نیاز بدن به ویتامین B6 + عملکردهای ویتامین B6 در بدن

مجموعه : تغذیه سالم
نیاز بدن به ویتامین B6 + عملکردهای ویتامین B6 در بدن

نیاز بدن به ویتامین B6

ویتامین نقش مهمی در سلامتی بدن دارد و در عملکردهای مختلف بدن نقش ایفا میکند. ویتامین B6 یکی از ویتامین های ضروری میباشد که در اینجا قصد داریم این ویتامین را بیشتر به شما معرفی کنیم. ویتامین B6 بـه گروه ویتامین هاي‌ محلول در آب تعلق دارد. ویتامین هاي‌ محلول در آب نمی‌توانند در بدن ذخیره شوند و بدن آن ها را از طریق ادرار دفع می کند، برهمین اساس دریافت منظم انها از رژیم غذایی اهمیت دارد.

 

بـه گزارش گروه سلامت تالاب بـه نقل از “استپ تو هلث”؛ گوشت و ماهی از منابع خوب برای ویتامین B6 هستند. افزون بر این، مواد غذایی نشاسته اي، مانند سیب زمینی و برخی میوه ها نیز حاوی این ماده مغذی هستند. این ویتامین کـه بـه نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود بـه صورت مکمل نیز در معرض اسـت.

 

کمبود ویتامین B6 با برخی مشکلات سلامت مانند کم خونی؛ راش هاي‌ پوستی خارش‌دار، پوسته پوسته شدن لب ها، ترک خوردگی اطراف دهان، و تورم زبان پیوند خورده اسـت. افزون بر این، کمبود این ماده مغذی ممکن اسـت با افسردگی، سردرگمی، و نقص در عملکرد سیستم ایمنی مرتبط باشد.

 

ویتامین b6 چه فوایدی دارد ؟

نیاز بدن به ویتامین B6 + عملکردهای ویتامین B6 در بدن

علائم کمبود ویتامین b6

با این کـه کمبود ویتامین B۶ چندان شایع نیست، ولی بر اساس مطالعات کمبود ان احتمال بروز مشکلات و اختلالات گوناگون را افزایش می دهد. کمبود ویتامین b6 در بلندمدت ممکن اسـت موجب بروز علائم زیر شود:

 

کمبود انرژی یا خستگی

بدتر شدن علائم PMS «سندروم پیش‌قاعدگی

بدتر شدن علائم آنمی «کم‌خونی»

تغییراتی در خلق‌وخو مانند کج‌خلقی، اضطراب و افسردگی

کنفوزیون کـه نوعی حالت گیجی و کاهش هشیاری اسـت

دردهای عضلانی

 

ویتامین b6 در عملکرد دستگاه عصبی نقش مهمی ایفا می کند و کمبود ان میتواند باعث اختلالات عصبی روان‌دکتری «نوروسایکیاتریک» مانند تشنج، میگرن، درد مزمن و اختلالات روحی مانند افسردگی شود.

 

به گزارش تالاب کمبود ویتامین B۶ می تواند احتمال بروز بیماری‌هاي‌ قلبی و روماتیسم مفصلی را افزایش دهد. بر اساس تحقیق دیگری کـه دراین رابطه صورت گرفت کمبود ویتامین B۶ در افراد مسن شیوع بیشتری دارد و نتیجه‌ي ان می تواند افزایش خطر بیماری آلزایمر و سایر شکل‌هاي‌ زوال عقل باشد.

 

با توجه بـه این کـه افراد مسن بیش از دیگران در معرض کمبود ویتامین B۶ قراردارند، توصیه می شود این افراد درصورت از دست دادن اشتها، کمتر شدن غذای مصرفی‌؛ کاهش وزن و مشکلات ناشی از سوءجذب مواد مغذی بـه دکتر مراجعه کنند تا کمبود ویتامین b6 در انها مورد بررسی قرار بگیرد.

 

بهترین خواص ویتامین B6

نیاز بدن به ویتامین B6 + عملکردهای ویتامین B6 در بدن

عملکردهای ویتامین B6 در بدن

مصرف ویتامین B6 در دوزهای توصیه شده موجب آثار مثبتی در بدن می شود کـه از جمله مهمترین آن ها می‌توان بـه موارد زیر اشاره کرد:

 

ویتامین هاي‌ B می‌توانند با کاهش سطوح هموسیستئین خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. هموسیستئین یک اسید آمینه در خون اسـت کـه اگر بـه مقدار کافی مورد استفاده بدن قرار نگیرد و مقدار ان در خون بالا باشد  از راه هاي‌ مختلف بـه عروق آسیب می‌رساند. درصورت دریافت این ویتامین بـه میزان کافی از رژیم غذایی دیگر نیازی بـه مصرف مکمل نخواهد بودو تاثیری نیز در کاهش خطر بیماری قلبی ندارد.

 

از سوی دیگر، افراد مبتلا بـه کمبود ویتامین B6 ممکن اسـت با افزایش خطر برخی انواع سرطان مرتبط با دستگاه گوارش، از جمله سرطان کولورکتال مواجه باشند. مطالعه اي کـه در نشریه World Journal of Gastroenterology منتشر شد ارتباط بین کمبود ویتامین B6 و این سرطان را نشان داد.

 

همچنین، مشخص شده اسـت حافظه افرادی کـه دارای سطوح سالم از ویتامین B6 در خون خود هستند از عملکرد بهتری برخوردار اسـت. با این وجود، مصرف مکمل این ویتامین توسط افراد مبتلا بـه زوال عقل التیام در عملکرد شناختی را نشان نداده اسـت.

 

افزون بر این، برخی مطالعات احتمال تاثیر ویتامین B6 بر سندرم پیش از قاعدگی را نشان داده اند. مصرف مکمل این ویتامین ممکن اسـت بـه کاهش علائم این سندرم مانند نوسانات خلقی، تحریک پذیری و کمبود تمرکز کمک کند.  

 

مصرف مکمل ویتامین B6 زیر نظر دکتر برای کاهش حالت تهوع و استفراغ در اوایل بارداری نیز توصیه شده اسـت.

 

مصرف بیش از حد ویتامین B6

بـه طور کلی، احتمال وقوع اوردوز یا بیش‌مصرفی ویتامین B6 کـه می تواند بـه مسمومیت منجر شود، بسیار کم اسـت. از آنجایی کـه این یک ویتامین محلول در آب اسـت و از طریق ادرار دفع می شود، رسیدن بـه چنان تراکم بالایی در بدن کـه بـه مسمویت منجر شود، درصورت عدم مصرف مکمل هاي‌ غذایی دشوار اسـت. با این وجود، مصرف بی رویه مکمل ها می تواند بـه این شرایط منجر شود.

 

این یک مشکل سلامت جدی اسـت کـه می تواند بـه سیستم عصبی آسیب رسانده و بازرسی حرکات بدن را دشوار سازد. همچنین، این شرایط ممکن اسـت موجب واکنش هاي‌ پوستی، حساسیت بیش از حد بـه نور خورشید، حالت تهوع، و سوزش سردل منجر شود. از این رو، مصرف مکمل زیر نظر یک متخصص دکتری توصیه شده اسـت.

 

تداخلات دارویی

مکمل هاي‌ حاوی ویتامین B6 ممکن اسـت با برخی داروها تداخل ایجاد کنند کـه از ان جمله می‌توان بـه موارد زیر اشاره کرد:

برخی آنتی بیوتیک ها مانند سیکلوسرین کـه برای درمان سل استفاده می شود. این تداخل می تواند تشنج را تشدید کرده و بـه سلول هاي‌ عصبی آسیب برساند.

داروهایی کـه برای درمان صرع استفاده میشوند می‌توانند سطوح این ویتامین را کاهش دهند.

مصرف تئوفیلین کـه برای درمان آسم استفاده می شود ممکن اسـت سطوح ویتامین B6 را کاهش داده و موجب تشنج شود.

 

نیاز بدن به ویتامین B6 + عملکردهای ویتامین B6 در بدن

نیاز بدن به ویتامین B6

جدا از توصیه هاي‌ ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی برای مصرف ویتامین B6 در شرایط عادی، در برخی موارد ممکن اسـت بـه مصرف میزان بیشتر از این ماده مغذی نیاز باشد.

 

بـه عنوان مثال، افرادی کـه رژیم هاي‌ غذایی با محتوای پروتئین زیاد را مصرف می‌کنند ممکن اسـت بـه مصرف میزان بیشتری از ویتامین B6 نیاز داشته باشند زیرا این ماده مغذی در تجزیه پروتئین نقش دارد.

 

افزون بر این، زمانی کـه فرد با سطوح بازرسی نشده گلوکز مواجه اسـت ممکن اسـت بـه مصرف ویتامین B6 بیشتر نیاز باشد. در نهایت، نظارت بر میزان مصرف این ماده مغذی در زمان ابتلا بـه کم خونی اهمیت دارد.

 

در آخر بخوانید :

ویتامین B6 عملکردهای مختلفی در بدن دارد. در شرایط عادی، شـما طبق معمول می‌توانید بـه میزان کافی این ویتامین را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. با این وجود، ممکن اسـت مواردی وجود داشته باشند کـه فرد بـه مصرف مکمل ها برای تامین این ویتامین بـه میزان کافی نیاز داشته باشد تا از بروز کمبود یا ابتلا بـه بیماری پیش گیری شود.

 

البته نباید در مصرف مکمل ها زیاده‌روی کرد زیرا ممکن اسـت با بروز برخی عوارض جانبی همراه باشد. همانند هر مکمل دیگری، پیش از مصرف مکمل هاي‌ حاوی ویتامین B6 باید با دکتر خود دراین زمینه مشورت کنید. درصورت مواجهه با عوارض جانبی، مانند حالت تهوع، مصرف مکمل را بلافاصله متوقف کنید.

 

سینه‌ي مرغ: نصف سینه‌ي مرغ محتوی ۰٫۳ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۲۳٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

تخمه‌ي آفتابگردان: یک‌چهارم فنجان از ان محتوی ۰٫۲۵ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۱۹٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

کنجد: یک‌چهارم فنجان از ان محتوی ۰٫۲۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۱۹٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

نخود: یک فنجان نخود پخته‌شده محتوی ۰٫۲ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۱۵٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

دانه‌ي گل تاج خروس: یک فنجان پخته‌شده از ان محتوی ۰٫۲ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۱۵٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت.

سینه‌ي بوقلمون: هر ۳ اونس «حدود ۸۵ گرم» از ان محتوی ۰٫۷ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۵۳٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

گوشت گاوی کـه از علف تغذیه کرده باشد: حدود ۸۵ گرم از فیله‌ي ان محتوی ۰٫۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۳۸٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

پسته: یک‌چهارم فنجان پسته محتوی ۰,۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۳۸٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

ماهی تن: حدود ۸۵ گرم کنسرو ماهی تن محتوی ۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۳۰٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

لوبیا چیتی: یک فنجان لوبیا چیتی پخته‌شده محتوی ۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین b6 یا ۳۰٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

آووکادو: یک شماره آووکادو خام محتوی ۰٫۴ میلی‌گرم ویتامین B۶ یا ۳۰٪ نیاز روزانه‌ي فرد بـه این ویتامین اسـت

جدیدترین مطالب سایت