ویتامین A

مجموعه : تغذیه سالم
ویتامین A

میزان مورد نیاز برای مردان 3000 واحد و

برای زنان 2330 واحد   

محدودیت 5000

 

ویتامین A به سالم ماندن دندانها، ‌استخوانها، پوست و بینایی کمک می‌نمایند.

 

اما میزان زیاد آن نیز می‌تواند تاثیری عکس داشته‌باشد و باعث کاهش تراکم استخوانها، پوکی استخوان، از دست دادن موها و مشکلات کلیوی ‌شود. میزان زیاد ویتامینA  در اوایل بارداری( بیشتر از 1000واحد) با اختلالات تولد رابطه‌ای مستقیم دارد. این عارضه در حالت عکس یعنی کمبود ویتامینA  نیز پدید می‌آید.

 

غذا: میوه‌جات و سبزیجات قرمز، زرد و نارنجی

 
ویتامین B6
میزان مورد نیاز بدن 1.3 میلی گرم

 محدودیت 100میلی گرم
سیستم عصبی و ایمنی بدن شما وابسته به ویتامین B6 است که به پایروکسیدین نیز معروف است. اگر مصرف گوشت شما زیاد است به این موضوع توجه نمایید: هرچه پروتئین مصرفی شما زیاد باشد به میزان بیشتری ویتامین B6 برای هضم پروتئین نیاز دارید.

 

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف بالای ویتامین B6  می‌تواند باعث اختلال در سیستم عصبی،‌خصوصاً سیستم مربوط به بازوها و پاها گردد. اگرچه کاهش میزان آن نیز اثری عکس دارد.

غذا: سیب زمینی پخته برای گیاهخواران و گوشت گاو برای گوشت خواران

 
ویتامینB9( فولیک اسید)
میزان مورد نیاز بدن 400 میکرو گرم

محدودیت 1000 میکروگرم

فولات به طور طبیعی در غذا یافت می‌شود و فولیک اسید را نیز می‌توان در ویتامینها و غذاها پیدا نمود. این دو علاوه بر فوایدی که دارند ساخت و نگهداری از خون سالم نیز از وظایف آنها است. حالت تهوع، بی‌خوابی و نفخ‌شکم از علائم مصرف زیاد ویتامین B9 است. میزان زیاد فولیک اسید می‌تواند علائم کمبود ویتامین B12 خصوصاً کم خونی را پنهان نماید.

غذا: اسفناج و لوبیا چشم بلبلی

 
ویتامین  C
طبق نظریه لینوس پولیس، برنده جایزه نوبل، مصرف روزانه 400 میلی گرم ویتامین C ( بدلیل سودمند بودن این ویتامین  و مبارزه آن با سرماخوردگی) پیشنهاد نموده‌اند.

 

اگرچه میزان مصرف زیاد این ویتامین به این دلیل که بدن نمیتواند ویتامین C را ذخیره سازد مانعی ندارد. اگرچه مصرف بیشتر از 2000 میلی گرم در روز فرد را مبتلاء به اسهال، سوء هاضمه می‌کند. زنان حامله و یا مبتلا به دیابت که آزمایش قند خون می‌دهند باید در این مورد بسیار محتاط باشند.

 

غذا: ویتامین C موجود در کیوی و جعفری بیشتر از پرتقال است.

 
ویتامین D
کمتر از 10 دقیقه قرار گرفتن در مقابل اشعه UV آفتاب می‌تواند میزان مورد نیاز ویتامین D در طول روز را جبران نماید. اما برای بسیاری از ما خصوصاً سیاهپوستان و افرادی که پوستی تیره دارند، ‌مقداری رژیم غذایی نیز می‌‌تواند موثر باشد.

متاسفانه، ویتامین D بهترین منبع برای ایجاد استخوانهایی قوی، مبارزه با نرمی استخوان و بیماریهای  استخوان است و در تعداد محدود در غذاها وجود دارد. بنابراین باید بین مکملها و مواد غذایی و نوشیدنیها یک توازن برقرار نمود. اگرچه بر خلاف ویتامینهای قابل حل در آب مانند ویتامین C، این ویتامین چربی محلول در آب است و به سادگی از بین نمی‌رود.

 

مصرف بیشتر از 2000 واحد در روز از ویتامین D، می‌تواند باعث افزایش کلسیم خون و ابتلاء به سنگ کلیه و یا از بین رفتن کلیه گردد.

 غذا: ماهیهای چرب مانند ماهی تن و همچنین شیر