت بهرهگیری از مواد حیوانی ، بهتر هست که بعد از یک سالگی بمقدار کم از ماهیچه گوسفند بهرهگیری شود . یک قلم که همراه ماهیچه هست به سوپ اضافه شود .
توصیه به مادران : سعی کنید که بچه را شکم باره تربیت نکنید و پر خور بار نیاورید .
مادران سعی کنند که کودک خود را بمرور به غذا خوردن عادت دهند و از کم شروع کنند .
برترین غذا برای کودک ، شیر مادر بوده و مادرانی که می‌خواهند به کودک خود خدمت کنند و وی را خوب تغذیه کنند ، بهتر هست که خود مادر غذای خوبی داشته باشد . تا فرزندش ، خوب تغذیهشود .
مادران سعی کنند که کودک خود را به مواد غذائی بی محتوا مثل : ماکارونی ، بستنی ، انواع شکلات ، بیسکویت ، پفک و چیپس و یخمک و غیره ……عادت ندهند .

پوره میوه جات

مواد لازم : سیب گلاب 2 عدد ، یک چهارم موز کوچک ، 1 قاشق مربا خوری کشمش شسته شده ، 2 عدد انجیر تازه یا خیس شده و نصف استکان آب ، همۀ را در مخلوط کن ریخته و مخلوط کنید ، تا بصورت پوره در آید و کودک خود را هفته اي دو بار با این غذایی تغذیه نمائید .

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت